Kedélyes csütörtöki piknik a 18. szakaszon

Vágólapra másolva!
2005.07.21. 21:59
Címkék
Csütörtökön sem bírtak Lance Armstronggal a kihívói. Az összetettben fölényesen vezető amerikai ezúttal is visszavert minden támadást az Albi és Mende közötti 189 kilométeres szakaszon, amelynek befutója egy második kategóriás hegyen, a Cote de la Croix-Neuve-ön volt. A szakaszt annak ellenére spanyol versenyző nyerte meg, hogy előzetesen a hetedik győzelmének kapujában álló texasi szupersztár is a belga Alex Merckxet favorizálta. A legendás Eddy Merckx fia ugyan benne volt a sikeres szökésben, és hazája nemzeti ünnepén nyilván extra adag motivációval felvértezve tekert, ám tegnap két jobb is akadt nála. A spanyol Marcos Serrano és a francia Cedric Vasseur is előtte érte el a célvonalat. Habár az összetettben az első hat helyen nem történt változás, a pillanatnyilag negyedik pozíciót birtokló német Jan Ullrich hozott egy keveset a harmadik helyezett dán Mickael Rasmussenen.
Lance Armstrong ismét megmutatta legnagyobb riválisainak, hogy semmi esélyük sincs ellene
Lance Armstrong ismét megmutatta legnagyobb riválisainak, hogy semmi esélyük sincs ellene
Lance Armstrong ismét megmutatta legnagyobb riválisainak, hogy semmi esélyük sincs ellene
Lance Armstrong ismét megmutatta legnagyobb riválisainak, hogy semmi esélyük sincs ellene
Lance Armstrong ismét megmutatta legnagyobb riválisainak, hogy semmi esélyük sincs ellene
Lance Armstrong ismét megmutatta legnagyobb riválisainak, hogy semmi esélyük sincs ellene
Ha nem lennének már szinte teljesen leosztva a lapok a 92. Tour de France-on, le is rághattuk volna a körmünket izgalmunkban a 18. szakasz során. Hiszen a kellően hosszú, 189 kilométeres etap végén két második és két harmadik kategóriás hegyet is meg kellett másznia a karavánnak, ráadásul a befutó egy igen kemény kaptató végén volt.

Csakhogy Lance Armstrong előnye olyan tetemes, hogy szinte nem is volt értelme az ellene irányuló támadásnak. Így aztán ismét az "ártalmatlan" szökevények vezették át a kezdeményezést. 46 kilométert tett meg a mezőny, amikor tízen próbáltak meg elszakadni az üldözőktől: Matthias Kessler (T-Mobile), Luke Roberts (CSC), Xabier Zandio (Illes Balears), Axel Merckx (Davitamon-Lotto), Marcos Serrano (Liberty Seguros), Oscar Pellizotti (Liquigas), Cedric Vasseur (Cofidis), Thomas Voeckler (Bouygues), Carlos Da Cruz (Francais Des Jeux), Egoi Martinez (Euskatel). A tíz bringás közül egy már megízlelhette a szakaszgyőzelem ízét. A francia Cedric Vasseur 1997-ben La Chatre-ban ért a mezőny előtt célba, mi több, a Cofidis menője azon a napon a sárga trikót is magára ölthette.

Nos, ez a "veszély" nem fenyegette sem őt, sem a másik kilencet. Arra a Discovery Channel csapata kínosan ügyelt, nehogy egy Armstrongra veszélyes ellenfél is belekeveredjen az elmenésbe. A legjobb öszszetettbeli helyezéssel Xabier Zandio büszkélkedhetett, a spanyol összetettbeli hátránya 39:40 perc volt, és a 17. szakaszt követően a 25. helyen állt.

Az idővel egyre nagyobb hátrányba kerülő "üldözők" elérték a szakasz egyetlen frissítőpontját. Lance Armstrong ekkor hosszasan társalgott a néhány éve még nagy riválisának tartott spanyollal, Joseba Belokival. A látvány kezdett kedélyes vasárnapi piknikre hasonlítani.

A tízek előnye már a tíz percet is meghaladta. A közöttük nyomuló ausztrál Luke Roberts egy másik műfajban már a csúcsra ért, hiszen tavaly az üldözéses csapatversenyben olimpiai bajnoki címet szerzett. A CSC kerekesének ez az első Tourja. Ô nyilván a héten tragikus körülmények között, edzés közben elhunyt versenyzőtársának emlékéért szeretett volna nagyot alkotni. Mint arról korábban beszámoltunk, az ausztrál válogatott Amy Gillettet németországi edzőtáborozása során ütötte el egy tizennyolc éves, friss jogosítvánnyal vezető fiatalember.

Szavazás

Ki veszi át a stafétát a visszavonuló Lance Armstrongtól?

De más is reménykedett a szakaszgyőzelemben. Például az idei viadal legagresszívebb versenyzője, Carlos Da Cruz. A spanyol 2005-ben a legtöbb szökésben volt benne, 466 kilométernyi elmenésének azonban nem volt sok haszna, néhány részhajráért járó ponton kívül. A Francais Des Jeux bringása két évvel korábban minden idők második leggyorsabb szakaszát produkálta, ám csak második lett az akkori 18. szakaszon. Az etap száma az idén is stimmelt, és mint kiderült, a sikertelenség is. Pedig mindent megpróbált: 25 kilométerrel a vége előtt keményen támadta a többieket, de nem bírta sokáig.

A Lance Armstrong által favorizált Alex Merckx sokáig reménykedhetett, hogy ha nem is ér apja nyomdokába, legalább élete első szakaszgyőzelmét megünnepelheti Franciaországban. Hárman maradtak az élen az utolsó emelkedőn, közülük a spanyol Marcos Serranónak volt a legfrissebb a lába, elhúzott Vasseurtől és Merckxtől. E kettős különösebb csata nélkül gurult át a célvonalon, a belga nem támadta az elöl lévő franciát.

Habár az összetettben élen állók kimondottan nyugodtan tekertek az utolsó, 3.1 kilométeres emelkedőig, ott hirtelen megélénkült mindenki. Csakhogy Armstrong minden támadásra reagált, és együtt ért célba vetélytársaival. Az egyetlen apró változást az jelentette, hogy az összetettben harmadik helyen álló pöttyös trikós Mickael Rasmussen kissé lemaradt, így a negyedik helyezett Jan Ullrich valamelyest közelebb került hozzá.
92. TOUR DE FRANCE, a 18. szakasz (Albi–Mende, 189 km) eredménye:
1. Marcos SerranoLibery Segurosspanyol4:37:39 óra
2. Cédric VasseurCofidisfrancia+0:27 mp
3. Axel MerckxDavitamon-Lottobelga+0:27 mp
4. Xabier ZandioIlles Balearsspanyol+ 01:08 perc
5. Franco PellizottiLiquigas-Bianchiolasz+ 01:08 perc
6. Thomas VoecklerBouyguesfrancia+ 01:28 perc
7. Luke RobertsCSCausztrál+ 01:28 perc
8. Matthias KesslerT-Mobilenémet+01:44 perc
9. Egoi MartinezEuskaltelspanyol+ 02:03 perc
10. Carlos Da CruzFDJfrancia+ 02:38 perc
11. Cadel Evans Davitamon-Lottoausztrál+ 11:18 perc
12. Lance ArmstrongDiscovery Channelamerikai+ 11:18 perc
13. Ivan BassoCSColasz+11:18 perc
14. Jan UllrichT-Mobilenémet+11:18 perc
15. Alekszandr VinokurovT-Mobilekazah+ 11:55 perc
16. Mickael RasmussenRabobankdán+11:55 perc
17. Levi LeipheimerGerolsteineramerikai+ 11:55 perc
18. Francisco ManceboIlles Balearsspanyol+ 11:55 perc
19. Leonardo PiepoliSaunier Duvalolasz+ 12:01 perc
20. Floyd LandisPhonakamerikai+ 12:07 perc
21. Eddy MazzoleniLampreolasz+ 12:07 perc
22. Christophe MoreauCrédit Agricolefrancia+ 12:28 perc
23. Georg TotschnigGerolsteinerosztrák+ 12:28 perc
24. Oscar Perreiro SioPhonakspanyol+ 12:28 perc
25. Jaroszlav PopovicsDiscovery Channelukrán+ 12:44 perc
26. Laurent BrochardBouyguesfrancia+ 12:58 perc
27. Haimar ZubeldiaEuskaltelspanyol+ 12:58 perc
28. Bobby JulichCSCamerikai+ 12:58 perc
29. George HincapieDiscovery Channelamerikai+ 12:58 perc
30. Jörg JakscheLiberty Segurosnémet+ 12:58 perc
31. Stéphane GoubertAg2Rfrancia+ 12:58 perc
…102. Bodrogi LászlóCrédit Agricolemagyar+ 21:03 perc
Az összetett élcsoportja 18 szakasz után:
1.Armstrong, LanceDiscoveryamerikai77:44:44 óra
2.Basso, IvanCSColasz+ 2:46 perc
3.Rasmussen, MickaelRabobankdán+ 3:46 perc
4.Ullrich, JanT-Mobilenémet+ 5:58 perc
5.Mancebo, FranciscoIlles Ballearsspanyol+ 7:08 perc
6.Leipheimer, LeviGerolsteineramerikai+ 8:12 perc
7.Vinokurov, AlexandreT-Mobilekazah+ 10:11 perc
8.Evans, CadelDavitamon-Lottoausztrál+ 9:49 perc
9.Landis, FloydPhonakamerikai+ 10:42 perc
10.Moreau, ChristopheCrédit Agricolefrancia+ 13:15 perc
…125.Bodrogi LászlóCrédit Agricolémagyar+ 3:14:07 óra
A gyorsasági pontverseny: 1. (zöld trikóban) Thor Hushovd (norvég, Crédit Agricole) 164 pont, 2. O’Grady (ausztrál, Cofidis) 150, 3. McEwen (ausztrál, Davitamon-Lotto) 142, …53. Bodrogi László 24.

A hegyi pontverseny: 1. (pöttyös trikóban) Mickael Rasmussen 185, 2. Pereiro Sio (spanyol, Phonak) 135, 3. Armstrong 92, …70. Bodrogi László 3.

A csapatverseny: 1. T-Mobile (német) 230:37:42, 2. Discovery Channel (amerikai) 11:26 p h., 3. CSC (dán) 22:14 p h., 4. Crédit Agricole (francia) 45:05 p h. ---- Armstrong nyolcvanadszor sárgában
Bármilyen furcsán hangzik, Lance Armstrong nem minden mutató tekintetében a legjobb a Tour de France hosszú történetében. Az amerikai szupersztár ugyan hetedik összetettbeli diadala kapujában áll, ám a sárga trikóban eltöltött napokat tekintve még mindig "csak" a második. A korábban ötször diadalmaskodó Eddy Merckx 111 napot tölthetett el e becses ruhadarabban. A belga legenda az 1969 és 1977 közötti időszakban viselhette ilyen sokszor az összetettbeli elsőnek kijáró megkülönböztető jelzést. A Discovery Channel csapatkapitánya a csütörtöki szakasz során hagyta maga mögött a szintén ötszörös bajnok francia Bernard Hinault-t, aki 79-szer öltözhetett sárgába. Armstrong vállán immár nyolcvanadszor feszül a legjobbnak jutó trikó. Ha semmi sem jön közbe, az amerikai 83-nál állapodik majd meg, hiszen tervei szerint idei diadala után visszavonul, és ebben az esztendőben már csak három szakasz vár rá.

A kis Merckxnek nem sikerült
Július 21-e a belgák nemzeti ünnepe, 1831-ben ezen a napon lépett trónra I. Leopold, az ország első királya, aki jellemző módon sem vallon, sem flamand nem volt. Az akkor megalakuló államban ugyanis már abban az időben is erős volt a vallonok és a flamandok rivalizálása - így salamoni döntéssel egy szász-koburgi herceget kértek fel az uralkodásra. Hogy kapcsolódik ez a Tour de France-hoz? Nos, a franciák rendre július 14-én aktivizálják magukat, a belgák pedig egy héttel később próbálnak mindent megtenni legalább egy szakaszgyőzelemért. A csütörtöki tíz szökevény között volt Axel Merckx is, akit ráadásul Lance Armstrong is esélyesnek tartott az etap megnyerésére. Csakhogy a kerékpározás egyik legnagyobb alakja, Eddy Merckx fiának ezúttal be kellett érnie a harmadik hellyel. ----
Az Issoire és Le-Puy-en-Velay közötti 153.5 kilométeres etap aligha hoz drámai változást a 92. Tour de France összetett versenyének állásában. Mindössze egy második és egy harmadik kategóriás hegy nehezíti a versenyzők dolgát, az is a szakasz közepén. No, meg három negyedik kategóriás domb.

A két nagyobbnak számító mászás ugyan 11 kilométernél is hosszabb, ám az emelkedők meredeksége messze elmarad az Alpok, és különösen a Pireneusok kaptatóinak nehézségi foka mögött. Úgyhogy a lejtőkön az esetleges szökevényeket üldözőknek bőven lesz idejük felzárkózni. Ezzel együtt a forgatókönyv várhatóan a következő lesz: cirka egytucatnyi, az összetett elsőségre veszélytelen bringás megszökik majd, és az élen állók hagyják, hadd menjenek. Ám amíg az előző napi szakaszon egy meredek emelkedő végén állították fel a célkaput a szervezők, addig pénteken a szakasz végét jelző vonal síkon lesz.

Vagyis ha a zöld trikóra hajtók - Hushovd, O’Grady, McEwen - csapatai, a Crédit Agricole, a Cofidis és a Davitamon-Lotto vonatai akár be is darálhatják az elmenésben részt vevőket. Akárhogy is lesz majd, látványos, izgalmas szakasznak ígérkezik a pénteki, még ha várhatóan Lance Armstrong összetettbeli első helyét senki sem fogja veszélyeztetni. Tv: ARD (14.30), Eurosport (14.30), RAITRE (14.30) ---- "Csütörtökön már egy kicsit jobban éreztem magam, mint egy nappal korábban. Igaz, ezen a szakaszon is nagyon meleg volt. Az elején nagyon kellett figyelnem a szökésekre. Egyszer megpróbáltam az elmenésben részt vevők nyomába eredni, de nem jártam sikerrel. Egyszerűen nem éreztem magamban elég erőt ehhez a mutatványhoz, így visszaálltam a mezőnybe.

Attól kezdve sokkal nyugalmasabban telt az idő. A frissítőpontnál váltottunk is néhány szót az ismerős vetélytársakkal. Egy ideig még kényelmesen mentünk, de a végére megint elszabadult a pokol. Mivel az összetettbeli helyezés az én szempontomból lényegtelen, nem akartam mindenáron a bolyban maradni. Az utolsó, igen meredek emelkedőt ismét a lehetőségekhez képest kényelmesen másztuk meg a többi lemaradóval együtt. Pénteken is megpróbálok spórolni az erőmmel.

Várhatóan ismét a csütörtökihez hasonló nap vár ránk, még akkor is, ha síknak tekinthető befutó lesz a szakasz végén, és az első huszonöt helyezett pontot szerez a gyorsasági pontversenyben. Ennek ellenére azt gondolom, hogy Tor Hushovd zöld trikóját vasárnap, a párizsi befutón kell majd erősen védenünk a két ausztráltól. De az még messze van, én elsősorban a szombati időfutammal foglalkozom. Azon mindent beleadok majd. A családom is ott lesz szombaton, az is ad majd egy kis erőt. Remélem, sikerül az első tízbe kerülnöm."
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik