Hatgólos hátrányból nyert SEHA-ligát a Telekom Veszprém

VINCZE SZABOLCS (összefoglaló), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)VINCZE SZABOLCS (összefoglaló), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)
2022.09.04. 18:47
A Telekom Veszprém 32–30-ra legyőzte PPD Zagrebet Zadarban, ezzel ötödik alkalommal nyerte meg a férfi kézilabda SEHA-ligát.

Szenzációs második félidővel nyert SEHA-ligát a Veszprém (Fotó: Twitter/SEHA-GAZPROM LEAGUE)

FÉRFI KÉZILABDA SEHA-LIGA, NÉGYES DÖNTŐ, ZADAR
DÖNTŐ
TELEKOM VESZPRÉM–PPD ZAGREB (horvát) 32–30 (13–19)
Zadar, 2216
néző. V: Mandak, Rudinsky (szlovákok)
VESZPRÉM:
Corrales – Vajlupau 4, J. Omar 7 (2) , Sipos, A. Nilsson 1, LAUGE 5, STRLEK 5. Csere: CUPARA (kapus), Nenadics 3 (1), B. Blagotinsek, Ilic Z., MAHÉ 5 (3), Pesmalbek 2, el-Dera. Edző: Momir Ilics
ZAGREB: PANJTAR – CUPIC 8 (5), Klarica 4, Klis 3, Musa 3, Grahovac 1, Gyibirov 4. Csere: Slavic (kapus), Gojun, SRNA 6, Dodic, Leimeter 1. Edző: Ivica Obvran
Az eredmény alakulása. 7. perc: 2–4. 14. p.: 5–8. 22. p.: 9–14. 28. p.: 13–16. 36. p.: 17–20. 44. p.: 21–22. 48. p.: 25–25. 52. p.: 28–28. 57. p.: 29–30. Kiállítások: 10, ill. 10 perc. Hétméteresek: 6/6, ill. 5/5
Momir Ilics:
– Az elmúlt hónapban kilenc edzőmeccsünk volt, és mind a kilencet megnyertük, ami fantasztikus eredmény, erősebbé tesz minket. A Zágráb az első játékrészben sikeresen lassított minket, sok lövést hibáztunk, de fel tudtunk javulni a szünet után. Nagyon jó második félidőt játszottunk, és ötödször nyertük meg a trófeát.
Ivica Obrvan: – Még ha voltak is szép periódusaink, egy vereség után sosincs mit ünnepelni. Ez a mérkőzés is hasonlóan alakult, mint a tavalyi, a jó első félidőt gyengébb második követte. Kinyílt az olló a két csapat között, a tapasztaltabb Veszprém megfordította az állást, és megérdemelten nyert. Remélem, a most tanultakat hasznosítani tudjuk a Bajnokok Ligájában, különösen a védelemben.

Nagyobb lendülettel kezdte a SEHA-liga döntőjét a horvát PPD Zagreb, amely csak az első negyvenkét másodpercben nem vezetett, akkor azonban a jobbátlövő Luka Klarica átlövését nem tudta védeni Rodrigo Corrales, a Veszprém kapusa, aki amúgy is borzalmas napot fogott ki, a lecseréléséig mind a tíz lövésből gól lett, ami a kapujára ment.

A másik oldalon közben Aljaz Pantjar remekelt, a szünetig tíz lövés akadt el benne, közel ötven százalékkal védett, ami lekövethető volt az ellenfél támadásainak hatékonyságában is, a magyar csapat játékosai gyengén teljesítettek a horvátok kapuja előtt, a lövései feléből lett csak gól. Momir Ilics együttese mintha nem tudta volna megtalálni a zágrábiak ellenszerét, ami nem csoda, mert sokkal motiváltabbnak tűntek a horvátok, hiszen majdnem egy évtizede várnak arra, hogy újra felemelhessék a trófeát.

Az Építőknek hatgólos hátrányt kellett ledolgoznia a második játékrészben, amit tíz perc alatt sikerült is háromra faragni, elsősorban a feljavult védelemnek köszönhetően, amely valamennyire stabilizálta a Veszprém játékát. A magyar csapat nem adta fel, hatalmas lelkierőre és tizennyolc percre volt szüksége ahhoz, hogy újra egalizálja a meccset, Rasmus Lauge zseniális, üres kapus emelésével ekkor 25–25 lett az állás, amit tíz perc adok-kapok követett.

Bár néha úgy tűnt, a Zagreb visszaveszi a lépéselőnyt, az ellenfél nem hagyta magát, aminek az lett a vége, hogy másfél perccel a vége előtt átvette a vezetést a Veszprém – először a meccsen, és újfent a dán balátlövő találatával. És hogy egyértelműen ő legyen a meccs hőse, tizennyolc másodperccel a vége előtt a mérkőzés utolsó gólját is ő szerezte, így a Telekom Veszprém, akárcsak egy éve, újra legyőzte a fináléban a PPD Zagrebet, és története során ötödször nyerte meg a SEHA-ligát, ezzel utolérte az örökranglistán az RK Vardart.

Sőt, arra is jó esély van, hogy megelőzze, mostanában ugyanis éppen átrendeződik a macedón férfi kézilabda, amelynek központja Szkopjéből egyre inkább Bitolába kerül át.

MÁSODIK FÉLIDŐ

Vége a mérkőzésnek, SEHA-liga-győztes a Telekom Veszprém!

60. perc: Rasmus Lauge megint, megvan a meccs! 32–30

60. perc: Cupara bravúr! Megint mi támadunk. Ilics időt kér.

59. perc: Jahjánál, majd Laugénél a labda, bevágja! 31–30

58. perc: Cupara véd, mi támadunk, ráadásul emberelőnyben.

57. perc: Cupic szabálytalankodik, hetessel jövünk, bedobjuk, Mahé! 30–30

57. perc: Cupic megint bevágja, ez a nyolcadik gólja 29–30

56. perc: Lauge eladja, de utána megint mi jöhetünk, és Pechmalbec bedobja. 29–29

55. perc: vezet a Zagreb 29–28

53. perc: Srna nagy lövését védte Cupara, támadhattunk az egyenlítésért. Lauge passzát Pechmalbec dobta be. 28–28

52. perc: Pillanatok alatt megszületett a gól, Jahja lőtte szép betörés után. 27–28

52. perc: Veszprémi időkérés.

52. perc: Megint vezetnek kettővel, Srna maradt egyedül a hatoson, és a léc alá lőtt. 26–28

51. perc: Nenadics előkészítetlen lövését lábbal védte Slavic.

50. perc: Hetest kaptak a horvátok belül védekezés miatt. Megint Cupic állt oda, és ezt is belőtte. 26–27

50. perc: Strlek kapta a labdát a bal oldalon, és remek lövéssel egyenlített. 26–26

49. perc: Srna lövését védte Cupara, de a kipattanó Gyibirové lett, aki belőtte. 25–26

48. perc: Nilsson labdát lopott, majd Lauge remek ejtésével megvan az egyenlítés. 25–25

48. perc: Zágrábi időkérés.

47. perc: A kapufáról jött ki Dodic lövése, Jahja pedig üresbe futás után felhozta a Veszprémet egy gólra. 24–25

46. perc: Jahja dobott gólt, egyúttal emberelőnyt is kiharcolt vele. 23–25

46. perc: Óriási szerencséjük van. Kapufa után pattant ki a labda, azt dobta be Cupic.22–25

46. perc: Lauge tört be két védő közé, majd kilőtte a jobb felsőt. 22–24

45. perc: Már-már úgy tűnt, megszerezzük a labdát, de Cupic összeszedte, és be is dobta. 21–24

45. perc: Felzúg az „Építők, Építők!” a lelátón.

44. perc: Veszprémi labdaszerzés után Strlek dobta be a ziccert. 21–23

44. perc: Ügyes labdajáratás után Vajlapau maradt egyedül a jobb szélen, és be is lőtte a helyzetét. 20–23

43. perc: Pillanatokon belül kiegyenlítődött a létszám, Nilssont küldték ki két percre. Sajnos jött az újabb gól is, Srna révén. 19–23

42. perc: Jahja végre bedobta a helyzetét, ráadásul még emberelőnybe is került a Veszprém. 19–22

41. perc: Már csak azért is kár volt az előzőért, hetest kaptak a horvátok. Cupic megint bedobta. 18–22

41. perc: Jahja indult egy gyors indítással, de kihagyta a ziccert!

40. perc: Hetest kapott a Veszprém, Nenadics harcolta ki. A hetest Jahja a bal alsóba lőtte. 18–21

38. perc: Nagyon felkeményedett a veszprémi védekezés, nehezen találták a lövősávot a horvátok, de végül csak belőtték, Musa révén. 17–21

37. perc: Újabb labdaszerzés után Nenadics nem tudta bedobni az üres kapuba...

35. perc: Elvesztették a labdát a horvátok, Nenadics lendületből nagy gólt lőtt. 17–20

34. perc: Lépéshiba Dodicnál, Strlek váratlanul kapura húzott, és belőtte a bal felsőbe. 16–20

33. perc: Strlek nem húzta sokáig, gyorsan bedobta a bal szélről. 15–20

33. perc: Kiegészültek a horvátok, sokáig, passzívig támadtak, majd Gyibirov cunderezett a kapuba. 14–20

32. perc: Musa került nagy helyzetbe, de csak a lécet találta el. Maradt a labda náluk, labdát szereztünk, Jahja gyors indulás után fölélőtt.

31. perc: Nenadicsnak néhány másodperc kellett csak, hogy gólt szerezzen. 14–19

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, sokkal jobban játszik a Zagreb. 13–19

30. perc: El-Dera harcolt ki emberelőnyt, aztán egy eladott labda miatt Gyibirov lőtt újabb gólt. 13–19

30. perc: Jahja rossz passzára lecsaptak a horvátok, Gyibirov indult, és az üres kapuba lőtt. 13–18

29. perc: Blagotinseket küldték ki két percre visszahúzásért. Leimeternek nem sok idő kellett, hogy betaláljon. 13–17

28. perc: Leimeter lövését védte Cupara, a kipattanóból indult Vailapau, és belőtte a helyzetét. 13–16

27. perc: Mahé kintről lőtt közbe, és a labda bejutott a jobb alsóba. 12–16

26. perc: Hetest kapott a Zagreb, amelyet Cupic a bal alsóba lőtt. 11–16

25. perc: Grahovac kapta a labdát beállóban, és be is dobta, a gyors veszprémi támadás gyenge volt. 11–15

24. perc: Pechmalbec került nagy helyzetbe, Pantjar viszont kivédte a lövést.

23. perc: Cupara jó védése után indult Vailapau, és bedobta a kapuba a labdát. Kicsit belemenésgyanús volt, de nem fújták le. 11–14

23. perc: Zágrábi időkérés.

23. perc: Lauge lövése a kapufáról jött ki, Vailapau összeszedte, és belőtte. 10–14

22. perc: Előbb Mahé, majd a másik oldalon Klarica talált be, mennek, mint a mérgezett egér a horvátok. 9–14

21. perc: Jött a hetes, amelyet Cupic a kapuba pattintott. 8–13

21. perc: Cupara védte a jobb oldalról érkező lövést, jöhetett előre a Veszprém, el-Dera viszont labdát vesztett, aztán visszahúzta ellenfelét, mehetett le két percre.

20. perc: Pechmalbec harcolt ki hétméterest, amelyet Mahé a bal alsóba lőtt. 8–12

19. perc: Jahja lövése gyenge volt, a kapus elkapta, azonnal indított, Musa pedig bevágta a ziccert. 7–12

18. perc: Rossz lövés a horvátoktól majd jött egy eladott labda, Srna pedig könnyen belőtte. 7–11

17. perc: Vajlapau kapott el egy kipattanót, majd fújtak egy hetest. A hetest Mahé lőtte a jobb alsóba. 7–10

17. perc: Veszprémi időkérés.

17. perc: Corrales nem találkozik a labdával... Klis átlövése nem volt jó, de így is bement. 6–10

16. perc: Strlek újból helyzetbe került, de a kapus és a kapufa mentett...

16. perc: Musa fordult be két ember között, így is bedobta, ráadásul Jahját kiküldték két percre. 6–9

14. perc: Emberelőnybe került a Veszprém, Strlek villámgyorsan kihasználta a helyzetét. 6–8

14. perc: Megint eljátszották a kínai figurát, ezúttal azonban belőtték, méghozzá Klis révén. 5–8

13. perc: Nenadics gyenge lövése kijött a kapusról, a kipattanót a Zágráb szerezte meg.

13. perc: Hetest kaptak a horvátok belül védekezés miatt. A hetest Cupic a léc alá lőtte. 5–7

12. perc: Nem tudták belőni a horvátok, de a másik oldalon Vajlapau is elhibázta a helyzetét.

10. perc: Jahja gondoskodott róla, hogy ne menjen nagyon el az ellenfél, újabb gólt szerzett. 5–6

10. perc: Eddig az egyéni betöréseket nem tudja megállítani a Veszprém, Srna lőtt a jobb alsóba. 4–6

9. perc: Jahja tört be ellenállhatatlanul, és bár a kapufa mentett, kapott egy hetest. A hetest Nenadics a bal alsóba vágta. 4–5

9. perc: Blagotinsek odaütött egy másik horvátnak, kiküldték két percre.

8. perc: Klis ugrott fel klasszikus átlövésre, és lőtt a kapu közepébe. 3–5

8. perc: Srna egyéni akcióból lőtt szép gólt a bal alsóba, majd szinte másodpercekkel később Nilsson emberrel a nyakán pattintott a kapuba. 3–4

6. perc: Nilsson fordult be, kihagyta ugyan a helyzetét, de kapott egy hetest lökés miatt. A hetest Jahja bevágta. 2–3

5. perc: Klarica elég lehetetlen pozícióból dobta el, és ez megzavarta Corralest, így jutott a labda a jobb felsőbe. 1–3

5. perc: Lauge egyéni akcióból tört be a védőfalba, és a kapu bal oldalába lőtt. 1–2

4. perc: Jól játszották meg a lehetőséget a zágrábiak, Srna beállóból pattintott a hálóba. 0–2

3. perc: Rossz zágrábi bejátszás után Nilsson fordult be, Panjtar bravúrral védett. Maradt a labda a Veszprémnél, de nem sokáig, Gyibirov indult gyorsan, sikerült azonban megállítani.

1. perc: Hopp, ott van mindjárt egy zágrábi gól, Klarica talált be a bal alsóba. A másik oldalon Strlek dobta a kapufára a helyzetét. 0–1

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a Veszprém tiszta fehérben, a Zágráb tiszta kékben játszik.

A 3. HELYÉRT
16.30:
RK Nexe (horvát)–Eurofarm Peliszter (északmacedón) 23–27

ELŐZMÉNYEK

Olyan döntőt rendeznek Zadarban, amire mindenki számított aSEHA-liga fináléjában: akárcsak tavaly,a Telekom Veszprém a horvát PPD Zagrebbel találkozik. Egy évvel ezelőtt csupán hetesekkel nyert Momir Ilics csapata, a nyáron mindkét gárda erősödött, dea magyar klub azért most is előnyben van.Az idén a horvátoknál játszik a magyar válogatott jobbátlövő, Leimeter Csaba is, akiegyszer talált be az RK Nexe ellen.

„A Zágráb sokat fejlődött az elmúlt évalatt, három fő erősségét pedig kiemelném –mondta Momir Ilics, a Telekom Veszprém edzője a szombati szabadnapon. – Azelső, hogy magasak és erősek a védői, emiattnagyon kemény a védekezése. A második,hogy gyors szélsői vannak, a jobb oldalonCupic, a balon Gyibirov, a harmadik pedigaz, hogy végig kijátssza a támadásait. Erre ahárom dologra készülnünk kell.”

Az Építők remek formában van már azévad elején, sima győzelemmel kezdett ahazai bajnokságban a Balatonfüred ellen,majd története legnagyobb győzelmétaratta a SEHA-liga négyes döntőjébenaz északmacedón Eurofarm Peliszterrel szemben, az elődöntőben tizennégy góllal, 41–27-re nyert (a korábbi rekord tizenegy gólos győzelem volt, 2015-ben a fehérorosz Meskov Breszt ellen), egybenaz első csapat volt, amely a tornán negyven gól fölé jutott.

Mióta a Veszprém 2019-ben visszatérta balkáni bajnokságba, csak két vereséget szenvedett, legutóbb 2019. december13-án a szerb RK Metaloplasztikától(30–26), azóta viszont, azaz lassan három éve nem kapott ki. A zágrábi alakulatugyanakkor kilenc éve vár már arra, hogyújra megnyerje a SEHA-ligát, ami eddigegyedül 2013-ban sikerült neki, azóta elbukott három döntőt és szerzett továbbihárom bronzérmet.

„Ha engem kérdeznek, egy döntőbenmindig ötven-ötven százalék az esély, nemszámít, ki az ellenfél – mondta a nyáronZágrábba igazolt orosz balszélső, TyimurGyibirov, aki még úgy is új csapata egyiklegeredményesebb játékosa lehet, hogy a40. életévét tapossa. – Remélem, fel tudjukvenni a versenyt a Veszprémmel, de nemlesz egyszerű, az elődöntőben voltak jó szakaszaink, a célunk a döntőben ezeket minéljobban kitolni.”