Férfi kosár NB I: elmaradt a bravúr, legyőzte az újoncot a Szolnok

2022.12.21. 20:54
A Szolnok 16 pontos hátrányban volt a félidőben, mégis fordított Fotó: Koncz Márton
A Szolnoki Olajbányász 72–65-re legyőzte a Budapesti Honvédot a férfi kosárlabda NB I 13. fordulójában szerdán. Szoros meccsen tartotta otthon a pontokat a Paks, Kecskeméten nyert a Zalaegerszeg, a Sopron pedig kiütötte a Nyíregyházát.

Csaknem egy kezdőcsapatnyi olyan stábtagot tudhat a soraiban a 21 év után az élvonalba idén visszatérő Budapesti Honvéd SE, aki korábban többszörös magyar bajnok volt – a szerdai ellenfél, a Szolnoki Olajbányász tagjaként. Persze nem csak ezért volt érdekes a fővárosi és a Tisza-parti gárda összecsapása a férfibajnokság 13. fordulójában, bár tény, Báder Márton szakmai igazgató (akit a meccs után percekig éltette az Olaj B-közepe), Dragan Alekszics és Trepák Zoltán edző, s Fodor Márton játékosmegfigyelő is szép és sikeres éveket töltött az Olajnál, emiatt mindannyian nosztalgikus hangulatban várták az idei kupagyőztes elleni hazai meccset. Ezt óriási mosollyal Alekszics is megerősítette, amikor a szolnoki kötődésről és arról beszéltünk vele, ez az a találkozó, amit ők nagyon szeretnének megnyerni, ám szerinte ehhez kivételesen jól kellett játszania a Honvédnak.

131 évvel ezelőtt pont ezen a napon, azaz december 21-én játszották a Dr. James Naismith által úgymond feltalált sportág első hivatalos mérkőzését az amerikai Springfield Egyetemen, de azon a találkozón a históriáskönyvek szerint több verekedés is megesett – az akkor még pontatlanul megfogalmazott és nem átfogó szabályok miatt. A Ludovika Arénában, ahol az egyik lelátót gyakorlatilag kisajátította majd ötszáz vendégdrukker, ölre nem mentek a játékosok, ám egyáltalán nem úgy alakult a meccs, ahogy azt a tabellán elfoglalt helyezések alapján várni lehetett. A Szolnok – amelyből hiányzott a mandulaműtéten áteső Lukács Norbert és az amerikai Jimmy Gavin (helyére Dayon Driffin érkezett és már játszott is), akinek a combhajlítóizmával vannak gondjai – tompán és gyengén kezdett, noha visszatért a több mint két hónapot sérülés miatt kihagyó Pallai Tamás. Lelkesen és jól kosárlabdázott a Honvéd, Tanoh Dez András nyolc pontot szerzett hét perc alatt, s már a második negyed elején tíz ponttal vezetett a hazai együttes. Gasper Potocnik, az Olaj szlovén edzője mínusz 12-nél sem idegeskedett, de azért második idejét is kikérte, aztán 38–24-nél már a szolnoki tábor is ébresztőt fújt. Borzalmas dobószázalék és kilenc eladott labda volt az Olaj mérlege, és 16 pontos mínuszról kellett visszakapaszkodnia. Ebbéli szándékát egy 7–0-s rohammal jelezte is fordulás után, de Lavar Sherman két hárompontosa fogta ki a szelet a szolnokiak vitorlájából. Kilenc pont volt a különbség a vendéglátó javára az utolsó tíz perc kezdetekor, jött fel a Szolnok, amely egyre agresszívebben védekezett, pontosabban támadott, s a csapatkapitány, a montenegrói Bojan Szubotics triplájával először vezetett a 35. percben. A Honvéd elfáradt, két kulcsjátékosa kipontozódott, a hajrát pedig rutinból hozta a Szolnok és megerősítette második helyét a tabellán.

BUDAPESTI HONVÉD SE–SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ 65–72 (21–13, 21–13, 15–22, 8–24)
HONVÉD: Simon K. 10/6, TANOH DEZ 13/3, Mijovic 6, Demeter 7/3, Peringer 6. Csere: SHERMAN 17/9, Hajdu P. 4, Völgyi 2, Tarján, Kopácsi. Edző: Baksa Szabolcs
SZOLNOK: DURHAM 11, Pallai 8/6, SZUBOTICS 19/6, BARNES 11/3, WILLIAMSON 14. Csere: Pongó Máté 6/3, Gilszki, Révész Á. 1, Griffin 2. Edző: Gasper Potocnik
Ludovika Aréna, 1200 néző. V: Mészáros B., Söjtöry, Földesi Á. Az eredmény alakulása. 4. perc: 8–6. 8. p.: 14–13. 13. p.: 27–15. 17. p.: 31–23. 23. p.: 42–32. 26. p.: 50–38. 29. p.: 57–45. 32. p.: 57–53. 35. p.: 62–62. 39. p.: 65–69. Kipontozódott: Völgyi (24. p.), Demeter (40. p.)
Baksa Szabolcs: – Kivételesen rövid leszek: gratulálok az Olajnak, jól küzdöttek, és gratulálok a csapatomnak, mi megnyertük ezt a mérkőzést... Mindenki nézze vissza a statisztikát és a mérkőzést... Köszönjük a szurkolóknak a buzdítást, remek volt a hangulat! Kellemes karácsonyi ünnepeket kívánok mindenkinek, 28-án a Falcóhoz utazunk, már erre készülünk.
Gasper Potocnik: – Először is gratulálok a Honvédnak, jól játszottak, nagyon sok energiával. Ahogy a mérkőzés előtt is elmondtam, tiszteletet érdemelnek a filozófiájukért és azért is, ahogy csapatként játszanak, így kemény meccsre számítottunk. Sajnos nem kezdtünk jól, az első félidőben csak egy csapat volt a pályán. Aztán az öltözőben átbeszéltük a dolgokat, és a második félidőre sikerült változtatnunk. Ahogy a statisztikából is látszik, ekkor már kiválóan teljesítettünk. Egy jó csapat viszont nem engedheti meg magának a meccs elején látottakat, mert legközelebb könnyen vereség lehet a vége.

KOSÁRLABDA
FÉRFI NB I
ATOMERŐMŰ SE–
EGIS KÖRMEND 88–84 (25–18, 21–17, 19–28, 23–21)
PAKS:
KOVÁCS Á. 11/3, Pajor 5/3, EDWIN 18/3, GRUBOR 16, EILINGSFELD 16. Csere: Taiwo 8, BUCKINGHAM 14/6, Gulyás M. Vezetőedző: Csirke Ferenc
KÖRMEND: CHAMBERS 16/9, PARRISH 16/6, Takács Kristóf, MOORE 16/12, CAKARUN 19/3. Csere: Durázi 2, Kiss M., Omenaka 1, FERENCZ 14/12. Vezetőedző: Kocsis Tamás
Paks, 1100 néző. V: Praksch P., Farkas G., Győrfy R. Az eredmény alakulása. 3. perc: 4–2. 6. p.: 10–8. 12. p.: 29–20. 14. p.: 33–23. 17. p.: 39–30. 22. p.: 46–40. 26. p.: 55–49. 32. p.: 67–65. 36. p.: 74–75. 39. p.: 84–78
CSIRKE FERENC: – Nagy gratuláció a csapatnak, a játékosoknak, a szurkolóknak. Ez az őszünk, amilyen hektikus volt, olyan jól állunk. Mentálisan nagyon erős ez a csapat, ez az ötödik hely fantasztikus. Nagyon jó pozícióból várhatjuk a következő kört, de nem szabad megállnunk, mert hosszú még a szezon. Most itt az ünnep, mindenki pihenje ki magát.
KOCSIS TAMÁS: – A harmadik meccsünk ez zsinórban, amit a végjátékban bukunk el. Eddig a lepattanók voltak a problémáink, most az eladott labdák. Amikor átvettük a vezetést, rossz döntéseket hoztunk, és kulcsszituációkban rontottunk. Bízunk a jobb folytatásban.

DUNA ASZFALT-DTKH KECSKEMÉT–ZALAKERÁMIA ZTE KK 77–94 (29–27, 16–18, 12–23, 20–26)
KECSKEMÉT: Townes 6, Ivkovics 6/6, Klobucar 9/3, Dramicsanin 15, Karahodzsics 15/3. Csere: Wittmann 13/9, Kucsera 2, Boriszov 9/3, Fazekas M. Vezetőedző: Forray Gábor
ZTE: Trice 16/12, O'Reilly 10/3, Polster, Smith 23/3, Osztojics 8/3. Csere: Rakicsevics 24/9, Keller I. 5/3, Zsíros 8/6, Szalay. Vezetőedző: Sebastjan Krasovec
Kecskemét, 1000 néző. V: Földházi, Pozsonyi, Makrai. Az eredmény alakulása. 5. perc: 11–11. 8. perc: 19–21. 15. perc: 34–39. 18. perc: 40–39. 25. perc: 51–54. 28. perc: 53–62. 35. perc: 66–77. 38. perc: 71–84
Forray Gábor: – A második félidőben rendezetlenek voltunk, ez okozta a vesztünket. Ahogy az ilyenkor lenni szokott, a ZTE extra dobásai is beestek a végén. Rendkívül sok és nehéz meccs vár ránk, sajnálom, hogy így búcsúztunk az évtől. A Magyar Kupában ott leszünk, pozitív mérleggel vághatunk neki az évnek, de dolgozunk tovább, mert van hova fejlődni még.
Sebastjan Krasovec: – Lassan kezdtük a meccset, noha tisztában voltunk vele, hogy atletikusabbak vagyunk, és úgy is kell játszanunk. Ezt a második félidőben tudtuk megvalósítani, ezért tudtunk nyerni. Ez a legfontosabb.

MVM OSE LIONS–NATURTEX-SZTE SZEDEÁK 87–69
(16–15, 19–18, 24–15, 28–21)
OROSZLÁNY: DIMITRIJEVICS 11/3, RUJÁK A. 11/9, Carev 5/3, CALLOWAY 18/9, KRESTININ 12. Csere: BARNJAK 10/6, Dorogi 7, Illés 8/6, Mucza 4, Werner 1, Szabadfi. Edző: Simon Petrov
SZEGED: WASHIGTON 13/3, PERSON 13/3, Polányi 4/3, BOGNÁR K. 12, Roberson 13. Csere: Kerpel-Fronius B. 6, Balogh Sz. 2, Kovács Ádám 2, Filipovic 4, Mayer. Edző: Simándi Árpád
Oroszlány, 900 néző. V: Cziffra, Frányó, Kapusi. Az eredmény alakulása. 4. perc: 7–4. 5. p.: 7–11. 7. p.: 14–11. 11. p.: 16–18. 14. p.: 28–22. 18. p.: 28–30. 25. p.: 42–36. 26. p.: 47–46. 29. p.: 54–46. 31. p.: 64–50. 34. p.: 72–55. 39. p.: 85–63
Simon Petrov: – A győzelmünket a jó energiánknak és a kemény védekezésnek, valamint az ezúttal is nagyszerű szurkolótáborunknak köszönhetjük.
Simándi Árpád: – Gratulálok az Oroszlánynak, mást nem is tudok mondani.

SOPRON KC–HÜBNER NYÍREGYHÁZA BS 90–49
(16–12, 26–8, 25–14, 23–15)
SOPRON: JOSEPH 19/3, SHINE 16/9, VALERIO-BODON 11/3, BARNETT 17/3, DURHAM 10. Csere: Molnár M. 4, Sitku 2, Csendes 3/3, Jones 5/3, Supola 3/3, Schöll, Csátaljay. Edző: Kosztasz Flevarakisz
NYÍREGYHÁZA: PERRY 17/3, Kass 3, Bazsó 2, Szobi, WILLIAMS 12. Csere: Dickerson 8, Mokánszki 4, Henderson, Fazekas 3/3, Kiss. Edző: Darko Radulovics
Sopron, 1800 néző. V: Benczur, Nagy V., Győrffy. Az eredmény alakulása. 4. perc: 2–5. 8. p.: 14–9. 12. p.: 19–14. 15. p.: 26–18. 18. p.: 37–20. 22. p.: 49–22. 25. p.: 55–28. 28. p.: 61–31. 32. p.: 75–34. 35. p.: 81–40. 38. p.: 87–47
Kosztasz Flevarakisz: – Nekem mindig nagy öröm látni a mérkőzések végén, hogy a játékosok és a szurkolók is örülnek. Ez a karácsonyi hangulattal együtt jár. Köszönjük a szurkolóknak is a támogatásukat. A mérkőzésről sokat nem kell mondani. A kulcs számomra mindig a védekezésünk. Az első kört a harmadik helyen zártuk az Albával holtversenyben, ezt pedig a védekezésünknek köszönhetjük, és annak, hogy a játékosok egymásért játszanak. Folyamatosan fejlődünk, de remélhetőleg még van feljebb is. A második kör biztosan nehéz lesz, de most még holnap vár ránk egy kis munka, aztán a srácok kapnak egy kis pihenőt karácsonyra. Reméljük, a sérülések a folytatásban is elkerülnek majd minket, és mindenki egészséges marad. Ma lehetőségem volt a fiatalokat is pályára küldeni. Ma mindenki játékának nagyon örültem, és szeretném, ha a továbbiakban is így folytatnánk.
Darko Radulovics: – Ez a mérkőzés megmutatta, hol tartunk a többi csapathoz képest. Dolgoznunk kell tovább, és változtatni a kereten.