Remek kezdés, hajmeresztő végjáték: iksszel nyitott a magyar csapat a kézi-vb-n

2019.01.11. 17:54
Sipos Adrián és Ilyés Ferenc nem volt könnyű helyzetben (Fotó: MTI/Illyés Tibor)
A magyar férfi kézilabda-válogatott döntetlennel kezdte meg világbajnoki szereplését: a mieink a D-csoport 1. fordulójában Argentína ellen játszottak 25–25-öt. Csapatunk 5–0-val kezdett, Argentína 10 percig nem szerzett gólt, és még a szünetben is háromtalálatos fór állt a mieink neve mellett. A második játékrészben fordítottak a dél-amerikaiak, majd a ritka izgalmas végjátékban középen állt meg az inga – mindkét gárda egy pontot szerzett.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, DÁNIA ÉS NÉMETORSZÁG
CSOPORTKÖR, 1. FORDULÓ

D-CSOPORT
ARGENTÍNA–MAGYARORSZÁG 25–25 (10–13)

Koppenhága, Royal Aréna, 4272 néző. V: Lopez, Sabroso (spanyolok)
MAGYARORSZÁG: MIKLER – Hornyák, BALOGH ZS. 11 (5), LÉKAI 6, BÁNHIDI 4, Bodó 1, Bóka. Csere: Ligetvári, Ilyés, Sipos A., Jamali 2, Ancsin G., Juhász Á., Nagy L. 1. Szövetségi kapitány: Csoknyai István, Vladan Matics
ARGENTÍNA: Schulz – Baronetto 1, Vieyra 1, MOSCARIELLO 4, Bonanno, F. FERNÁNDEZ 4 (1), P. SIMONET 6. Csere: Maciel (kapus), S. Simonet 2, Mourino, CRIVELLI 5, Pizarro, Fischer, J. Fernández 1, Martínez 1. Szövetségi kapitány: Manolo Cadenas
Az eredmény alakulása. 10. p.: 5–0. 14. p.: 6–2. 18. p.: 8–4. 20. p.: 8–7. 26. p.: 11–8. 36. p.: 15–13. 39. p.: 15–16. 43. p.: 17–18. 48. p.: 20–21. 50. p.: 22–21. 53. p.: 23–23. 56. p.: 23–24. 59. p.: 24–25.
Kiállítások: 6, ill. 8 perc
Hétméteresek: 6/5, ill. 1/1

TOVÁBBI EREDMÉNYEK
Angola–Katar 24–23 (12–8)
Egyiptom–Svédország 24–27 (11–13)

Nem ígérkezett sétagaloppnak a több kulcsemberüket – köztük a Montpellier sztárját, Diego Simonetet – nélkülöző argentinok elleni nyitó meccsünk. A vb-felkészülést egyedül végző, de Dániába már a társakkal együtt utazó és az első fordulóra rögtön benevezett Nagy László a kispadon kezdte a találkozót, ám a Veszprém jobbátlövője onnan is folyamatosan biztatta a társait vagy éppen tanáccsal látta el őket

A dánok elleni második mérkőzésről átmentettük a szilárd védekezést, és Mikler Roland is több védést bemutatott (az első félidőt nyolc hárítással és 44 százalékkal zárta), támadásban pedig rendre meg tudtuk találni a rést és a lövőhelyzetet az argentin falban. Ebben a műfajban elsősorban Balogh Zsolt és Lékai Máté jeleskedett.

Miután csapata tíz percen keresztül képtelennek bizonyult betalálni, ötgólos hátrányban Manuel Cadenas kénytelen volt időt kérni. Ezután megtört a jég, és élet költözött az argentin támadásokba, míg a mieink kicsit megtorpantak a nyitott argentin védekezéssel szemben, így a dél-amerikaiak 6–4-re fel tudtak zárkózni. A félidő közepétől jöttek a menetrendszerű cseréink, és Jamali Iman volt az első, aki Lékai és Balogh után be tudott találni.

Ezzel együtt a 21. percben az igen aktív Pablo Simonet révén 8–7-re megközelítettek minket az argentinok, az irányító mellett még a beálló Lucas Moscariello semlegesítése okozott sok gondot. Nagy mellett a két szövetségi kapitány is sokat magyarázott a védőinknek, mit kellene másképp csinálniuk. A játékrész vége aztán szerencsésen alakult, az addig gólképtelen Bánhidi Bence még éppen ki tudott harcolni egy hetest, amit Balogh váltott gólra (kilenc lövéséből ez már a hetedik találata volt), ezzel vezettünk13–10-re.

Balogh Zsolt volt a magyar válogatott legeredményesebbje (Fotó:MTI/Illyés Tibor)

A magyar szurkolók a csarnokban elszórva foglaltak helyet, míg a többséget alkotó svédek inkább egykedvűen figyelték az eseményeket, ezért nem volt igazán hangulata a találkozónak.

A mieink sok hibával kezdték a második félidőt, így a közben Sebastián Simonetet is egy időre elveszítő rivális az egyenlítésért is támadhatott, ez azonban ekkor még nem jött össze neki. Ancsin Gábor kiállítása után a 36. percben Nagy is pályára került, és rögtön góllal jelentkezett. Az egyre jobban belelkesülő argentinok azonban két üres kapus találattal egalizáltak, majd a meccs során először a vezetést is átvették (16–15).

Innentől nekünk kellett futnunk az eredmény után, ráadásul rendre elég könnyen megvertek minket a kapunk előtt, a túloldalon pedig sokszor csak kerestük a jó megoldást a nyitott védekezéssel szemben – kevés sikerrel. Az utolsó tíz percbe lépve Bánhidi révén vettük vissza a vezetést, ez viszont nem bizonyult hosszú életűnek. Jellemző momentum volt, hogy míg nálunk Lékai kétszer is eladta a labdát, addig odaát Pablo Simonet a háta mögül is be tudott találni.

A hajrában is az argentinok kerültek előnybe, ám előbb Bánhidi, majd Lékai egyenlített. Bő fél perccel a vége előtt a győzelemért támadhattak az argentinok, csakhogy Mikler védeni tudott. Az időkérésünk után még maradt 13 másodpercünk, de eladtuk a labdát, így25–25-ös döntetlennel zárult a csata. Nem ilyen kezdésre számítottunk, a pontszerzésnek az ellenfél örülhetett jobban.

A magyar válogatott a D-csoportban vasárnap Angolával, hétfőn Katarral, szerdán Egyiptommal, csütörtökön pedig az Európa-bajnoki ezüstérmes Svédországgal találkozik. A hatosból az első három lép tovább.

PABLO SIMONET a mérkőzés legjobbja.

60. perc. Öt, négy, három, kettő, eladott labda. VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK, ARGENTÍNA–MAGYARORSZÁG 25–25, DÖNTETLEN, ÉS ENNÉL LEHETETT VOLNA ROSSZABB IS A MÁSODIK FÉLIDŐ ALAPJÁN… JÓ KEZDÉS, ERŐS VISSZAESÉS, NAGYON NYÖGVENYELŐS KEZDÉS EGY PONTTAL.

60. perc. MIKLER VÉD, MAGYAR IDŐKÉRÉS! 13 MÁSODPERC VAN HÁTRA!

60. perc. 37 másodperc van hátra. Nincs időkérés.

60. perc. Lékai, 25–25!

59. perc. Két perc, meccsnull. Fent a bírók keze, P. Simonet betör, 25–24, 1:08 van hátra.

58. perc. BÁNHIDI! 24–24!

58. perc. Hajmeresztő lesz a végjáték. SIPOS LABDÁT SZEREZ! Nem sikerül lerohanni. Még mindig nincs gyors indításból helyzetünk.

57. perc. Balogh ellen belemenést fújnak, P. Simonet robog, MIKLER NAGYOT VÉD! Aztán LÉKAI ELADJA A LABDÁT!

56. perc. Visszajön sérülése után Sebastián Simonet is. Az argentinok érzik a vérszagot. A szélen bemegy Martínez, bedugja a hőmérőt Miklernek, 24–23.

55. perc. BALOGH HÉTMÉTEREST RONT, A KAPUS VÉD!

55. perc. Vér, veríték. Lékai lövését védi Schulz. Aztán Bóka kicsikar egy hetest.

54. perc. Mikler véd! Támadhatunk a vezetés megszerzéséért.

54. perc. Balogh szerencsére nem áll le, 23–23.

53. perc. NA, NEEEEE! P. Simonet tör be, és a HÁTA MÖGÖTT lövi be a hosszúba a labdát. Morálromboló gól, 23–22 oda.

52. perc. Argentin időkérés, a labda azért náluk maradt.

52. perc. Agresszív argentin védekezés, labdaszerzés, F. Fernández egyedül viszi kapura, de MIKLER MEGFOGJA A ZICCERT!

51. perc. Többen a földön, a játékvezetők felállítanak mindenkit. Aztán Crivelli suhint egy pokoli nagy gólt, 22–22.

50. perc. Pazar kapufás gól, Bánhidi őserővel, 21–22!

50. perc. Mikler védi Bonanno betörés után elengedett lövését!

50. perc. Balogh meglövi a 10. gólját is. 21–21 és lassan már csak 10 perc van hátra!

49. perc. Jamali blokkba lő. Visszapattan a labda. CSOKNYAI IDŐT KÉR. „Nyugalom van, gyerekek!”

49. perc. Kis dolgoknak is örülni kell, Pizarrót kiküldik 2 percre.

48. perc. Sokkal gyorsabbak, ha cselezhetnek és egy az egyezhetnek, Crivelli, 21–20.

47. perc. Pörögnek az események, Lékai, 20–20!

47. perc. Aztán jön P. Simonet, és már 20–19... Nem lesz ez így jó.

46. perc. Vieyra egy az egyben megveri az emberét, 19–19.

46. perc. BÁNHIDI MINDENT BELETESZ! Két emberrel a nyakán lő gólt, megint itt az előny, 18–19!

45. perc. Az argentinok ordító ziccert hibáznak, Crivelli pattint kapu fölé! Megszólal a „Mindent bele!”

44. perc.Lékai kezét Fortuna is fogja, blokkról pattan be a labda, 18–18.

44. perc. Az első argentin átlövésgól, Crivelli, 18–17.

43. perc. BALOGH! A legjobbkor! 17–17.

42. perc. Ancsin lövését védi Schulz, támadhat Argentína. Mikler viszont védi Vieyra átlövését, Argentínának még nincs átlövésgólja.

41. perc. Most a másik Fernández, Juan Pablo talál be, 17–16 oda.

40. perc. Bodó megtalálja Bánhidit, 16–16.

39. perc. Fernando Fernández góljával – először a meccsen – vezet Argentína. 16–15, 6–2-vel nyit az ellenfél.

39. perc. Crivelli kiharcol egy hétméterest. Baj van.

39. perc. A dolgok odáig romlottak, hogy Argentína a vezetés megszerzéséért támad, de P. Simonet lövését sikerül sáncolni.

38. perc. Ami még rosszabb hír: Schulz ziccert véd, Fernández az üres kapuba ível megint, IKSZ! 15–15!

37. perc. Bejön és gólt lő Nagy László, erre kapunk egyből egy üres kapus gólt,F. Fernández. 14–15.

36. perc. Moscariello szépít, Ancsint kiküldik 2 percre. Nem hiányzott. 13–14.

35. perc. Balogh bepattintja, 8 gólos, 5/5 hetesből. 12–14!

35. perc. Bánhidi betolja az emberét, kapura fordul, hetes.

34. perc. Mikler védi P. Simonet elhajlásból, talpról leadott lövését, nincs egyenlítés.

33. perc. Blokkolt magyar lövés! Az argentinok támadhatnának, de elpasszolják a labdát, aztán mi is, a dél-amerikaiak az egyenlítésért jöhetnek végül.

32. perc. A kapust lehívva támadunk emberhátrányban, de labdavesztés! Ráadásul a bal szélről F. Fernández betalál, csak egy az előny, 12–13.

31. perc. Az emberelőnyben levő Argentína kezd. S. Simonet lő (a bírók keze már a magasban), a jobb oldali kapufáról Miklerre pattan a labda, onnan a kapuba, 11–13. Sebastián Simonet aztán ápolást kap.

Summázzunk: a nyitány remek volt, az argentinok az első tíz percben gólt sem tudtak szerezni, 5–0 volt ide. Azóta viszont talpra álltak a dél-amerikaiak és szorossá tették a mérkőzést, főleg beállóból szerzett góljaikkal és betöréseikkel. A magyar csapatot támadásban Balogh Zsolt és Lékai Máté húzza, és nagyon kellettek Mikler Roland bravúrjai is. Ami hiányzik: a gyors indulások.

30. perc. Balogh Zsolt belövi a hétméterest, ezzel hétgólos. FÉLIDŐBEN ARGENTÍNA–MAGYARORSZÁG 10–13! SZÜNET!

30. perc. Viszont Bánhidi hetest harcol ki!

30. perc. Lékait még ki is szórják 2 percre.

30. perc. Rossz magyar akció, pontatlan bejátszás. Nagy szóló Pablo Simonettől, gól, 10–12!

29. perc. MAGYAR IDŐKÉRÉS

29. perc. Az argentinok teljesen tisztára játsszák P. Simonetnek a helyzetet, aki ziccerben lő, de Mikler hatalmasat véd! Betakarta, mint anya kisgyermekét.

28. perc. Ráadásul Balogh – aki eddig kíméletlen volt – kihagy egy helyzetet. Aztán megszólal a Bodó-ágyú, 9–12!

28. perc. Crivelli betör és emberhátrányból hozza fel 9–11-re Argentínát.

27. perc. Bejön Maciel és védi Lékai lövését.

27. perc. A videózás végeredménye: a kapus Schulz megy ki rossz csere miatt. Magyar emberfór.

27. perc. Mikler véd. Az argentinok rosszul cserélnek, S. Simonet kiül 2 percre, ha minden igaz. A játékvezető felmegy videózni.

26. perc. Magyar hetes, Balogh Zsolt nem kegyelmez. 8–11

25. perc. Mázli! Moscariello megint üresen fordul kapura, de a bal oldali kapufára cunderezik.

24. perc. Mikler védi simán Pizarro löketét. Schulz meg Jamali lövését! Argentína kiegészül.

23. perc. 2 perc az argentinoknál, Bonanno megy ki, Jamali agresszivitása eredményezte a kiállítást. Aztán Jamali gyorsan ki is használja, 8–10!

22. perc. Széthúzzák a magyar falat, P. Simonet betör és pazar cundert helyez el a sarokban. Mikler csúnyán néz a labda után. 8–9.

21. perc. Jamali keze villan, 7–9, ez jókor jött!

20. perc. Balogh a kiállított. Bejön Ancsin.

20. perc. Bánhidi kapura fordul, de telibe lövi a kapust. P. Simonet kontrázik, 7–8, ráadásul kiállítás nálunk!

19. perc. Lékai távolról próbálkozik, Schulz kapu mellé üti a labdát. Ráadásul Baronetto gyorsan beköszön, 6–8!

19. perc. Argentína kiegészül. Crivelli tör be és szórja szét a falat, 5–8.

18. perc. Balogh tisztára játssza magát, bezúzza a ziccert félmagasan, 4–8. Balogh 5, Lékai 3 gólos.

17. perc. MIKLER ZICCERT VÉD! Nem jött rosszul, mit mondjunk…

17. perc. Lékai suhint, a labda a hosszú sarokban, 4–7! A 11 gólon 4 játékos osztozik eddig.

16. perc. Az első kiállítás. Vieyra megy ki, akinek már így is volt a rovásán. 2 perc.

16. perc. S. Simonet cselez és lövi ki a hosszút, 4–6.

15. perc. Bodó helyére bejön Jamali. Nettó 10 másodperc alatt letépik róla a mezt, lejön szerelésre. Bodó kapu mellé lő, Jamali visszajön.

15. perc. Moscariello most jobbra mozog el, üresbe, megkapja a bejátszást, belövi, 3–6, a harmadik gólja a beállónak.

13. perc. Lékait megtámasztja Vieyra, mint Ákos bácsi a vasvillát a csűr oldalának. Sárga lap. Balogh lövésével pedig 2–6, ez már a negyedik Balogh-gól!

12. perc. A magyar akció támadó faultba fullad. Moscariello viszont balra kimozogva nagyon szépen összeszed egy bejátszást, és mattolja Miklert, 2–5.

11. perc. Az argentin támadójáték még nem kezdte meg a világbajnokságot… Egészen idáig, egy bejátszás után Moscariello talál be beállóból, 1–5.

10. perc. ARGENTIN IDŐKÉRÉS, NEM MEGLEPŐ.

10. perc. Az argentinok ellépik az akciójukat. Tízperces gólcsend, ráadásul már 0–5, mert Lékai megszerzi második gólját.

10. perc. Bodó, Lékai, Balogh a labda útja, Balogh „csönget”, négy ide! 0–4

9. perc. Mikler válaszol egy védéssel, Vieyra nem tudott túljárni az eszén.

9. perc. Még egy perc eltelik argentin gól nélkül, a labda a miénk. Bodó kísérletezik, Schulz hárítani tud.

8. perc. Balogh Zsolt ezt a hetest is belövi, 0–3!

7. perc. Bonanno úgy zuhan be, mint Robben a legszebb napjaiban... A bírók nem eszik meg, aztán az argentin akció kifúj, nálunk a labda. Eltelt 7 perc, nincs argentin gól. Van viszont magyar hetes, Balogh harcolja ki.

6. perc. Baloghot rángatja meg Fernández, szabaddobás. Aztán Moscariello kap egy sárga lapot. Balogh lő végül, Schulz véd.

5. perc. Vieyra veszi célba átlövésből a bal alsót, Mikler véd!

4. perc. Mikler első védése követi az első magyar gólt. Aztán Lékai lő talpról, pontosan, 0–2!

3. perc. AZ ELSŐ MAGYAR GÓL A VB-N, Balogh, 0–1 (mi vagyunk az „idegenbeli” csapat).

3. perc. A magyar szurkolótábor dalra fakad. Bánhidi kiharcol egy hetest Bodó passza után.

2. perc. Hosszú argentin támadás. Bonanno kezéből kiesik a labda, jöhetünk.

1. perc. Az első magyar akcióból belemenés lesz, Argentína megkapja a labdát.

1. perc. KEZDÉS! Magyarország kezdi a mérkőzést. A kispadon Nagy László felhúzza a melegítőt.

Himnuszok. Előbb az argentin (a dél-amerikaiak a pályaválasztók a kiírás szerint), aztán a magyar. Tradicionális szerelésében (égszínkék-fehér mez, fekete nadrág) Argentína, zöldben a mieink.

ÜNNEPÉLYES BEMUTATÁS, KIINTEGETÉS, PERCEKEN BELÜL KEZDÜNK, A KÉT CSAPAT A PÁLYÁN!

A csoport első mérkőzésén Angola 24–23-ra legyőzte Katart. Danijel Saricék még 23–22-re is vezettek, ám Angola a véghajrában fordított, meglepetés!

♦ Az argentinok legnagyobb hiányzója Diego Simonet, a Montpellier sztárja, Federico Pizarro és Pablo Vainstein kiválása pedig a jobb oldalt gyengítette meg.

Így is lesz két Simonet a csapatban, akik kulcsjátékosnak számítanak. A fiatalabbik, Pablo mutatta a legjobb teljesítményt az elmúlt tornákon, de persze a bátyja, az irányító Sebastián játéka is nagyon fontos lesz, ő a gárda esze. A balkezes hiányzók miatt sokat várunk Santiago Baronettótól, aki így több lehetőséget fog kapni” – nyilatkozta a Nemzeti Sport Online-nakLaura Agena argentin újságíró.

♦ A közös múlt: Argentína ellen eddig három alkalommal játszott a magyar együttes, a 2003-as portugáliai vb-n 35–23-ra, a 2009-es horvátországi világbajnokságon 31–20-ra, legutóbb Debrecenben, 2015-ben 28–15-re győztek a mieink.

♦ Az Argentína–Magyarország mérkőzésről készített beharangozónkat itt olvashatják el.

JÓ ESTÉT KÍVÁNUNK! Magyarország férfi kézilabda-válogatottja megkezdi szereplését a 2019-es világbajnokságon, az első ellenfél Argentína. Tartsanak velünk, jó szórakozást!

ELŐZMÉNYEK
• A világbajnokság beharangozóját itt olvashatja el.
• A magyar válogatottat ebben a cikkben mutattuk be.
• Az NSO Tv Csoknyai Istvánt és Lékai Mátét kérdezte a várakozásairól.

A MAGYAR VÁLOGATOTT ARGENTÍNA ELLENI KERETE
Kapusok:MIKLER Roland(Telekom Veszprém),SZÉKELY Márton(Grundfos Tatabánya)
Jobbszélső: HORNYÁK Péter(Balatonfüredi KSE)
Jobbátlövők: ANCSIN Gábor(Ferencváros),BALOGH Zsolt(Mol-Pick Szeged),NAGY László(Telekom Veszprém)
Irányítók:CSÁSZÁR Gábor(Kadetten Schaffhausen – Svájc),LÉKAI Máté(Telekom Veszprém)
Beállók: BÁNHIDI Bence(Mol-Pick Szeged),SIPOS Adrián(Grundfos Tatabánya)
Balátlövők: BODÓ Richárd(Mol-Pick Szeged),ILYÉS Ferenc(Grundfos Tatabánya),JAMALI Iman(Telekom Veszprém),LIGETVÁRI Patrik(Ademar León – Spanyolország)
Balszélsők:BÓKA Bendegúz(Balatonfüredi KSE),JUHÁSZ Ádám(Grundfos Tatabánya)
Szövetségi kapitány:CSOKNYAI István és Vladan MATICS
Kapusedző:
SZATHMÁRI János
Tartalékok: MÁTHÉ Dominik(Balatonfüredi KSE),SCHUCH Timuzsin(Ferencváros),SZITA Zoltán(Balatonfüredi KSE)

AZ ARGENTIN KERET
Kapusok:
Matías Schulz (Pfadi Winterthur – Svájc), Leonel Maciel (Ciudad Encantada – Spanyolország)
Jobbszélsők:Santiago Baronetto (Ciudad Encantada – Spanyolország), Ramiro Martínez (Balonmano Zamora – Spanyolország)
Jobbátlövő:Federico Vieyra (Ademar León – Spanyolország)
Irányítók:Sebastián Simonet (Ademar León – Spanyolország), Pablo Simonet (Benidorm – Spanyolország), Manuel Crivelli (Cavigal Nice – Franciaország), Juan Pablo Fernández (Universidad Nacional de Luján)
Beállók:Gonzalo Carou (Ademar León – Spanyolország), Lucas Moscariello (Ciudad Encantada – Spanyolország), Gastón Mourino (Atlético Valladolid – Spanyolország)
Balátlövők:Nicolás Bonanno (Bada Huesca – Spanyolország), Guillermo Fischer (Teucro – Spanyolország)
Balszélsők:Federico Fernández (Universidad Nacional de Luján), Ignacio Pizarro (Universidad Nacional de Luján)

A MAGYAR VÁLOGATOTT TOVÁBBI CSOPORTMÉRKŐZÉSEI
Január 13., 18.00:Magyarország–Angola (Tv:M4 Sport, élőben az NSO-n)
Január 14., 15.30:Magyarország–Katar (Tv:M4 Sport, élőben az NSO-n)
Január 16., 18.00:Magyarország–Egyiptom (Tv:M4 Sport, élőben az NSO-n)
Január 17., 20.30:Svédország–Magyarország (Tv:M4 Sport, élőben az NSO-n)

A világbajnokság győztese kijut a 2020-as tokiói olimpiára, a 2–7. helyezettek részt vehetnek az olimpiai selejtezőtornákon 2020 tavaszán.

FÉRFI KÉZILABDA-VB (2019. január 10–27., Dánia és Németország)