Férfi kézi-vb: pontot vesztettek a svédek, szenvedtek a franciák

2021.01.20. 21:52
Mackovsek (szemben) öt gólt dobott az északmacedónoknak (Fotó: AFP)
Az Egyiptomban zajló férfi kézilabda-világbajnokságon megkezdődtek a középdöntős küzdelmek: a IV. csoportban Szlovénia Észak-Macedóniát győzte le tíz góllal (31–21), a III. csoportban Svájc kimondottan izgalmas találkozón diadalmaskodott Izland felett 20–18-ra. Később Algéria majdnem meglepte a franciákat, Egyiptom viszont le is lépte az oroszokat. Este a svédek pontot vesztettek a fehéroroszok ellen, a norvégok meg szoros meccsen eggyel verték meg a portugálokat. Az alsóházban Chile 77 gólos mérkőzést nyert meg Dél-Korea ellen.

Szlovénia a H-csoport 2. helyéről érkezve két pontot hozott magával a középdöntőbe, míg a vb-re beugróként kijutó Észak-Macedónia az E jelű négyes harmadik helyén végezve nullát.

Noha a meccs első gólját a szlovénok szerezték, az első percekben mégis az északmacedónok akarata érvényesült, s a veterán exveszprémi jobbátlövő, Kiril Lazarov harmadik értékesített hetesével a 9. percben már 5–3-ra vezettek. Más kérdés, hogy a 15. percben éppen a 40 éves kiválóság hibája utána egyenlített Szlovénia (6–6), amely a szünetre már négy góllal is meglépett, majd a második félidőt formalitássá téve tízgólos különbséggel győzött.

Délnyugati szomszédunknál a veszprémi Blaz Blagotinsek egy, a Szegednél szereplő Borut Mackovsek öt, Nik Henigman kettő, Matej Gaber pedig egy gólt szerzett.

A III. csoportban az Észak-Macedóniához hasonlóan a világbajnokságon beugróként szereplő Svájc megszerezte első pontjait a középdöntőben, miután végig izgalmas meccsen 20–18-ra legyőzte Izlandot. A találkozón szinte végig a svájciak vezettek, Izland mindössze a második félidő közepén került először előnybe, ám egyik fél sem tudott két gólnál nagyobb fórt kiépíteni.

Elahmar (balra) 8, Jahja 2 gólt szerzett az oroszok ellen (Fotó: AFP)

A kora esti mérkőzések közül a Franciaország–Algéria találkozó meglepően alakult: az előző vb-n bronzérmes franciák bent maradtak az öltözőben, pillanatok alatt elhúztak néggyel az afrikaiak (5–1), s előnyüket 9–5-ig őrizték is. Ekkor azonban rákapcsoltak Fabregasék, és egy 7–0-s menettel a –4-ből +3-at csináltak, amiből kettő gólt megőriztek a szünetre (16–14). A második játékrészben Algéria szép lassan visszaküzdötte magát, és 21–20-ra, majd 23–22-re is vezetni tudott, ám ezt követően a franciák magukhoz ragadtáka kezdeményezést, és három góllal, 29–26-re nyertek.

Ezzel szemben a házigazda Egyiptom meglehetősen simán két vállra fektette az orosz csapatot, amely az első félidő elején még úgy-ahogy tartotta magát – köszönhetően elsősorban az első négy orosz gólt szerző Koszrotovnak –, ám a 20. percben elzárták a az oroszoknál, miközben Egyiptom szép kényelmesen hétgólos előnyre tett szert. A 15–8-as félidei eredmény már sejtetni engedte, hogy itt nem sok keresnivalója lesz az oroszoknak a nagyon motiváltan játszó házigazdák ellen, akik könnyedén tartották 6-7 gólos előnyüket, amelyből a végére öt maradt. A 28–23-ra nyerő Egyiptomnál a Veszprémben szereplő Omar Jahja két góllal járult hozzá a sikerhez.

Hampus Wanne hét gólt szerzett a svédeknél, és a meccs embere lett (Fotó: AFP)

Este az előző világbajnokság döntőse Norvégia és az F-csoportot megnyerő Portugália találkozója igazán izgalmas összecsapást hozott. Az első félidőben 6–6-ig váltott vezetéssel haladtak a felek, onnantól kezdve viszont folyamatosan a norvégoknál volt az egy-két – egyszer három – gólos előny. Fordulás után állandósult a háromgólos norvég előny, ám a portugálok nagy hajrát vágtak ki, és 26–26-ra egyenlítettek, sőt, a vezetést is átvették négy perccel a vége előtt. A norvégokat azonban ez nem törte meg, zsinórban három gólt szerezve eldöntötték a mérkőzést (29–28). Az északiaknál megint remekül teljesített a góllövőlistát vezető Sander Sagosen: hat góljával a mezőny legeredményesebbje lett – a Veszprém norvég légiósa, Kent Robin Tönnesen egyszer volt eredményes.

Hasonlóan izgalmasan alakult a svéd–fehérorosz meccs is, ám a forgatókönyve jóval meglepőbb volt: a svédek teljesen beragadtak az első félidőben. A fehéroroszok gyorsan megléptek 5–1-re, majd hoztak egy 4–0-s meg egy 3–0-s szériát is, és a félidő közepén már 13–5-re vezettek. A svédek viszont ebből a nyolcgólos hátrányból is vissza tudtak jönni, szünetre a felét eltüntették, és a második félidő elejét 8–4-re megnyerve 19–19-re egyenlíteni is tudtak, majd a hajrára fordulva már ők voltak egygólos előnyben. A vége mégis iksz lett, mivel a dudaszó előtti pillanatokban Andrej Jurinok balról parádésan becunderezte a labdát a svédek kapujába (26–26).

Az alsóházban a csoportkör utolsó helyein végző csapatok az Elnök-kupáért küzdenek, itt előbb Chile gólzáporos, összesen 77 gólt hozó meccsen 44–33-ra legyőzte Dél-Koreát, majd Ausztria 36–22-re nyert Marokkó ellen.