Magyar idő szerint hétfőre virradóra Montrealban Grant Hackett (úgy tízezer néző előtt) átvehette a világbajnokság első aranyérmét. Az ausztrál győzelme cseppet sem okozott ámulatot, tud ő még a 3:42.91-nél jobbat is, csak éppen nem kellett. Hackett külön kategória, magyar szempontból viszont sokkal izgalmasabb volt a dobogó harmadik fokára pillantani. Ott bizony a tunéziai Osszama Melluli álldogált. Róla azt kell tudni, 400 méter gyorson eddig sehol sem volt, nem úgy 400 méter vegyesen, amelyen két éve a barcelonai vb-n harmadik lett. Cseh László mögött.
Cseh László elfogadja a tunéziai Melluli kihívását (Fotó: Czagány Balázs)
Cseh László elfogadja a tunéziai Melluli kihívását (Fotó: Czagány Balázs)
Ezen a világbajnokságon pedig nekünk nem árt mindent rezdülést a vegyesen keresztül szemlélni. Nos, adódott tehát a kérdés, mit vár vegyesen a tunéziai. Adódott, s a sajtótájékoztatón fel is tettük.
- A jelek szerint jó formában van, de mit vár négyszáz méter vegyesen? Megszorongatja a magyar Cseh Lászlót? - Pontosítanék, nem csupán megszorongatni fogom, le is győzöm - mondta a világ legtermészetesebb módján, egy méretes mosoly kíséretében Melluli, aki a jelek szerint egyáltalán nem szenved kisebbségi komplexusban. - A 400 méter gyors is megmutatta, jó állapotban vagyok, s nekem a vegyes az igazi világom.
Nos, gyanítható, Cseh László már készíti a választ, amit legkésőbb vasárnap - akkor rendezik a szám döntőjét - eljuttathat az észak-afrikainak.
Adok-kapokból nem volt hiány hétfőre virradóra sem az amúgy kis Franciaországnak becézett Montrealban: a férfi 50 méter pillangó elődöntőjében például a dél-afrikai Schoeman bődületes világcsúccsal (23.01) üzent a csak 23.32-ig jutó, néhány perccel korábban még világrekorder amerikai Ian Crockernek. Az utóbbi nem rendezett hisztit, a mixzónában arra a kérdésre, hogy visszaveszi-e a döntőben a csúcsot, már-már unottan válaszolt: "Most megyek, kipihenem magamat, s aztán természetesen megpróbálom."
Az első napi krónikához tartozik még, hogy Michael Phelps mégis arannyal térhetett nyugovóra, hiszen ő volt a győztes amerikai 4x100 méteres gyorsstaféta első embere (49.17, nem rossz), s a váltóknál maradva a hölgyeknél az ausztrál kvartett nyerte ugyanezt a váltótípust.
És akkor a program egyetlen magyar résztvevőjéről: Jakabos Zsuzsanna a gyengébb előfutam után már az elődöntőben odatette magát 200 méter vegyesen, s végül a nyolcadik idővel került a lapzártánk után kezdődő fináléba. Nem volt maradéktalanul elégedett, hiszen hiába remekelt ismét pillangón, háton és még gyorson is, ha a mellúszása mindig két-három helyezésnyi viszszalépést ér.
"A legjobb akkor lenne a vegyes úszás, ha kivennék belőle a mellet - mondta kissé kesernyésen. - Tartom, ezen a távon nincs sok sanszom, annak viszont azért örülök, hogy bekerültem a világ legjobb nyolc úszója közé. Mindez jó előjel a négyszáz vegyes előtt." (Azt, nem mellékesen, vasárnap rendezik.)
Ennyi volt tehát az első nap, amelynek számunkra egyik legérdekesebb momentuma volt, amikor is Melluli odadobta a kesztyűt Cseh Laci lába elé. Felhívás keringőre. Nyugalom, Lacika keringőzni is tud, de úszni még inkább… ---- A tunéziai Osszama Melluli üzent Cseh Lászlónak, a 400 méteres gyorsúszás afrikai bronzérmese kerek-perec kijelentette: legyőzi 400 méter vegyesen az amúgy világranglista-vezető magyart. Nos, a Melluli-féle megjegyzést természetesen postáztuk Cseh Lászlónak.
- Melluli kijelentette: nemcsak megszorongatja, hanem le is győzni önt négyszáz méter vegyesen. Mit szól hozzá? - szegeztük Csehnek. - Tényleg ilyet mondott? Mit is válaszolhatnék. Tudja mit, írja le: állok elébe, várom a rajtnál.
- Az amerikai Phelps nem üzent, viszont az, hogy négyszáz méter gyorson csak tizennyolcadik lett, azt is jelentheti, gyors, de gond van az állóképességével. Ez pedig kétszáz méter vegyesen még jól jöhet önnek… - Lehet, hogy probléma van a kondijával, és ezért sem indul négyszáz vegyesen, de a rövidebb vegyesen biztosan jó lesz. Nagyon nagy úszó.
- Szokás szerint tar kopaszra borotválta a fejbőrét a vébé rajtja előtt. Ez csak babona? - Annál azért több. Ha jól emlékszem, három éve, a riesai rövid pályás Európa-bajnokság előtt csináltam először. Akkor bejött, bronzérmes lettem. De nem csak babona, ha egy-két századot hoz, már megérte. Egyébként most gondban voltam, ugyanis nem volt száztíz voltos átalakítóm - itt ugyebár annyi van a falban -, ám végül is Pavlik doktor, a pólósok orvosa kisegített. Negyedóra alatt megszabadultam a hajamtól. ---- Bemutatkozott Cseh László a montreali világbajnokságon, ráadásul ragyogó produkcióval, ha a fordulója jól sikerül, talán az országos csúcsát is megdönti a 100 méteres hátúszás előfutamában. Így sem volt oka a panaszra, az ötödik legjobb idővel - második európaiként - az elődöntőbe.
Nem ment ilyen jól az 1500 méter gyorson próbálkozó Risztov Éva, Nagy Réka duónak, az előbbi a 13. helyen zárt, az utóbbi pedig a 16. lett a selejtezőben (a döntőbe ugyebár nyolcan kerülhettek). Risztov ezzel a 400 gyors után ismét az előfutamban búcsúzott.
- Mindez egyáltalán nem zavar, nem is vártam magamat döntőbe - mondta Risztov az úszás után. - Azért egy számban mindenképpen szeretnék döntőzni, ez talán a négyszáz méter vegyes lehet vasárnap."
2. nap - előfutamok
Férfiak 200 m gyors: 1. Hackett (ausztrál) 1:47.88, 2. Phelps (amerikai) 1:48.17, 3. Neethling (dél-afrikai) 1:48.37. 100 m hát: 1. Peirsol (amerikai) 54.41, 2. Grigoriadisz (görög) 54.84, 3. Bal (amerikai) és Lauterstein (ausztrál) 54.88-54.88, 5. Cseh (magyar) 54.89 - Cseh elődöntőbe jutott
Nők 1500 m gyors: 1. Cooke (ausztrál) 16:15.69, 2. Conway (amerikai) 16:17.97, 3. Rigamonti (svájci) 16:18.14, …13. Risztov (magyar) 16:39.55, …16. Nagy R. (magyar) 16:54.94 - Risztov és Nagy R. nem jutott döntőbe. 100 m hát: 1. Coughlin (amerikai) 1:01.25, 2. Nakamura (japán) 1:01.40, 3. Buschschulte (német) 1:01.41. 100 m mell: 1. Jones (ausztrál) 1:07.26, 2. Hardy (amerikai) 1:07.34, 3. Kirk (amerikai) 1:07.80