Májusban Luis Figo és a Real Madrid többi játékosa emelhette magasba a trófeát
Májusban Luis Figo és a Real Madrid többi játékosa emelhette magasba a trófeát
A sors úgy akarta, hogy mi, magyarok már a csütörtök kora délután megtartott monacói sorsolás első pillanatában átessünk az ilyenkor szokásos kötelező gyakorlaton, annak végleges tudomásulvételén, hogy sorozatban hetedszer is a partvonalon kívülről szemléljük a Bajnokok Ligája eseményeit. Kihúzták elsőként az egerszegi álmot szétzúzó Manchester Unitedot, ám az igazi izgalmak csak azt követően kezdődtek, hogy a Gerhard Aigner UEFA-főtitkár vezette sorsformálók elhelyezték az első "kalap” mind a nyolc csapatát a megfelelő csoportban. A következő fél órában megtudtuk, hogy akár három kvartett is pályázhat az ilyenkor mindig kiírt "halálcsoport-trófeára” (A? E? G?), hogy a tavasszal az elődöntőben találkozó Manchester és Leverkusen már az első csoportkörben egymásnak eshet, hasonlóan a címvédő Real Madridhoz és a Romához, amelyek tavaly is egymás ellen kezdtek, továbbá, hogy a Barcelona és a Galatasaray már negyedszer kerül egy négyesbe, és végül, de nem utolsósorban, hogy van egy csoport, amelybe egyetlen aktuális bajnokcsapat sem jutott.
Az európai labdarúgás eseményeit csak felületesen követők talán nem is hinnék, hogy ez a "futottak még” négyes éppen a G-csoport, benne a négyszeres BL- (BEK-)győztes Bayern Münchennel és az ötszörös első AC Milannal. A bajorok harmadikok, a milánói piros-feketék negyedikek lettek hazájuk bajnokságában, és mindketten selejtezőt kellett, hogy játsszanak ahhoz, hogy most megmérkőzhessenek a spanyol Deportivo La Corunával és a francia Racing Lensszal. A Depor és a Lens egyaránt második lett odahaza, ilyen alapon részvételük megalapozottabb az idei Bajnokok Ligájában – de ha a BL bajnokfogalma nem lenne az, ami, ők sem feszíthetnének alanyi jogon a legtekintélyesebb európai klubvetélkedés mezőnyében. De hát a BL, ez a sok pénzbe kerülő, ám a nem feltétlenül bajnok tagjai számára sok pénzt is fialó versenysorozat már csak ilyen – lám, négy "bajnoki helyezett” milyen erős kis csoportosulást alkothat! A Bayern és a Depor a BL-csoportmeccsek specialistáinak tekinthetők, ilyen vetélkedésből mindig továbbjutottak – a spanyolok négyszer, a németek kilencszer (!). Ebből a szempontból egyedül a Real Madrid veheti fel a versenyt a Bayernnel, sőt a királyi gárda a maga 35 megnyert csoportmérkőzésével felül is múlja a bajor kirakatcsapatot (29). Ha azt vesszük, hogy a Real három leendő ellenfele eddig összesen három győzelmet aratott BL-csoportmeccsen (ráadásul mindegyiket a Roma), akkor bizony még nehezebb elképzelni, hogy a címvédő kiessen. Mint már említettük, a Real tavaly is összeakadt a Romával: nagy különbség, hogy akkor mindketten bajnokként indultak – ugyanakkor nem hisszük, hogy ez a "visszalépés” döntő mértékben befolyásolná esélyeiket az eddigi egyszeres BL-résztvevő AEK Athén, illetve az újonc Genk ellenében.
Spanyol fölény a William Hillnél
Nem sokkal a sorsolás után az angol William Hill fogadóiroda máris közzétette az idei Bajnokok Ligája végsô gyôztesének kilétére vonatkozó oddsokat. A legesélyesebb a Real Madrid (9:2), majd a Manchester United (5:1) és a Barcelona (8:1) következik. A további sorrend: Arsenal, Bayern München, Juventus (10:1), Internazionale (11:1), Liverpool, Roma (14:1), Valencia (16:1), Deportivo (18:1), Milan, Dortmund (20:1), Leverkusen (25:1), Galatasaray (33:1), Ajax, Lyon (50:1), Feyenoord, Lokomotiv Moszkva, Newcastle, PSV (66:1), Olympiakosz (80:1), AEK, Auxerre, Dinamo Kijev, Szpartak Moszkva (100:1), FC Bruges (125:1), Lens (150:1), Genk, Rosenborg (200:1), Maccabi Haifa (300:1), FC Basel (400:1) Érdekesség, hogy ugyancsak lehet fogadni egy tisztán spanyol (5:1), angol (8:1), olasz (12:1) vagy német (33:1) döntôre.
A belga bajnokcsapat mellett két újonc található a 32-es táblán: a svájci bajnok FC Basel és az izraeli első Maccabi Haifa. Számukra nyilvánvalóan az első BL-győzelem megszerzése sem lesz egyszerű, hiszen az izraelieknek két tavaszi elődöntőssel, a Manchester Uniteddel és a végül a döntőben elvérző Leverkusennel, valamint a Cipruson otthonos Olympiakosszal kell megmérkőzniük, a svájciaknak pedig a Valenciával, a Liverpoollal és a Szpartak Moszkvával kell hadakozniuk. A spanyol és az angol egylet zöldfülűnek tekinthető az 1992 óta létező BL-ben (a Valencia három éve, a Liverpool tavaly játszotta az első BL-csoportmeccsét), de mindketten mindig továbbjutottak a csoportjukból, míg Oleg Romancev moszkvai alakulata kettő híján félszáz BL-csoportmeccsen gyűjtött már tapasztalatot. A bevezetőben említett "halálcsoportok” közül kettőről még nem szóltunk. Az A-csoport résztvevői közül egyedül az Auxerre-nek nem jelentett még akadályt a csoportkör (igaz, Guy Roux csapata mindössze egyszer indult…), a német bajnok Dortmund továbbjutási mutatója 5/3, az angol első Arsenalé 6/3, míg a PSV mind a hat próbálkozását elbukta. Az E-csoportban a Juventus a leghatékonyabb 7/5-tel, a Dinamo Kijev 8/3-nál tart, az UEFA-kupa legutóbbi kiírását megnyerő Feyenoord négyből egyszer ment tovább, míg a Newcastle eddigi egyetlen BL-kiruccanása kudarccal végződött. Érdekesség, hogy a "szarkák” 1997–98-as csoportját egy mostani ellenfél, a kijevi Dinamo nyerte meg. És ha már a múltbéli találkozásoknál tartunk: a mindössze a második BL-csoportjára készülő Internazionale és az Ajax az 1972-es BEK-döntő "visszavágóit” vívhatja majd a francia és a norvég bajnokkal dúsított csoportban, a Barcelona és a Galatasaray pedig – a most összesorsoltak között rekorderként – már negyedszer került ugyanabba a "kalitkába” (1993–94, 1994–95, 2001–02). Ennek alighanem a Barcánál örülnek jobban, ugyanis a katalán csapat ilyenkor mindig túlélte a csoportot, az isztambuliak pedig egyszer sem.