Nagy egy tusra az éremtől

Vágólapra másolva!
2005.06.28. 23:01
Címkék
"A lelátóra korcsolyával felmenni tilos! A büfé korcsolyacipővel csak élvédő használatával látogatható!" Ez a két felirat fogadta - többek között - kedd reggel a vívó Európa-bajnokság résztvevőit a zalaegerszegi Jégcsarnokban. Igen, a Jégcsarnokban, ugyanis az előcsatározásoknak ez a létesítmény adott otthont. Akkor csak mosolyogtunk ezeken a táblákon, és nem gondoltuk, hogy a június végi kánikulában igen fontos szerepet fog játszani a jég.
Nagy Orsolya hajszállal maradt le az Eb-éremrôl, hiába egyenlített, 14:14-es állás után a gyôztes tust ellenfele vitte be(Fotó: Meggyesi Bálint)
Nagy Orsolya hajszállal maradt le az Eb-éremrôl, hiába egyenlített, 14:14-es állás után a gyôztes tust ellenfele vitte be(Fotó: Meggyesi Bálint)
Nagy Orsolya hajszállal maradt le az Eb-éremrôl, hiába egyenlített, 14:14-es állás után a gyôztes tust ellenfele vitte be(Fotó: Meggyesi Bálint)
Nagy Orsolya hajszállal maradt le az Eb-éremrôl, hiába egyenlített, 14:14-es állás után a gyôztes tust ellenfele vitte be(Fotó: Meggyesi Bálint)
Nagy Orsolya hajszállal maradt le az Eb-éremrôl, hiába egyenlített, 14:14-es állás után a gyôztes tust ellenfele vitte be(Fotó: Meggyesi Bálint)
Nagy Orsolya hajszállal maradt le az Eb-éremrôl, hiába egyenlített, 14:14-es állás után a gyôztes tust ellenfele vitte be(Fotó: Meggyesi Bálint)

Márpedig játszott, a hideg zuhannyal együtt - a szó szoros és átvitt értelmében is.
A férfi tőrözők nyitották a sort, és a mieink, Szabados Gábor, Berjozkin Anton, Huszka Zsombor és Mazza Lorenzo a csoportmérkőzések után felkerültek a 64-es táblára. Sőt, Szabados a csoportmérkőzéseken olyan jól vívott (4:1-es mérleg), hogy úgy tűnt: a tábla első fordulójában nem is kell vívnia. A sorsolás azonban nem neki kedvezett, pástra szólították, és akkor ért minket az első hideg zuhany, pillanatok alatt kikapott a nála jóval "alacsonyabb árfolyamon" jegyzett horvát vetélytársától.

"Sosem találkoztam ezzel a fiúval, de ismerem őt. A csoportban jól vívtam, aztán jó ágra kerültem, de nem tudtam élni a lehetőséggel" - mondta a húszéves versenyző.

Az, hogy Huszka is kiesett a 64 között, csak azért nem volt ennyire fájó, mert ő a címvédő német Breutnertől kapott ki, vagyis ez azért papírforma-eredmény volt. A szakág bizonyítványán Mazza és Berjozkin javított egy csöppet: ők legalább egy asszót nyerni tudtak. Sőt, a 32 között is állt nekik a zászló, Berjozkin például 6:3-ra is vezetett az orosz Tyihonov ellen, majd 12:10 után még feljött 13:13-ra - de a befejezés nem neki sikerült.

Kinn égszakadás, földindulás, jégeső - majd jó tíz perc múlva kiderült az ég, és egy szivárvány is megjelent. Festménynek ez talán giccses, de mi biztatásnak vettük az égi jelet: na majd a kardozó lányok! Ôk megmutatják. Tőlük egyébként is valami szép eredményt remélt Szabó Bence szövetségi kapitány, alapozva ezt az idényben mutatott jó Világkupa-produkciójukra. Aztán megint csak jött a hideg zuhany. Igaz, most csak a csarnokban.

Sznopek Gabriella, Varga Dóra, Csaba Edina és Nagy Orsolya közül az első fordulót csak az utóbbi élte túl. Az UTE-Selectrade 2002-ben Eb-bronzérmes vívója imponáló vívással "mosta le" a pástról brit ellenfelét, majd készült a nagy feladatra. Igen, mert Nicoll legyőzése számára a minimum, Nyecsajeva viszont már "valami", pontosabban valaki.

Az orosz volt már Európa-bajnok és vb-bronzérmes egyéniben, csapatban pedig világbajnok.

Orsi tehát készült. Mérkőzésük fél négyre volt meghirdetve. Aztán telt-múlt az idő, sehol semmi.

"Már nagyon vívnék. Ha így húzzák az időt, ha sokáig váratnak, elmegy a kedvem" - dohogott.

Félórás késéssel kezdték ezt a fordulót, és már a másik három pár javában vívott, amikor az ő pástjuknál még mindig nem volt versenybíró. Kerítettek egyet. Aztán jegyzőkönyv nem volt. Az is akadt. Szerencsére ez a huzavona sem szegte Orsi kedvét, 5:0-ra majd 10:3-ra elhúzott. Majd nyert!

Ha legyőzi a következő oroszt, Fedorkinát is, már érmes. És miért ne győzné le, hiszen Nyecsajeva a nagyobb név.

Kezdetben nem is volt semmi gond, 2:1-re és 4:2-re Nagy vezetett. 5:5 után azonban az orosz kezdte szórni a tusokat, 13:6 is volt a javára.

Kész, vége - gondolták többen is. Nagy nem tartozott a pesszimisták közé, megkezdte a felzárkózást, eljutott 9:13-ig. Megint Fedorkina pillanatai jöttek, és már csak egy találat hiányzott a győzelméhez. Vagyis 14:10 oda. Ha hiszik, ha nem, 14:14 lett belőle.

Ekkor valószínűleg nem csak a magyar szurkolók érezték úgy, hogy aki vert helyzetből képes talpra állni, az már megérdemli a győztes tust.

Talán kitalálták: nem Orsi vitte be!

De nem keresett kifogást, hogy az új gép így meg úgy jelez, hanem elismerte: nem lett volna szabad olyan helyzetbe kerülnie, hogy 14:14-nél kelljen betalálni. A közepén nem lett volna szabad elengednie vetélytársát.

"Bosszant az utolsó tus, de buta voltam. Miért engedtem el a közepén? Az egyik szemem sír, a másik még jobban. Jól vívtam egész nap, élveztem a vívást. Nyecsajeva ellen nagyon készültem, mert negatív a mérlegem vele szemben. Fegyelmezett vívással legyőztem őt. Aztán Fedorkina ellen fegyelmezetlen voltam, és szörnyű érzés, hogy emiatt ment el az asszó. Ha megcsinálom, amit Nyecsajeva ellen, meg amit a mérkőzés elején… Hogy miért nem sikerült? Nem tudom. Az viszont tény, hogy nagyon jó volt hazai közönség előtt szerepelni. Bánt, hogy ez lett a vége" - nyilatkozta a nap legeredményesebb magyar szereplője, aki valóban megérdemelt volna szebb helyezést.
Hiszen egy tuson múlt az érme. Így viszont csak hetedik lett.

"Női kardban egy döntőst vártam, az meglett. Orsi kitűnően vívott, viszont a másik három lány nagyon gyenge volt. Az élsportra nem alkalmas az, aki a tanult dolgokat téthelyzetben nem tudja előhozni. Férfi tőrben nem volt nagy reményünk, így különösebb csalódás sem ért minket. Ami történt, az a realitás" - vonta meg tömören a nyitó nap mérlegét Szabó Bence.

A női kard aranyérmét orosz- orosz párharcban a Nagy Orsolyát legyőző Fedorkina szerezte meg, aki a nap során senkivel sem vívott olyan szoros asszót, mint a negyeddöntőben. A maratoni hosszúságú férfi tőr döntője után a tavalyi olimpia egyéni bronzérmese, Andrea Cassara állhatott a dobogó tetjére, mivel 2002 után ismét a kontinens legjobbja lett.

EURÓPA-BAJNOKSÁG, ZALAEGERSZEG
Férfi tőr egyéni. A magyarok eredményei. A 64 között: Mazza Lorenzo (magyar)-Kurak (fehérorosz) 15:14, Berjozkin Anton (magyar)-Riseley (brit) 15:7, Debic (horvát)-Szabados Gábor (magyar) 15:6, Breutner (német)-Huszka Zsombor (magyar) 15:8. A 32 között: Pichon (belga)-Mazza 15:7, Tyihonov (orosz)-Berjozkin 15:13. Negyeddöntő: Cassara (olasz)-Ramacci (olasz) 15:3, Baldini (olasz)-Zawada (lengyel) 15:5, Jault (francia)-Marcilloux (francia) 11:10, Tyihonov (orosz)-Dejev (orosz) 15:14. Elődöntő: Cassara-Baldini 15:14, Tyihonov-Jault 14:11. Döntő: Cassara-Tyihonov 15:10
Európa-bajnok: Andrea Cassara (Olaszország), 2. Szergej Tyihonov (Oroszország), 3. Jerome Jault (Franciaország) és Andrea Baldini (Olaszország), 5. Marcilloux (Franciaország), 6. Dejev (Oroszország), …25. Berjozkin Anton (Magyarország), …27. Mazza Lorenzo (Magyarország), …33. Szabados Gábor (Magyarország), …47. Huszka Zsombor (Magyarország)

Női kard egyéni. A magyarok eredményei. A 32 között: Nagy Orsolya-Nicoll (brit) 15:4, Lupu (román)-Sznopek Gabriella 15:12, Hormilicina (orosz)-Csaba Edina 15:11, Gheorghitoaia (román)-Varga Dóra 15:11. A 16 között: Nagy-Nyecsajeva (orosz) 15:12. Negyeddöntő: Fedorkia (orosz)-Nagy 15:14, Bianco (olasz)-Harlan (ukrán) 15:14, Velikaja (orosz)-Touya (francia) 15:6, Marzocca (olasz)-Pelei (román) 15:9. Elődöntő: Fedorkina-Bianco 15:5, Velikaja-Marzocca 15:12. Döntő: Fedorkina-Velikaja 15:13
Eb: Jekatyerina Fedorkina (Oroszország), 2. Szofija Velikaja (Oroszország), 3. Ilaria Bianco (Olaszország) és Gioia Marzocca (Olaszország), 5. Pelei (Románia), 6. Touya (Franciaország), 7. Nagy Orsolya (Magyarország), …21. Csaba Edina (Magyarország), 22. Varga Dóra (Magyarország), …28. Sznopek Gabriella (Magyarország) ---- Rövid és frappáns megnyitóval készültek a rendezők a döntők előtt, amiért már megérdemelték a tapsot. A Zala Táncegyüttes saját zenekarának kíséretére előadott néptánccsemegéje, illetve az XXL Stúdió világbajnok fitneszcsapatának bemutatója pedig kifejezetten üdítően hatott a délutánra izzó kohókemencévé váló csarnokban. Akinek azonban még ez sem volt elég frissítő, az hamarosan bokáig gázolhatott a jégben, ugyanis a női kard elődöntői előtt iszonyatos erejű jégeső zúdult a környékre. Néhány perccel még a versenyt is el kellett emiatt halasztani, ugyanis a csarnokban tartózkodók egy emberként tódultak a kijárathoz, hogy saját szemükkel lássák a hirtelen támadt ítéletidőt.

Hoppon maradtak a lengyel szurkolók. Hiába vonult ugyanis ki a döntőkre egy csaknem negyvenfős, nemzeti színű ruhába öltözött, kolompokkal, dobokkal és egyéb zajkeltő eszközökkel felszerelt diákcsapat, a nagy kedvencek közül még a legjobb nyolcba sem jutott be senki. Már ez is elég lehangoló lett volna, ám a kegyelemdöfést a női kard címvédője, Aleksandra Socha vitte be rajongóinak, aki már egészen korán, a 32 között búcsúra kényszerült. ---- A keddi mezőny legnevesebb alakulata kétségtelenül az olasz férfi tőrözőké volt. Világ- és Európa-bajnokok a páston, a pást mellett pedig egy olimpiai bajnok. Merthogy ettől a szezontól Szöul egyéni aranyérmese, Stefano Cerioni irányítja a munkát. Márpedig az ő neve Olaszországban garancia a sikerre.

- Hat éve, amikor befejeztem az aktív versenyzést, edzősködni kezdtem a kisvárosomban, Jesiben - mondta a 41 éves szakember. - Eleinte gyerekekkel foglalkoztam, majd a női tőrözők trénere lettem, és olyan egyéniségekkel dolgozhattam együtt, mint az olimpiai bajnoki címig jutó Giovanna Trillini és Valentina Vezzali.

- Ha ilyen sikereket ért el a nőkkel, miért váltott hirtelen a férfiakra?
- Mert az a megtiszteltetés ért, hogy idén megbíztak a fegyvernem válogatottjának az irányításával. S mivel a lányok közül Trillini abbahagyta a vívást, Vezzali meg anyai örömök előtt áll, minden amellett szólt, hogy rábólintsak az ajánlatra.

- Mi a véleménye a keze alá került tőrözőkről?
- Nagyon erős gárda, hiszen hárman közülük: Andrea Cassara, Simone Valli és Salvatore Sanzo Athénban olimpiai bajnokok lettek csapatban.

- Sanzo mégis hiányzott az egyéni indulók közül. Elárulja, miért?
- Nincs ebben semmi titok, mivel úgy alakult a programja, hogy csak kedd hajnalban érkezett meg Zalaegerszegre, az egyéni verseny alatt aludt, és Marco Ramaccit vetettük be helyette. Félő volt ugyanis, hogy ha benevezzük Salvatorét, a páston alszik majd el. A csapatversenyről viszont már nem kell nélkülözniük.

- Könnyen megtalálta egyébként a fiúkkal a hangot?
- Azzal nem volt gond, az újonnan bevezetett szabálymódosítások viszont mindannyiunk életét megkeserítik, hiszen technikailag és taktikailag is szükség volt változtatásokra. De nincs mit tenni, alkalmazkodni kell, mint ahogy a sorsolás miatt sincs értelme bosszankodni…

- Pedig lenne miért, hiszen három menőjük is egy ágra került a harminckettő között.
- Nem volt szerencsénk, az igaz, ám végül minden jóra fordult, hiszen Cassara mégis eljutott a döntőig amit aztán meg is nyert, bearanyozva ezzel a napunkat.

- Az Európa-bajnokság után mi lesz a következő nagy feladat?
- Az izmiri universiade, na meg a lipcsei világbajnokság, s természetesen mindkét eseményre aranyéremért utazunk majd.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik