Rácz Félix, illetve a Felix-Promotion a hét végén Tapolcán rendezi idei első gáláját, ám a menedzser már nem csupán erre figyel. Legeredményesebb bokszolója, Nagy János ugyanis március 25-én Las Vegasban megpróbálja elvenni az argentin Jorge Barriostól a WBO kiskönnyűsúlyú világbajnoki övét.
Promoterek egymás közt: Rácz Félix (balra) és a Golden Boy, azaz Oscar De La Hoya
Promoterek egymás közt: Rácz Félix (balra) és a Golden Boy, azaz Oscar De La Hoya
Mi fér bele 13 esztendőbe az ökölvívásban? Egy bokszolónál szinte a teljes életmű, hiszen ha csak jelenlegi legjobb és a valaha volt legeredményesebb profi bunyósunkat, Erdei Zsoltot nézzük, akkor ő 13 esztendővel ezelőtt, 1993-ban nyerte meg a felnőttek között az első amatőr magyar bajnoki címét, ma pedig a WBO (Bokszvilágszervezet) félnehézsúlyú világbajnoka.
Egy promoternél viszont jó, ha a karrier fele-harmada fér bele ebbe a periódusba. Rácz Félixnél pedig talán még ennél is kevesebb. A szakmát 1993. március 11-én kezdő (a teljesség kedvéért szekszárdi gálával, illetve többek között a Salvatore di Salvatore–Bordás Ferenc mérkőzés összehozásával), még mindig csak 33 éves magyar mene-dzser-promoter március 25-én hódíthat meg újabb magaslatot. Ha Las Vegasban a Jorge Barrios– Nagy János találkozó után az utóbbi, a kihívó kezét emelik a magasba, övé lesz az első olyan bokszoló, aki teljesen magyar háttérrel (Kovács István, majd Erdei Zsolt német színekben ért révbe), jegyzett, nem pedig „marketingszervezetnél” lesz profi világbajnok.
„Azt hiszem, ez az utolsó előtti lépcsőfok a karrieremben, már csak az kell, hogy a négy nagy szervezet valamelyikénél én rendezzek világbajnoki címmérkőzést – helyezte el saját pályáján belül a Barrios–Nagy csatát Rácz Félix. – De ha Jani nyer, remélem, az sem túl sokáig hiányzik már. Bár a Barrera elleni, szerződésben rögzített mérkőzés Magyarországra hozására kevés az esély, előtte talán még belefér a rangsor első tizenöt helyezettje közül szabadon választott vetélytárs elleni címvédő összecsapás, amelyet mindenképpen itthon rendeznének meg.”
Utóbbi nyélbe ütése minden bizonnyal könnyebben menne, mint a március 25-re tervezett ütközeté, amelyet kilenc hónapos tárgyalássorozat előzött meg. Nagy 2005. május 7-én ütötte ki a tanzániai Said Chiddyt, és védte meg először az IBC (Nemzetközi Boksztanács) kiskönnyűsúlyú világbajnoki övét. A győzelem után lett a WBO-világbajnok kihívója, és akkor írta meg első e-mailjét Barrios menedzsmentjének Rácz.
„Azóta fogalmam sincs, hányat postáztam nekik, és akkor még ott vannak az amerikai »kiruccanásaim«, illetve a telefonok. Csak szerdán kilenc nem fogadott hívásom volt Amerikából – fogalmazott a menedzser. – Engem sem sorolnak a könnyű palik közé, megvan bennem a kellő makacsság és kitartás, de az amerikaiak is külön kategóriát képviselnek. Egy mérkőzésről három emberrel kell egyeztetnem, közülük egy Las Vegasban, egy New Yorkban egy pedig Los Angelesben lakik. Az egyik a mérkőzésszervező, a másik a jogdíjakért felelős, a harmadik a logisztikáért. Természetesen egyik sem tudja, mit tesz a másik.”
Talán ezért is lehet, hogy hivatalosan még mindig nincs aláírt szerződés a Golden Boy Promotions, illetve a Felix-Promotion között. Hogy lesz mérkőzés, az Rácz szerint nem kérdés, csak ha már nem sikerült Magyarországra hoznia Barriost, illetve megúszta az argentin poklot, szeretne minél előnyösebb feltételeket kicsikarni. „Szép lassan haladunk, huszonhét pont van a szerződéstervezetben, a többségükről már megegyeztünk, de van még néhány kérdéses hely. Például hol és mennyi adót kell fizetnünk a meccspénzünkből. Mi itthon akarunk adózni, ők meg úgy gondolják, Amerikában is nekünk kell kifizetnünk az adót, aztán a maradék összegből még itthon is fizessünk. Ekkor viszont a tényleges pénznek csak a harminc százaléka maradna Janinál, illetve a klubnál. Sok logika nincs benne, ráadásul nem is dollármilliókkal várnak bennünket. Meg aztán szeretném elkerülni az olyan apró trükköket, amelyeket ha kell, mi is bevetünk” – így a menedzser.
Ha csak Nagy János karrierjét vizsgáljuk, Rácz, illetve védence eddig rendre túljárt az argentinok eszén. „Csonttörő” Víctor Hugo Paz ellen szerezte meg a WBO interkontinentális bajnoki övét, Juan Pablo Chacón legyőzésével lett országszerte ismert, majd ugyancsak őt megverve kaparintotta meg saját és klubja első – a menedzsment bevallása szerint is nem utolsósorban marketingokok miatt fontos – világbajnoki övét. Most mindenki a negyedik strigulára vár. Azt lesz a legnehezebb behúzni.