Most a C a legjobb kategória

Vágólapra másolva!
2002.11.15. 21:35
Címkék
A búcsúhoz méltó szereposztás íródott a Bajnokok Ligája másfél hét múlva kezdődő második csoportköréhez. A pénteki genfi sorsoláson nem kerülhetett ugyanabba kvartettbe egy ország két csapata, valamint az előző kör azonos csoportjának két továbbjutója, így sejthettük, hogy mind a négy csoportba jut olyan alakulat, amely korábban már nyert BEK-et, illetve Bajnokok Ligáját. Így is lett. Aztán, hogy hozzánk, semlegesekhez hasonlóan köszönetet rebeg-e Fortuna istenasszonynak a kőkemény ellenfelekért a Real Madrid, Milan, Dortmund hármas is, amelyből egy korábbi BL-győztesnek mindenképpen búcsúznia kell majd március közepén, legyen az ő dolguk.
A legutóbbi kiírásban az MU és a Depor legjobbjai négyszer is csatáztak egymással
A legutóbbi kiírásban az MU és a Depor legjobbjai négyszer is csatáztak egymással
A legutóbbi kiírásban az MU és a Depor legjobbjai négyszer is csatáztak egymással
A legutóbbi kiírásban az MU és a Depor legjobbjai négyszer is csatáztak egymással
A legutóbbi kiírásban az MU és a Depor legjobbjai négyszer is csatáztak egymással
A legutóbbi kiírásban az MU és a Depor legjobbjai négyszer is csatáztak egymással
A gyors változások korában élve, könynyelműség leírni olyasmit, hogy "utoljára”, tehát fogalmazzunk inkább úgy, hogy a belátható jövőben nem kerül sor második csoportkörre az első számú európai kupasorozatban, a Bajnokok Ligájában. Lapunkban is beszámoltunk a versenynaptárat "kiszellőztető” UEFA nyári döntéséről, melynek értelmében jövő ilyenkor már az egyenes kieséses szakaszra készül az a 16 csapat, amely túlélte az első és egyetlen csoportkör körmérkőzését. Ami persze nem jelenti azt, hogy megváltoznának az erőviszonyok, hogy ne folytatódna az elit szűkülése, hogy a pénz – amely mellesleg fogyóban van – új csatornákon áramolna. Meglátjuk, mit hoz a jövő, a mostani "utolsó második” csoportkörben mindenesetre kevesebb ország képviselteti magát, mint a megelőző három kiírás hasonló rendszerű nyolcaddöntőjében. Mindössze heten maradtak.
A bevezetőben már említettük, hogy mind a négy kvartettbe jutott egykori BEK-, illetve BL-győztes. Ehhez rögtön hozzátehetjük, hogy a tizenhat között mindössze három olyan csapatot találunk, amely nem nyerte meg a három hagyományos európai kupa valamelyikét. A svájci Basel, a spanyol Deportivo La Coruna és az orosz Lokomotiv Moszkva van lemaradásban, de például a moszkvaiak 1998 és 1999 tavaszán ott toporogtak a KEK fináléjának küszöbén, utóbbi alkalommal a Lazio csak idegenben szerzett góllal vetett véget a menetelésüknek. S a nagyok? Az A-csoportban az Internazionale (2) és a Barcelona (1) nyert BEK-et (BL-t), miközben a Leverkusen az UEFA-kupával, a Newcastle a VVK-val büszkélkedhet; a B-ben az Ajax viszi el a pálmát 4 BEK-sikerrel, a Roma VVK-t, az Arsenal KEK-et, a Valencia mindkettőt nyert; a C-ből a csúcstartó Real 9-szer, a Milan 5-ször, a Dortmund 1-szer, a D-ből a Manchester United és a Juventus 2-2 alkalommal nyerte meg a legfontosabb európai klubvetélkedést.
Bár óvakodunk előre minősíteni a várható küzdelmeket, a múlt, az összesen 15 BEK/BL-elsőség alapján a C-csoport ígérkezik a legerősebbnek. Az örökranglista jelenlegi első és második helyezettje, a Real Madrid és a Milan már a BEK első kiírásában találkozott, az 1955–56-os elődöntőből a madridiak léptek tovább (4–2, 1–2). Két évre rá a döntőben futottak össze – mellesleg a Milan útközben egy másik mostani közös csoportellenfelet (Dortmund) is kipipált –, akkor is a Real nyert (3–2). Az 1963–64-es sorozat negyeddöntőjében is (4–1, 0–2), mígnem a milánói piros-feketék az 1988–89-es (1–1, 5–0) és az 1989–90-es évadban (2–0, 0–1) mindenért megfizettek, meg is nyerték a két kiírást. A most összesorsolt négyes közös történetéhez tavaly érdekes fejezet íródott, emlékezhetünk, az orosz télben – a madridi 0–4-et követően – a Lokomotiv Moszkva 2–0-ra megverte a már továbbjutott Realt, ezáltal elfoglalhatta helyét az UEFA-kupában.
A Coral esélyei

A világhírű Coral-Eurobet fogadóirodának a pénteki sorsolás után elkészített tétlapja szerint a Real Madrid és a másik spanyol sztárcsapat, a Valencia a legesélyesebb arra, hogy megnyerje a Bajnokok Ligája most futó sorozatát. A címvédô gyôzelme háromszoros, míg a 2000-ben és 2001-ben döntôs együttesé ötszörös nyereményt jelentene.

A tétszorzók
3:1 – Real Madrid; 5:1 – Valencia; 6:1 – Manchester United; 7:1 – Arsenal, 8:1 – Barcelona; 9:1 – Milan; 11:1 – Juventus; 12:1 – Internazionale; 16:1 – Deportivo La Coruna, Roma; 28:1 – Borussia Dortmund; 33:1 – Ba-yer Leverkusen; 40:1 – Ajax; 66:1 – Newcastle United; 100:1 – FC Basel; 150:1 – Lokomotiv Moszkva

A D-csoport három sztárcsapatának friss emlékei vannak egymásról. A Deportivo La Coruna a legutóbbi idényben veretlen maradt a Juventus ellen (2–0, 0–0), a Manchestert is oda-vissza megtréfálta a csoportkörben (2–1, 3–2) – viszont simán alulmaradt vele szemben a negyeddöntőben (0–2, 2–3). Volt Depor–Juve 2000–2001-ben is (0–0, 1–1). A Manchester és a Juventus egymást követő három évadban is találkozott egymással, a csoportmeccsek összességében az olaszoknak sikerültek jobban (1996–97: 1–0, 1–0; 1997–98: 2–3, 1–0), viszont az 1998–99-es elődöntőt az angolok idézik fel szívesen, hisz győztek Torinóban (1–1, 3–2)!
Noha 1972-ben volt egy Ajax–Arsenal BEK-negyeddöntő (2–1, 1–0), a B-csoportban inkább az Arsenal és a Valencia története az "izgalmasabb”. Újbóli összekerülésüknek a spanyolok örülhetnek jobban, hiszen az 1980-as KEK-döntőben (0–0 után tizenegyesekkel) és a tavaly tavaszi BL-negyeddöntőben (1–2, 1–0), ha picivel is, de ők voltak a jobbak. Az A-csoportban egyedül a Newcastle és a Barcelona tud felmutatni közös BL-történelmet, az 1997–98-as menetben az angol (3–2) és a katalán (1–0) gárdának is jutott sikerélmény.

A sorsukról mondták

"Olyan sokat nem tudok mondani erről a sorsolásról – vélekedett Hector Cúper, az Internazionale argentin edzője. – Minden csoport nagyon nehéz és kiegyensúlyozott. Lehetetlen megmondani, melyik együttesek ellen lesz nehéz és melyek ellen könnyű dolgunk. A második kör mindenki számára kőkemény lesz. Csak annyit mondhatok, hogy most könnyebb ellenfeleink vannak, mint amilyenekkel két éve a Valenciával találkoztunk.”

"Ha minden optimálisan alakul, úgy mint az előző idényben, akkor megoldhatjuk ezt a feladatot is. Az a jó, hogy a téli szünet előtt csak egyszer kell játszanunk a Barcelonával. Az Internek és a Newcastle-nak azért örülök, mert még egyik csapat ellen sem játszottam” – kommentálta a sorsolást Hans-Jörg Butt, az előző kiírásban döntőt játszó Bayer Leverkusen kapusa.

"Nagyon tiszteljük Sir Bobby Robsont, nagy szerepet játszott a Barcelona életében – méltatta a Newcastle jelenlegi, a Barca egykori mesterét Javier Pérez Farguell, a katalán klub általános igazgatója. – Nagyon elővigyázatosak leszünk vele és a csapatával szemben. Csak egy évadot töltött nálunk, de nyert a gárdával két kupát, ráadásul Barcelonába hozta Ronaldót is.”

"A lehető legerősebb csoportba kerültünk. Minden csapat nagyon acélos, az erőviszonyok kiegyenlítettek. Nemcsak a Valenciának, hanem a másik három társulatnak is az összes meccse borzasztóan nehéz lesz” – jelentette ki Jaime Ortí, a 2000-ben és 2001-ben is döntőt vesztő Valencia elnöke.

"Az Ajax és a Valencia elleni meccseink nagyon különlegesek lesznek számunkra. Az amszterdamiakkal vagy harminc éve nem játszottunk, de két futballistánk, Bergkamp és Kanu is megjárta azt a klubot. A Valenciával pedig 2001 tavaszán negyeddöntőt vívtunk, sajnos az idegenben szerzett kevesebb gól miatt kiestünk. Most megpróbálunk javítani” – fogadkozott fiai nevében David Dein, az Arsenal alelnöke.

"Csodálatos a csoportunk. Szupercsapatok ellen adhatunk számot a tudásunkról, és ez biztosan jót tesz a mi fiatal együttesünknek. De annál azért szebbet is el tudtam volna képzelni, mint hogy a moszkvai fagyban kell lejátszanunk az első mérkőzésünket” – lamentált Lars Ricken, a Borussia Dortmund középpályása, az 1997-es BL-döntő utolsó góljának szerzője.

"Biztos vagyok benne, hogy nagyon kiegyenlített összecsapások lesznek. Nem árt, ha óvatosak maradunk, de azt gondolom, tovább fogunk jutni. De nem győzöm hangsúlyozni: ez futball, és itt bármi megtörténhet” – mondta Emilio Butragueno, a Real Madrid élő legendája.

"Nagyon nehéz arra válaszolni, hogy elégedettek vagyunk a sorsolással vagy nem – fogalmazott Haszanbi Bidzsijev, a Lokomotiv Moszkva technikai igazgatója. – De azt hiszem, nyugodtan odaállhatunk a többi együttes elé, és beleszólhatunk a negyeddöntős helyek elosztásába. Legutóbb megleptük a Real Madridot, akkor odahaza nyertünk kettő–nullára, miért ne sikerülhetne ez még egyszer?”

"Svájci csapatként már annak is örülünk, hogy a második csoportkörben játszhatunk. A D-csoport nagyon jó, már most biztos, hogy az előző hárommal együtt öszszesen hat csodálatos mérkőzéssel ajándékozhatjuk meg a szurkolóinkat. Már megünnepeltük a továbbjutásunkat, javában készülünk a Manchester United elleni első összecsapásunkra” – hangoztatta Werner Schneeberger, a Basel titkára.

"Ezen a szinten már lehetetlen arra számítani, hogy valaki könnyebb csoportba kerül. Nagyon nehéz lesz innen továbbjutni, a Manchester United és a Juventus is kemény rivális, de a múltban már mindkettőt legyőztük, így nincs okunk félni” – mondta Augusto César Lendoiro, a Deportivo La Coruna elnöke.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik