Augusztus 11-én, csütörtökön rendezik a 23. nyári universiade megnyitó-ünnepségét. Másnap eldördül a startpisztoly, péntektől kereken tíz sportágban leszünk érdekelve az egyetemisták olimpiáján. A legutóbbi ilyen seregszemlén, két esztendeje három arany-, két ezüst- és hét bronzérem volt a mieink érlege - hogy hagyományainknak megfelelően az aszályos Törökországban is hullik-e ránk éremeső, azt az alábbiakban sikersportágaink versenyzőivel és szakembereivel térképezzük fel. Ma a birkózást és a tékvandót vettük górcső alá.
Branda Gyula (jobbra) reméli, hogy Izmirben – magyar riválisa távollétében – jó eredményt ér el(Fotó: Meggyesi Bálint)
Branda Gyula (jobbra) reméli, hogy Izmirben – magyar riválisa távollétében – jó eredményt ér el(Fotó: Meggyesi Bálint)
- Mindenképpen szeretnék éremmel hazatérni Izmirből - fogalmazza meg céljait Branda Gyula, a magyar kötöttfogású nehézsúlyú birkózás évek óta második számú embere. Merthogy esetében elkerülhetetlen megjegyzés: Deák Bárdos Mihály árnyékában kénytelen küzdeni a kitörésért.
- Odafigyel a világ az universiadéra? Megfelelő alkalom lehet ez a bizonyításra? - Nem annyira jelentős, mint egy olimpia, vébé vagy kontinensbajnokság, de rögtön ott van a nyomukban. Annyit tudok róla, hogy rangos, szervezett verseny megnyitóval, biztos nagy élmény lesz. Nekünk, mai birkózóknak nem volt még alkalmunk belekóstolni a légkörébe, hiszen a sportágunk legutóbb huszonhat éve szerepelt a programban.
- Mennyire viseli meg önt, hogy nincs elég alkalma világversenyre járni? - Bevallom, nehezen viselem, hogy Deák Bárdos árnyékában nem jutok el a legjelentősebb seregszemlékre, de el kell ismerni, az ő eredményei magukért beszélnek. A rivalizálás ellenére teljesen normális a viszonyunk, azt is mondhatnám, az edzőtáborok során segítek neki a felkészülésben. Tisztában vagyok vele, hogy kevesebb a rutinom, éppen ezért az ilyen esélyeket, mint az izmiri verseny, jól ki kell használnom.
- De azért megfordult már világversenyen, és nem is tért haza üres kézzel… - Igen, tavaly a FILA főiskolás és egyetemi vébéjén, Lódzban bronzérmet nyertem, a haparan-dai Európa-bajnokságon pedig a bosszantó negyedik helyen végeztem. De ott voltam az élbolyban, és ez erőt adott, hogy folytassam.
- Az universiadéra, gondolom, nem is kellett külön felkészülnie, hiszen a válogatott edzőtáborainak állandó vendége. - Pontosan. Az összes hazai és külföldi edzőtábort végigcsináltam az idén is, a kerettel készülök. Rengeteget dolgoztunk Tatán, az universiade előtt finnországi, utána pedig törökországi edzőtábor vár ránk. Kisebb külföldi versenyekre azért eljutok, legutóbb, Brassóban, a Román Nagydíjon például legyőztem az Európa-bajnok fehérorosz Artyuhint, aztán a döntőben kikaptam - kitalálja? - Deák Bárdos Mihálytól… Persze vertem már meg őt, legutóbb például az országos bajnokság döntőjében, de hogy egyszer-egyszer sikerül, az még nem elég.
- Visszatérve az universiadéra, mit tud a lehetséges izmiri ellenfelekről? - Csak annyit, hogy a török Bakir is fel szokott tűnni az egyetemi és főiskolás vébéken, de hogy még mindig főiskolára jár-e, azt nem tudom.
- És ön milyen felsőoktatási intézmény hallgatója ennyi edzőtá-borozás közepette? - A Budapesti Műszaki Főiskola Rejtő Sándor karán minőségügyet tanulok, levelező szakon már négy félévet elvégeztem.
- Összegezve: az éremszerzés a célja Izmirben? - A mezőny ismerete nélkül nehéz jósolni, de úgy érzem, jó formában vagyok. Ilyen össz-sportági viadalon még sosem voltam, úgyhogy azt is remélem, hogy maradandó élmény lesz. ---- "A műsorban szereplő sportágakat mindig a házigazda választja ki, úgyhogy a birkózás hetvenkilenc óta nem szerepelt az universiádék műsorán, most, hogy a törökök a házigazdák, persze nem maradhatott ki. A mezőnyt ezért nem ismerjük, úgyhogy nem volt más dolgunk, mint becsülettel felkészülni, hogy ez mire elég, kiderül Izmirben. A nemzetközi szövetség, a FILA rendszeresen rendez főiskolás és egyetemi világbajnokságokat birkózásban, ezeken rendre elcsíptünk egy-egy érmet, úgyhogy most is optimisták lehetünk.
Szabadfogásban a Wöller, Hatos, Kiss Gergő triót várom az első ötbe, ha kijön a lépés, érmet is szerezhetnek, míg kötöttfogásban Kiss Balázs és Branda szereplése kapcsán reménykedhetünk dobogós helyezésben."
A BIRKÓZÁS PROGRAMJA Augusztus 13., szombat: kötöttfogás, 66 kg (Lakatos Zoltán), 120 kg (Branda Gyula) Augusztus 14., vasárnap: kötöttfogás, 60 kg (Komáromi Ede), 74 kg (Bácsi Péter), 96 kg (Kiss Balázs) Augusztus 15., hétfő: nők, 55 kg (Godó Kitti), 59 kg (Hajdú Anikó) Augusztus 16., kedd: szabadfogás, 66 kg (Wöller Gergő), 120 kg (Tóth András) Augusztus 17., szerda: szabadfogás, 60 kg (Szabó Gábor), 74 kg (Hatos Gábor), 96 kg (Kiss Gergő)
A TÉKVANDÓ PROGRAMJA Augusztus 16., kedd: 67 kg (Tóth Péter) Augusztus 18., csütörtök: 78 kg (Tóth Balázs) ---- A kéttagú csapat Patakfalvy Miklós vezetésével pontszerző helyre törekszik. A Tóth testvérek fiatalabbika, Balázs a tavalyi olimpiai kvalifikációs versenyen ötödik lett, vagyis tartalékként épphogy lemaradt az athéni játékokról. A világbajnokságon csupán hajszál híján csúszott le a pontszerző helyről, úgyhogy már nagyon szeretne világversenyen bizonyítani. Bátyja, Péter sérülések és tanulmányai miatti kihagyását követően az idén folytatta a versenyzést. A tékvandó a legutóbbi, degui universiadén mutatkozott be (Dél-Korea a sportág őshazája), és Izmirben is a programban maradhatott - meghívásos sportágként - a szintén erős török tékvandónak köszönhetően.