Még nincs magyarázat Bánka Kristóf halálára

B. G., S. G., S. Zs.B. G., S. G., S. Zs.
Vágólapra másolva!
2006.02.07. 00:36
Címkék
Ismét gyászol a magyar futball. Huszonnégy esztendős korában elhunyt Bánka Kristóf, és ez első orvosi jelentés szerint szívinfarktus volt a halál oka. Több hírforrás szerint a labdarúgó betegen edzett, és az általunk megkérdezett szívspecialista szerint ez is közrejátszhatott a tragédiában.
Bánka Kristóf láthatóan kisportolt, egészséges volt, mégsem lehetett megmenteni
Bánka Kristóf láthatóan kisportolt, egészséges volt, mégsem lehetett megmenteni
Bánka Kristóf láthatóan kisportolt, egészséges volt, mégsem lehetett megmenteni
Bánka Kristóf láthatóan kisportolt, egészséges volt, mégsem lehetett megmenteni
Bánka Kristóf láthatóan kisportolt, egészséges volt, mégsem lehetett megmenteni
Bánka Kristóf láthatóan kisportolt, egészséges volt, mégsem lehetett megmenteni

Vasárnap délelőtt még edzett. Átmozgató tréning volt az, az első osztályba igyekvő váci csapat tagjai vidáman végezték a gyakorlatokat – közöttük volt a szerződés előtt álló Bánka Kristóf is. Aztán mindenki szedelőzködött, s indult haza, hogy családi körben ebédeljen. Bánka Kristóf is így tett, sietett, hiszen együtt volt a család, nemcsak a szülei, hanem a barátnője is várt rá. A közösen elfogyasztott ebéd után az ifjú labdarúgó lepihent. Kedvese a másik szobában nézte a tévét, a szülők pedig megpróbálták kipihenni az elmúlt hét fáradalmait.

Nyugodt, békés vasárnap délután – együtt mindenki, nincs is annál jobb.

Aztán történt valami. A futballista barátnője furcsa hangokat hallott a másik szobából, s egy pillanatra talán meg is ijedt, hogy aztán néhány másodperccel később már ott álljon szerelme ágya mellett. Megpróbálta felébreszteni őt, hiszen szemmel láthatólag nehezen vette a levegőt. Tán csak rosszat álmodik, gondolhatta az ifjú hölgy, ám ahogy telt az idő, úgy lett egyre szörnyűségesebb s felfoghatatlanabb az egész.

Bánka Kristóf nem tért magához.

Akkor már a szülei is ott álltak a magatehetetlenül, mozdulatlanul fekvő gyermekük ágyánál. Szólítgatták, mesterséges légzést alkalmaztak, s kétségbeesve hívták a rohammentőt.

Miután az orvosok a helyszínre értek, egyszer még sikerült újraéleszteni. Már úgy tűnt, jobban van, ám néhány perccel később ismét rosszul lett, és… Meghalt. A rohammentő személyzete nem tudta megállapítani a tragédia okát. Nem volt diagnózis, nem volt egyértelmű jel, ami szívrohamra, szívelégtelenségre, agyvérzésre, tüdőembóliára vagy bármi másra utalt volna. A döbbent család tagjai hiába kérték, szinte könyörögve, mondják már meg nekik, mi történt az egy szem fiukkal: nem volt válasz.

S azóta sincs…

Kedden közös gyertyagyújtással emlékeznek az Újpest, a REAC és az Újpest FC-Fót, valamint a Rubeola FC Csömör (a futballista futsalcsapata) vezetői, játékosai és szurkolói a vasárnap tragikus hirtelenséggel elhunyt Bánka Kristófra. Az esemény 18 órakor kezdődik a 24 éves futballista háza (Bp. IV., Fóti út 6.) előtt. Bánka Kristófot az Újpest FC, a REAC, a Nyíregyháza és az Újpest FC-Fót is saját halottjának tekinti. ----
„Az autóban ültem, amikor a rádióban bemondták Kristóf halálhírét – idézte fel élete egyik legszörnyűbb pillanatát Véber György, a Fót vezetőedzője. – Borzalmas érzés volt, senkinek sem kívánok hasonlót. S hogy milyen volt Kristóf? Igazi vagány, ugyanakkor az idősebb játékosoknak, az edzőinek mindig megadta a kellő tiszteletet. Ezért is szerettük őt olyan nagyon… Sajnos nem futotta be azt a pályát, amelyre a tehetsége alapján esélye volt, de az elszántságát mutatja, hogy mindenáron vissza akart kerülni az élvonalba. Sokszor mondogatta, hogy márpedig az NB I-ben akar játszani, és ezért külön edzéseket akart végezni. Örömmel engedtem volna el Vácra, hiszen tudom, hogy ez volt az álma. Megrendít, hogy mindez semmissé vált…”

Tamási Zoltán és Bánka Kristóf 1998-ban ismerkedett meg. Abban az évben nyert bajnokságot az Újpest, és az utolsó meccs után, a bajnokavatón az akkor még csak 16 éves Kristóf valahogy bejutott a lila-fehérek öltözőjébe, és együtt ünnepelt a csapattal. Tamási Zoltántól még autogramot is kért. Azóta ismerik egymást. És a sors furcsa közjátéka, hogy együtt töltötték a tragédiát megelőző szombat estét.

„Nem akarom elhinni, ami történt… – mondta Tamási Zoltán, aki a korábbi sérülése miatt nem vett részt csapatával a debreceni teremtornán. – Szombat este Kristóf áthívott magához, mondván, nézzük meg együtt a tévében a Real Madrid–Espanyol meccset. Közben beszélgettünk, és furcsa, de akkor mindent elmesélt magáról. Beszélt a gyerekkoráról, a szüleiről, a barátnőjéről. Nagyon tetszett neki a Real-meccs, azt mondta, hogy ezek az igazi futballisták. Mesélt a váci lehetőségről is, én pedig biztattam, hogy ott jó helye lesz, mert biztosan feljutnak a nyáron az élvonalba. Utólag lett mindennek jelentősége… Mi nagyon jóban voltunk, de azelőtt ilyen nyíltsággal sohasem beszélt velem. Hogy láttam-e rajta valamit? Nem. Panaszkodott, hogy kicsit fáradt, de aznap meccsük volt, ilyenkor ez természetes. Kicsit mintha meg lett volna fázva, szedett is valami antibiotikumot, azt hiszem. Feldolgozhatatlan az egész történet. Egy életen át elkísér majd az a szombat este. Ez az utolsó szombat este…“ ---- Dr. Papp Lajos világszerte elismert, Széchenyi-díjas szívsebészprofesszor. Két világszínvonalú szívcentrum (Zalaegerszeg, Pécs) megalapítója, nemzetközi színvonalú kutatómunkát végez. A konkrét ügy részleteit nem ismerve, a professzor lapunknak elmondta: a szívvel kapcsolatos problémáknak csak egy részét lehet előzetesen kiszűrni.

„Egy vírus nagyon rövid idő alatt ritmuszavart okozhat – mondta a professzor. – Súlyos, olykor halálos is lehet a vírus támadása a szív ellen. Ez ugyanis pillanatnyi működési zavar, amelyet akár hirtelen túlzott megterhelés is előidézhet.”

A felvetésre, hogy annak idején vizeletminta leadása és a tíz guggolás utáni vérnyomásmérést követően sportorvosi engedélyt lehetett kapni, a professzor úgy reagált, ha így volt, az bizony nagy baj: „Az orvos csak nagyon alapos kivizsgálás után nyilatkozhat felelősséggel. Sok sportoló járt már nálunk, akiket eltanácsoltak a versenyzéstől, volt, akit visszaengedhettünk a pályákra, volt, akit nem.”

A szívsebésznek, amikor Bánka Kristóf esetéről hallott, az jutott eszébe, előfordulhat, hogy valamilyen betegséggel bajlódott a játékos a halálát megelőző napokban. Amikor tudomására jutott, hogy a futballista meg volt fázva, akkor úgy vélekedett, ez szerepet játszhatott a tragédiában.

„Általánosságban elmondható, hogy a legkisebb betegséget is ki kell pihenni. A szervezet jelzi, ha ilyen jellegű gond vetődik fel, de ezeket a jelzéseket sok tényező tompíthatja: az élsportban a pozíciókért folytatott küzdelem, adott esetben az alkoholos befolyásoltság – hangsúlyozva, hogy nem a konkrét ügyről beszélünk. Bánka Kristóf tragédiájáról magam azt is hallottam, hogy tüdőembólia okozhatta. Ha az utóbbi eset áll fenn, az kimutatható a boncolás során, azonban sok szívprobléma rejtve marad még akkor is.”
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik