"Lassan kvízjáték lesz megtalálni az embereket. Minden edző rohan össze-vissza, hogy megtalálja a tanítványait. Én is már a sokadik kört teszem meg a két terem között" - dohogott Bujdosó Imre, a német válogatott edzője szerdán fél tizenegy tájban.
Nemcsik Zsolt a nap folyamán a döntôt leszámítva minden asszó után így örülhetett Fotók: Mirkó István)
Nemcsik Zsolt a nap folyamán a döntôt leszámítva minden asszó után így örülhetett Fotók: Mirkó István)
A szöuli olimpián aranyérmes kardcsapat tagjának kifakadása nem volt alaptalan, mert a szervezettség még a második napon is akadozott. Hiába írtak ki ugyanis egy-egy fordulót bizonyos terembe, rövid idő múlva kiderült, hogy mégsem ott lesznek az asszók, lehetett vonszolni a vívózsákokat a másikba - esetleg onnan is vissza.
Persze, felfoghatjuk úgy is, hogy a kora délelőtti rohangálás csak felkészítette a hazai szurkolókat az egész napos ingázásra, mivel a férfi kard és a női párbajtőr küzdelmei egy időben zajlottak, és szerencsére mindkét helyen a végső szakaszig érdekeltek voltak versenyzőink, így követték őket pástról pástra.
Mert mindenki bízott benne, érezte, sőt tudta, hogy érdemes. Bár kardozóink közül Lengyel Balázs és Fodor Kende a 32 között kikapott - itt esett ki óriási meglepetésre a címvédő, ötszörös egyéni Európa-bajnok orosz Pozdnyakov is, miután honfitársa, Ajbusev 15:14-re legyőzte őt -, az újonc Kósa Miklós és az olimpiai ezüstérmes Nemcsik Zsolt a negyeddöntőig menetelt.
Ha nyernek, két érem már biztos. Kósa aztán nagy csatában kikapott Bauertől, pedig vezetett 6:3-ra és 8:5-re is. "Furcsán jutottam el az Eb-re, hiszen volt gimnáziumi osztálytársam és barátom, Decsi Tomi helyét kaptam meg. A csoportban még döcögősen ment, hiányzott az önbizalmam, de aztán belerázódtam. Bauert mindenképp meg kellett volna vernem, de bevallom, fejben elfáradtam. Örülök, hogy az első világversenyemen idáig jutottam, de egy kis csalódottság is van bennem. Szeretném megköszönni a közönségnek a biztatást, szakosztályvezetőmnek, Polgár Pálnak a sok segítséget, valamint edzőimnek, Gulácsy Ferencnek és Pézsa Tibornak, hogy idáig jutottam, mert irányításukkal sokat fejlődtem" - mondta a BSE 22 éves vívója, akinek remekül sikerült a debütálása.
A másik páston Nemcsik döntőnek is beillő, fordulatos csatát vívott a 2003-as világbajnok Lukasenkóval: 10:13-ról fordított 14:13-ra, majd 14:14 után a győztes tust is bevitte.
"Olyan ágra kerültem, hogy a fal adta a másikat - érzékeltette sajátosan az elődöntőig vezető utat a Vasas világbajnoka. - Csupa erős ellenfél, a végén pedig Lukasenko. Ha nem nyertem volna, az az asszó maga a rémálom. Legutóbb 2001-ben a koblenzi Eb-n tudtam megverni őt. Próbáltam a saját akcióimat, de a zsűri nem velem volt. Az utolsó tartalékaimat is mozgósítani kellett, úgyhogy most sietek rápihenni a döntőre."
A kardozók átmenetileg befejezték a küzdelmet, amikor a párbajtőrözők megkezdték az éles asszókat. Kiskapusi Dóra bravúrral nyitott: a 64-ben megverte a csapatban kétszeres olimpiai bajnok és világbajnok orosz Jermakovát, viszont a következő fordulóban ő is, és Szász Emese is búcsúzott. Akárcsak kardban, itt is ketten vívhattak az esti döntőbe jutásért: a tapasztalt, tavalyi Eb-bronzérmes Tóth Hajnalka és a fiatal Révész Julianna.
Tóth nyert ("Nagyon készültem rá, hogy hazai közönség előtt jó eredményt érjek el. Most mindjárt összeesek a hőségben, hadd üljek le." ), de Révésznek sem kell búslakodnia. "Közel álltam az éremhez, és most csalódott vagyok. A román lány többször megvert engem, de úgy éreztem, most én leszek a jobb… Hazai közönség előtt szerettem volna olyan jól vívni, hogy érem legyen a vége. Persze, ha a csapatban sikerül, túlteszem magam a mostani elkeseredettségemen" - mondta könnyeivel küszködve a BVSC három hete országos bajnoki címet nyert fiatalja. Este végre volt kiért szorítanunk.
Tóth Hajnalka arca mindent elárul: elveszítette a finálét
A nők nyitották a sort, és Tóth Hajnalka, a közönség ütemes tapsa közben lelépte Grabowskát. A pár perces szünetet követő aranyasszóban mintha más Tóthot láttunk volna: Semjakina nagyon meglépett előle (6:3, 12:6). Hajni hajrázni kezdett, feljött 13:10-re, de fordítani nem tudott. "Majd mindjárt örülök - reagált arra a felvetésre az újdonsült ezüstérmes, hogy nem látszik túl boldognak. - Különösen azért fogok örülni, mert gyenge kezdés után jutottam el idáig. A selejtező után odajött hozzám Szabó Bence kapitány, és mondta, hogy üveges a szemem. Talán egy pofon kellene - feleltem neki. Erre lekevert egyet, ami után meglepődtem, de jót tett, használt. Hogy min múlott az aranyérem? Rossz taktikát választottam az elején. Aztán ugyan sikerült váltanom, de későn" - ismerte el hibáját Tóth Hajnalka.
A kardozóknál létrejött az álomdöntő, az athéni olimpia fináléjának visszavágója Montano és Nemcsik között - előtte Montano kicsit kakaskodott az elődöntőben legyőzött franciával, az olasz csapat vezetői úgy fogták le őt. Szóval, reváns Athénért. Montano bal kezén - jobbal vív - hatalmas gipszkötés, a legutóbbi Világkupán tört el egy csont a kisujjánál, de ez sem zavarja őt. Sorra adja a tusokat, Nemcsik 6:5-nél vezet először, majd pihenőre is az ő 8:6-os előnyénél vonulnak. Az egy perc alatt Montanót lelkileg "gyúrják" az edzői. És ez használ. Sajnos. Jön fölfelé, 12:10, 14:10 a javára. Nemcsik még bevisz egy tust - de a visszavágás nem sikerül. Majd legközelebb. Ezt mondja ő is: "A végére fejben elfáradtam. Montano sem volt túl friss, de mégis jobban bírta. Majd legközelebb fényesebb lesz az érem".
Ebben bízunk mindannyian. De most a nyitónapi csalódás után örüljünk a két ezüstéremnek. ---- Koblenzben is sikeres, de hazavágyik
Kevesen cseréltek volna szerdán egykori olimpiai, világ- és Európa-bajnok kardozónkkal, Bujdosó Imrével, akinek a németek edzőjeként előbb a négy közé kerülésért Kósa Miklós, majd a döntőbe jutásért Nemcsik Zsolt ellen kellett felkészítenie - na és buzdítania - tanítványát, Steven Bauert. Igazság szerint Bujdosó Imre sem volt boldog a kialakult helyzettől... - Most erre mit mondjak? Még az a szerencse, hogy Steven is jóban van a magyar fiúkkal, hiszen rengeteget járunk ide edzőtáborozni, így aztán függetlenül az asszók végkimenetelétől, nincs köztük harag.
- Eszerint önt a szíve még mindig idehúzza? - Ez nem kérdés, akár holnap hazajönnék. Sajnos ahogy telik az idő, elvégre már tizenkettedik éve dolgozom Németországban, egyre kevesebb esélyt látok arra, hogy itthon edzősködjek. Mert sajnos létezik egy olyan beidegződés, hogy aki elmegy, az már kívülálló. Na meg akkor, ugye, valakinek a helyére kellene jönnöm.
- Pedig Koblenzben is megtalálhatta a számítását, hiszen igen jó kis csapatot alakított ki. - Negyvenöt-ötven tanítványom van, és az idén például szinte mindenhol érmet szereztünk, ahol csak indultunk. S hadd büszkélkedjek, a lányom, Alexandra is jól halad, hiszen vezeti a német kadett- és juniorranglistát, sőt, a felnőtteknél is hatodik. Először úgy volt, hogy ide, Zalaegerszegre is jön, mondván, az A-válogatott rápihen a világbajnokságra, ám végül mégis az első csapatot küldték.
- Egyébként a gyerekei is hazavágynak? - Na ez már nem olyan egyértelmű, mint az én esetemben, hiszen ők kettős állampolgárok, és rengeteg szál fűzi őket oda, talán már több is, mint Magyarországhoz. Ezért aztán úgy egyeztünk meg a lányommal, akinek tényleg nagyon megy most a vívás, hogy amíg szüksége van rám, addig mindenképpen maradok. Utána viszont, lesz, ami lesz, hazajövök. ---- A lett Jelena Rublevska halmozza az élvezeteket. Noha számára az öttusa az első számú sportág - Athénban például olimpiai ezüstérmes lett Vörös Zsuzsanna mögött -, ezúttal Zalaegerszegen a vívók között próbálkozott. Méghozzá nem is olyan rosszul, hiszen egészen a 32-ig jutott, ahol aztán Tóth Hajnalka búcsúztatta. Úgy látszik, nincs szerencséje a magyarokkal…
Kicsi, ám lelkes szurkolócsapat támogatta Nemcsik Zsoltot a nap folyamán. A kéttagú ,,fanclub", ahogy kell, Nemcsik (HUN) feliratú pólóban ücsörgött a lelátón, és buzdította kedvencét. Mint kiderült, a legjobb barát, Stadler Zsolt és társa nem csupán az Európa-bajnokságon kíséri figyelemmel Nemcsik szereplését, hanem ahová csak teheti, elutazik a kedvéért. ---- Férfi kard egyéni. A 64 között: Kósa Miklós-Buxton (brit) 15:11. A 32 között: Nemcsik Zsolt-Pastore (olasz)15:4, Kósa-Bujkevics (fehérorosz) 15:14, Gazin (francia)-Fodor Kende 15:10, Lapkes (fehérorosz)-Lengyel Balázs 15:6. A 16 között: Nemcsik-Marouf (francia)15:11, Kósa-Sireteanu (román) 15:13. Negyeddöntő: Nemcsik-Lukasenko (ukrán) 15:14, Bauer (német)-Kósa 15:13, Montano (olasz)-Ajbusev (orosz) 15:13, Lopez (francia)-Lapkesz (fehérorosz) 15:8. Elődöntő: Nemcsik-Bauer 15:8, Montano-Lopez 15:14. Döntő: Montano-Nemcsik 15:11. Európa-bajnok: Aldo Montano (Olaszország), 2. Nemcsik Zsolt (Magyarország, egyesület: Vasas, edző: Gerevich György), 3. Steven Bauer (Németország) és Nicolas Lopez (Franciaország), 5. V. Lukasenko (Ukrajna), 6. D. Lapkesz (Fehéroroszország), …8. Kósa Miklós (Magyarország), …24. Fodor Kende (Magyarország), …28. Lengyel Balázs (Magyarország)
Női párbajtőr egyéni. A magyarok eredményei. A 64 között: Szász Emese-Haarlem (svéd) 15:3, Révész Julianna-Fábián (finn) 15:4, Tóth Hajnalka-Miles (izraeli) 15:10, Kiskapusi Dóra-Jermakova (orosz) 12:11. A 32 között: Zsivkova (orosz)-Szász 15:12, Tóth-Rublevska (lett) 15:12, Révész-Del Campo (spanyol) 15:11, Kazimircsuk (ukrán)-Kiskapusi 15:13. A 16 között: Révész-Rentmeister (osztrák) 15:8, Tóth-Partala (ukrán) 15:7. Negyeddöntő: Tóth-Sutova (orosz) 15:10, Maceseanu (román)-Révész 15:6, Semjakina (ukrán)-Heidemann (német) 15:14, Grabowska (lengyel)-Kazimircsuk (ukrán) 15:11. Elődöntő: Semjakina-Maceseanu 15:14, Tóth-Grabowska 15:9. Döntő: Semjakina-Tóth 15:12. Eb: Jana Semjakina (Ukrajna), 2. Tóth Hajnalka (Magyarország, egy: BVSC, ed: Nedeczky György), 3. Iulia Maceseanu (Románia) és Magdalena Grabowska (Lengyelország), 5. N. Kazimircsuk (Ukrajna), 6. L. Sutova (Oroszország), …8. Révész Julianna (Magyarország), …17. Szász Emese (Magyarország), …26. Kiskapusi Dóra (Magyarország)