Az NSO ajánlja
Az NSO ajánlja
A Ruszéban született 30 éves Topalov 1997 óta próbálkozott a trón megszerzésével, ám valami mindig közbejött. Először a FIDE kieséses rendszerű viadalán szállt harcba, ahonnan már a második fordulóban kiütötték. Las Vegasban a nyolcaddöntőig jutott, ám ott az orosz Vlagyimir Kramnyik állta útját. Moszkvában ismét a legjobb 16 között búcsúzott, akkor a spanyol Alexei Shirov jelentette számára a végállomást. Három évvel ezelőtt a dortmundi világbajnok-jelöltek tornáján még túlélte a csoportküzdelmeket, ám a fináléért folyó harcban vereséget szenvedett a későbbi győztes Lékó Pétertől. Tavaly Tripoliban első kiemeltként sem járt sikerrel, a legjobb négy között Kaszimdzsanovtól kapott ki (vagyis újra a bajnoktól).
Ez az éve remekül sikerült: Wijk aan Zee-ben harmadik, Linaresben pedig első, holtversenyben Garri Kaszparovval – akit ráadásul az utolsó fordulóban legyőzött –, Szófiában is parádézott, a verseny második felében állva hagyta a mezőnyt és megnyerte a viadalt.
Világbajnoki címét teljesen megérdemelten szerezte meg, eddigi 13 játszmája során hat győzelme mellett egyszer sem kapott ki. Teljesítményével valószínűleg eléri a szenzációs 2800-as értékszámhatárt.
Néhány szó a mieinkről: Lékó Péter maradt a holtversenyes ötödik helyen, míg Polgár Judit változatlanul nyolcadik. A záró napon a két magyar a két világbajnokkal találkozik, Lékó a "régivel", Kaszimdzsanovval, Polgár pedig Topalovval meccsel.
FIDE-VILÁGBAJNOKSÁG, POTRERO DE LOS FUNES
Átlagértékszám: 2739, XX. kategória. 13. forduló: Polgár Judit (magyar, Élő-pont: 2735)–Szvidler (orosz, 2738) döntetlen, Adams (angol, 2719)–Lékó Péter (magyar, 2763) döntetlen, Kaszimdzsanov (üzbég, 2670)–Topalov (bolgár, 2788) döntetlen, Anand (indiai, 2788)–Morozevics (orosz, 2707) döntetlen. Az állás: 1. Topalov 9.5 pont (már világbajnok), 2. Szvidler és Anand 8–8, 4. Morozevics 6.5, 5. Lékó és Kaszimdzsanov 5.5–5.5, 7. Adams 5, 8. Polgár J. 4
Ennek a világbajnokságnak három "slágermegnyitása" volt: a Szicíliai védelem Najdorf- és Szvesnyikov-elágazása, valamint az ebben a játszmában is alkalmazott Spanyol megnyitás Marshall-támadása. Judit ismét elfogadta a cselgyalogot, és
12. d3-mal tért el a 9. fordulóbeli Adams elleni játszmájától, amelyben a 12. d4-es főváltozatot választotta. A szerényebb d3 előnye, hogy a centrális e4 mezőt szemmel tartja. Szvidler a csel szellemében minden erejét a világos királyszárny ellen összpontosította. A vezérek cseréje elvileg a támadás leszerelését jelenti, azonban sötétnek rögtön módjában állt kihasználni a kötést
19. … f5-tel. Sötét trükkös kombinációval visszanyerte a gyalogot, és döntetlen körüli végjátékot helyezett kilátásba
22. … Ff3+ (lásd az ábrát!) futóáldozattal. Judit még próbálkozott életet lehelni a számára hajszálnyival előnyösebb állásba, de Szvidler pontos védekezéssel minden támadást visszavert.