Érdekes, a Föld azóta sem szűnt meg forogni, pedig sokan vélték az ellenkezőjét azok után, hogy Montrealban, a világbajnoki fináléban kivételesen 78 állt a táblán, nem pedig 87, ahogy azt a jugókkal a Kemény-éra két legfontosabb partiján megszoktuk (2000-es sydneyi olimpiai elődöntő; 2004-es athéni olimpiai döntő). Csak hát az utóbbi években elszoktunk attól, hogy Kemény Dénes együttese nem aranyéremmel tér meg a soros világversenyről. Pontosabban, náluk sosem szoktunk hozzá igazán a vereséghez, de 20032004-ben sorrendben Világliga-, világbajnoki, Világliga-, olimpiai elsőség különösen kivágták a rezet (aranyat). 2005 júliusának elejéig ráadásul már egy majd' 30 meccses győzelmi szériát is öszszehoztak, azaz tényleg úgy festett, nincs igazi ellenfelük. A horvátok egy Világliga-mecscsen megtörték ugyan a sorozatot, ám amikor később, Montrealban a negyedik negyed elején 102-re vezettünk ellenük a vb-csoportkör záró napján, tényleg nehéz volt elképzelni, ki állíthatja meg együttesünket.
Meggyesi Bálint
Kemény Dénes zsinórban a kilencedik évet vezényelte a partról: ez még a magyar póló történetében is rekord
Meggyesi Bálint
Kemény Dénes zsinórban a kilencedik évet vezényelte a partról: ez még a magyar póló történetében is rekord
Leginkább saját maga – derült ki később. Nyilván nem segített, hogy a megannyi családos ember már negyedik hete volt távol a szeretteitől. Nyilván nem segített, hogy nem akadt egy olyan közöttük, aki felforralta volna a vérüket – a tűz csiholója, Benedek Tibor ugyanis májusban szívbántalmai miatt lemondta a válogatottságot. Nyilván nem segített, hogy az utód, Kásás Tamás a testét s lelkét sanyargató, övsömör nevű betegséggel küzdött a vb második hetében.
Nyilván nem segített, hogy a nagyra tartott újonc, Varga Dániel gondolatai épp a ki-ki meccsek fázisában nem kizárólag a póló körül forogtak, miután értesült öccse súlyos autóbalesetéről. Ahogy nőtt a tét, úgy jutott egyre több teher egyre kevesebb emberre. Míg régebben a legfontosabb pillanatokban újabb és újabb héroszok bukkantak fel a legkiélezettebb pillanatokban, a görögök elleni elődöntőn eljutottunk odáig, hogy Churchillt kifacsarva elmondjuk: a csapat történetében még sohasem köszönhettek ily sokan ily sokat ily keveseknek. Előfordult, hogy valaki megszórta magát, de hogy egy 7–6-ra megnyert összecsapáson valaki 6 gólt lőjön – persze Biros Peti – miközben a többiek egyig jutnak: ez már jelezte, más pennával íródik ez a fejezet. A szerbek elleni finálén pedig végképp bizonyságot kaptunk róla, hogy önmaga árnyéka a gárda. Jóindulattal nyújtott 50 százalékot, és még így is simán megnyerhette volna a döntőt, elvégre a szerbek sem jártak a víz színén, sőt. Kevesebbet hibáztak a fenenagy gyürkőzés közepette – és a két, ereje végén járó kolosszus összekapaszkodásából ők jöttek ki jobban.
Viszont az a jó a magyar pólóban, hogyha a fiúknál baj van – már ha ez az volt… –, akkor színre lépnek a lányok. Amíg Sydney után az erőgyűjtés zajlott, addig 2001–2002-ben a hölgyek egy Eb-arannyal, egy vb-ezüsttel és egy Világkupa-diadallal tartották a frontot. Más kérdés, hogy utána már nem ment nekik annyira… Ebből aztán akadt némi súrlódás, ám hogy Faragó Tamás megfelelően reagált az athéni kudarcra (nem mondott le, viszont rendet rakott), az Montrealban fényesen beigazolódott. A hölgykoszorú egészen varázslatos produkcióval rukkolt elő, régiek és újak szenzációs összhangban pólóztak, játszottak, ahogy csak a magyarok tudnak, és nyertek – ahogy csak a magyar lányok tudnak… A döntőben ugyan elpárolgott a négygólos vezetés, viszont a hosszabbításban a 17 éves Tomaskovics Eszter vezérletével kiütötték a címvédő amerikaiakat.
Erre bónuszként jött Cseh László aranyérme 400 vegyesen a záró napon – a korábbi ezüst és bronz mellé –, s bár utóbb sem ő, sem a lányok nem futottak be elsőként a hagyományos év sportolója választáson, valamennyiük számára vigaszként szolgálhat Darnyi Tamás örökbecsűje: "Hogy a közbülső esztendőkben ki az év sportolója, nem igazán érdekes. Az a fontos, hogy az olimpia évében legyél az."
Ezt amúgy Kemény Dénes idézte, valamikor az ősz folyamán. Mintegy útravalóként Pekingig. ---- "Az elméletem az, hogy olyanná válunk, akik közé kerülünk. Most hazajöttünk Magyarországra, és sajnos két-három hét múlva akaratlanul is visszasüllyedünk a középszerűségbe…" Gulyás István, a szabadfogású birkózók szakágvezetője a vlagyikavkazi edzőtábor után.
"Nekem az alvás a hobbim" Hosszú Katinka úszó arról, hogy mire jut ideje a sport mellett.
"A keret legnevesebb tagja a holland válogatott kapus, Ed de Goey. A mecscsen nem kiabált velem, valószínűleg azért, mert a kispadon ült" Stark Péter szösszenete a Stoke City-s próbajátékról.
"Semmi gond, van úgy, hogy megbolondul egy játékos…" Willie Donachie Ipswich-edző Rajczi Péterről, aki lefejelte angol ellenfelét.
"Segítőm, Dzoni Vilson járt Debrecenben, alaposan feltérképezte a riválist, és elmondta, hogy ez a DVSC veszélyes ellenfél. Annyira megijedt, hogy aznap este alaposan berúgott…" Ciro Blazevic, a Hajduk Split edzője arról, milyen hatással lehet a Loki a szakértőkre.
"Ezen a mérkőzésen még egy terhes kismama is betalált volna a kapunkba" Renato Gaúcho, a Vasco edzőjének kifakadása, miután csapata 7–2-es vereséget szenvedett a brazil futballbajnokságban. ---- Hírek...
1. 75 éves korában meghal az olimpiai bajnok úszó, Novák Éva. l Szávay Ágnes egyesben harmadik a wimbledoni tenisz Grand Slam-tornán. 2. Erdei Zsolt egy vírusos megbetegedés miatt nem lép szorítóba a francia Mehdi Sahnoune elleni hamburgi vb-címmeccsen. l Venus Williams nyeri meg a wimbledoni teniszbajnokság női egyesét. 3. Roger Federer zsinórban harmadszor bajnok Wimbledonban, Szávay Ágnes juniorpárosban győz. l Fernando Alonso nyer a magny-cours-i F1-es nagydíjon. 6. London rendezheti meg a 2012-es nyári olimpiai játékokat. 8. Dajka László lett a ZTE vezetőedzője. l A baseballt és a softballt törlik az olimpiai programból. 10. Juan Pablo Montoya a silverstone-i F1-es nagydíj győztese. 11. Csank János az új soproni vezetőedző. 17. Nyolc aranyérmet nyernek a magyar úszók a margitszigeti ifi Eb-n. 20. A Debrecen nyeri meg a labdarúgó Szuperkupát. 21. Első fokon kétéves börtönbüntetést kap Bognár György. 23. Jelena Iszinbajeva az első női rúdugró, aki átjut az 5 méteren. 24. Lance Armstrong hetedszer győz a kerékpáros Tour de France-on. l Alonso nyeri meg az F1-es Német Nagydíjat. 27. A Debrecen 3–0-ra győz a horvát Hajduk ellen a labdarúgó BL selejtezőjének első mérkőzésén. l Cseh László 100 háton bronzérmes a világbajnokságon. 29. Montrealban világbajnok a női vízilabda-válogatott, Cseh László Európa-csúccsal ezüstérmes 200 vegyesen. 30. Férfi vízilabda-válogatottunk ezüstérmes a montreali vb-n. l A Kovács Katalin, Janics Natasa duó 1000 méteren Európa-bajnok a kajakosoknál. l Megkezdődik a 2005–2006-os labdarúgó-bajnokság. 31. Cseh László 400 vegyesen 4:09.63-as Európa-rekorddal világbajnok Montrealban. l Räikkönen győz a hungaroringi F1-es futamon. l Kovács és Janics újabb két aranyat nyer, a magyarok összesen hattal zárnak a poznani Eb-n.
...és álhírek
Valamennyi együttes teljesítette az első osztályban való indulás előfeltételeit, jelentik be az MLSZ-ben. Egy ideig kérdéses volt a Vasas rajtengedélye, végül azonban az angyalföldieknek sikerült pótolniuk a papírokat: a hiányzó milliók fedezetéül benyújtottak egy igazolást a kapusedző nagymamájának páhokkeresztesi vegyesboltja raktárkészletéről, továbbá egy garancialevelet az elnöki szoba projektoros tévéjéről, valamint Rácz Gábor fényképes önéletrajzát.
Az otthoni házimozin újra levetített és kielemzett mérkőzéseket látva, "határozottan biztató jeleket" vél felfedezni a magyar válogatott játékában Lothar Matthäus szövetségi kapitány, legalábbis erről beszél a hetente jelentkező "Lássuk csak!"című rovatában a Nemzeti Sportban, egyszersmind megjegyezve: nem érti, miért kell mindig ellenségesen közeledni a megfiatalított csapatához, de – mint mondja – Magyarországon ő már sok mindenhez hozzászokott. Később egyébként kiderült, hogy tévedésből az Aranycsapat című film dvd-n kiadott változata került az otthoni készülékbe.