A Schalke-Ferencváros mérkőzést kívülről szemlélő magyar futballisták közül talán senki sem rendelkezik annyi tapasztalattal a két csapat játékosairól, mint Lisztes Krisztián. A Werder Bremen középpályása a zöld-fehéreknél lett ismert labdarúgó (a mai keretből például Lipcsei Péter és Zavadszky Gábor is a csapattársa volt), majd Németországba igazolt. A Bundesligában a Schalke mai ászai közül Marcelo Bordonnal (VfB Stuttgart), Aíltonnal, Mladen Krsztajiccsal és Frank Rosttal (Werder Bremen) is szerepelt korábban egy gárdában, a többséggel pedig állt már szemben a futballpályán. Sőt, sokáig tartotta magát a hír, hogy a nyáron ő is csatlakozik a gelsenkircheni társulathoz, azonban a 2003-2004-es idény hajrájában egy keresztszalag-szakadás meghiúsította az esetleges klubcserét, így csütörtökön neki is csak a szurkolás marad. Lisztes Krisztián véleménye a holnapi kupamérkőzés kapcsán több, mint érdekes. - Ott leszek a helyszínen, és természetesen szorítok a Ferencvárosnak - mondta lapunknak a sérüléséből lassan épülgető Lisztes Krisztián. - Nagyon jó meccset várok, biztos vagyok abban, hogy a Fradi nem feltett kézzel lép majd pályára, ettől függetlenül persze a Schalke az esélyes. De ez nem jelenti azt, hogy a zöld-fehérek nem szolgálhatnak meglepetéssel. - Ez a mostani Schalke ellen eddig keveseknek sikerült… - Tény, jó szériában van a német gárda, a kezdeti nehézségek és az edzőváltás után összeállt a csapat, sikeresen szerepel, de Gelsenkirchenben is csak vízzel főznek. Náluk is előfordulhat, hogy telt ház előtt nem úgy kezdenek, ahogyan a közönségük szeretné, és akkor a nyomás visszaüthet, a bekiabálások megzavarhatják a csapatot. Bebizonyosodott, hogy a Schalke is képes otthon kikapni nála gyengébbnek tartott csapattól, a Hertha jó példa lehet minderre, és azt sem szabad elfelejteni, hogy a Baselt sem tudta megverni odahaza az UEFA-kupában. A ZTE elleni siker önbizalmat adhat a Fradinak, a hangulat Zalaegerszegen is jó volt, de azért az Arenában minden más lesz. Az ilyen környezet sokkal többet is ki tud hozni a Ferencvárosból, mint egy-két bajnoki forduló.
Lisztes Krisztián tanácsait érdemes megfogadni, ha valaki, hát ô tudja, hogyan bánnak a németek a labdával (Fotó: M. Németh Péter)
- Említette az edzőváltást. Menynyiben változott meg a Schalke játéka, stílusa, megítélése azóta, hogy Jupp Heynckes helyét Ralf Rangnick foglalta el? - Minden edzőt az eredmények minősítenek. Az a legnagyobb változás, hogy most sikeres a csapat, megy a szekér. - Csak az edzőn múlik az ilyen változás? - Erre azt tudom mondani, akadnak olyan szituációk, amikor sokat segíthet az edzőcsere. De azt sem árt tudni, hogy gyenge csapatnál nem lehet csodát tenni, legyen bárki is a tréner. A Schalkénál minden a helyére került, Ralf Rangnick mindenkinek megtalálta a megfelelő posztot. A játékosok mentalitása is megváltozott, ez pedig sokat hozzá tud tenni az összteljesítményhez. A négy védő előtt rengeteget futó középpályások vannak, akik a mezőnymunkában próbálják levenni a terhet a csatárokról, hogy ők frissen érkezhessenek a kapu elé. A Schalke szakvezetője a rá jellemző módon próbálja minél szűkebben mozgatni a csapatot, hogy ne távolodjon el túlságosan egymástól az első és az utolsó ember. Hazai pályán keményen letámad a Schalke, a Fradinak fel kell készülnie, hogy már a csatárok, Aílton és Sand is visszatámadnak, így nem ajánlatos túl sokszor hátrafelé passzolni a labdákat. A védekezésük tolódásos, sokszor tudatosan felkínálják az egyik oldalt, majd hirtelen arra mozog mindenki.
Micsoda kellemes teher – annak, akinek Aílton a csapattársa, éppen ezért Lisztes Krisztián (jobbra), aki Brémában együtt játszott a gólerôs csatárral, azt mondja, nagyon kell figyelni a kissé pufók „tûzgolyóra”
Persze, ezt ki is lehet használni, hosszú keresztlabdákkal, gyors fordításokkal, mögékerülésekkel zavarba lehet hozni a németeket is. De biztos vagyok benne, hogy László Csaba már jól feltérképezte a Schalkét, megfelelő információbázisa van az ellenfélről. - Van olyan csapatrész, amelyik különösen kiemelkedő? - Inkább azt mondom, mindenütt vannak klasszis játékosok. Rost, Bordon, Lincoln, Sand, Aílton és a többiek ragyogó futballisták, de nekik is lehet rossz napjuk. Vegyük például Aíltont, aki gyors, remekül használja ki a helyzeteit, az idény elején mégsem ment neki a góllövés. Aztán magára talált, és ez a többieknek is jót tett. - Hol lehet megfogni a Schalkét? - Egy mecscsen bármi előfordulhat, hiszen minden csapat megfogható, igaz, némelyik csak apróságokon. Benne van a pakliban, hogy a Schalke kicsit lenézi a Fradit, és mérkőzés közben már nagyon nehéz hirtelen olyan fokozatba kapcsolni, ami elég lehet a győzelemhez. A Ferencvárosnak úgy kell felmennie a pályára, hogy a játékosok tisztában legyenek vele, nem mindennapos esemény részesei lehetnek. Ennyi ember előtt, ilyen körülmények között hatalmas élmény futballozni, ezt ki kell élvezni, és akkor abból túl sok rossz nem sülhet ki.