Újabb négy elsőbálozó lesz ott jövőre a világbajnokságon, mert a hajrában minden nagycsapat elvérzett, míg a kicsik egytől egyig célba értek az afrikai zónában. A dráma előre garantálható volt, de a forgatókönyv például Kamerun esetében alighanem minden várakozást felülmúlt.
Akwa (középen) szerezte az angolaiakat a vb-re repítô találatot
Akwa (középen) szerezte az angolaiakat a vb-re repítô találatot
Ábécé- és időrendben is Angola vol az első társulat, amely elkönyvelhette a helyét a jövő évi világbajnokságon az afrikai válogatottak közül – ez azonban nem jelenti azt, hogy ez könnyedén ment volna. A nagy ellenfél, Nigéria annak rendje és módja szerint megverte Zimbabwét, és virtuálisan hosszú ideig csoportgyőztesnek érezhette magát. "Odaát" ugyanis az angolaiak nemhogy nem sziporkáztak, Ruanda néha egyenesen a kapujukhoz szegezte őket, úgyhogy elég sötétnek tetszett a kép. Aztán eljött az 58. perc, és az egyetlen valamirevaló lehetőség: Ze Kalanga beívelését a csapatkapitány Akwa bólintotta be, visszarepítve Angolát a csoport élére. Ettől kezdve fölöslegesen hoztak össze még három gólt a nigériaiak, hiába végeztek ugyanis azonos pontszámmal, az egymás elleni eredmények az angolaiaknak kedveztek: az egyik összecsapásukon kikaptak a "szuper sasok", a másik meg iksz lett.
Miután Kamerun is kiesett, kezdett katasztrofálissá válni a nagyok mérlege. Pedig a "szelídíthetetlen oroszlánok" saját erőből simán kiharcolhatták volna németországi helyüket. A yaoundei stadionban még a legutolsó díszítőelemen is zöld mezes szurkoló lógott, így a bokáig érő fűben játszó hazaiaknak megvolt a kellő támogatásuk. Húsz perc múltán a vezetés is, Douala balról átszálló ívelést küldött kapásból a kapuba – a dimbes-dombos talaj szelíd segítségével: a labda a várhatónál magasabbra pattant a talajról, ezáltal a kapus feje felett zúgott el. A kameruni térfélen ezután sem zajlott túl sok esemény, a második félidőben az egyiptomiak mégis találtak egy gólt, pánikba ejtve a hazaiakat – eközben Elefántcsontpart magabiztosan haladt előre. A vég nélküli kameruni akciók eredménye az ötperces hosszabbítás utolsó pillanatában jöhetett volna el: Wome akkor futott neki a társa felborításáért megítélt büntetőnek, de a bal oldali kapufa külső részét trafálta el. Pedig a kapus a másik oldalra vetődött, nemhiába duruzsolt a fülébe Eto'o hosszú másodperceken át a tizenegyes előtt… A vége 1–1 maradt, míg az elefántcsontpartiak legyőzték Szudánt – így Drogba megy a vb-re, nem pedig Eto'o.
A jelzett buzgó előkészületek pozitív hatást gyakoroltak a togói csapatra, mert kegyetlen nehéz helyzetből küzdötték vissza magukat az élre. Kétszer is hátrányba kerültek Kongóban, de ugyanennyiszer egyenlítettek, és az utolsó szó az övék volt. Szenegál eközben aktív csatárai révén hamar elkezdte teljesíteni saját feladatát – aminek Mali látta kárát – mindhiába.
Az iméntieknél sokkalta egyértelműbb volt a 2. csoport eredménysora. Az eddig is vezető Ghána további három pontot tett a gyűjteményéhez, ezúttal négy góllal verve meg ellenfelét. Egy meghökkentő adat: Ghána nem járt még vb-n, csakúgy, mint Angola, Elefántcsontpart és Togo – az eddig ismert négy afrikai résztvevő…
AFRIKAI ZÓNA 1. csoport Kongó–Togo 2–3 (Doutity 27., Mamouna-Ossila 49., ill. Gildas 35. – öngól, Gougbadja 62., 70.) Szenegál–Mali 3–0 (H. Camara 19., 66., E-H. Diouf 23.) A végeredmény: 1. Togo 23 pont, 2. Szenegál 21, 3. Zambia 19, 4. Kongó 10, 5. Mali 8, 6. Libéria 4
5. csoport Botswana–Guinea 1–2 (Molwantwa 36., ill. Bangoura 72., 77.) Malawi-Kenya 3–0 (Zakazaka 6., Mkaneawire 48., 60.) A Tunézia–Marokkó mérkőzés lapzártánk után ért véget Az állás: 1. Tunézia 20 pont (9 mérk.), 2. Marokkó 19 (9 mérk.), 3. Guinea 17, 4. Kenya 10, 5. Botswana 9, 6. Malawi 6
A csoportgyőztesek jutottak ki a világbajnokságra Pontegyenlőség esetén az egymás elleni eredmények döntöttek