A kedden szóhoz jutó négy csoportban még három nyolcaddöntős hely kiadó, amelyek közül kettő az E-csoportban "keresi gazdáját". A Milan, Schalke, PSV trióból kettő a tavasszal is a BL-ben folytathatja, a harmadiknak azonban legfeljebb az UEFA-kupa marad. A Milan és a Schalke San Siró-beli ütközete végén például alighanem csak az egyik gárda vigadhat&
Imago
Sevcsenko góljaira építve szeretné megélni a tavaszi BL-folytatást az elôzô kiírásban a döntôig jutó milánói együttes
Imago
Sevcsenko góljaira építve szeretné megélni a tavaszi BL-folytatást az elôzô kiírásban a döntôig jutó milánói együttes
Nincs egyszerű helyzetben Carlo Ancelotti, a Milan mestere. Csapata a bajnokságban 2–1-es vereséget szenvedett szombat kora este a Chievótól, így már nyolcpontos hátrányban van az éllovas Juventushoz képest, ráadásul kedd este a piros-feketéknek élet-halál mérkőzést kell vívniuk a Bajnokok Ligájában a Schalke ellen, míg vasárnap az Inter elleni városi rangadó vár Sevcsenkóékra.
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a csapatkapitány, Paolo Maldini a veronai találkozó szünetében húzódás miatt cserét kért, és egyáltalán nem biztos, hogy pályára léphet a németek elleni kupamérkőzésen.
"A Chievo ellen a saját hibáink miatt veszítettünk, de a lehető leghamarabb el akarom felejteni azt a találkozót, mert ezen a héten két roppant fontos összecsapás vár ránk. A Schalke ellen a továbbjutás a tét, és bár elvben többféle eredmény esetén is továbbmehetünk, nem szabad számolgatnunk: győznünk kell, mert csak akkor lehetünk biztosak abban, hogy megnyerjük a csoportot is – fejtette ki a Milan trénere, aki hozzátette: – A vereségek időnként jól jönnek, mert rengeteget tanulhat belőlük az ember."
Az olasz elemzők szerint egyébként a Milan ebben az idényben a nehéz mérkőzésekre mindig összekapja magát (a bajnokságban egyedül a piros-feketék tudták megverni a Juventust), márpedig a Schalke elleni találkozó kifejezetten nehéznek számít. "Most minden erőnkkel a Schalkéra kell összpontosítanunk: a Chievo elleni vereség már mögöttünk van, az Inter elleni rangadóval még nem szabad foglalkoznunk, jelenleg csak a Schalke létezik számunkra. Nyerni akarunk, de a gelsenkircheni tapasztalaink alapján tudjuk, hogy nem lesz könnyű dolgunk. A német csapat rendkívül jól felkészült futballistákból áll, akik sohasem adják fel" – jelentette ki Kahaber Kaladze, a Milan grúz hátvédje, aki a Chievo ellen gólt is szerzett, ennek ellenére nem biztos a helye a kezdőcsapatban.
Az imént már említett elemzők szerint egyébként a Milan gyenge pontja egyértelműen a védelem: a bajnokságban 15 gólt kapott a csapat, ami meccsenként átlagosan egynél is több, különösen az úgynevezett állított labdás szituációknál jönnek zavarba Nestáék. Sokan már az átigazolási piac hibáit emlegetik (két középpályás és két csatár érkezett a nyáron, miközben az elaggott védelem senkivel sem erősödött), mások viszont még várnak a sommás ítéletekkel: ha a gárda csoportelsőként jut tovább a BL-ben, és pozitív eredményt ér el a vasárnapi derbin, akkor azért még nem szabad eltemetni a piros-feketéket.
A Schalkénak viszont a BL (esetleg az UEFA-kupa, de erről most még szívesen lemondanának Gelsenkirchenben) lehet az utolsó lehetősége valami nagy dobásra ebben a szezonban. A Bundesligában a Bayern München korlátlan úrnak tűnik (tíz pont a listavezető fórja a negyedik helyen álló riválisával szemben), a Német Kupából már kiesett a Schalke (a Frankfurt 6–0-val ütötte ki), és most is alighanem csak győzelemmel (vagy legalább 3–3-as döntetlennel) maradhatnak életben. Azzal senki sem számol, hogy a hazai pályán még gólt sem kapó PSV nem veri meg a Fenerbahcét…
Imago
Kevin Kuranyi eddig két gólt szerzett az elitliga idei fôtábláján
Rudi Assauer, a Schalke "mindenhatója" már az előző kör után kijelentette, csapata megbarátkozhat az UEFA-kupa gondolatával (a Fener semmiképpen sem előzheti meg), ugyanakkor olyan német csapatot talán még nem hordott a hátán a föld, amely komoly tétmeccsen feltett kézzel lépett volna pályára. Ráadásul a "királykékeknek" a San Siróról nincsenek rossz emlékeik, hiszen 1997-ben ebben az arénában nyerték meg egyetlen nemzetközi trófeájukat, az UEFA-kupát, ráadásul milánói együttes, az Internazionale ellen. "Remélem, fel tudunk eleveníteni majd néhány emléket a legnagyobb diadalunkból" – így Assauer.
