„A kiemelt sportágak idén még nem számolhatnak az adókedvezménnyel”

Vágólapra másolva!
2011.01.18. 12:25
Címkék
Reálisan ne számoljanak az egyesületek és versenyzők az adókedvezményekből beérkező többletforrásokkal 2011-ben, mondta a Digi Sport Reggeli Start című műsorában Szalay Ferenc fideszes képviselő, a parlamenti Sportbizottság alelnöke.

A koncepció még a brüsszeli asztalokon hever, és félő, hogy több eleme nem állja majd ki az uniós felülvizsgálatot. A társasági adóból levonható sporttámogatások ötlete teljesen új Európában, és engedélyezése legfeljebb korlátozottan lesz lehetséges, derült ki a Digi Sport Szalay Ferenccel készített interjújából.

A létesítmények fenntartására, üzemeltetésére, a szabadidősportra, az ifjúsági és diáksportra, valamint az iskolai testnevelésre vélhetően meglesz az engedély, de a kiemelt csapatsportokra és a profi versenyzők, edzők személyi kifizetéseire nem.

Ez persze jelenthet könnyebbséget, de ezeken a területeken rendszerint minimális a szponzori jelenlét, noha az új kedvezmények meglendíthetik az érdeklődést. Az új támogatásban nem részesíthető ágazatok és versenyzők stabil felkészülése ezért továbbra is állami feladat marad, ami Európában átlag feletti tehervállalás a költségvetés részéről. Erre kellő alapot nyújt a már megszavazott büdzsében megnövelt támogatás, így az esélyesek londoni előkészületeit nem fenyegeti veszély.

A sportirányításban, az új hatásköri elosztásban és a felügyeletben a tervezett változások folyamatban vannak. A legfőbb gond ebben a MOB megerősítése azzal a professzionális apparátussal, amely képes a sokszorosára növekedő és tetemes pénzügyi-revíziós felelősséggel is járó tevékenység ellátására. Ennek egyik módja az alelnök szerint a sportigazgatásban jelenleg dolgozó szakemberek átcsoportosítása a MOB ernyője alá. Ugyanakkor a felügyeleti, hatósági és más adminisztratív jogok a kormányzatnál maradnak. Az egycsatornás finanszírozási rend alapjai létrejöttek, így a forrásokhoz való hozzáférés szakszerűbb és áttekinthetőbb lehet.

Mégis, 2011 elsősorban az új rendszer „tesztüzeme" lesz: meg kell vizsgálni a hatásköri és forráselosztási megoldások működését, és aztán végre lehet hajtani a szükséges korrekciókat, immár egy, a tavaszi ülésszakon – remélhetőleg – elfogadott sporttörvény keretei között – mondta Szalay Ferenc.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik