A helyünkön vagyunk, mondhatnánk, hiszen a magyar válogatott éppen azon a helyen a negyediken áll a szombati, szófiai 20-s vereséget követően az európai 8. selejtezőcsoportban, amely az erőviszonyok alapján reálisan várható tőle. Fájdalom, ez a valóság.
Németh Ferenc
Mondhatnánk, ez árulkodó mozdulat a német világsztártól: mondják a szemébe, ha valami nem tetszik
Németh Ferenc
Mondhatnánk, ez árulkodó mozdulat a német világsztártól: mondják a szemébe, ha valami nem tetszik
Ami különösen fájó: a Hrisztov Sztoicskov edzette Bulgária szombaton igencsak visszafogott teljesítményt nyújtva verte magabiztosan a magyar válogatottat, és az sem lehet vigaszunk, hogy a Lothar Matthäus által dirigált együttesből meghatározó labdarúgók hiányoztak sérülés, illetve eltiltás miatt. A magyar futball összes hiányossága felfedezhető volt a szófiai 90 perc során: ha már a házigazda nem tudott gólt szerezni, akkor rúgattunk vele, gyermeteg védekezési hibák "színezték" a futballt, a csapatrészek között nem volt meg a kellő összhang, a támadójáték pedig meddőnek bizonyult – mindez csakis vereséghez vezethetett.
Lothar Matthäus nem lehetett elégedett a találkozót követően, ám abban továbbra is töretlenül bízik, hogy a következő Eb-selejtezősorozatra ütőképessé tudja kovácsolni a magyar válogatottat.
– Köztudomású, egy vereségbe mindig belehalnak a labdarúgók és a szakvezetők, de azért árulja el: most, hogy a csoport harmadik helye volt a tét, mennyire csalódott a szófiai eredmény után? – Nem a helyezés miatt vagyok elsősorban csalódott, hanem azért, mert a csapat nem azt nyújtotta, amit tud, amit elvártunk tőle – mondta Lothar Matthäus. – Most jöhetnék azzal, hogy fontos láncszemek hiányoztak a válogatottból, ennek ellenére saját magunkat vertük meg. Ez tesz csalódottá.
Sajnos, a miénk nem a brazil válogatott
– Mi az, amit a csapat nem tudott megvalósítani a taktikából? – Az alapelképzelésünk az volt, hogy egységesen mozogjunk, nyerjük meg a párharcokat, gyorsan reagáljunk a játékhelyzetek alakulására. A meccs elején minden jól működött, ám ajándékoztunk egy gólt az ellenfélnek, és így felborult mindaz, amit előzetesen megbeszéltünk. Hiába voltak nagy helyzeteinek a második játékrészben, nem tudtunk élni velük. A játékvezető kritikán alul bíráskodott, jogos tizenegyestől fosztott meg bennünket, pedig ha Torghelle Sándor buktatásánál a sípjába fúj, akkor lett volna esélyünk a döntetlenre, a csoport harmadik helyének megőrzésére.
– Tényleg úgy véli, hogy jó szerkezetben küldte pályára a válogatottat? Nem lett volna helyesebb eleve két támadóval kezdeni? – Egy edző először mindig a csapata védekezését szervezi meg. Mi azonban nem tudunk állandóan ugyanabban a rendszerben játszani. Sajnos nem vagyunk brazilok, akik könnyedén alkalmazkodnak a változásokhoz, még akkor sem, ha Magyarországon sokan ezt gondolják… Hiányzik a játékosok szükséges nemzetközi tapasztalata, olyan országban nőttek fel, amelyben válogatott és klubszinten is elmaradtak az eredmények, és mégis elvárják tőlük az álomeredményeket.
– Tervezi-e, hogy Torghelle Sándor kiállítása miatt új támadót hív be a horvátok elleni keretbe? – Szeretném, ha több csatár közül válogathatnék, de Kenesei Krisztián, Rajczi Péter, Gera Zoltán vagy éppen Szabics Imre különböző ok miatt nincs olyan állapotban, hogy csatlakozhasson hozzánk. Az nem helyes út, hogy a keretet mesterségesen töltjük fel. Egy csatárnak hoszszabb időre kell lehetőséget adni, ugyanakkor neki is szükséges bizonyítania, hogy érdemes a bizalomra. ---- – Egy mérkőzés, a már világbajnoki részvevő Horvátország elleni találkozó még hátravan, de a mérleg elkészíthető: ön szerint a valós erőviszonyokat jelzi, ha a magyar válogatott a csoport negyedik helyét szerzi meg? – Kis szerencse kellett volna ahhoz, hogy előrébb végezzünk. Ha a svédek ellen az utolsó pillanatban nem kapunk gólt, ha Bulgária legutóbb nem a szerencse pártfogoltja Izland ellen, és esetleg ha szombaton nem ajándékozzuk az első találatot a bolgároknak, akkor minden másképpen alakulhatott volna, és alighanem a csoport harmadik helyén zárunk.
– Csupa "ha"… – Igen. Ha sikerül úgy futballoznunk, mint tettük azt Svédország ellen, akkor legyőzhetjük a horvátokat, sőt, ha hosszú távon hasonlóan teljesítünk, akkor legközelebb a csapat bizonyosan az első két hely valamelyikéért lesz versenyben. Meg kellett találnom azokat a játékosokat, akik szakmailag és emberileg is passzolnak egymáshoz, és látva a futballisták fejlődését, azt mondom, ennek a csapatnak van jövője. Ott lehet a kétezer-nyolcas Európa-bajnokságon, majd a következő világbajnokságon.
Kisteleki István menjen el az orvoshoz
– A mostani sorozat előtt is nagy volt a bizakodás… – Nem vitás, nehéz feladat vár ránk, ráadásul nem csak a bolgárokkal vagy éppen a játékvezetővel kell majd megküzdenünk, mint szombat délután. Sokszor Magyarországon is gátolnak bennünket, megzavarják a munkánkat, ez pedig a legkevésbé sem segít. Amikor válogatott labdarúgó voltam, a csapat körül dolgozók közül mindenki a lehető legjobbat akarta. Magyarországon ez nem így van. Magánérdekek csapnak össze, a futball pedig csak másodlagos.
– Konkrétan mire gondol? – Vannak, akik semmit sem tettek az elmúlt húsz évben a magyar futballért, ám most hirtelen felbukkannak, és mindent jobban tudnak. Próbálnak minket megzavarni, csak a saját érdeküket nézik, és így igyekeznek előrejutni.
– Említene neveket is? – Hogyne. Jellemző: hátulról döftek meg! A liga elnöke, Kisteleki István néhány hete tanúk előtt azt mondta: Lothar, te vagy a magyar labdarúgás legfontosabb láncszeme, ha akarsz, akár négy évig is maradhatsz kapitány, sokkal több pénzt érdemelsz, mint amenynyit pillanatnyilag keresel. Még a szófiai utazás előtt is eljött az edzőtáborba, kedélyeskedett, ölelgetett, majd a szombati Nemzeti Sportban hátba támadott engem és megítélésem szerint a teljes magyar futballt is. Sem én, sem a mellettem dolgozó emberek nem károkozók, azt pedig senki sem gondolhatja komolyan, hogy tizennyolc hónap alatt mindent meg lehet változtatni. Kisteleki István a szurkolók véleményét nem veszi figyelembe. Márpedig veszélyes szemlélet ez, hiszen a játék a drukkerekért van, és minden értük szól: az eredmények, avagy a reklámok, és még sorolhatnám… És a szurkolók érzik és értékelik, hogy a válogatott játékosai, az edzők, a menedzsment tagjai értük dolgoznak. A liga elnöke a jelek szerint arra fordul, amerre a szél fújja, csakis az önös érdekeit nézi, nem a magyar labdarúgásért cselekszik. Lehet, hogy zseniális üzletember, de nekem úgy tűnik, emlékezetkiesése van. Nem baj, előfordult ez másokkal is, ráadásul nekem Münchenben nagyszerű orvos ismerőseim vannak. Ha kell, beajánlom őt…
– Lám, indulatos, és személyeskedik… Ebben a feszült helyzetben milyen futball várható szerdán a horvátok ellen? – Mindent elkövetünk a győzelemért. Felelősek vagyunk a szurkolóinkért, úgy akarunk játszani, hogy a drukkerek visszatérjenek a lelátókra. Kisteleki Istvánnal ellentétben vallom, amiről már az előbb is beszéltem: a labdarúgás legfontosabb láncszeme a szurkoló, minden érte van. Nem szabad lebecsülni a drukkereket, mint ahogyan azt többen teszik, ugyanis az egész világon ők tartják életben a labdarúgást. ---- Lothar Matthäus kapitánysága alatt eddig 24 mérkőzést játszott a válogatott, ezeken a találkozókon összesen 70 futballista lépett pályára. A játékosok között lehetőséget kapott többek között Kiss Zoltán, Németh Norbert, Polonkai Attila és Dvéri Zsolt is, ám nekik csak epizódszerep jutott, ellentétben Gera Zoltánnal (ő 19-szer játszott Lothar Matthäusnál), Bodnár Lászlóval vagy éppen Stark Péterrel (18-18).
Ha csak a tétmérkőzéseket nézzük, akkor az a legnagyobb siker, hogy idegenben és hazai pályán is legyőzte a válogatott Izlandot (mindkét meccs 3–2 lett). Svédország, Horvátország és Bulgária ellen viszont mindössze egy pontot szerzett és egy gólt lőtt a csapat, a mérleg: öt mérkőzésen egy döntetlen, négy vereség, egy rúgott és tíz kapott gól.
A győzelmi mutató alapján így esélyünk sem volt arra, hogy kijussunk a 2006-os németországi világbajnokságra – a csodában pedig hiába bíztunk… Csak két barátságos mérkőzés javított az összképen, hiszen Lothar Matthäus együttese győzött Németországban (2–0) és Skóciában (3–0) is – talán ez a két meccs volt a kapitány magyarországi munkásságának eddigi csúcsa. Mélypont volt bőven, hiszen a horvátok, a svédek és a bolgárok elleni idegenbeli selejtezőkön gyatrán futballozott a csapat. Ami tagadhatatlan: Lothar Matthäus "marketingsikerei" közé tartozik, hogy játszhattunk a brazilokkal, a németekkel, a franciákkal és az argentinokkal. Ezek szép élmények – különösen a németországi 2–0-s győzelem –, de önmagukban kevesek ahhoz, hogy sikeres legyen a válogatottunk…
A 8. vb-selejtezőcsoport állása
1. Horvátország
9
7
2
–
21– 5
23
2. Svédország
9
7
–
2
27– 3
21
3. Bulgária
9
4
2
3
16–16
14
4. MAGYARORSZÁG
9
4
1
4
13–14
13
5. Izland
9
1
1
7
13–24
4
6. Málta
9
–
2
7
3–31
2
Az európai csoportokból az első helyezett, valamint a két legjobb második egyenes ágon jut ki a 2006-os németországi világbajnokságra. A többi második helyezett pótselejtezőt játszik. Horvátország az utolsó forduló eredményeitől függetlenül már továbbjutott, mert veresége és a svédek győzelme esetén is ott van a két legjobb második helyezett között.
A magyar válogatott mérlege Lothar Matthäus kapitánykodása alatt
A csoport még hátralévő mérkőzései, október 12.: Svédország–Izland, Málta–Bulgária, MAGYARORSZÁG–Horvátország ---- Szófia és Budapest között félúton felfújható repülőgépet kapott a malévosoktól, jobb szárnyán a feliratattal: "A válogatott csapatkapitányának!" Ha valaminek tudott örülni szombat este Bodnár László, akkor ez az apró ajándék volt.
– Mikor tudta meg, hogy ön vezetheti ki a magyar válogatottat? – A meccs előtti órákban – felelte a mezőnyjátékosok közül a legtöbb, huszonkilenc válogatottsággal büszkélkedő jobbhátvéd. – Meglepett Lothar Matthäus döntése, hiszen a nemzeti együttes csapatkapitányának lenni roppant megtisztelő, nem gondoltam volna, hogy éppen rám esik a választása. Még akkor sem, ha korábban "kicsit" már voltam csapatkapitány: amikor Gera Zoltánt lecserélték, nekem adta át a szalagot.
– Kapitányként mit tudott hozzátenni a játékhoz? – Többet nem, mint máskor. Mert a srácokat ugyanúgy űztem, hajtottam, mint azokon a mérkőzéseken, amikor nem én viselem a karszalagot.
– Keserűen gondol vissza a találkozóra? – Már hogyne lennék csalódott, amikor megint magunkat vertük meg! A helyzeteinket ugyanúgy kialakítottuk, mint az eddigi meccseken – és ugyanúgy el is puskáztuk őket… Ez a különbség az élvonalhoz tartozó csapatok, illetve a mi együttesünk között. Amíg Berbatovék négy helyzetből kettőt értékesítettek, nekünk hat sem volt elég a gólhoz. Azt csak halkan teszem hozzá, hogy a bíró sem minket támogatott, de ez már nem oszt, nem szoroz…
– Szerdán következnek a csoportelső horvátok. Alig várja? – Biztos vagyok benne, hogy addigra összeszedjük magunkat, és akkor meg is verhetjük riválisunkat. Úgyhogy: alig várom! ---- Társaihoz hasonlóan Torghelle Sándor is az utolsó percig pályán volt, igaz, számára néhány másodperccel korábban befejeződött a meccs: második sárga lapja után valamivel hamarabb ért a tusolóba, mint a többiek.
– Ideges volt? – Ideges, igen, sőt csalódott és bosszús is – vágta rá Torghelle Sándor. – Iszonyúan dühített, hogy vereséget szenvedtünk attól a bolgár válogatottól, amely nem volt jobb nálunk. Két amatőr gólt kaptunk, ezt nem is tudom elhinni… Miként azt sem, hogy ennyire pechesek vagyunk. Rúgtunk két kapufát, egyet mindjárt a találkozó elején; biztos vagyok benne, ha akkor nem kifelé, hanem befelé pattan a labda, most nem arról kellene beszélgetnünk, miért vagyok ideges. Hanem arról: ez a csapat, ha alárendeli magát a sikernek, igenis képes arra, hogy szép lassan felzárkózzon a legjobbakhoz.
– A meg nem adott tizenegyesben érintve volt. Tényleg érintve? – Ennél egyértelműbb büntető kevés van. Beálltam a védő elé, ő meg hátulról buktatott, nem is értem, hogy nem lehetett ezt észrevenni. Illetve: mindenki észrevette, csak a bíró nem…
– A szerb Dejan Deleviccsel amúgy is konfliktusba keveredett… Kár volt érte, nem? – Dehogynem! Utólag én is azt mondom, butaságot csináltam, amikor elrúgtam a labdát, csak éppen ideges voltam… Igaz, a horvátok elleni mérkőzést így is, úgy is ki kellett volna hagynom, hiszen az első félidőben begyűjtött sárga lapommal amúgy is "száműztem" magam arról a meccsről.
– Akkor repül is vissza Athénba? – Ha rajtam múlik, maradok. És nem azért, mert eredetileg csütörtökre szól a jegyem, hanem mert szeretek ezzel a társasággal lenni.