Férfi kézi-vb: Norvégia vagy Franciaország vár a mieinkre a nyolc között

H. D.H. D.
2021.01.24. 22:05
Norvégia nyert Izland ellen, így megmaradt az esélye a továbbjutásra (Fotó: AFP)
A férfi kézilabda-világbajnokság középdöntőjének 3. fordulójában a házigazda Egyiptom 25–25-ös döntetlent játszott Szlovéniával, így bejutott a legjobb nyolc közé, míg a Ljubomir Vranjes vezette európai válogatott lemarad a negyeddöntőről. A III. csoportban Norvégia 35–33-ra legyőzte Izlandot, így a Portugáliát kilenc góllal megverő Franciaországgal együtt bejutott a legjobb nyolc közé.

KÖZÉPDÖNTŐ, III. CSOPORT

Melyik csapat vár a mieinkre?
Ha a mieink pontot szereznek hétfőn a spanyolok ellen, csoportelsők lesznek, és a III. csoport másodikjával találkoznak a szerdai negyeddöntőben, ha másodikak lesznek, akkor a III. csoport első helyezettje vár rájuk.

Izland jól kezdett a számára már tét nélküli mérkőzésen, Norvégia azonban nem hagyta magát, és a 10. percben már nála volt az előny. A hullámvasút folytatódott, a norvégok három góllal is elléptek, a félidőben azonban döntetlen volt az állás (18–18). A fordulás után a norvégok esélyeshez méltóan játszottak, öttel is elléptek, a hajrára azonban megint kiengedtek, így Izland egy gólra felzárkózott, és az egyenlítésre is volt esélye. Ez végül nem jött össze, Norvégia 35–33-ra nyert, és még reménykedhet a továbbjutásban. A norvégoknál a veszprémi Kent Robin Tönnesen két gólt szerzett.

Portugáliának mindenképpen győznie kellett volna Franciaország ellen, hogy a legjobb nyolc közé juthasson. Hatgólos sikerrel a franciákat, afeletti különbséggel elért győzelemmel a norvégokat vihették volna tovább. Csakhogy a franciák hamar nyomatékosították, nem szeretnének számolgatni, az utolsó meccsen behúznák a csoportelsőséget.

Franciaország 3–3 után fokozatosan ellépett, a szünetben négy góllal vezetett, majd fordulást követően három találatnál közelebb egyszer sem engedte Portugáliát. Szűk 45 percnyi játék után, 20–16-nál ismét elkezdett nyílni az olló a két csapat között, 27–17-nél a portugálok megkapták az utolsó lélektani döfést is. A tízgólos különbségen még tudtak kozmetikázni, de nemhogy a győzelemre, a pontszerzésre sem maradt reális esélyük innentől kezdve. A vége 32–23 Franciaország javára. A meccs legeredményesebb játékosa a nyolc gólig jutó Hugo Descat lett.

Az egyiptomi tornára beugróként érkező svájciak győzelemmel fejezték be a szereplésüket a világbajnokságon: a szünetben két góllal vezettek, és hárommal nyertek Algéria ellen (24–27).

KÖZÉPDÖNTŐ, IV. CSOPORT

Szlovénia abban a tudatban léphetett pályára, hogy ha nyer, továbbjut a negyeddöntőbe, és kiejti a házigazdát, minden más eredmény esetén viszont Egyiptom készülhet a folytatásra, Ljubomir Vranjes csapata pedig búcsúzik. A mérkőzést a szlovénok kezdték jobban, a házigazda mindössze nyolc gólig jutott, így az európai csapat a szünetben 12–8-ra vezetett. A második félidőben nagyon gyorsan egyenlített, majd fordított az afrikai alakulat, majd a rendkívül kiélezett hajrá után 25–25-ös döntetlennel zárult a találkozó – Egyiptom továbbjutott, Szlovénia pedig búcsúzik a tornától.

A szlovénoknál a veszprémi Blaz Blagotinsek – Dragan Gajichoz és Stas Skubéhez hasonlóan – gyomorproblémákkal küzd, ezért nem lépett pályára, míg a szegedi játékosok közül Borut Mackovsek négy, Dean Bombac és Matej Gaber kettő-kettő találattal, Nik Henigman pedig gól nélkül zárt. Az egyiptomiak veszprémi átlövője,Omar Jahja kilenc lövésből hat gólt szerzett.

Az orosz csapat számára nem maradt különösebb tét az utolsó fordulóra, és nem is tudta meglepni a csoportelsőségre hajtó Svédországot. A hét gólig jutó Lucas Pellas vezérletével a svédek 34–20-ra nyertek.

Fehéroroszország és Észak-Macedónia találkozóján mindössze a csoport utolsó helyének elkerülése volt a tét. A 14–14-re végződő első félidő után a fehéroroszoknak jött ki jobban a lépés, így 30–26-ra nyertek, az északmacedónok – akik a svájciakhoz hasonlóan beugrók voltak – pedig pont nélkül a hatos utolsó helyén végeztek.

ELNÖK-KUPA

Az Elnök-kupában a szoros első félidő után Chile nem kegyelmezett Marokkónak: az észak-afrikai együttes a második 30 percben mindössze öt gólt szerzett, így a dél-amerikaiak könnyedén, 28–17-re nyertek. Ausztria gond nélkül nyert az olimpiai selejtező miatt az egyiptomi vb-re tartalékos összeállításban érkező Dél-Korea ellen (29–36), így hibátlanul zárt a II. csoport élén.