Kényes téma. Éppen ezért nem árt az óvatosság. Főleg, hogy nincs szándékunkban senkit meggyanúsítani, főleg, hogy az érdekeltek már védekezésre képtelenek. Meghaltak. Döbbenetesen korán. Persze a ma élők tartják, ne is keressünk összefüggést, nem a súlyemelés miatt távoztak az élők sorából. Kétségtelen, bizonyítani nem lehet az öszszefüggést, mi pedig kerülnénk a vádaskodást. Inkább nézzük a tényeket!
A gyakorlat sikertelen – de még él…
A gyakorlat sikertelen – de még él…
A müncheni olimpia a magyar súlyemelés csúcsprodukciója volt. A mieink öt érmet nyertek. A pontversenyben Bulgária és a Szovjetunió mögött a harmadik helyen végeztek. A müncheni csapat kilenc emberből állt. Életerős fiatalemberek sora. A kilencből már csak öten élnek.
A magyar parádé a lepkesúlyban kezdődött. A versenyt a lengyel Zygmunt Smalcerz nyerte meg, a második és harmadik helyen viszont két magyar végzett. Sz. Lajos és H. Sándor. Igen, az ártatlanság vélelme… Az utóbbi volt az esélyes, hiszen világcsúcstartóként érkezett. Még szép, hogy bosszankodott a bronzérem miatt. De még Sz. Lajos is elsírta magát. Nyerni akart. Ők ketten szerezték a magyar olimpiai csapat első két érmét Münchenben. Ugyanabban az évben születtek. És mindketten 53 éves korukban távoztak.
Az itthon gyártott Nerobol volt a sláger
A müncheni olimpián is volt doppingellenőrzés. Csak éppen nem olyan szintű, mint manapság. Hollósi Ildikó. Ő a hazai doppingellenőrző labor vezetője. Arról lehet ismerős, hogy kijelentette: vélelmezhető, hogy a nyolcvanas években államilag ellenőrzött doppingolás folyt. Szóval Hollósi Ildikó szerint a montreali olimpia (1976) volt az első, ahol ki tudták mutatni az anabolikus szteroidokat. Tehát négy évvel korábban, Münchenben még nem… A doppinglabor vezetője állítja, akkoriban a Nandrolont és főleg a Magyarországon is gyártott Nerobolt szedték a tilosban járók. És senki sem tudta, milyen következményei lehetnek később…
De vissza Münchenbe. Váltósúlyban a bolgár Jordan Bikov nyert (de ez nem lényeges), a hatodik pedig Sz. Gábor lett. Talán többet várt, 49 évesen távozott az élők sorából. Középsúlyban aztán ismét magyar érem született, H. György lett bronzérmes. "Életem legboldogabb pillanatai ezek" – nyilatkozta akkor a Népsportnak. Nem élt többet 45 évnél…
Ugrás az időben. München után Budapest, a súlyemelőcsarnok helyett a hazai dopping-ellenőrzési labor. Hollósi Ildikó izgalmas témába kezd. Arra a kérdésre, hogy szerinte hány százalékot javítanak a teljesítménynövelő szerek, a következőket válaszolja: "Maximum tíz százalékot. de ez a tíz százalék is rengeteg, hiszen egy kilogramm is döntő lehet. Arról nem beszélve, nem tudni, hogy hosszú távon milyen egészségkárosodást okoznak a doppingszerek. Van, aki az anabolika szedése után két héttel potenciazavarokra panaszkodik, másoknál viszont hosszú évek alatt sem jelentkezik probléma."
A müncheni olimpia utolsó napján izgalmas hír jelenik meg a Népsportban. Nem fő helyen, az egyik oldal alján, mint afféle színes hír.
Meglepő nyilatkozat a német orvostól
Egy magát megnevezni nem akaró úr nyilatkozik a Német Szövetségi Köztársaság olimpiai csapatából, aki orvosként betekinthetett az olimpia alatt zajló szív- és anyagcsere-vizsgálatokba.
"Ha egy hétköznapi páciensnél ilyen eredmény születne, gondolkodás nélkül riasztanám a mentőket, és a klinika intenzív osztályára küldeném" – mondta. Megdöbbentő szavak. Majd néhány sorral lejjebb egy újságírói megjegyzés, amely talán szintén többet ért volna: "A modern orvosi eredményeket talán a legjobban az NDK olimpiai csapatánál hasznosították." Kétségtelen…
Négy évvel később. Montreal, ismét olimpia. Ez már a kudarc olimpiája magyar szempontból. Csupán egy érem születik. Ismét lepkesúlyban. K. György végez a második helyen, majd mondja is boldogan: "Két szenvedélyem van, a súlyemelés és az autóvezetés."
Élt 51 évet…
Montrealban szigorodott a doppingvizsgálat, nem véletlen, hogy itthon már egy évvel korábban felhívta az érdekeltek figyelmét az állami sportvezetőség, hogy szigorúbb szűrés várható. A Népsport akkori szakírója is megjegyezte, kicsit sok, hogy három súlycsoport után 17 (!) versenyző esett ki a kezdősúlyon. A magyarok közül négy.
A montreali kudarcról a súlyemelők vezetőedzőjét is megkérdezték. Nem értette. A doppingvizsgálatokról viszont karakteres véleménye volt: "Teljesen egyetértek vele. Sőt szerintem a versenyzők egészsége és a versenyek tisztasága érdekében mindenütt, minden időre meg kell tiltani a doppingot."
A versenyzőtársak nem látnak összefüggést
Ismét ugrás az időben. Természetesen megkérdeztük a müncheni és montreali súlyemelőcsapat két ma is élő tagját. Szerintük nincs összefüggés a sportág és a halálesetek között. Tudomásunk szerint az öt emelőből az egyiknek a szívével volt baj, a másik négy rákban halt meg (ketten májrákban…). "Ki tudja egmondani, hogy a rák mitől keletkezik?" – tette fel a költői kérdést az egyik élő szemtanú. Hollósi Ildikó is bizonytalan: "Nincs tudományos bizonyíték arra, hogy milyen összefüggés lehet a sportpályafutás és a későbbi haláleset között."
Maradjunk ennyiben…
Májrák és szívinfarktus Anabolikus szteroidok: olyan mellékvesekéreg-hormonok, amelyek elősegítik a fehérjék beépülését az izmokba. Mellékhatás: túlzott adagolása számos veszéllyel jár. Kialakulhat nemi zavar, megnő az esély a máj- és prosztatarákra, a cukorbetegségre, a magas vérnyomásra, a szívinfarktusra.
Fekete kronológia München (1972) Sz. Lajos élt 53 évet H. Sándor élt 53 évet Sz. Gábor élt 49 évet H. György élt 45 évet