Kettős spanyol győzelem a tizenhatodik szakaszon

Vágólapra másolva!
2005.07.19. 18:18
Címkék
A 92. Tour de France, a Francia kerékpáros körverseny tizenhatodik, Mourenx és Pau közti 180 kilométeres szakaszát egy négyes befutóban a svájci Phonak spanyol versenyzője, Oscar Pereiro Sio nyerte honfitársa, Xabier Zandio, az olasz Eddy Mazzoleni és az ausztrál Cadel Evans előtt.
Együtt a csapat
Együtt a csapat
Együtt a csapat
Együtt a csapat
Együtt a csapat
Együtt a csapat
Az összetettben élen állók közül a hatszoros győztes, sárga trikóban tekerő amerikai Lance Armstrong, valamint az üldözők közül az olasz Ivan Basso, a dán Michael Rasmussen és a német Jan Ullrich többször is egymásnak feszült a távon. Ám miután előnyt egyiküknek sem sikerült szereznie riválisával szemben az egy-egy első, harmadik és kiemelt kategóriás hegyekkel tarkított szakaszon. Végül mindenbe beletörődve mindannyian a győztes mögött 3:24 perces hátránnyal érkezve, a mezőnnyel együtt értek célba.

Összetettben továbbra is Armstrong vezet, Basso, Rasmussen és Ullrich előtt, az amerikai számára változatlan megnyugtató előnnyel.

A szakaszon tizenegy kerekes gondolta úgy, eljött annak az ideje, hogy valami nagyot alkossanak az idei Touron és nekiugrottak a távnak. Huszonöt kilométer megtétele után Xabier Zandio (Illes Balears), Cadel Evans (Davitamon-Lotto), Fred Rodriguez (Davitamon-Lotto), Juan Antonio Flecha (Fassa Bortolo), Chris Horner (Saunier Duval), Cédric Vasseur (Cofidis), Anthony Geslin (Bouygues), Jérome Pineau (Bouygues), Philippe Gilbert (Française Des Jeux), Jörg Ludewig
(Domina Vacanze) és Ludovic Turpin (Ag2r-Prevoyance) már egyértelműen vezetett. Előnyüket növelték a mezőnnyel szemben: a céltól ugyan még messze, 130 kilométerre voltak, az üldözők azonban már több mint öt percre voltak tőlük.

Marcos Serrano (Liberty Seguros) gondolt elsőként egy merészet, és egyedül a boly után eredt, hátrányából két percet le is faragott, miközben a mezőny, benne az összetettben élen álló menőkkel, továbbra is öt perccel az élen haladók után tekert. Serrano újabb tíz kilométer megtételét követően tartotta hátrányát, nem úgy a mezőny, amely újabb egy percet szedett össze. Ekkor azonban a kerekesek szembetalálkoztak a szakasz első igazi erőpróbáját jelentő, 1035 méter magas, 1. kategóriás Col de Marie-Blanque-kal.

A kemény hegymenet nem szórta meg a mezőnyt, az élen haladók mögött 1:31 perccel jött Serrano, majd újabb egy perc elteltével a Pereiro és Mazzoleni kettős, fél perccel később pedig a mezőny.

A leosztás nem változott a kiemelt kategóriás - Col D’Aubisque, 1709 méter - rész előtt sem, a különbségek igen, igaz nem jelentősen. Negyven kilométerrel a cél előtt már kialakult a végső sorrend: Cadel Evans (Daviatmon-Lotto), Eddy Mazzoleni (Lampre), Oscar Pereiro (Phonak) és Xabier Zandio (Illes Balears) állt az élen. Marcos Serrano (Liberty Seguros) és Jörg Ludewig (Domina Vacanze) 1:30 perccel később jött. A Philippe Gilbert (Française Des Jeux), Juan Antonio Flecha (Fassa Bortolo), Anthony Geslin, Ludovic Turpin (Ag2r-Prevoyance), Jérome Pineau (Bouygues Telecom), Cedric Vasseur (Cofidis)-hatos pedig 2:30 perccel mögöttük tekert. A mezőny hátránya 6:25 perc volt ekkor.

A különbségek még csökkentek, ám ez összességben semmin sem változtatott, a helyezések bolyon belül csak a sprintbefutóban dőltek el.

A szakasz minden pillanatában látszott, az összetettben vezető Armstrongnak egy másodpercnyi nyugtot sem hagynak a legnagyobb riválisok. Hol ez, hol az támadta az amerikait, aki mindig megfelelt a kihívásokra. Hiába erősített Basso vagy éppen Ullrich, hogy valamicskét
ledolgozzanak összetettbeli hátrányukból, illetve a többiekkel szemben előnyt szerezzenek, a gyakorlatban ez nem így működött. Rasmussennel kiegészülve, mint a négy muskétás, együtt tartottak jóban-rosszban, hogy végül a célvonalon is szinte egymás kezét fogva haladjanak át.

A versenyen, amely az elmúlt szakaszokkal ellentétben talán a vártnál is több izgalmat tartogatott, két fronton is tartott a küzdelem. Voltak egyrészt, akik a szakaszgyőzelemre pályáztak, de összességében sokkal fontosabb volt az összetettben élen állók külön csatája, olykor bizony még a mezőnyben megbújva is.

Talán az utolsó szakasz volt a mai - de biztosan egyike a legutolsóknak, amelyen faragni lehetett volna Armstrong tetemes előnyéből. A texasi azonban nem hagyta magát lerázni, és minden támadást sikeresen vert vissza. Így továbbra is abszolút favoritja utolsó Tourjának, hiszen napokkal korábban megszerzett előnyét biztosan tartja, és ha kérdezik, ő még mindig válaszol.

A mezőny egyetlen magyar kerekese, a francia Crédit Agricole magyar profija, Bodrogi László utolsóként, a 156. helyen zárta a szakaszt, 21:33 perces hátránnyal a győztes mögött. A magyar versenyző a 121. helyen befutó ausztrál Baden Cooke-kal azonos idővel ért célba. Bodrogi összetettben a 117. helyen áll, 3:00:56 órás hátránnyal Armstrong mögött.

Bodrogi csapattársa, a kazah Andrej Kaszecskin szökése közben (valószínűleg véletlenül) óriási arcost kapott egy nézőtől, így be kellett várnia az orvosi csapatot és csak az Armstrong-féle bollyal ért be a célba.
92. TOUR DE FRANCE, 16. szakasz, Mourenx-Pau, 180 km:
1Oscar Pereiro SioPhonakspanyol4:38:40 óra
2Xabier Zandio EchaideIlles Balearsspanyolazonos idővel
3Eddy MazzoleniLampreolasza.i.
4Cadel EvansDavitamon-Lottoausztrála.i.
5Phillippe GilbertFrancaise des Jeuxbelga+ 2:25 perc
6Anthony GeslinBouyguesfrancia+ 2:25 perc
7Jörg LudewigDomina Vacanzenémet+ 2:25 perc
8Juan Antonio FlechaFassa Bortolospanyol+ 2:25 perc
9Ludovic TurpinAg2Rfrancia+ 2:25 perc
10Cédric VasseurCofidisdán+ 2:25 perc
…27.Jan UllrichT-Mobile német + 3:24 perc
…35.Francisco ManceboIlles Balearsspanyol+ 3:24 perc
…36.Lance ArmstrongArmstrongamerikai + 3:24 perc.
…37.Michael RasmussenRabobankdán+ 3:24 perc
…38.Ivan BassoCSColasz+ 3:24 perc
…156.Bodrogi LászlóCrédit Agricole magyar + 21:33 perc
Az összetett élcsoportja 16 szakasz után:
1.Armstrong, LanceDiscoveryamerikai66:52:03 óra
2.Basso, IvanCSColasz+ 2:46 perc
3.Rasmussen, MickaelRabobankdán+ 3:09 perc
4.Ullrich, JanT-Mobilenémet+ 5:58 perc
5.Mancebo, FranciscoIlles Ballearsspanyol+ 6:31 perc
6.Leipheimer, LeviGerolsteineramerikai+ 7:35 perc
7.Evans, CadelDavitamon-Lottoausztrál+ 9:29 perc
8.Landis, FloydPhonakamerikai+ 9:33 perc
9.Vinokurov, AlexandreT-Mobilekazah+ 9:38 perc
10.Moreau, ChristopheCrédit Agricolefrancia+ 11:47 perc
…117.Bodrogi LászlóCrédit Agricolemagyar+ 3:00:56 óra
A gyorsasági pontverseny: 1. (zöld trikóban) Tor Hushovd (norvég, Crédit Agricole) 164 pont, 2. O’Grady (ausztrál, Cofidis) 150, 3. McEwen (ausztrál, Davitamon-Lotto) 142, …67. Bodrogi László 24.

A hegyi pontverseny: 1. (pöttyös trikóban) Michael Rasmussen 185 pont, 2. Pereiro 135, 3. Armstrong 92, …60. Bodrogi László 3.

A csapatverseny: 1. T-Mobile (német) 198:30:13, 2. Discovery (amerikai) 19:28 p h., 3. CSC (dán) 21:58 p h., 4. Crédit Agricole (francia) 28:11 p h. ---- Meghalt Amy Gillet
A keddi szakaszon a karaván ausztrál kerekesei fekete karszalaggal versenyeztek, ugyanis hétfőn autóbalesetben meghalt Amy Gillet, az egyik legjobb ausztrál kerékpáros hölgy. A 29 éves Gillet csapattársaival éppen a Türingiai körversenyre edzett Lipcse környékén egy műúton, amikor autóval belehajtott a csoportba egy 18 éves fiatalember, akinek csupán néhány napja volt meg a jogosítványa, és aki teljesen rossz sávban haladt. A világbajnoki és olimpiai résztvevő Gillet azonnal meghalt, míg csapattársai közül Louise Yaxley és Alexis Rhodes életveszélyes, Kadie Brown, Kate Nichols és Lorian Graham súlyos sérülést szenvedett. A németországi viadal természetesen elmaradt.

Sosenkáé a rekord
Kedden a moszkvai olimpiai velodromban a cseh Ondrej Sosenka megdöntötte az egyórás kerékpározás világcsúcsát. A régi rekordot a brit Chris Boardman tartotta, aki 2000. október 27-én Manchesterben egy óra alatt 49 444 métert tett meg. Sosenka új csúcsa 49 700 méter, azaz a cseh versenyző 256 méterrel szárnyalta túl a régi rekordot. Mint ismeretes, a csúcsot csak hagyományos kerékpárral lehet felállítani, ezért a nemzetközi szövetség törölte azokat az eredményeket (köztük számos 50 km felettit), amelyeket más típusú bringákkal értek el.

Basso hosszabbított
Ivan Basso 2008-ig meghosszabbította a szerződését a dán CSC-vel, így biztosan nem ő lesz a Tour de France után visszavonuló Lance Armstrong utóda a Discovery Channelnél. "Nagyon örülök annak, hogy továbbra is Bjarne Riis keze alatt dolgozhatok. Sok csapat megkeresett, ez rendkívül megtisztelő a számomra, de úgy éreztem, hogy az a legjobb, ha ott maradok, ahol vagyok" - jelentette ki az olasz kerekes, akit sokan máris a 2006-os Tour nagy esélyesének tartanak. ----
Szerdán az idei Tour de France leghosszabb szakasza vár az indulókra, akiknek Pau és Revel között 239.5 kilométert kell majd megtenniük. Az etap első ránézésre szinte teljesen síknak tűnik, de alaposabb megfigyelés után látható, hogy bár nincsenek rajta kimagasló hegycsúcsok, azért két negyedik és két harmadik kategóriás kaptatót meg kell majd mászni, és a végén összesen legalább 2000 méteres szintkülönbséget kell legyűrni.

A szakaszra alapvetően kétféle forgatókönyvet lehet elképzelni: vagy elenged a boly egy "ártalmatlan" kerékpárosokból álló kisebb (8-10 tagú) szökevénybolyt, amely aztán célba is ér, vagy hátul a zöld trikóért versengő sprinterek csapatai annyira felpörgetik a ritmust, hogy tömegbefutóval ér véget Revelben az etap.
A menők mindenesetre nyilván megpróbálnak majd pihenni a csütörtöki szakasz és a szombati időfutam előtt.

Tv: ARD (14.30), Eurosport (14.30), RAITRE (14.30). Internet: www.letour.fr ---- "A hétfői pihenőnapon úgy éreztem, hogy sikerült valamelyest regenerálódnom, ennek ellenére a keddi szakasz megint nagyon sokat kivett belőlem, rendkívüli módon elfáradtam. Az első két hegyen még tudtam tartani a lépést az élmezőnnyel, de aztán az Aubisque-on az emelkedő ötödik kilométerénél leszakadtam, és ettől kezdve már csak az volt a célom, hogy szép nyugodtan célba érjek, ami sikerült is. Szerintem egyébként az Aubisque keményebb volt, mint a korábbi kaptató, a Col de Marie-Blanque, mert ez utóbbinak csak az utolsó három kilométere volt nagyon meredek, míg az Aubisque végig durva volt.

A csapatom fő feladata most Hushovd zöld trikójának az őrzése, ami nem lesz könnyű, mert a gyorsasági pontversenyben - az elmúlt évek hagyományainak megfelelően - nagyon kicsi a különbség az éllovasok között, könnyen elképzelhető, hogy ennek a meznek a sorsa csak az utolsó szakaszon dől el. Aztán persze azt is megpróbáljuk a Crédit Agricole-nál, hogy valamelyikünk belekeveredjen egy szökésbe, és esetleg megpróbáljunk még szakaszt nyerni, sőt, adott esetben akár én is lehetek még az az elmenő.

Fél szemmel persze már figyelek a szombati időfutamra, amelyen nagyon szeretnék jól szerepelni, de még addig is hátravan néhány kemény kilométer."
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik