Férfi kézilabda: történelmi portugál siker, a horvátok lemaradnak az olimpiáról

2021.03.14. 22:41
Érthető a portugálok öröme, hiszen történetük során először jutottak ki az olimpiára (Fotó: AFP)
Vasárnap mind a három csoportban véget ért a selejtezőtorna, így teljessé vált a tokiói olimpia férfi kézilabdatornájának mezőnye. A 2. számú csoportban Portugália drámai hajrában 29–28-ra legyőzte a házigazda Franciaországot, ami azt jelenti, hogy Horvátország lemarad az olimpiáról.

2. CSOPORT

A Montpellier-ben rendezett torna utolsó fordulójának korábbi mérkőzésén Horvátország hozta a kötelezőt: a félidőben eggyel vezetett, végül 30–27-re nyert Tunézia ellen. A horvát csapatban a veszprémi Manuel Strlek mindössze három percet játszott, gólt nem szerzett.

Teljes a mezőny!

A tokiói olimpia férfi kézilabdatornájára Japán (házigazda), Dánia (világbajnok), Argentína (Pánamerikai Játékok győztese), Bahrein (ázsiai kvalifikációs torna győztese), Spanyolország (Európa-bajnok) és Egyiptom (Afrika-bajnok) jutott ki már korábban, hozzájuk csatlakozott most még további hat válogatott (Norvégia, Brazília, Franciaország, Portugália, Svédország, Németország) a kvalifikációs tornákról.

Ahogy az várható volt, az izgalmak a csoport másik mérkőzésére maradtak. Franciaország – amelynek színeiben Kentin Mahé (Veszprém) – két lövésből egy gólt szerzett – remekül kezdett, alig több mint tíz perc játék után már hat góllal vezetett Portugália ellen. A portugálok azonban nem adták fel, a szünetig egy gólra felzárkóztak.

A második félidőben az egyenlítés is összejött a luzitánoknak – sőt a 40. percben egy alkalommal a vezetést is átvették –, a hajrában azonban ismét előnybe került a házigazda. Az 56. percben hárommal vezettek a franciák, innentől kezdve azonban nem tudtak újabb gólt szerezni, a portugálok pedig elképesztő fordítást bemutatva, az utolsó másodpercekben szerzett góllal 29–28-ra megnyerték a mérkőzést.

Ezzel hármas körbeverés alakult ki a csoport élén, ebből pedig a világbajnokságon lemondó Lino Cervar helyét átvevő Hrvoje Horvat vezette horvátok jöttek ki a legrosszabbul, s így lemaradnak az ötkarikás játékokról. A franciák a hatodik, a portugálok pedig történetük első olimpiájára készülhetnek.

A portugál–francia mérkőzés utolsó másodpercei

3. CSOPORT

A házigazda Németország végül könnyedén, 34–26-ra nyert Algéria ellen, ezzel megváltotta a jegyét Tokióba.

A másik berlini mérkőzést a friss vb-ezüstérmes Svédország végig kéziben tartotta a Ljubomir Vranjes vezette Szlovénia ellen: a svédek a szünetben néggyel vezettek, végül 32–25-re győztek, így szintén készülhetnek az olimpiára.

A szlovénoknál Dean Bombac (Szeged) és Gasper Marguc (Veszprém) egyaránt öt góllal zárt, míg Blaz Blagotinsek (Veszprém) és Matej Gaber (Szeged) két-két gólt szerzett.

1. CSOPORT

Chile alaposan ráijesztett Brazíliára, hiszen a szünetben hat góllal vezetett. A két dél-amerikai válogatott összecsapásán azonban nagyot fordult a játék képe a második félidőben, a brazilok 26–24-re fordítottak, így a Dél-Korea ellen 44 gólig jutó, a podgoricai csoportot hibátlanul az élen záró Norvégiával karöltve kijutottak az olimpiára.

A norvég csapatban Kent Robin Tönnesen (Veszprém, nyártól Szeged) nem kapott játéklehetőséget. A braziloknál Rogerio Moraes (Veszprém) három lövésből két gólt szerzett.

Norvégia–Chile 38–23

Az 1. csoport végeredménye: 1. Norvégia 6 pont, 2. Brazília 4, 3. Dél-Korea 2, 4. Chile 0

Franciaország–Tunézia 40–29

A 2. csoport végeredménye: 1. Franciaország 4 pont (98–84), 2. Portugália 4 (87–80), 3. Horvátország 4 (81–81), 4. Tunézia 0

Svédország–Algéria 36–25

A 3. csoport végeredménye: 1. Svédország 5 pont (93–75), 2. Németország 5 (95–78), 3. Szlovénia 2, 4. Algéria 0