A mostani a harmadik olyan esztendô, amelyben Gécsek Tibor 82 méter fölé jutott
A mostani a harmadik olyan esztendô, amelyben Gécsek Tibor 82 méter fölé jutott
Ha az atlétavilág eddig nem hallott volna Szombathelyről, a vasárnapi verseny után egyszer s mindenkorra megjegyzi a város nevét. Az itt megrendezett MAL-kupa keretében ugyanis olyan dobóversenyeknek lehettünk tanúi, amelyekből kevés akad a sportág történetében. Már az is figyelemre méltó volt, hogy női kalapácsvetésben az olimpiai bajnok lengyel Kamila Skolimowska és a világbajnok kubai Yipsi Moreno csapott össze, s hogy kettőjük küzdelmének 70 méteren felüli dobás lett az eredménye. A két nagy szenzációt azonban a férfi diszkoszvetők és a férfi kalapácsvetők szolgáltatták. Azt, hogy a Haladás versenyzője, Fazekas Róbert diszkoszvetésben előbb 69.96 méterre, majd 71.70-re javította az országos csúcsot, már hétfői számunkban ecseteltük. Azt is megírtuk, hogy ezzel a teljesítményével negyedik az örökranglistán, az idein pedig az első. Arra azonban nem tértünk ki, hogy Fazekas idei nyolc versenyének átlaga 68.22 méter, ami jobb, mint az idény kezdete előtt fennálló egyéni csúcsa (68.08). Arról sem esett elég szó, hogy másik három diszkoszvetőnk is remekül teljesített, s a magyarok átírták az idei világ- és – ami egy kontinensbajnokság előtt még fontosabb – az Európa-ranglistát. Fazekas tehát átvette a vezetést, Varga Roland – aki Szombathelyen 66.47 méterrel bizonyította kitűnő formáját – a kontinens rangsorában 67.38 méterrel maradt az ötödik helyen (a világon hatodik), Máté Gábor és Kővágó Zoltán viszont vasárnap nagyot lépett előre. Máté 65.33-al a nyolcadik (14.), Kővágó 65.27-el a kilencedik (15.). Igazán kár, hogy egyiküknek itthon kell maradnia, mert számonként egy országból csak három versenyző indítható az Európa-bajnokságon.
Döntôs helyezés a cél JUNIOR-VILÁGBAJNOKSÁG. Július 16-tól 21-ig a jamaicai Kingstonban rendezik meg a junior-világbajnokságot. Az eseményre húsz tagú magyar csapat utazott el, de versenyzôink közül csak tizenegynek a költségeit fizeti a Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ). Kilencen, akik csupán a nemzetközi szövetség által megállapított nevezési szinteket érték el, szponzori támogatással vesznek részt a világbajnokságon – a többiek teljesítették, illetve ketten alig maradtak el a MASZ által elôírt erôsebb kiküldetési szintektôl. Az utóbbi versenyzôktôl várható jobb szereplés, ami ezúttal a döntôbe kerülést jelenti, érmes reményeink nincsenek. A dobogóra a tavalyi ifjúsági világbajnokság aranyérmese, Horváth József állhatott volna fel, ôt azonban az év elején eltalálta egy kalapács, és még mindig nem jött teljesen rendbe.
A világbajnokságon pályára lépô csapat tagjai Fiúk: Nagy Sándor (gerely), Ágoston Dániel (100 m, 200 m), Nagy Gergely (100 m), Polonkai Norbert (10 km gyaloglás), Dezsô Ákos (400 m gát), Kasper István (110 m gát), Olteán Csongor (gerely), Kapéri Levente (10 km gyaloglás), Tóth Lajos (kalapács), Gulyás Norbert (diszkosz) Nôk: Óvári Zita (hármas), Orbán Éva és Kéri Andrea (kalapács), Listár Nikolett (100 m, 200 m), Mezei Zita (1500 m, 3000 m), Máté Katalin (diszkosz), Cziráki Kitty (800 m), Durkó Eliána és Horváth Dóra (100 m gát), Farkas Györgyi (hétpróba)
A szurkolók azonban az eddig nyújtott teljesítmények alapján joggal reménykedhetnek. Ugyanez vonatkozik kalapácsvetőinkre, akik közül a hazai közönség Annus Adriánt és Gécsek Tibort is remek eredményhez segítette. Annus teljesítménye (82.97) nem volt váratlan, hiszen a gálát megelőzően 81.81 méterrel a világranglista ötödik helyén állt, no és hallani lehetett arról, hogy edzésen 84 méter fölé repítette a kalapácsot. Gécsek teljesítményére azonban senki sem számított, még önmaga sem. Saját maga szerint az idén eddig csak kínlódott, nehezen tudta kifacsarni magából a 79.33 métert, amelylyel a ranglistán 21. volt. Ezúttal négyszer is 80 méter fölé került, ebből három dobás 81 méternél is jobb volt, a második helyezést 82.45-el szerezte meg. E teljesítménynek az a különös jelentősége, hogy Európa-bajnokunk két éve a visszavonulás gondolatával foglalkozik, szeptemberben lesz 38 éves, s pályafutása során korábban csak két idényben szárnyalta túl a 82 métert. 1998-ban 83.68 méterig jutott, 1999-ben 82.57 métert dobott. Most ő is alaposan ráijesztett ellenfeleire, hiszen míg Annus az Európa-ranglista második helyére ugrott (3.), addig Gécsek a negyedik helyre (5.) került. A Grand Prix-döntő előtt a kalapácsvetők számára a szombathelyi gála volt az utolsó lehetőség a pontgyűjtésre, a MAL-kupával kialakult a finálé mezőnye. A legtöbb ponttal Annus Adrián (42) került a szeptemberi párizsi döntőbe, a japán Murofusi Kodzsinak 38 pontja van, a harmadik helyen Kiss Balázs áll (35). A további sorrend: 4. Asztapkovics 34, 5. Szkvaruk 32, 6. Gécsek 26, 7. Karjalainen és Krikun 22-22.