Döntő nélkül az első napon

Vágólapra másolva!
2005.06.02. 23:15
Címkék
Sokan féltették a debreceni Európa-bajnokságot, mondván: bár 2002-ben sikeres szervilágbajnokságnak adott otthont a város, a kontinensviadal nem annyira csalogató, főként azért nem, mert a magyar tornában jelenleg nincs Csollány Szilveszter szintű tornász. Ráadásul az sem volt mellékes, hogy a Magyar Tornaszövetség idei sanyarú pénzügyi helyzete miatt nem jutott annyi a reklámtevékenységre, mint három esztendővel ezelőtt. Mondhatjuk azt is, hogy a szervezők elsődleges célja az volt, hogy ha nem is olyan pompában, mint a világbajnokságot, de mindenképpen tető alá hozzák ezt az Eb-t.
A brit Elizabeth Tweddle felemás korláton a legjobb gyakorlatot mutatta be, egyéni összetettben pedig a második helyen zárta a selejtezôt
A brit Elizabeth Tweddle felemás korláton a legjobb gyakorlatot mutatta be, egyéni összetettben pedig a második helyen zárta a selejtezôt
A brit Elizabeth Tweddle felemás korláton a legjobb gyakorlatot mutatta be, egyéni összetettben pedig a második helyen zárta a selejtezôt
A brit Elizabeth Tweddle felemás korláton a legjobb gyakorlatot mutatta be, egyéni összetettben pedig a második helyen zárta a selejtezôt
A brit Elizabeth Tweddle felemás korláton a legjobb gyakorlatot mutatta be, egyéni összetettben pedig a második helyen zárta a selejtezôt
A brit Elizabeth Tweddle felemás korláton a legjobb gyakorlatot mutatta be, egyéni összetettben pedig a második helyen zárta a selejtezôt


A tervük megvalósult, hiszen a rutinos szervezői munkának (az elmúlt tíz évben fél tucat, a tornasporttal kapcsolatos világversenyt rendeztek hazánkban) köszönhetően csütörtök délelőtt felgyulladtak a fények a Főnix-csarnokban, megkezdődhetett a női selejtező, amelyre a reméltnél sokkal több érdeklődő érkezett. S noha az első csoport küzdelmei során még csak itt-ott csattant fel taps, az első magyar versenyző, Péntek Tünde pódiumra lépésekor már igazi Eb-hangulat uralkodott a csarnokban.

1. FÉRFI ÉS NÔI EGYÉNI EURÓPA-BAJNOKSÁG, DEBRECEN

Selejtezõk. Nõk. Egyéni összetett: 1. Emilie Lepennec (francia) 37.500 (ugrás: 9.350, felemás korlát: 9.600, gerenda: 9.175, talaj: 9.375), 2. Elizabeth Tweddle (brit) 36.725 (8.700, 9.625, 8.950, 9.450), 3. Benolli (olasz) 36.674 (9.375, 9.112, 8.812, 9.375), …35. (28.) Szarka Krisztina (magyar) 32.861 (8.787, 8.225, 7.812, 8.037), …39. Simon Ágnes (magyar) 32.687 (8.900, 7.837, 7.800, 8.150)

Szerenkénti eredmények. Ugrás: 1. Anna Pavlova (orosz) 9.356, 2. Benolli 9.313, 3. Zamolodcsikova (orosz) 8.850, …15. Simon 8.850. Felemás korlát: 1. Tweddle 9.625, 2. Lepennec 9.600, 3. Gener (spanyol) 9.550, …42. Szarka 8.225, …47. Simon 7.837. Gerenda: 1. Catalina Ponor (román) 9.712, 2. Pavlova 9.287, 3. Lepennec 9.175, …43. Szarka 7.812, …47. Simon 7.800. Talaj: 1. Tweddle 9.450, 2. Severino (francia) 9.375, 3. Lepennec 9.375, …12. Péntek Tünde (magyar) 8.650, …32. Simon 8.150, …38. Szarka 8.037
"Csak az izgalmamon legyek úrrá" - mondta még a viadalt megelőzően a békéscsabai versenyző, akinek sorsáról csak az utolsó pillanatban döntött Draskóczy Imre szövetségi kapitány. Nem mintha kérdéses lett volna Péntek csütörtöki szereplése, csupán annyi történt, hogy három szerről egyre redukálták a programját, azaz csak talajon mutatkozott be a fiatal tornász.

Ezen a szeren láttak ugyanis esélyt arra, hogy bekerüljön a legjobb nyolc tornászt felvonultató vasárnapi fináléba, és bár az első csoport produkciói láttán (29 versenyzőből a legjobb eredmény 8.7 lett) reménykedtünk a bravúrban, 8.65-ös pontszáma végül csak a 12. helyre volt elegendő.
"Ez a realitás - mondta a produkciója után Péntek. - A gyakorlatom gimnasztikai részében hibáztam egy picit, így 9.7 helyett 9.4 lett a kiinduló pontszámom, de az akrobatikám nagyon jól sikerült. Szerencsére a bemelegítőteremben hagytam az idegességemet, lenyugodtam, és csak a feladatomra összpontosítottam. Ennyire voltam képes, de én nagyon elégedett vagyok ezzel az eredménnyel."

Az elégedettség nem tükröződött Simon Ágnes és Szarka Krisztina arcán, amikor az első szerük, a gerenda után megkapták a bíróktól pontszámaikat. Igaz, előbbi tornászunk leesett a szerről, s gyakorlatát követően 7.8 jelent meg az eredményjelzőn, ám a rontás nélkül záró Szarka pontszáma (7.812) is meglehetősen alacsony lett.

A folytatás, a talaj is "döcögősen" alakult, Szarka ráadásul kétszer is kilépett, nem véletlenül csóválta a fejét a gyakorlata végén. A derű jelei csak az ugrás során jelentkeztek, Simon Ágnes ugyanis 8.9-et kapott az első produkciójára, s bár a szerenkénti döntő érdekében egy másodikkal is kísérletezett, amely 8.8 lett, már ekkor tudtuk, hogy az összpontszám aligha lesz elegendő a nyolcas fináléhoz. Csapattársa csak egy ugrással próbálkozott, amelyre 8.787-et kapott, mégis a 8.225-ös felemáskorlát-gyakorlatával volt a legelégedettebb.

Péntek Tünde talajon harmadik számú tartalékként még reménykedhet, hogy sikerül becsúsznia a döntôbe
Péntek Tünde talajon harmadik számú tartalékként még reménykedhet, hogy sikerül becsúsznia a döntôbe
Péntek Tünde talajon harmadik számú tartalékként még reménykedhet, hogy sikerül becsúsznia a döntôbe
"Ez a szer a mumusom, mégis úgy érzem, a felemás korlátra lehetek a legbüszkébb. Vegyes érzéseim vannak ezzel a versennyel kapcsolatban, a gerenda és a talaj ugyanis feledhető lett, az ugrásomat az utolsó pillanatban változtattuk meg, hiszen a szerdai edzésen egy nemzetközi pontozóbíró azt mondta: ezt a gyakorlatot biztosan nem fogadják el. Szóval ez az ugrás nem lett a legerősebb, de legalább nem nulla pontot kaptam érte. Azt hiszem, a felemás korlát gyógyír volt erre a napra" - magyarázta Szarka, aki összetettben a 35. helyen zárt, ám mivel az egyéni összetett döntőben nemzetenként két tornász vehet részt, így ezzel az eredménnyel a negyedik tartalék lett a szombati versenyre.
"Az elejét úgy ahogy van, elizgultam - sóhajtott Simon Ágnes, aki 39. lett. - Bevallom, rettentően féltem, mondjuk ez érthető is, hiszen ez volt az első felnőttvilágversenyem. Az amszterdami Európa-bajnokságon tartalékként jelen voltam, de az egészen más."

A nap legjobb teljesítményét a franciák felemás korláton olimpiai bajnok versenyzője, Emilie Lepennec nyújtotta, aki jelentős fölénnyel végzett az élen, de a Jordanov Zoltán vezette britek is reménykedhetnek a jó eredményben, hiszen Elizabeth Tweddle is kimagaslott a mezőnyből.
Pénteken a férfiselejtezőkkel folytatódik az Európa-bajnokság.

Szerek szárnyán

Belu viharfelhői.
Octavian Belu, a román női válogatott szövetségi kapitánya feje felett már az Eb rajtja előtt viharfelhők gyülekeztek. A világhírű mester a tavasz folyamán nagy dérrel-dúrral lemondott, mert a román sajtó kikezdte másodedzőjéhez, Maria Bitanghoz fűződő szerelmei viszonya miatt, valamint megszellőztették, hogy jelentős "sarcot" mér tornásznői pénzdíjaira. Debrecenbe a megbékélt Belu vezetésével öt román tornásznő nevezett, az olimpiai bajnok Monica Rosu és Alexandra Eremia viszont sérülése miatt nem tudott a csapattal tartani, a hivatalos edzéseken Daniela Sofronie is kificamította bokáját, Florica Leonida talpsérülést szenvedett, míg a háromszoros olimpiai bajnok Catalina Ponor talajon zúzta össze magát. Ennek ellenére utóbbi három tornásznő a pódiumra lépett a selejtezőnapon.

Jön A Horkina baba.
"A Horkina utáni éra következik" - sütött nagy betűvel az európai szövetség honlapján a kontinensviadal női küzdelmeiről szóló beharangozó, s meg is éreztük a felemás korlát Európa-bajnoki címvédőjének hiányát. Mert bár a román Ponor és Sofronie, a francia Lepennec, valamint az orosz Zamolodcsikova személyében négy olimpiai bajnok is pódiumra lépett Debrecenben, olyan karakter, akkora világsztár, mint amilyen Horkina volt, egy sem akadt mezőnyben. A tavalyi athéni olimpián búcsúzó orosz sztár egyébként hamarosan szülni fog, férjét azonban nem a sport világából, hanem az üzleti életből választotta. ---- "Jól van, most már letisztult a tekintete. Általában minden verseny előtt, ha ránézek, tudom, hogy mi következik. Ha pánikot látok az arcán, már szinte oda se nézek" - mondta az olimpiai bajnok Ónodi Henrietta egykori edzője, a békéscsabai Unyatyinszki Mihály Péntek Tünde talajgyakorlata előtt.

"Megvan az első bonyodalom: az ír, a moldovai és az örmény csapat versenyzési jogát tagdíjbefizetés elmulasztása miatt felfüggesztette a nemzetközi szövetség. Igaz, az európai testület nem zárta ki őket a versenyből, csak a moldovaiak nem indultak, mert későn adták le a nevezésüket" - mesélte futtában Altorjai Sándor, a magyar szövetség főtitkára.

"Segítek én, ha kell. Németh Laci, a luxemburgiak edzője szólt, hogy gond van az egyik versenyzőjének a lábával, hát én rendberaktam. A kislány még az ugrásnál sérült meg, az Achillesével voltak problémák, de szerencsére a beavatkozásomnak köszönhetően folytatni tudta a versenyt" - mondta Hámori József, a magyar csapat gyúrója, aki fair play díjat érdemelne cselekedetéért. ---- Az igazi győztest keressük

Az Európa-bajnokság VIP-vendégeként érkezett Magyarországra a női tornasport egyik kiemelkedő alakja, Nelli Kim. Az egykori szovjet versenyző pályafutása során többek között öt olimpiai győzelem mellett öt világbajnoki aranyérmet szerzett, és kétszer volt Európa-bajnok. A két hónap múlva 48. születésnapját ünneplő Kim nevéhez több rekord is fűződik: az olimpiák történetében ő volt az első, aki talajon és ugrásban is a maximális, 10 pontos gyakorlattal végzett az élen.

A ma is tornászalkatú hölgyet, aki a nemzetközi szövetség technikai bizottságának első alelnöke, pontosan a sportágat átformáló, a 10 pontos határt eltörlő új szabályokról faggattuk.
- A mai versenyzők nevéhez nem fűződhet olyan rekord, mint az önéhez, hiszen az ő gyakorlatukat már nem biztos, hogy a hagyományos tíz ponttal jutalmazzák. Főleg úgy, hogy az athéni olimpia botrányai miatt a jövőben meglehet, hogy "felszabadítják" ezt az évtizedek óta megszokott álomhatárt.

- A tornát nem véletlenül nevezték az egyik legszubjektívebb sportágnak, mert tényleg előfordult, hogy olykor a szimpátia döntött, és nem a versenyző tudása, a bemutatott gyakorlat. A régi szabályok nem voltak rosszak, ám mi ezeknél is jobbakat szeretnénk alkotni, mert azt akarjuk, hogy az igazi bajnok nyerjen. Még objektívebbé akarjuk tenni a tornát. Lehet, hogy a jelenlegi szabályok még idegennek hatnak, követhetetlenek, ám nincsenek kőbe vésve, változhatnak. Az a célunk, hogy a verseny végén a sportolók, az edzők és a pontozók is úgy érezzék, hogy valóban igazságos döntés született, és ehhez szükség volt a lehetőségek bővítéséhez.

- Mit szól ahhoz, hogy a 2002-es vébé után ismét rangos versenynek ad otthont Debrecen?
- Örülök a magyarok aktivitásának, ami nem csak versenyek rendezésében nyilvánul meg, mert emellett számos konferenciának, a technikai bizottság ülésének adott otthont a szövetség. Debrecen pedig különösen a szívemhez nőtt három éve, a város is szép, és a rendezés is fantasztikus volt.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik