Férfi kézi Eb: spanyol, horvát és német győzelem Bécsben

K. Zs.K. Zs.
2020.01.16. 22:12
Julen Aguinagalde két gólt lőtt a spanyol csapatban (Fotó: AFP)
Érvényesült a papírforma a férfi kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének első játéknapján: a címvédő Spanyolország 31–25-re legyőzte Csehországot, Horvátország 27–23-ra verte a társházigazda Ausztriát, Németország szintén simán múlta felül Fehéroroszországot (31–23), azaz mindhárom csütörtöki meccsen olyan eredmény született, ami kedvező a magyar válogatott olimpiai selejtezős részvétele szempontjából.

HORVÁTORSZÁG–AUSZTRIA 27–23

Mindkét csapat két pontot hozott magával a csoportkörből, de korántsem azonos esélyekkel várták a csütörtöki mérkőzést – és a papírforma be is igazolódott: a házigazda osztrákok 4–3-nál vezettek utoljára, ezt követően zsinórban öt gólt kaptak, és onnantól futottak az eredmény után.

Nem sok sikerrel, amiben a horvát kapusnak is óriási érdemei voltak – a második játékrészben előfordult, hogy Marin Sego egy támadáson belül két ziccert hárított. A Luka Cindric remeklésének köszönhetően már a szünetben öttel (13–8) vezető horvátok végig tartották a négy-hat gólos különbséget, és a két csapat közös történetének hetedik mérkőzését is megnyerték (27–23).

A szegedi légiós, Luka Stepancic négy góllal vette ki a részét a sikerből – a különösen a hajrában elemében lévő jobbátlövőt választották meg a meccs emberének. A horvátok továbbra is százszázalékosak az idei tornán.

SPANYOLORSZÁG–CSEHORSZÁG 31–25

A mérkőzés elején kétszer is vezettek a csehek, 7–7-nél még egyenlítettek, de onnantól fogva oktattak a spanyolok: hiába védett Tomás Mrkva kilenc lövést – köztük két hetest –, már a szünetben öt gól volt az előnyük.

Csehország egyszer visszakapaszkodott háromra (20–17), azonban a következő három gólt a jól védekező, a gyors ellentámadásokat és a szélsőjátékot mesterfokon űző spanyolok dobták, majd 24–19 után zsinórban ötször találtak be (29–19), eldöntve a mérkőzést.

A hajrában a csehek kozmetikáztak az eredményen, így a korábban két 11 gólos és egy hétgólos győzelmet arató, százszázalékos címvédő ezúttal „csak” hattal nyert.

Ami a magyar klubvonatkozásokat illeti, a meccsen pályára lépő három Szeged-játékos összesen 11 gólt szerzett: a spanyoloknál Jorge Maqueda háromszor, Joan Canellas kétszer, a cseheknél Stanislav Kaspárek hatszor talált be a kapuba.

Egy kis stat: a spanyolok sorozatban a hetedik Eb-mérkőzésüket nyerték meg, ez eddig a leghosszabb ilyen szériájuk történetük során.

NÉMETORSZÁG–FEHÉROROSZORSZÁG 31–23

A két csapat nem vitt magával pontot a középdöntőbe, de már az első félidőben megjósolhattuk, hogy a forduló végeztével a németeknek lesz kettő. Az első percek gólváltása után Christian Prokop csapata gyorsan meglépett (8–3), az első félidő hajrájában nyolc gól volt a különbség (18–10), és a második játékrész sem hozott fordulatot.

A magyar válogatott pénteken játssza első mérkőzését a középdöntőben, az ellenfél Norvégia lesz.

Az eseményről a Nemzeti Sportot tudósítja: Vincze Szabolcs