Hazája első osztályú bajnoki címét 1954 és 1959 között három alkalommal hódította el, az FA-kupa 1893-as döntőjében 1:0-ra verte meg az Evertont, 15 évre rá a Newcastle United elleni 3:1-gyel duplázott, 1949-ben a Wembleyben érdemelte ki a trófeát a Leicester City 3:1-es legyűrésével, a hatvanas éveket pedig a Blackburnnel szemben sikerrel megvívott fináléval (3:0) indította. Wolverhamptonban mégis úgy tartják, az 1877-ben alapított klub történelmét nem a fent említett diadalok határozzák meg, hanem egy 51 esztendeje rendezett edzőmeccs.
Puskás Ferenc (virággal) és társai remek meccseket vívtak az angolokkal
Puskás Ferenc (virággal) és társai remek meccseket vívtak az angolokkal
Gyepes Gábor bizonyíthat
Két napja tartózkodik Wolverhamptonban, két cikk jelent meg vele kapcsolatban a csapat internetes oldalán. Az elsôt fogták rövidebbre: „A védô becsekkolt” – számoltak be a szerkesztôk arról, hogy a próbajátékra invitált Gyepes Gábor megérkezett. A második írásban már Glenn Hoddle-t idézik, a Wanderers menedzsere két edzés után nyilatkozott a magyar játékosról: „Korábban láttam a róla készült videokazettákat, s már azokból kiderült, a védelem mellett a középpályán is bevethetô. Örülök, hogy most személyesen is megnézhetem, mit tud, mert ha meggyôz minket, az csak a klub javát szolgálhatja”. Nos, a legkomolyabb próba alighanem ma következik, miután a szükséges engedélyeket beszerezte, Gyepes Gábor pályára léphet a Port Vale elleni edzômeccsen. A folytatásról pedig majd Glenn Hoddle-t érdemes kérdezni.
Ha valóban azt a 90 percet vesszük alapul, kidüllesztett mellkassal mondhatjuk: a Honvéd nélkül eggyel kevesebb lenne a dicsőséges fejezetek száma a Wanderers históriás könyvében. A WW honlapján tudniillik "A mérkőzés, amely megváltoztatta a történelmet" címszó alatt három A/4-es oldalnyi terjedelemben elevenítik fel az 1954. december 13-ára kiírt felkészülési találkozón történte- ket.
Nem meglepő, hogy bő lére eresztik: azok után, hogy hamarjában 2:0-s előnyre tett szert az alighanem leghíresebb katonacsapat, a végén, 3:2-es győzelmük miatt a vendéglátók örülhettek. Érthető persze, hogy úgy ünnepeltek, mintha már karácsony lenne, hiszen nem akárkiket múltak felül; a magyar együttes a következő, kezdőnek semmiképp sem nevezhető tizeneggyel állt fel: Faragó - Palicskó, Lóránt, Kovács - Bozsik, Bányai - Budai, Kocsis, Machos, Puskás, Czibor.
Az évszázad mérkőzését (kell-e mondani, hol, mikor rendezték, s mi lett a vége?), majd annak viszszavágóját (micsoda egy hét volt…!) követően a vereségeket úriemberek módjára viselő, ugyanakkor nem felejtő angolok már a meccs előtt hangoztatták: most aztán helyreállítják a renoméjukat. A legtöbbször talán a Wolverhampton egyik futballistája, bizonyos William Ambrose Wright, ismertebb nevén Billy Wright ejtette ki a száján a "reváns" szót; na igen, ő a 6:3-nak, illetve a 7:1-nek is szenvedő alanya volt…
Tizenkét perc sem telt el, amikor ismét kínosan érezhette magát: Kocsis Sándor fejjel, Machos Ferenc lábbal vette be Williams kapuját. Nagyon úgy festett, a Wanderers hiába húzott szaténból készült dresszt erre az alkalomra, mondván, az jobban mutat a villanyvilágításban, reflektorfénybe megint csak a magyarok kerülnek. Nem csoda, hogy Stan Cullis, a házigazdák menedzsere kissé felhevült állapotban volt a szünetben: "Túlságosan is idegesek vagytok! Menjetek vissza a pályára, és azt csináljátok, amit tudtok!" - sulykolta játékosaiba. S mintha ez ilyen egyszerű volna: a 49. percben már a 11 méterről "büntető" Hancockot éltette az 55 ezres publikum.
Az Angliában a rádió és a televízió által is élőben közvetített összecsapás színvonala csak emelkedett eztán, helyzetek itt is, ott is követték egymást, kár, hogy csupán a Wolverhampton kapuja előtt maradtak ki… Mintha árverésen lettünk volna, Swinbourne először, másodszor… és 3-2 oda! Tíz perc volt hátra, amikor a Honvéd utolsó rohamra lendült, ám ami az elején összejött, a végén már nem: Williams eszén senki sem tudott túljárni. Másodpercekkel azután, hogy a walesi B. M. Griffiths utoljára a sípjába fújt, az egyik szigetországi újságíró már diktálta is tudósítása címét: "A Wanderers a világ legjobbja!"
A derék Billy Wright megkönnyezte a győzelmet. "Büszke vagyok a srácokra, csodálatosan teljesítettek. Csodálatosak mindannyian. Csodálatos minden" - fogalmazott a meghatott csapatkapitány, akivel Cullis edző nyomban közölte: "De te vagy a legcsodálatosabb…" Utóirat gyanánt: 1962 decemberében a Honvéd egy újabb barátságos mérkőzés erejéig visszatért a Molineux-stadionba. A 13 914 néző előtt lejátszott meccs unalmas 1-1-et hozott, a másnapi angol lapok fanyalogtak is, hogy ennél azért jobbhoz vannak szokva…