A portugál szurkolók egyik ámulatból esnek a másikba, néhány napja ugyanis válogatottjuk a világbajnoki selejtezők történetének egyik legváratlanabb eredményét produkálta Liechtensteinben (2-2), hogy aztán szerdán este tudása legjavát nyújtva a legsúlyosabb idegenbeli vereségét mérje az orosz nemzeti tizenegyre (és ebbe beleértendő a volt Szovjetunió összes fellépése is)!
Pauleta (jobbra) adta meg a portugál gálaelôadás alaphangját
Pauleta (jobbra) adta meg a portugál gálaelôadás alaphangját
Az Alvalade XXI-stadionban elért 7-1-es diadal után természetesen mind a drukkerek, mind a sajtó megbocsátott a csapatnak és Luiz Felipe Scolari szövetségi kapitánynak. Ugyanakkor az is igaz, hogy kis tüske azért maradt mindenkiben, mondván, az a gárda, amely képes ilyen szuperprodukcióra, az ne adjon ki a kezéből kétgólos előnyt ácsokból meg tanárokból összeverbuvált baráti társasággal szemben. Az O Jogo című lap fel is vetette a kérdést: vajon melyik a nagyobb lehetetlenség: döntetlent játszani Liechtenstein ellen vagy megszégyeníteni Oroszországot? Persze azzal is tisztában vannak a portugálok, hogy sokkal roszszabb lenne a közhangulat, ha a két említett mérkőzést fordított sorrendben játszotta volna le a válogatott. Most teljesen érthető módon röpködnek a vidámabbnál vidámabb nyilatkozatok, és újra minden rózsaszín.
"A Liechtenstein elleni mérkőzést már elfeledtük, ott semmi sem jött össze. Ma este viszont ismét bebizonyítottuk, hogy igenis nagy csapatunk van. Megmutattuk, mennyit érünk - nyilatkozta a két gólig jutó Cristiano Ronaldo. - Elismerem, hogy én sokkal szívesebben játszom erősebb riválisokkal, de természetesen ugyanekkora elánnal kellene hajtanom a kevesebb potenciállal bíró ellenfelekkel szemben is." Az első félidő hajrájában gyönyörű gólt vágó Deco szavai: "Tisztában voltunk vele, hogy a liechtensteini mérkőzésen gyászos eredményt értünk el, ezért kötelességünk javítani olyan ellenféllel szemben, amely közvetlen vetélytársunk a továbbjutásért folyó küzdelemben. Az eredmény természetesen túlzott, viszont minden szempontból felülmúltuk az oroszokat."
Jarcev lemondott, de marad
A sok harcot megélt Scolari kapitány ugyanakkor nem engedte, hogy az övéi elszálljanak a sikertől. "Sohasem gondoltam volna, hogy ekkora győzelmet aratunk - ilyen csak egyszer fordul elő az életben, és egyszer a halál után. Minden összejött: a passzok rendre emberhez, a lövések kapura mentek, a levegőben mi voltunk az urak, a csapatom tagjai pedig egymásért küzdöttek. Tökéletes teljesítményt nyújtottunk" - így a brazil szakvezető, aki azért összeveszett néhány újságíróval, akik szerinte méltatlanul szapulják a válogatottat. Kollégája, az oroszokat gardírozó Georgij Jarcev már korántsem volt ilyen felszabadult hangulatban, és megpendítette, hogy lemond tisztségéről. Ugyanakkor, miután az orosz küldöttség hazaérkezett Moszkvába, Alekszandr Tukmanov, az ország labdarúgó-szövetségének főtitkára a következőkkel állt a sajtó elé: "Jarcev és a szövetség elnöke, Vjacseszlav Koloszkov megbeszélték a helyzetet, és úgy döntöttek, a kapitány ne hagyja el a helyét." Érdekes, a sportvezető pont arról beszélt, hogy Jarcev maradjon ott, ahol van, a kapitány ugyanis Lisszabonban a hatodik portugál gól után egyszerűen elhagyta a kispadot… Az orosz szakvezető jövője ezzel együtt sem biztos, csütörtökön már a helyi parlament, a duma elnöke, Borisz Grizlov intézett egy-két keresetlen szót a válogatott teljesítményével kapcsolatban. "Ez valóságos rémálom. A számok alapján megalázó vereséget szenvedtünk, ezért jobb, ha nem is firtatjuk az okát, és megpróbáljuk elfelejteni az egészet" - nyilatkozta Grizlov.
A hercegségben ugyan még nem ábrándoznak a világbajnoki cím elhódításáról, ám a szurkolókat már az a tény is felvillanyozza, hogy a többnyire pofozógép szerepét betöltő válogatottjuk az elmúlt öt napban szinte több, de mindenképpen nagyobb sikereket ért el, mint eddigi története során összesen. Először is a portugálok elleni 2-2 adta a liechtensteinieknek az első pontot a vb-selejtezők során, a Luxemburgban aratott sikerük (4-0) ennek megfelelően az első győzelmük volt a sorozat történetében. Sőt ez volt a miniállam legelső idegenbeli, és egyben a legnagyobb különbségű győzelme - az eddigi rekordot 1982-ben állították fel Kína 2-0-s elpáholásával.