Már csak egy nap, és sztárok hada lepi el a debreceni Főnix-csarnokot: szombaton és vasárnap az Eb-pótselejtezőre készülő magyar válogatott ellen lép pályára a kontinensbajnok litván férfiválogatott. A nagy meccsek előtt a földkerekség egyik legnagyszerűbb csapatát s a hátországát igyekszünk bemutatni.
Ahhoz, hogy Antanas Sireika litván szövetségi kapitány a magasba repülhessen a két évvel ezelôtti Eb döntôje után, kellett Sarunas Jasekevicius számtalan zseniális megoldása is
Ahhoz, hogy Antanas Sireika litván szövetségi kapitány a magasba repülhessen a két évvel ezelôtti Eb döntôje után, kellett Sarunas Jasekevicius számtalan zseniális megoldása is
Kevés ország van a világon, ahol olyan kollektív tisztelet övezné a kosárlabdát, mint Litvánia. Az okát sem sokan tudják: az előző századfordulón rengeteg litván emigrált az Egyesült Államokba a cári elnyomás elől, közülük aztán sokan visszatértek a húszas években, a már független Litván Köztársaságba. Ezek az "amerikás" litvánok indították be a sportágat már akkor, amikor Európa legtöbb országában még csak futballozni tanultak.
Eb-rendezés 2011-ben
Tavaly november 6-án adták át Vilnius új büszkeségét, a 12 ezer férôhelyes Siemens Arenát, amely egyúttal a Rytas hazai pályája is, az ULEB-kupa Valencia ellen megnyert elôdöntôjét is már itt játszották (a görög Makedonikosz legyôzésével a Rytas végül meg is szerezte a trófeát).
A hipermodern épületegyüttes, amely állami összefogás és szponzori támogatás révén épült fel, a városé. A csarnokon belül éttermek, bárok találhatók, továbbá gyönyörû kosárlabda-szuperpláza, fantasztikus atmoszférával.
A hetekben kezdik meg egy hasonló színvonalú kosárcsarnok építését Kaunasban is. Litvánia elnyerte a 2011-es kosárlabda Eb rendezését, 74 év után tér vissza Litvániába az Európa-bajnokság, az 1937-es viadalt hazai pályán nyerték meg.
A kosárlabda-rajongók itthon is jól tudják, hová jutott mára ez a nagyszerű kezdeményezés. A 2003-as Európa-bajnoki cím, az európai kosárlabdában meghatározó sztárjátékosok és az évről évre felbukkanó tehetségek állandóan magas színvonalat és jó irányt mutatnak.
Ez nemcsak az erős utánpótlásgárdákban mérhető, hanem a mindennapi életben is. A kosárlabda az ország önkifejezési formájává vált, kívülállóként félelmetes megtapasztalni, hogy aki él és mozog, az szereti, műveli és nem utolsósorban érti a sportágat. Ahogy a litvánok mondják, "a kosárlabda nálunk vallás". A fiatalok képzését, beépítését a felnőttcsapatokba rendkívül komolyan veszik Litvániában. A kis klubokban játszó fiatal játékosok is szem előtt vannak, így bárki odakerülhet a Zalgiris, a Lietuvos Rytas vagy a válogatott közelébe. A hangulaton érződik egyfajta "egy hajóban evezünk" mentalitás, mindenkit ösztönöz, hogy a kosárlabda mennyire meghatározza a kifelé mutatott országképet, és ez több mint színvonalas utánpótlás-nevelés: ez a kosárlabda országos szinten művelt életformája.
Végül egy nagyon szembetűnő gyakorlati tapasztalat: a reklamálás, a színészkedés, a műbalhé arrafelé ismeretlen. Végsőkig tisztelik a játékot, a labdafelhozatalt és védekezést ötvenpontos hátrányban is komolyan veszik. Ami pedig a legjobbakat illeti: a válogatott felkészülését minden évben jó előre megtervezik. A nagy világeseményeket általában ősszel rendezik meg, ilyenkor a nyár folyamán három különálló turnusban készül a nagyválogatott. Az első edzőtáborba, amely ebben az esztendőben júniusban zajlott le, a legtehetségesebb fiatal játékosok kaptak meghívót. Ez hasznos gyakorlat, mert a válogatottat irányító szakmai stáb folyamatosan tesztelheti, ki mennyit fejlődött. Ebből a keretből többen az U20-as válogatottban is játszottak, amely ezüstérmet szerzett a júliusi oroszországi Eb-n, illetve szerepelnek majd az Argentínában esedékes U21-es vb-n.
A második felkészülési táborban a tulajdonképpeni B-válogatott vett részt, amely szinte kizárólag a litván bajnokságban szereplő játékosokból áll össze. Ez a csapat ázsiai mérkőzéssorozaton vett részt, amelynek csúcspontja a kontinensbajnokok tornája volt, Litvánia, Argentína, a Jao Minggel felálló Kína, Puerto Rico, Angola és Ausztrália részvételével. A B-válogatott nagyszerűen szerepelt, és megszerezte az aranyérmet.
A harmadik edzőtábor már az éles felkészülés jegyében zajlik, ennek része a két debreceni meccs is. Ebben a keretben már az igazi nagyágyúk is szerepelnek, azonban a végső névsor még bizonytalan, elsősorban az NBA-be frissen bekerülő játékosok (a legfrissebb hír, hogy Jasikevicius az Indiana Pacersbe tart) miatt, akiknek sajnos az Eb-szereplése is kétséges.
A NEMZETI CSAPAT LEGJOBB EREDMÉNYEI EURÓPA-BAJNOKSÁG: 1935, 1937, 2003 - aranyérem; 1995 - 2. hely OLIMPIA: 1992, 1996, 2000 - bronzérem; 2004 - 4. hely
---- A litván bajnokság neve LKL, a résztvevők száma 10. A mezőnyből messze kimagaslik a két, nemzetközi szinten is elismert klub, a legendás Zalgiris Kaunas, illetve a megújult Litvániát is szimbolizáló, az első számú napilap nevét viselő fővárosi Lietuvos Rytas.
A presztízscsaták gyakran még az euroligás vagy ULEB-kupa-mérkőzéseket is háttérbe szorítják. Az ország kétpólusú, a két világháború között a független Litvánia fővárosa Kaunas volt, a szovjet időkben is sokkal inkább litván identitású maradt, mint a színes, többnemzetiségű Vilnius. Mára azonban a fővárosban összpontosul a politikai és gazdasági hatalom, amit a legendásan öntudatos kaunasiak nem nagyon díjaznak. Egy-egy ilyen összecsapásra az egész ország feszülten figyel, amolyan Porto-Benfica, Barca-Real vagy éppen Fradi-Újpest jellegű meccsek ezek.
Kapcsolódó linkek: www.lithuanianbasketball.com, www.rinktine.lt, http://bc.lrytas.lt, www.zalgiris.lt, www.lkl.lt. ---- Fantasztikus csapat ellen tér vissza a válogatottba Dávid Kornél. A Tau Cerámica centerét, a korábban Litvániában is megforduló kosarast a szombati, illetve a vasárnapi ellenfélről kérdeztük.
"A Zalgirisban játszottam a 2002-2003-as szezonban, és valóban sok pozitív élményt kaptam a litvánoktól, remek játékosokat ismertem meg - így a 34 éves játékos. - Tudni kell, hogy náluk a kosárlabda az első számú sport, nagy támogatottsága és óriási utánpótlása van. Két évvel ezelőtt nem véletlenül lettek Európa-bajnokok.
Örülök, hogy ott játszhattam, hiszen abban az évben bajnokok lettünk, és az Euroligában is egészen sokáig versenyben voltunk. Az óriási támogatottság ellenére, náluk sincsenek mindenhol ideális feltételek. A csarnokokra gondolok, amelyek többsége csupán 1000-1200 néző befogadására alkalmas, több első osztályú csapat egészen kicsi termekben edz. Ennek ellenére rengeteget lehet tőlük tanulni, én nagyon örülök, hogy velük játszunk két előkészületi mérkőzést."