A keddi ütközetet mindenesetre "döntőként" vagy "az év mérkőzéseként" aposztrofálják Gelsenkirchenben, és ennek megfelelő aggodalommal kezelik még az olyan híreket is, mint Marcelo Bordon kisebb combsérülését, illetve a bielefeldi bajnokin való lecserélését. A brazil azonban játszhat, akárcsak a többi kulcsember, így Ralf Rangnick edzőnek legfeljebb azon kell gondolkoznia, hogy 4–4–2-es vagy 4–3–3-as felállásban küldje harcba az övéit. Minden bizonnyal a bátrabb verzió lesz a befutó, mert a Schalke rúgott gól nélkül szinte biztosan elbukik.
Továbbjut… a MILAN, ha nyer, vagy ha legfeljebb két gólt kapva döntetlent játszik, vagy ha a PSV kikap. a SCHALKE, ha nyer, vagy ha legalább három gólt szerezve döntetlent játszik, vagy ha a PSV legfeljebb ikszel. a PSV, ha nyer, vagy ha egy pontot szerez és a Milan kikap.
---- A két divízió (F, G) nyolc csapata közül hatot leginkább a presztízs foglalkoztat, és csak kettőt a tét kedd este. A Lyon első, valamint az edzőváltással kínlódó Real Madrid második helye már tény, biztos a Rosenborg és a Betis átjelentkezése az UEFA-kupába, miként a Liverpool és a Chelsea továbbjutása is – az egyetlen kérdés csupán az: a két angol klub közül a BL-címvédő vörösök vagy az angol bajnok kékek végeznek-e a következő kör sorsolásakor némi előnnyel (csoportmásodik, azaz elvben könnyebb ellenféllel) járó első helyen?
Noha a Chelsea lesz a házigazdája az angol derbinek, korántsem egyértelműek az esélyek, hiszen a Liverpool is 13-as veretlenségi sorozattal büszkélkedhet a BL-ben: amíg José Mourinho csapata odahaza hibátlan ennyi mérkőzés (azaz 2003 októbere) óta, addig Rafa Benítez emberei minden BL-harctéren (2004 novembere óta). A két csapat eddigi három BL-meccsén mindössze egy gól esett, de az emlékezetes, hiszen ma sem biztos, hogy a labda átjutott a gólvonalon – az viszont biztos, hogy a későbbi győztes azzal került be a tavaszi fináléba.
Említést kell tennünk az Anderlechtről is, amely azzal a szent elhatározással utazott el Sevillába, hogy az idei BL-szereplését nem úgy (azaz pont nélkül) fejezi be, mint a tavalyit. Ennek érdekében viszont nem ártana gólt szereznie. Juhász Roland helyet kapott a brüsszeli delegációban, de hétfői hírek szerint Franky Vercauteren vezetőedző nem jelöli a kezdő tizenegybe.
---- Ha nyer a Rangers, továbbjut, ha döntetlent játszik, esetleg akkor is – a feltétel az, hogy ne nyerjen az Artmedia –, sőt előfordulhat, hogy a skótoknak a vereség is elég a BL-beli folytatáshoz. Ez utóbbihoz viszont szigorúan az kell, hogy a pozsonyi meccs, amelyen egyik félnek sem jó az egy pont – döntetlennel záruljon. Az Inter már elkönyvelt továbbjutása ellenére tehát igen bonyolult a helyzet – és akkor az UEFA-kupával kecsegtető harmadik helyről még nem is szóltunk… Az olaszok mögött leselkedő trióból a Rangers pozíciója a legkedvezőbb, hiszen sorsa a saját kezében van, sőt a legrosszabb esetben is megnyílik előtte út az UEFA-kupa felé – a kedd este egyetlen szépséghibája, hogy éppen az Inter lesz a vendég Glasgow-ban, és a milánói csapat a kisebb sérüléssel kínlódó Alvaro Recoba nélkül is erős ellenfélnek ígérkezik.
Különösen egy olyan Rangersnek, amely kilenc mérkőzés óta nyeretlen (ez a legrosszabb sorozat a klub 132 éves történetében), és amely továbbra sem számíthat két fontos támadójára, az egyaránt sérült Dado Prsóra és Nacho Novóra. A továbbjutáson túl Alex McLeish állása is emeli a tétet, a menedzser már igencsak a David Murray klubelnöktől kapott türelmi idő vége felé jár.
A csodában reménykedő Artmedia és a blamát elkerülni vágyó Porto mindenesetre bízik a bukásában.