Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság belga első embere egy pillanatra sem nyugszik – itt, Torinóban ez a világ legtermészetesebb dolga. Tizennyolc óra leforgása alatt kétszer is találkoztunk a NOB nyolcadik elnökével, aki a Samaranch-éra alkonyán, többek között Schmitt Pál vetélytársaként pályázott a NOB-vezéri posztra. A magyar NOB-tag házigazdaként fogadta Rogge-ot.
Az alkalom a WOA (World Olympian’s Association), a Világ Olimpikonjai Szövetségének bankettje volt – ennek a szervezetnek elnöke a párbajtőrben kétszeres olimpiai bajnok Schmitt –, melyet a torinói játékok kizárólagos bankkártya-támogatója szervezett. Az eseményen hemzsegtek a közelmúlt világsztárjai, hirtelenében csak Sztefka Kosztadinovát, a nyolcvanas-kilencvenes évek bolgár magasugró fenoménjét említjük, aki 209 centivel tartja a világcsúcsot. Természetesen Rogge is szólt a jelenlévőkhöz, s kiderült, nincs híján a humorérzéknek.
Az elôttünk álló tizenhat napban gyönyörű lesz az Olimpiai Stadion
Az elôttünk álló tizenhat napban gyönyörű lesz az Olimpiai Stadion
„Külön is köszöntöm Sztefka Kosztadinovát, ezt a csodálatos sportembert – mondta Jacques Rogge. – Jövőre lesz húsz éve, hogy felállította kétszázkilenc centis világcsúcsát, amiről azt hittük, örökké fog élni, de a napokban majdnem jobblétre szenderült. Gondolom, meghűlt a vér az ereiben, Sztefka, amikor Kajsa Bergqvist kétszáznyolc centit ugrott.”
Szóval ez Rogge, a kicsit sem sótlan belga orvos, aki viszont azonnal vasszigorra vált, ha az olimpiai mozgalmat veszélyeztető kérdések kerülnek napirendre. Ahogyan tette ezt a péntek délutáni sajtóértekezleten is.
Bevezetőjében visszatekintett az elmúlt hétre, a NOB-ülések sorozatára: „A versenyek rajtjának előestéjén elégedetten állapítom meg, hogy boldog és egészséges szervezet élén állok. Öt új ország belépésével gyarapodott tagságunk, immár kétszázhárom nemzetet számlál. Valaha néhány ország magánügye volt – legalábbis érdemben – az olimpia, ma tényleg az egész világ játéka. Nagyszerű jelentéseket hallhattunk a 2008-as pekingi és a 2012-es londoni nyári olimpia s a 2010-es vancouveri téli játékok előkészületeiről. Megerősítettük a szingapúri kongresszuson hozott döntéseket a 2012-es olimpia programját illetően. S végül, de nem utolsósorban elfogadtuk azt a könyvvizsgálói jelentést, amely meggyőzött bennünket mozgalmunk pénzügyi erejéről. Elfogadtuk a kvalifikáció rendszerét a pekingi olimpiára, örömmel tudathatom önökkel, hogy a kínai fővárosban száznegyvennel több női sportoló indulhat a versenyeken, mint legutóbb Athénban. Azaz újabb lépést tettünk a nemek egyenjogúsága felé.”
Természetesen a tiltott szerek is szóba kerültek, különös tekintettel arra az olasz törvényre, mely szerint a sportbeli doppingügyekre köztörvényes bánásmód vonatkozik.
„A NOB politikája a teljes átláthatóság. Magától értetődik, hogy az olasz hatóságok azonnal tudomást szereznek a doppingesetekről, bár nagyon remélem, ilyesmire nem lesz példa. Mindig is az volt az álláspontunk, hogy csak a kormányok együttműködésével kezelhetjük a doppinggondokat.”
A kérdésre, hogy vajon a NOB kitűzött-e célt maga elé a témában, Rogge válasza roppant kategorikus volt: „Igen, és ez a cél a nulla dopping, amihez a zéró tolerancia elvét alkalmazzuk. Salt Lake Cityhez képest hetven százalékkal növeljük az ellenőrzések számát, már most kétezer fölött járunk. Jóval hatékonyabb teszteket alkalmazunk, mint négy évvel ezelőtt, sokkal érzékenyebbek a módszereink. Ma már nemcsak a versenyhelyszíneken ellenőrzünk, hanem az olimpiai faluban, sőt szerte a világon bárhol.”
A közelmúltban nyolc sífutó versenyzési jogát függesztették fel, mert magas volt a vörösvértest-szintjük. De ez nem a NOB döntése volt! „Nem, mert az önálló sportszövetségek is folytatják a harcot a tiltott teljesítményfokozó szerek ellen, a nemzetközi síszövetség sem kivétel. Teszi ezt a mi teljes egyetértésünkkel.”
Végül Rogge kommentálta azt a Reuters-értesülést, miszerint már a versenyek rajtja előtt nyolc sportoló lebukott volna.
„Ez téves információ, eddig a pillanatig egyetlen pozitív doppingtesztet sem regisztráltunk a torinói olimpia kapcsán.”
Nagy összegbe azért senki se fogadjon, hogy február 26-án, a záró sajtóértekezleten is ugyanezt mondhatja el a NOB elnöke.
2006. február 11., szombat ÉSZAKI ÖSSZETETT 11.00–13.35 Síugrás, normál sánc Pragelato 15.00–15.45 15 km egyéni sífutás Pragelato GYORSKORCSOLYA 16.00–19.00 Férfiak 5000 m Oval Lingotto JÉGKORONG 13.00–15.00 Nők B-csoport: Finnország–Németország Torino Esposizioni 15.30–17.30 Nők A-csoport: Svédország–Oroszország Palasport Olimpico 18.00–20.00 Nők B: Egyesült Államok–Svájc Torino Esposizioni 20.30–22.30 Nők A: Kanada–Olaszország Palasport Olimpico MŰKORCSOLYA 19.00–22.15 Páros rövid program Torino Palavela SÍAKROBATIKA 15.00–16.30 Nők, mogul, selejtező Sauze d’Oulx Jovenceaux 19.00–20.00 Nők, mogul, döntő Sauze d’Oulx Jovenceaux SÍLÖVÉSZET 13.00–15.00 Férfiak 20 km Cesena San Sicario SÍUGRÁS 18.00–19.00 Normál sánc egyéni, selejtező Pragelato SZÁNKÓ 16.00–19.00 Férfiak egyes, 1–2. futam Cesena Pariol ---- Szőke, csinos és mosolygós – akárcsak aktív korában volt, habár mindezt nyilván kikérné magának Gunda Niemann-Stiernemann, a nyolc olimpiai éremmel, közte három arannyal büszkélkedő német gyorskorcsolyázónő. Aki manapság talán aktívabb, mint valaha, hiszen a ZDF német közszolgálati televíziónak dolgozik Torinóból. – Azt hittem, még mindig versenyez, hiszen tavaly arról adtak hírt az újságok, hogy újrakezdte a gyorskorcsolyázást. – Néhány edzés után rájöttem, ezt a sportot nem a negyven felé közelítő, négyéves kislányukat nevelő anyukáknak találták ki – mondta Gunda Niemann-Stiernemann. – Így is húsz évet töltöttem el az élvonalban.
– Négy olimpián vett részt 1988 és 1998 között, de vajon Salt Lake-ről miért maradt le? – Ha tudna számolni, nem kérdezné. Akkor született Victoria…
– Hát persze… Egyébként hol él most? Még mindig Keleten? – Erfurt mellett egy kisvárosban. De ne higgye, hogy afféle megrögzött „ossie” lennék. Soha nem voltam olyan boldog, mint amikor életem első olimpiai aranyérmét nyertem, 1992-ben, Albertville-ben – és már az egyesült Németországnak!
– Nocsak. Nem sok keletnémetre jellemző ez a gondolkodásmód. – Én nem keletnémet vagyok, hanem német. Amikor Albertville-ben a himnuszt hallgattam, úgy éreztem, mintha lebegnék az űrben. Másképp készültem az 1992-es olimpiára, mint az 1988-asra.
– Miért? – Egyedül, pontosabban az edzőmmel, de nem csordában, ahogy az NDK-ban tettük. Éppen ezért éreztem egyfajta önmegvalósításnak az albertville-i sikeremet. Akkor éreztem magamat először igazán függetlennek.
– Ki volt a legkeményebb ellenfele hosszú pályafutása során? – Hunyadi Emese.
– Ugye csak azért mondja, mert én is magyar vagyok? – Dehogyis. És hozzátenném, hogy az egyik legkedvesebb barátnőm is. A mai napig e-mail-kapcsolatban állunk. A kilencvenes évek első felében senkivel sem vívtam olyan kemény küzdelmeket, mint vele, és nemcsak az ezerötszáz méteren, hanem az összetettben is.
– Olvasta már a Sports Illustrated tippjeit az olimpia gyorskorcsolyaversenyeire? – Még nem, de kíváncsi vagyok. Mielőtt elolvasnám, hadd tippeljek én is. Szerintem mind az öt számot Anni Friesinger nyeri! – Nos, a Sports Illustrated két aranyat és egy ezüstöt ad Friesingernek, az ötszázon a kínai Vang Man-li, háromezren a holland Renate Groenewold, ötezren a cseh Martina Sablikova a favorit. – Ugyan, ez ostobaság. A kínai lány nem rossz, akár be is futhat, de a holland, és főleg a cseh, esélytelen. Ha ötezren nem Anni lesz az olimpiai bajnok, akkor Claudia Pechstein. Mindkét egykori versenyzőtársam és barátnőm kirobbanó formában van.
– Mit szól az új versenyszámhoz, a csapat-üldözőversenyhez? – Sajnálom, hogy az én időmben nem volt ilyesmi. Igaz, edzésen kipróbáltam, és remek buli volt. Szerintem a legsikeresebb száma lesz a torinói gyorskorcsolyaversenyeknek! ---- Tagscherer Imre a klasszikus coubertini szentencia szellemében sportol. A 33 éves biatlonista színtiszta amatőr, saját erőből finanszírozta felkészülését a torinói téli olimpiára, s hitte, teljesül élete nagy álma, felvonulhat a megnyitóünnepségen. Még úgy is, hogy másnap, szombaton ő lesz az első – s ezen a napon egyetlen – magyar induló, kora délután, egy órakor rajthoz áll a húsz kilométeres egyéni biatlonszámban.
– Tényleg veszélyben forgott a felvonulása a megnyitón? – Felvetődött, hogy pihennem kell a másnapi versenyre, így ugrik a megnyitó, de szerencsére minden rendeződött.
– Vagyis? – Molnár Zoltán, a MOB ügyvezető igazgatója kompromisszumos megoldást talált azzal, hogy az első transzporttal, fél tízkor hagyjam el a stadiont, és menjek el lefeküdni a sestriere-i olimpiai faluba. Akkorra a felvonulásnak már vége. Ez nekem is tökéletesen megfelelt.
– Miért volt olyan fontos, hogy ön is ott lépdeljen az Olimpiai Stadionban? – Nézze, biztos volt, hogy dobogóra nem kerülök, nekem az a tét, hogy hat percen belül tudok-e maradni a későbbi győzteshez képest. Olyan amatőrnek, mint jómagam – aki ráadásul munkanélküli is – az olimpiai megnyitó életre szóló élmény.
– Igaz, hogy gondja volt a felszereléssel is? – Igen, de végül szereztünk egy 1992-ből, az albertville-i olimpiáról megmaradt kezeslábast, abban versenyzek majd. Mert az új síruhák ugyan megérkeztek, de tévedésből mi is alpesi lesiklószerelést kaptunk, ami nem igazán jó a biatlonhoz…
– Kit tart esélyesnek a számában? – Természetesen Ole Einar Björndalent. Igaz, sok versenyt kihagyott a szezonban, de most találkoztam vele, lefogyott, ami annak a jele, hogy rengeteget edzett, és kirobbanó formában van. Az sem lehetetlen, hogy megismétli négy évvel ezelőtti bravúrját, és négy aranyat szerez. ---- Megnyitó. Stefania Belmondo gyújtotta meg a lángot Stefania Belmondo gyújtotta meg a lángot a torinói játékok péntek esti megnyitóünnepélyén. Az egykori kiváló sífutónő 1992-ben, Albertville-ben 30, 2002-ben, Salt Lake Cityben pedig 15 kilométeren győzött szabadstílusban, összesen tíz érmet nyert a téli olimpiákon. Az ünnepségen részt vevő magyarok, a csütörtökön elhunyt Csák Ibolyára emlékezve, fekete gyászszalaggal vonultak volna fel az Olimpiai Stadionban, ám a NOB nem engedélyezte.
Kvóta. Knoch Viktor nem indulhat újabb két távon A rövid pályás gyorskorcsolyázó Knoch Viktor nem indulhat 500 és 1000 méteren, csak eredeti számában, azaz 1500-on állhat rajthoz a téli olimpián. Az 500-as és az 1000-es szereplésére akkor lett volna esély, ha a sportági technikai bizottság a magukat más távra kvalifikálók közül feltölti a mezőnyt 32 fősre, de úgy határozott, hogy csak a szintet teljesítőknek ad lehetőséget az indulásra.
Kényszerpihenő. Nyolc északi síző versenyzési jogát függesztették fel Még fel sem lobbant a láng Torinóban, a XX. téli olimpia helyszínén, és máris nyolc északi sízőt öt napra felfüggesztettek, mert vérükben túl magas volt a vörösvértestek aránya. A kanadai Sean Crooks, a francia Jean Marc Gaillard, az orosz Natalija Matvejeva, a német Evi Sachenbacher, az amerikai Kikkan Randall és Leif Zimmermann, valamint a fehérorosz Szergej Dalidovics és Alekszandr Lacukin produkált abnormálisan magas hematokritszintet. A magas hematokritszint nem doppingolás, ám jele lehet annak is, hogy eritropoetinnel (EPO) élt a versenyző.
Voksolás. Öt új tagot és alelnököt választott a NOB Új alelnököt és öt új tagot választott 118. ülésén a Nemzetközi Olimpiai Bizottság. A német Thomas Bach újra alelnök lett – a posztot már betöltötte 2000 és 2004 között –, miután az amerikai James L. Easton mandátuma lejárt. Bach mellett a svéd Gunilla Lindberg, a görög Lambisz Nikolau és a japán Igaja Csiharu alelnöke még a most 115 fősre bővült NOB-nak.
Eltiltás. Zach Lundnak nem kegyelmeztek meg A nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) egyéves eltiltással sújtotta a doppingvétségen ért Zach Lund amerikai szkeletonost, aki így nem indulhat az olimpián. Az amerikai klasszis novemberben, a calgaryi Világkupa-futam után adott pozitív mintát, a tiltott szerek leplezésére szolgáló finaszteridet találtak a vizeletében. Lundra eredetileg kétéves eltiltást várt, de meggyőzte hazája doppingellenes ügynökségét (USADA), hogy hajnövesztő használata révén került a szervezetébe a tiltott anyag. A CAS azonban nem kegyelmezett.
Sérülés. Jochen Hechtet nélkülözik a németek A német jégkorong-válogatott az utolsó pillanatban elveszítette egyik legjobb játékosát, Jochen Hechtet, az észak-amerikai profi ligában szereplő Buffalo Sabres csatárát. A már két olimpián és négy világbajnokságon szereplő Hecht péntek hajnalban csapata Montreal Canadiens elleni találkozóján szenvedett térdsérülést. ----