Babos Gábor kellemes Üllői úti emlékeiSzabics Imre az 1. fordulóban tapasztalhatta meg, milyen érzés légiósként magyar csapat ellen pályára lépni, a csoportkörben pedig Babos Gábornak kell majd átélnie valami hasonlót. A Feyenoord kapusa ugyanis együttesével november 4-én a Ferencváros vendégeként az Üllői úton lép fel. A zöld-fehérek számára a rotterdamiak elleni találkozó jelenti majd a nyitányt a csoportkörben, míg a látogatók a Hearts elleni hazai ütközetet követően lépnek fel a Fradi-pályán.
- Mit szólt, amikor az ötödik kalapból a Ferencvárossal lett teljes az A-csoport?
- Mindenekelőtt ne feledjük, hogy nem csupán Ferencváros- Feyenoord meccs lesz ebben a csoportban, hanem mindkét gárdára még további három vár - mondta lapunknak Babos Gábor. - Persze, a Fradi elleni mérkőzés különleges lesz a számomra, hiszen magyar játékosként, külföldi csapatban, nemzetközi kupában először védhetek magyar gárda ellen. De mondom, ez csak egy meccs lesz a négy közül, a végeredményt pedig öt forduló után számolják ki, és nekünk nem lehet más célunk, mint a továbbjutás. Minden tiszteletem a Fradié, de ha kilépek a pályára, nem számít, ki az ellenfél, ki áll a kapuban, csak az, hogy én a maximumot nyújtsam, és ezzel segítsek a csapatomon. A továbbjutáshoz nyernünk kell Budapesten.
- Milyen emlékei vannak a Ferencvárosról?
- Általában pozitívak. 1995 és 2000 között jó csapatunk volt az MTK-nál, többször is megnehezítettük a zöldek dolgát, akár az Üllői úton, akár a Hungária körúton. Nagy csaták voltak ezek, általában telt ház előtt, gondolom, az utóbbi már most is biztosra vehető.
- Különleges mérkőzésre emlékszik?
- Nem igazán. Régi történetek ezek, és nem igazán szeretnék a múlttal foglalkozni. Az összbenyomás pozitív, majd meglátjuk, milyen lesz a következő fellépés.
- Mekkora volt a roham, amikor kiderült, a Ferencváros is a Feyenoord ellenfelei között szerepel?
- Volt néhány telefonom, az biztos… Kedden szabadnaposak voltunk, így telefonon csak az első reakcióimat tudtam elmondani az érdeklődőknek. Ez teljesen normális helyzet, nálunk sok a külföldi játékos, biztos, hogy ha valamelyik másik légiós hazájából kaptunk volna ellenfelet, akkor most őt rohanják meg. Az is biztos, hogy ez egy meccs lesz a négy közül, de számomra valamennyivel többet jelent, mint a másik három.
- Ha Ruud Gullit vezetőedző odaáll ön elé, és azt kéri, meséljen a Fradiról, mit tudna mondani neki?
- Az elmúlt időszakban követtem a magyar bajnokságot, de nincs előttem a gárda, mert nem nagyon láttam a meccseket. Azzal aligha mondok nagy újdonságot, hogy a legnépszerűbb magyar csapat, a legfanatikusabb szurkolótáborral büszkélkedhet, és az előző szezonban a kupát, valamint a bajnokságot is megnyerte. A szakmai elemzésre megvannak a megfelelő embereink, én csak pár szót tudnék mondani, de nem is ez a feladatom, hanem az, hogy a pályán a maximumot hozzam ki magamból.
- Mi a véleménye a csoportról?
- Azt már az előző körben is tapasztalhattuk, hogy nincs lefutott meccs és nincs könnyű ellenfél, hiszen az Odd Grenland otthonában mi is alaposan megszenvedtünk. Ráadásul itt mindenkivel csak egyszer játszunk, egy mérkőzésen pedig bármi megtörténhet. De azt hiszem, annyi önbizalmunknak feltétlenül kell lennie, hogy kijelenthessük: innen a Feyenoordnak tovább kell jutnia. ---- "Most az a legfontosabb, hogy megverjük a svédeket, aztán az Újpest elleni erőpróba következik a sorban, a Feyenoorddal és a többi csapattal ráérünk később foglalkozni" - jelentette ki a magyar válogatott margitszigeti edzőtáborában a nemzeti csapat egyenszerelésében pompázó László Csaba, aki egyrészt Lothar Matthäus munkáját segíti, másrészt a Ferencváros szakmai munkáját irányítja. Az UEFA-kupában a szereplésüket november 4-én folytató zöld-fehérek vezetőedzője azért készséggel nyilatkozott az A-csoportba besorolást nyert külföldi klubokról.
- Ha a "Tibi bácsi elintézi" című tévéműsor keretében rendezik a sorsolást, mely vetélytársakat kívánta volna az Ferencvárosnak?
- Nem szoktam rangsorolni az ellenfeleket, ráadásul kívánni nem ilyenkor kell… - intézte el a "Tibi bácsis" kérdést László Csaba. - Azt viszont kijelenthetem, hogy jó csapatokat kaptunk. Annak pedig külön örülök, hogy nyugat-, és nem kelet-európai riválisokkal találkozunk, hiszen a szurkolóink számára sokkal vonzóbb a Schalke és a Feyenoord, mint, mondjuk, a Dnipro vagy a Dinamo Tbiliszi.
- Vonzóbb, ugyanakkor jóval acélosabb.
- Ez tény, de eddig sem ijedtünk meg a komoly kihívásoktól, és eztán sem tesszük ezt. Nem szabad azzal foglalkoznunk, hogy a német és a holland gárda milyen erős, sokkal inkább azon kell törnünk a fejünket, miként győzhetjük le.
- No, és miként?
- Mindenekelőtt jó játékkal… A motivációval nem lesz gond, ebben biztos vagyok. A Schalke gelsenkircheni arénájában például egyenesen élmény lesz futballozni, de a Hearts skóciai otthonában is csodás kaland vár ránk. Hozzáteszem, ez a kaland akkor lenne teljes, ha továbbjutnánk a csoportból. Ami rám vonatkozhat: a Millwall búcsúztatását követően az volt az első gondolatom, hogyan lehetne sikerrel venni az újabb akadályt. Aztán rádöbbentem, nem is olyan nehéz a feladat, hiszen a Ferencvárosnak minden meccsen győznie kell! Vagy legalábbis ezzel a szándékkal kell pályára lépnie.
- Egyszer azt mondta, a nap huszonnégy órájából huszonhármat a futballra szán, ezek után nyilvánvalóan kívülről fújja az ellenlábasok legfőbb jellemzőit.
- Ki kell ábrándítsam: a Heartsról és a Baselről kevés az információm, de rövidesen kikérdezhetnek a két csapatból. A svájci együttes feltérképezése már beindult: a Schaffhausen egyik vezetőjével együtt végeztem a kölni főiskolán, és ő percekkel a sorsolás után hívott azzal, hogy amiben csak tud, segít. A Schalkét ellenben száz százalékig ismerem, amiként a Feyenoord sem szolgálhat sok újdonsággal a számomra. Ruud Gullit társulatában jó néhány friss szerzemény akad, köztük - Babos Gábor személyében - egy kiváló kapus. Persze valaha én is fociztam, így tisztában vagyok vele: nincs annál szebb érzés, mint egy jó kapusnak gólt rúgni… ----
Szergej Kuznyecov: "Egyik mérkőzés sem lesz könnyű a csoportban, ennek ellenére azt mondom, van esély a továbbjutásra. Nem szabad számolgatni, idegenben és otthon is győzelemre kell törekedni. S ha úgy futballozik a Fradi, mint ahogy a Millwall ellen, ha csúsznak-másznak a játékosok, akkor nem marad el a siker."
Rácz László: "A többi csoportot elnézve bátran kijelenthetem: erős csapatokkal került szembe a Ferencváros, de nem kilátástalan a helyzet. Különösen, ha azt a játékot látjuk a csapattól, mint Londonban a kapott gól után, valamint a visszavágó első félidejében. László Csaba munkája érződik a csapat játékán, ha az erőnléten sikerül javítani, nagy reményekkel várhatjuk a mérkőzéseket."
Szeiler József: "Marketingszemponból kedvező a Ferencváros sorsolása, mert kaphatott volna olyan ellenfeleket is, amelyek nem vonzanak sok nézőt. Ráadásul a harmadik helyen továbbjuthat a csapat. A Fradi már többször bebizonyította, hogy hazai pályán nagy csapatokat is képes legyőzni."
Hajdu Attila: "A Feyenoord és a Schalke kemény dió, de szerintem a hollandokkal hazai pályán egy bravúros döntetlen elérhető. A Basel ellen kötelező a győzelem, így a Hearts ellen idegenben dőlhet el a harmadik hely sorsa. A Millwall-meccsen bebizonyította az FTC, hogy felülmúlhat egy tipikus szigetországi futballt játszó ellenfelet is, és ebből erőt meríthet a skótok ellen."
Limperger Zsolt: "Reális esély kínálkozik a továbbjutásra, de szerencse is kell hozzá. A Feyenoord és a Schalke esélyes a továbbjutásra, a Baselt azonban hazai pályán feltétlen le kell győzni, de Skóciában nyerni kell a továbbjutásért. ---- Az eredményeit tekintve feltétlenül a csoport legtekintélyesebb tagja az 1908-ban alapított Feyenoord, amely Bajnokcsapatok Európa-kupáját, UEFA-kupát (kétszer is) és Világkupát is nyert, "mellékesen" pedig büszkélkedhet 14 bajnoki címmel és 10 Holland Kupa-győzelemmel is.
Az UEFA-kupában legutóbb 2002-ben révbe érő gárda a nyáron alaposan átalakult, ugyanakkor a legnagyobb sztár a kispadra érkezett. A rotterdami gárdát ugyanis a hajdani aranylabdás, Ruud Gullit vette kézbe, akinek az irányításával a cél egyértelmű: mindenütt olyan messzire eljutni, ameddig csak lehet. Egy alacsony átlagéletkorú csapat (a nem egészen 30 éves Babos Gábor a negyedik legöregebb futballista a keretben) számára ez nem éppen visszafogott terv.
Gullit alapvetően támadó felfogásban szerepelteti a csapatát, amely a Babos Gábor - Patrick Paauwe - Ono Sindzsi - Dirk Kuyt, Salomon Kalou tengelyre épül. A nyáron érkezett magyar kapusnak, illetve a védelemnek még össze kell szoknia egymással, ugyanakkor a csatársor már kiválóan működik, hiszen az együttes az idény során csak az Utrecht ellen nem tudott gólt szerezni, ugyanakkor hat tétmérkőzésen is legalább háromszor köszönt be riválisának.
---- A közelmúltban a századik születésnapját ünneplő Schalke célja egyértelmű az új szezonban: legalább egy sorozatban a csúcsra, de legalábbis annak közelébe kell érnie. Korábban ez a német bajnokságban hétszer (a Bundesligában egyszer sem), a Német Kupában négyszer (legutóbb 2002-ben), az UEFA-kupában pedig egyszer (1997) sikerült.
Az eredménykényszer viszonylag gyorsan meghozta az első áldozatát: a gyengébb szezonkezdet hatására már nem Jupp Heynckes, hanem Ralf Rangnick irányítja a csapatot. Azt a csapatot, amelyet a nyáron alaposan megerősítettek, hiszen többek között Aílton, Marcelo Bordon, Mladen Krsztajics és Lincoln is csatlakozott a kerethez. Ha Rangnick edző úgy gondolja, nyugodtan megteheti, hogy a kapusposzt kivételével kizárólag külföldi játékosokat állít a kezdőcsapatába.
A gelsenkircheniek elsősorban a védekezésben foghatóak meg, a hét forduló alatt összeszedett 12 gól soknak tűnik, különösen annak fényében, hogy ennél többet mindössze négy csapat kapott a ligában. Elöl viszont ott van az előző szezon gólkirálya, Aílton, a sérüléséből remek formában viszszatérő Ebbe Sand, valamint a vb-ezüstérmes Gerald Asamoah…
---- Az 1893-ban alapított FC Basel a svájci klubfutball jelenlegi zászlóshajójaként - és egyetlen állva maradt kuparésztvevőjeként úszik majd szembe a Ferencvárossal. A piros-kékek az utóbbi három svájci bajnokságból kettőt (2002, 2004) megnyertek, és tíz aranyérmükkel a Grasshoppers, a Servette és a Young Boys mögött a negyedik legeredményesebbek. A Svájci Kupát hétszer hódították el (például 2002-ben és 2003-ban), ebben a rangsorban is a szintén előkelőnek mondható hetedik helyet foglalják el.
A bázeliekre a BL 2002-2003-as idényében figyelt fel az öreg kontinens, akkor a csoportjukból - többek között a Liverpoolt megelőzve - továbbjutottak, majd a második csoportkörben - a Juventust és a Deportivót is legyőzve - csak az egymás elleni eredmények miatt szorultak a harmadik helyre. S hogy az idén sem megy nekik rosszul, arról a holtversenyes bajnoki első hely, valamint például a Grasshoppers elleni minapi 8-1-es győzelem árulkodik. Ez utóbbi találkozón Christian Giménez egymaga négy gólt szerzett - nyolccal vezeti is a góllövőlistát. Zuberbühler, Murat Yakin és Huggel a válogatott alapemberének számít, és az ausztrál Sterjovskin is jól áll a nemzeti mez.
---- A skót Hearts (teljes nevén Heart of Midlothian - alapítói egy edinburgh-i táncterem után keresztelték el…) az idén ünnepli 130. születésnapját. Összesen négy bajnoki címet gyűjtött, az 1958-ast ligacsúcsnak számító 132 lőtt góllal. A skót Ligakupát négyszer, az FA-kupát összesen hatszor hódította el, legutóbb 1998-ban.
A Hearts stadionja a 18 ezer férőhelyes Tyncastle, amelyben 1888 óta játszik a bordó-fehér csapat. Utolsó két szezonja remekül sikerült, hiszen a futballisták nemcsak azt mondhatták el magukról, hogy a Celtic és a Rangers mögött mindkétszer a harmadik helyen végeztek, hanem azt is, hogy a két nagy glasgow-i együttesen kívül a mezőnyben egyedül ők produkáltak pozitív gólkülönbséget.
A 40 éves edzőt, Craig Leveint, aki annak idején a Hearts kapitánya volt, négy éve nevezték ki. A rendelkezésére álló keret erőssége a védelem, itt szerepel két skót - Steven Pressley, Andrew Webster - és egy kanadai - Kevin McKenna - válogatott. A középpályás Alan Maybury az ír nemzeti tizenegyet erősíti.
----
A-csoportKét egykori győztes (Feyenoord, Schalke), három, a hazájában a három legnépesebb közé sorolt hatalmas szurkolótábor (Feyenoord, Schalke, FC Basel) - a mindkét kategóriába beletartozó Ferencvárosnak cseppet sem lesz könnyű dolga, ha legalább a harmadik helyre oda szeretne érni.
B-csoportAz idény során eddig vergődő nagycsapatok (Parma, Besiktas) főképp hazai pályán veszélyes, kiszámíthatatlan riválisokkal találkoznak, és a jelenlegi erőviszonyok alapján még az is előfordulhat, hogy az első vagy a második kiemelt elbukik, az ötödik pedig továbblép.
C-csoportA fényét vesztett hajdani BEK-döntős (FC Bruges), illetve KEK-győztes (Zaragoza) minden bizonnyal alaposan megizzad majd az évek óta erősítgetett Austriával, a tavaly a Hamburgot és a Dinamo Zagrebet is megleckéztető Dnipróval és az előző körben odahaza a svéd bajnok Djurgardent 4-0-ra kiütő Utrechttel.
D-csoportA két sötét ló, a Panioniosz és a Dinamo Tbiliszi nem éppen könnyű feladatra vállalkozik, a bombaerős Kluivert, Shearer csatársorral felálló Newcastle, az ászát, Pedrettit elvesztő, de félelmetes hazai pályáját megőrző Sochaux, valamint az egyelőre még csak épülgető Sporting több mint "rágós" falatnak tűnik.
E-csoportA koefficiensek tekintetében a sorozat legerősebb csapatának számító Lazio, valamint a tavasszal az UEFA-kupában elődöntőt vívó Villarreal elvileg kiemelkedik a kvintettből, de a például Hasselbainket és Vidukát a soraiban tudó Middlesbrough-t, valamint a BL-t is megjárt Partizant sem szabad leírni.
F-csoportHazája bajnokságában három csapat is felfért a dobogóra az előző évadban, a GAK arany-, a Rangers ezüst-, az Amica Wronki pedig bronzérmes lett - még az is elképzelhető, hogy ez a három gárda osztozik majd az "érmeken" az F-csoportban. Persze ezt az Auxerre alighanem megakadályozza majd.
G-csoportHárom, egymással folyamatosan rivalizáló nemzet (német, holland, belga) egy-egy képviselője, valamint két, az új évadra alaposan átalakuló csapat meccsel egymással. Szabics Imre Újpest-verő Stuttgartjának elméletileg nem jelenthet gondot a legjobb 32 közé kerülés.
H-csoportA neveket tekintve feltétlenül a legkevésbé rangos csoport a mezőnyben, hiszen ez az egyetlen kvintett, amelyben nincs nemzetközi kupagyőztes. További unikumnak számít, hogy másodosztályú gárda (a német kupadöntős Alemannia Aachen) is színesíti az ötöst.