Ha már rúd, legyen kövér!

Vágólapra másolva!
2004.08.25. 22:43
Címkék
Nehéz lenne eldönteni, hogy az atlétikai versenyek legutóbbi négy fináléja közül a női rúdugrás vagy a férfi 1500 méter volt az izgalmasabb.
Jelena Iszinbajeva bámulatos versenyben, világrekorddal zsebelte be a nôi rúdugrás athéni aranyérmét
Jelena Iszinbajeva bámulatos versenyben, világrekorddal zsebelte be a nôi rúdugrás athéni aranyérmét
Jelena Iszinbajeva bámulatos versenyben, világrekorddal zsebelte be a nôi rúdugrás athéni aranyérmét
Jelena Iszinbajeva bámulatos versenyben, világrekorddal zsebelte be a nôi rúdugrás athéni aranyérmét
Jelena Iszinbajeva bámulatos versenyben, világrekorddal zsebelte be a nôi rúdugrás athéni aranyérmét
Jelena Iszinbajeva bámulatos versenyben, világrekorddal zsebelte be a nôi rúdugrás athéni aranyérmét
S azt is nehéz lenne megmondani, hogy a középtávfutó Hisam el-Gerruzs vagy a rúdugró Jelena Iszinbajeva teljesítménye azt értékesebb. Mert az orosz atléta ugyan világcsúccsal győzött, a futólegenda viszont négy világbajnoki aranya után végre az olimpiait is megszerezte.
El-Gerruzs számára az arany volt az egyetlen elfogadható érem, hiszen 1500 méteren és egy mérföldön is ő a világcsúcstartó, s 1996 és 2003 között e két távon 83 versenyéből csak háromszor szenvedett vereséget. Ezek közül kettő az atlantai és a sydneyi döntő volt. Az előbbiben elesett, és tizenkettedikként ért célba, négy éve pedig lehajrázta őt a kenyai Noah Ngeny. E két vereség teljesen váratlan volt, az viszont kevésbé lett volna meglepő, ha a marokkói futó Athénban újra kikap. Mert az idén sem a római, sem a zürichi Golden League-viadalon nem sikerült győznie.
Nos, voltak pillanatok, amikor úgy tűnt, ezúttal is át kell engednie másvalakinek az első helyet. A döntő ugyancsak furcsán indult, az első rajtot visszalőtték. A kenyai Isaac Songok volt az, aki idő előtt a startvonalra lépett. Amikor aztán elindult a mezőny, a kenyai Bernard Lagat gyors iramot diktálva vágott az élre, ám a tempó lassulni kezdett. Songok váltotta honfitársát az első helyen, el-Gerruzs közvetlenül mögötte futott. Lagat és a spanyol Reyes Estevez sem lankadt. El-Gerruzs nyolcszáznál vette át a vezetést, hajrázni a csöngetésnél kezdett. Ám előnye nem volt jelentős. A felső kanyarban Lagat egyre közelebb került hozzá, a célegyenesben pedig meg is előzte őt. De csak egy hajszállal, s a két rivális szinte egy vonalban futott. Egyik lépésnél egyikük, másiknál másikuk látszott erősebbnek, Lagat arcára volt írva, hogy milyen keményen küzdenek. Végül a kenyai volt az, aki jobban elmerevedett, a célba el-Gerruzs 12 századmásodperccel hamarabb ért (3:34.18). Beteljesedett az álma, immár valóban elmondhatja magáról, hogy ő minden idők legjobb ezerötszázasa. Önfeledten nevetett, pelenkás kisbabáját a karjára kapva ünnepelt, majd a tévések nagy örömére bemutatott egy marokkói táncot. Lagat csak annyit mondott: "Megérdemelte."
Érzelemkitöréseknek a női rúdugrás sem volt híján. A későbbi győztest láthattuk sírni, nevetni, idegeskedni, maga elé meredni és felszabadultan ünnepelni. Pontosan ilyen változatos volt maga a verseny. A címvédő amerikai Stacy Dragila már a selejtezőben kiesett, az idén világcsúcsot javító orosz Szvetlana Feofanova és Iszinbajeva között zajlott a küzdelem. A 465 centiméteren hárman jutottak túl, a lengyel Anna Rogowska és a két orosz. 470 centiméteren Iszinbajeva hibázott, a másik két atlétanő átjutott a magasságon. Iszinbajeva maradék kísérleteit 475-re vitte, ám elsőre ezen sem sikerült átlendülnie. Feofanova ugyancsak rontott egyet, de második alkalommal sikeres volt. Rogowska elbúcsúzott. Iszinbajeva - aki ekkor a harmadik helyen állt - megint kockáztatott, egyetlen megmaradt kísérletét 480 centire tetette át. Előbb Feofanovát szólították, aki leverte a lécet. Iszinbajeva viszont magára talált, s a kritikus pillanatban hatalmasat, szépet ugrott. Most Feofanován volt a sor, ő próbálkozott öt centiméterrel feljebb. Csakhogy nem volt sikeres. Iszinbajeva viszont megtáltosodott, könnyedén röppent át a 485 centi felett. Feofanovának nem maradt más lehetősége, a 490 centiméteres egyéni csúcsára ugrott - roszszul. Így Iszinbajeva már olimpiai bajnok volt. Mégsem hagyta abba a versenyt. 491 centiméteres világcsúcsmagasságra tetette a lécet - s elsőre átlendült felette.
Michael Johnson atlantai 19.32 másodperces 200 méteres rekordja óta ez volt az első atlétikai világcsúcs, ami olimpián született.
Egy éve még senki sem gondolta volna, hogy a négyszázas Ana Guevarának lesz méltó ellenfele Athénban. A mexikói futónő az edmontoni világbajnokságtól tavaly év végéig veretlen volt, az idén azonban sérülésekkel küszködött. A helyét azonnal elfoglalta a bahamai Tonique Williams-Darling, aki az idén még nem szenvedett vereséget. A hírek szerint azonban Guevara is jó állapotban érkezett az olimpiára, s az első elődöntőt ő is nyerte. A fináléban a bahamai kezdett jobban, ő volt az, aki elsőként fordult a célegyenesbe, de Guevara veszélyesen nyomult előre. Már-már úgy tűnt, a mexikói valóra váltja álmát, de Williams-Darling (49.41) volt az, aki jobban bírta az utolsó métereket.
A tízpróba utolsó számának, az 1500 méternek a kezdete előtt a hatodik helyen állt Zsivoczky Attila. Arra nem volt esélye, hogy előrébb lépjen, tőle viszont csak nyolc ponttal volt lemaradva a címvédő Erki Nool. A debreceniek versenyzője miatt nem kellett izgulnunk. A tőle megszokott bátor futással ment előre, s egy pillanatig sem forgott veszélyben a pontszerző helye. 4:29.54 percet ért el, s 8237 pontot gyűjtött. Az olimpiai bajnoki címet a cseh Román Sebrle 8893 ponttal szerezte meg, így a világcsúcs mellett most már az olimpiai rekord is az övé.
Az atlétikai versenyek eddigi legnagyobb meglepetése a női 400 méteres gátfutásban született. A 25 éves görög Fani Halkiának tavaly még 56.40 másodperc volt a legjobb eredménye, az olimpiára 53.99 másodperces egyéni csúccsal érkezett. Az előfutamban 53.85-re javította rekordját, az elődöntőben már 52.77-es olimpiai csúcsnál tartott. A döntőben rendkívül erősen kezdett, ám a világbajnok ausztrál Jana Pittman a táv első részén nála is gyorsabb volt. A célegyenesbe azonban a görög futónő már elsőként fordult, csak a román Ionela Tirlea-Malonache próbálta meg tartani a lépést vele, sikertelenül. Halkia 52.82 másodperccel győzött.
A gerelyhajítás selejtezőjében Szabó Nikolett 60.20 métert ért el, és kiesett. ---- Tavaly szeptemberben Zsivoczky Attila még abban sem lehetett biztos, hogy indulhat az athéni olimpián. Mindkét Achilles-inát megműtötték, s amikor mások megkezdték az alapozást, ő még csak óvatosan próbált járni. Csak az idén kezdhette meg az igazi edzéseket, s a felkészüléssel igyekeznie kellett, hiszen nem volt meg az olimpiai nevezési A-szintje. A május végi götzisi viadalon ezt a problémát megoldotta, s folytatta a munkát tovább.
"A célom az volt, hogy megjavítsam az országos csúcsot, és hogy hatba kerüljek az olimpián. Az elsőt nem sikerült elérnem, ehhez nem voltak megfelelőek a körülmények. Nagy volt a hőség, és elnyújtották a programot. Az első nap este tízkor végeztünk, másnap reggel nyolckor már futáshoz készülődtünk. Az éjjel csupán négy órát aludtunk - magyarázta Zsivoczky. - A pontszerzés viszont valóra vált, köszönet érte az edzőimnek, Vóna Attilának, Szabó Dezsőnek és az édesapámnak, Zsivótzky Gyulának, valamint az egyesületemnek, a Debreceni Sportcentrumnak. A verseny alatt hullámzó volt a hangulatom, aszerint, hogy elérhetőnek láttam-e a hatodik helyet. A száz méterrel és a száztíz gáttal elégedett vagyok, a távolugró- és a négyszáz méteres eredményem elmegy, súlylökésben rontottam. A diszkoszvetés és a rúdugrás nem úgy ment, ahogyan vártam, gerelyben viszont följöttem a hatodik helyre, és jól futottam ezerötszázat. Érződik, hogy a kelleténél rövidebb időm volt a felkészülésre, a technikai számokban még bizonytalan vagyok." ---- Férfi 1500 m
1. El-Gerruzs marokkói
2. Lagat kenyai
3. Silva portugál

Férfi tízpróba
1. Sebrle cseh
2. Clay amerikai
3. Karpov kazah

Női 400 m
1. Williams-Darling bahamai
2. Guevara mexikói
3. Antjuh orosz

Női 400 m gát
1. Halkia görög
2. Tirlea-Manolache román
3. Terescsuk-Antyipova ukrán

Női rúd
1. Iszinbajeva orosz
2. Feofanova orosz
3. Rogowska lengyel
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik