A világ legjobbjának megválasztott Birgit Prinz lehet a németek vezére
A világ legjobbjának megválasztott Birgit Prinz lehet a németek vezére
Az eddigi nyolc Európa-bajnokság összesen három kontinensbajnokot adott a női futballnak, és nehezen képzelhető el, hogy a vasárnap rajtoló kilencedik viadalt követően négyre emelkedik az aranyérmes nemzetek száma. A mezőnyben ott van mindhárom korábbi bajnok, így a címvédő Németország, az első tornát megnyerő Svédország, valamint a legutóbb 1993-ban diadalmaskodó Norvégia is, és ezúttal is ez a három nemzet tűnik a leginkább esélyesnek.
Közülük is kiemelkedik a közelmúlt női labdarúgását uraló Németország, amely 1989-ben - még NSZK néven - kvalifikálta magát először a tornára, azóta öt arany- és egy ezüstérem a mérlege. Hat Európa-bajnokságon… Ráadásul most a női Nationalelf regnáló világbajnokként lép pályára a szigetországban, és az első lehet, amely a vb után következő Eb-t is meg tudja nyerni. (Norvégia 1993-ban világ-, két évvel később Európa-bajnok volt, de az utóbbi esztendőben a vb előtt megrendezett Eb-t nem tudta megnyerni.)
"Az Európa-bajnoki cím a célunk, már akkor is csalódott lennék, ha meccset veszítenénk - mondta a szövetségi kapitányként az utolsó tornáját teljesítő Tina Theune-Meyer. - A felkészülésünk nem volt olyan intenzív, mint korábban, több játékosunk levegőhöz is alig jutott a szezon során. A körülményekhez képest a legjobbat hoztuk ki magunkból, a csapatra eddig mindig lehetett számítani, remélem, világ- és Európa-bajnokként nem okozunk majd csalódást."
Az edzőnő a csoportellenfelek közül elsősorban a kiegyensúlyott csapat benyomását keltő franciáktól tart, azt viszont már mi tesszük hozzá, hogy nem árt figyelni az egyetlen európai nemzetként minden világversenyen (Eb, vb, olimpia) legalább egyszer nyerő Norvégiára.
Hogy a másik ágról ki jut be a legjobb négy közé, nehéz megjósolni, az mindenesetre valószínűnek tűnik, hogy a svédek benne lesznek a kettőben. Igaz, nekik nem a csoportkörben szoktak kezdődni a bajaik, hanem például a döntőben. Az első Eb-n szerzett aranyuk óta még háromszor voltak ott a fináléban, és mind a háromszor elbuktak, rendre egy gól különbséggel. Mögöttük, illetve mellettük az 1984-es ezüstjük után ismét a döntőről álmodozó angolok, valamint a legutóbb elődöntős dánok lehetnek érintettek az éremcsatában, az Eb-újonc finnek alighanem már azzal is elégedettek lennének, ha nem kudarcélménynyel telve kellene hazautazniuk.
A csoportbeosztás A-csoport: Anglia, Dánia, Finnország, Svédország. B-csoport: Franciaország, Németország, Norvégia, Olaszország