Pedig korábban szerencsét hozott nekünk Várna.Eddig két világversenyt rendeztek a fekete-tenger-parti városban: 1982-ben Bíró László Eb-aranyérmet nyert itt, méghozzá 48 kilóban, szabadfogásban (most is itt járt Várnában, a női válogatott edzőjeként, s meg is szólalt: "Jé, ugyanebben a csarnokban nyertem, most ismerem csak fel!"), aztán 1991-ben Farkas Péter világbajnoki címet szerzett kötöttfogásban.
Fájdalom, Virág Lajos (balra) Várnában nem tudta megismételni a Magyar Nagydíjon nyújtott remek produkcióját (Fotó: Czagány Balázs)
Fájdalom, Virág Lajos (balra) Várnában nem tudta megismételni a Magyar Nagydíjon nyújtott remek produkcióját (Fotó: Czagány Balázs)
A kötöttfogásúak ezúttal - Bárdosi Sándor szombati ötödik helye után - a záró napon még pontszerző helyet sem csíptek el. Sőt az Eb hatodik napján először fordult elő, hogy délutánra, a vigaszági küzdelmek során már nem is voltunk érdekeltek.
Szônyegszéli szösszenetek
Orosz szépségkirálynô A várnai kontinensviadalon megválasztották a nôi mezôny legcsinosabbját is. A „Miss Europe” a 19 éves orosz Natalija Golc lett, aki az 55 kilósok fináléja után immáron második Eb-elsôségét könyvelhette el.
Technika és ponterôsség Noha a klasszikus birkózást nagyítóval kellett keresnünk ezen a Eb-n, de azért kikiáltották a legtechnikásabb és legponterôsebb versenyzôket. Szabadfogásban a bolgár Szerafim Barzakov lett a legtechnikásabb, míg a moldovai Genagyij Tulbea a legponterôsebb. A hölgyeknél az orosz Irinya Melnyik és a német Anita Schätzle, míg kötöttfogásban a bolgár Nikolaj Gergov és az orosz Alekszej Misin lett a különdíjas.
A program reggel 9 óra 12 perckor kezdődött (szokásosan késve…), s 9 óra 45 percre már mindhárom magyar vereséget szenvedett - később kiderült, ezennel mindhárman be is fejezték a versenyt, ellenfeleik ugyanis nem jutottak fináléba, nem rántották őket magukkal a vigaszágra. Merthogy a magyarok ellenfelei finoman fogalmazva sem voltak világverő klasszisok. A 96 kilós Virág Lajosra sokan titkos esélyesként, lehetséges meglepetésemberként tekintettünk, habár neki volt a legnehezebb ellenfele. Az ukrán Timcsenkótól két menetben vereséget szenvedett. Első menet - kapaszkodás. Az ukrán foghatott, Virág kibújt, de eközben egy pillanatra hátat fordított. Vesztére. Második menet - fogáskeresés, a magyar indított akciót, de ellenfele a zóna szélén félrelépett, kibillentette Virágot, aki zónán kívülre zuhant. (A két későbbi bronzérmest, Ezerskist és Timcsenkót Virág legyőzte az idei Magyar Nagydíjon…)
Még levegő után kapkodott a magyar küldöttség, amikor Bóna lépett szőnyegre a 60 kilósok mezőnyében. Nos, senki se tépje meg ruháját birkózásban való járatlansága miatt, ha eddig nem ismerte a derék portugál Hugo Passos nevét, mindenesetre Bónának sikerült kikapnia tőle. Mentségére legyen mondva, az Eb-felkészülés utolsó napjaiban lázas beteg volt. De akkor sem festett jól…
Pár perccel később jött a kegyelemdöfés: Horváth András is vereséget szenvedett a svéd Lundell ellenében. Az első menet végén - naná, hogy kapaszkodás: a magyar a kedvezményezett, kiemelte a svédet, el is indított egy dobást, de csak magára rántotta ellenfelét, ő maradt alul. A második menetet Horváth abszolválta, a svéd elhagyta a zónát, a mindent eldöntő harmadikban pedig - ismét kapaszkodás… - a svéd a kedvezményezett, mögékerüléssel jutott tovább. Sokk.
Az új szabályok bevezetése utáni ez volt az első Eb. Ráadásul ősszel Budapesten rendezik a világbajnokságot. Fontos lett volna a jó szereplés. Rosszul sikerült. Persze nem dől össze a világ, párhuzamképpen vasárnap az első fordulóban vereséget szenvedett mindhárom orosz is. Hét éve, az 1998-as minszki Eb-n fordult elő utoljára, hogy kötöttfogásúink nem tértek haza éremmel a kontinensviadalról. Azóta Berzicza Tamás, Majoros István, Hirbik Csaba, Deák Bárdos Mihály (négyszer is) és Bárdosi Sándor érmet érő produkcióval rukkolt elő. Várnában senkinek sem sikerült…
"Nagyon el vagyok keseredve - értékelt Komáromi Tibor szakágvezető. - Nemcsak a fiúk teljesítménye miatt, hanem amiatt is, mert haldoklik a birkózás. Akció nincs, a mérkőzés dulakodásra, durva szumózásra hasonlít. Senki sem mer kockáztatni, a kétperces menetidő ugyanis nagyon rövid, inkább csak arra törekszenek a versenyzők, hogy zónán kívülre tuszkolják a másikat. Amire eddig tanítottuk a versenyzőinket, azt most el lehet dobni. A bírók teljesítményéről már ne is beszéljek… De hát ez van, most ebben kell jónak lenni. Értetlenül állok a fiúk teljesítménye előtt, le kell ülnünk és elemeznünk az egészet. Bárdosi Sanyi kivételével szinte mindenki jóval a tudása alatt teljesített. Pedig az előzetes forma mást ígért…"
Mindezzel egyezünk is. Csak hát akadtak sztárok a mezőnyben, akik a visszásságok ellenére ismét a dobogó legtetejéről tekinthettek le a világra (legalábbis Európára). A szabadfogásúaknál az orosz Fedorisin és Kuramagomedov, a bolgár Barzakov, a grúz Kurtanidze, a hölgyeknél Irina Melnyik, a kötöttfogásúaknál az orosz Misin vagy a török Yerlikaya. Világklasszisok. Új szabályok és szumózás - ide vagy oda…
Éremtáblázat (kötöttfogás)
ország
A
E
B
Oroszország
2
–
2
Bulgária
1
2
2
Törökország
1
1
2
Örményország
1
1
–
Azerbajdzsán
1
–
–
Fehéroroszország
1
–
–
Németország
–
1
1
Románia
–
1
–
Svédország
–
1
–
Grúzia
–
–
3
Horvátország
–
–
1
Litvánia
–
–
1
Spanyolország
–
–
1
Ukrajna
–
–
1
A pontverseny végeredménye: 1. Bulgária 47 pont, 2. Oroszország 37, 3. Törökország 35, …14. Magyarország 12 ---- E ---- &