Hisszük, nem okozunk felzúdulást a sportág barátainak körében, amiért Radulovics Bojanát választottuk az esztendő legjobb női játékosának. Az Európa-bajnokság rajtja előtt még több jelöltünk is akadt a címre, ám a kontinenstornán egyértelműen a Dunaferr jobbátlövője volt a magyar válogatott legjobbja. Gólkirálynő lett, mint ahogy korábban az athéni olimpián is, így a bronzérmen kívül a megtisztelő címmel búcsúzhatott a címeres meztől.
Radulovics Bojana, a világ legjobbja az Eb bronzmérkôzésén tétmeccsen utoljára öltött címeres mezt (Fotó: Meggyesi Bálint)
Radulovics Bojana, a világ legjobbja az Eb bronzmérkôzésén tétmeccsen utoljára öltött címeres mezt (Fotó: Meggyesi Bálint)
Bajnokság, Bajnokok Ligája, Magyar Kupa, válogatott meccsek, edzőtáborok, utazás. Legjobb női kézilabdázóink még 2003 nyarán fújhatták ki magukat utoljára, azóta számukra nem volt kiszállás a mókuskerékből. Talán ennek tudható be, hogy az idei év két jelentős világversenyén hiába látszott a lányokon, hogy mindenáron győzni akarnak, a legtöbbször hiányzott belőlük a frissesség. Az elmúlt évben a világ legjobbjának választott Radulovics Bojana például elmesélte, hogy az Európa-bajnokság bronzmeccse előtt a Hotel Stadionban úgy érezte: egyszerűen nem tud felkelni az ágyból. Aztán mégis összeszedte utolsó erőtartalékait, s lőtt 12 gólt az oroszoknak, így köszönt el az Eb-bronzérmet nyerő magyar nemzeti csapattól. "Ez volt az utolsó fellépésem a válogatottban, és nagyon örülök, hogy a közönség ilyen széppé tette a búcsúmat - köszönt el az őt hoszszasan ünneplő szurkolóktól a világklasszis átlövő. - Igazi csapatmunkát végeztünk, mert összeszedtük magunkat az elődöntőben elszenvedett kudarc után. Nem reméltem, hogy a szombati vereség után is ilyen sokan eljönnek szurkolni nekünk." Radulovics az athéni olimpián is a csapat vezére volt, igaz rajta és az egész magyar válogatotton már a görög fővárosban is látszott a túlterheltség. Nyoma sem volt a tavalyi világbajnokságon megcsodált mindent elsöprő támadójátéknak, a mieink inkább fogcsikorgatva küzdöttek. A világ legjobbja ebben a helyzetben is megmutatta mit tud, hiszen fáradtan is a torna egyik kiemelkedő teljesítményét nyújtotta, s gólkirálynő lett. A befejezést hazai közönség előtt aranyosra tervezte, de a Norvégia elleni elődöntő lerombolta a dobogó legfelső fokáról szőtt álmokat.
Radulovics Bojana Született: 1973. március 23., Szabadka Magassága/testsúlya: 179 cm/71 kg Posztja: átlövô Klubjai: Sombor (jugoszláv), Radnicski Beograd (jugoszláv), Mar Valencia (spanyol), Caola SE, Dunaferr NK Nevelôedzôje: Katona Sándor, Joszip Szamardzsija Edzôi: Almási Ferenc, Gregorio Garsia, Laurencz László, Kajcsa András, Pánczél Barabás, Zsiga Gyula, Kiss Szilárd Elsô válogatottsága: 2000. július 25., Réunion (Franciaország 25–27) Válogatottsága/góljai: 69/442 Legjobb eredményei: olimpia 2. (2000), olimpia 5. (2004), vb-2. (2003), vb-6. (2001), Eb-3. (2004), BL-1. (1999), EHF-kupa-1. (1998), Szuperkupa-gyôztes (1999), 2x a világ legjobbja (2000, 2003), 4x magyar bajnok, 4x MK gyôztes, magyar gólkirálynô (1995), az év játékosa (2000), vb-gólkirálynô (2003), olimpia gólkirálynô (2004), Eb-gólkirálynô (2004)
"Nagyon görcsösen kézilabdáztunk, nem tudtunk gyors támadásokat vezetni, képtelenek voltunk lefutni ellenfelünket. Hatalmas szégyen ez a vereség, amelynek talán az volt a legfőbb oka, hogy túlságosan nagy volt bennünk a feszültség. Felszabadultabban kellene játszanunk, és ez már nem először derült ki. Vasárnapra igyekszünk összeszedni magunkat, hogy legalább a bronzérmet megszerezhessük" - ígérte az északiaktól elszenvedett 15 gólos vereség után, s Bojana szavatartó ember, tucatnyi találattal járult hozzá a csapat feltámadásához. Így 72 góllal lett a torna legeredményesebb játékosa, s mivel megtisztelő címekből nem volt hiánya az elmúlt fél évtizedben (elég névjegyében a sikerek rovatot végigböngészni) még az az arcátlanság is belefért, hogy kihagyták őt az Európa-bajnokság All Star-csapatából. Helyére - talán udvariassági megfontolásból - a németek jobbátlövője, Grit Jurack került, aki remek játékos ugyan, de teljesítménye meg sem közelítette Radulovicsét. A magyar szurkolók számára azonban érdekesebb kérdés Radulovics Bojana búcsúja a válogatottól. Hogy személye mit is jelentett, azt jelzi: sokan máris reménykednek benne, ha a játékos kicsit kifújja magát, visszatér a nemzeti csapatba, akár már a 2005-ös oroszországi vb-n. Akik viszont jobban ismerik, tudják: még egyszer aligha hagyja ott hosszú hetekre kisfiát, Józsikát. Talán bele kell nyugodnunk: az Eb-bronz valóban Radulovics búcsúja volt.
Az elmúlt 4 év győztesei
2003: Pálinger Katalin 2002: Farkas Ágnes 2001: Balogh Bea 2000: Radulovics Bojana ---- Dánia sorozatban harmadszor nyerte meg a nyári játékokat, amelyen Norvégia és Oroszország nem vehetett részt. Magyarország a legnagyobb esélyesek egyikeként - szerintünk a legnagyobbként - utazott a görög fővárosba, ahol azonban messze elmaradt a várakozástól, még a dobogó közelébe sem került. Mocsai Lajos szövetségi kapitány együttese az ötödik helyért Spanyolországgal mérkőzhetett - és 38-29-re nyert. Győztek a mieink a csoportmérkőzéseken Kína (28-24), Görögország (33-20) és Brazília (35-26) ellen, majd Ukrajnától 23-22-re kikaptak, és ezzel lemaradtak a csoportelsőségről. A negyeddöntőben a vb-döntő "visszajátszásán" - az olimpia kulcsmérkőzésén - újra fejet kellett hajtaniuk (25-23) Franciaország előtt, s ezzel elúsztak nemcsak az arany-, hanem az éremálmaink is. A legszörnyűbb az volt a fiaskóban, hogy valamelyest hasonlított a borzalmas emlékű zágrábi vb-fináléhoz. Igaza volt a hajdani világválogatott Kovács Péternek, az IHF edzőbizottsági tagjának, amikor azt fejtegette ennek a mérkőzésnek a kapcsán, hogy sok gólt kaptunk betörésből és a beállós posztjáról. A támadásainkban alig lehetett felfedezni tudatosságot, leginkább az egyéni akciókat erőltettük. Ismét beigazolódott, hogy Radulovics kimagasló teljesítménye nélkül a többiek gyakran elbizonytalanodnak. Úgy kaptunk ki, hogy Pálinger volt a legjobbunk. Ezúttal sem okultunk korábbi botlásainkból. A döntőben - miként 1996-ban - a dán és a dél-koreai sztáregyütteshez méltó csatát láttunk, amely kétszeri hosszabbításban sem dőlt el, s végül hétméteresekkel szerezte meg az aranyat Jan Pytlik mester együttese (38-36). A dánoknál Fruelund 15 (!) gólt lőtt, az ázsiaiak közül pedig Li Szang Eun volt a legeredményesebb. Kisebb meglepetést keltett Ukrajna, amely a bronzmérkőzésen 21-18-ra legyőzte a franciákat. Nem került magyar az olimpia All Star-csapatába: Schmidt (dán) - Vu Szjun Hi (dél-koreai), Vergeljuk (ukrán), Pecqueux -Rolland (francia), Li Szang Eun (dél-koreai), Fruelund (dán), Daugaard (dán). ---- A nyári játékok legértékesebb csillaga
A dánok a Papp László Sportarénában annak ellenére is Eb-ezüstérmet nyertek - edzőjük, Jan Pytlik hangsúlyozta: nem aranyat vesztettek! -, hogy egyik legjobbjuk, a sérüléssel bajlódó viborgi Katrine Fruelund (26 éves, 174 centi) hiányzott az athénihoz képest átalakított, kissé megfiatalított keretükből. Vajon vele milyen eredményt értek volna el? A Frue becenévre hallgató zseniális balátlövő a nyári játékok kézilabdatornájának egyik legfényesebb csillaga volt, a fináléban 15 gólt lőtt a dél-koreaiaknak. Már olimpiai aranyérmesként (2000) érkezett Görögországba, és hírnevéhez méltóan, egyéni képességeit maximálisan kihasználva, ugyanakkor csapatemberként segítette együttesét sorozatban harmadik ötkarikás aranyához. A torna legértékesebb játékosának választották, s nem csupán ötven gólja miatt. A hétéves kora óta kézilabdázó Fruelund, aki civilben betegápoló nővér, a Vorup és a Randers csapata után került Viborgba. Gyors és fantasztikus a lövőrepertoárja. Olykor elbizonytalanodik, mert nem tud mindig százszázalékosan összpontosítani, de amikor megy neki a játék, akkor káprázatosan csillog. A válogatottban 1997-ben debütált. Éremgyűjteményének értékes darabja az Eb-arany (2002) és az Eb-ezüst (1998), valamint okkal büszke dán bajnoki címeire (2000, 2001) is. Hobbija a zene, s szereti az állatokat. ----
Január A Hódmezővásárhely új edzőjévé nevezik ki Pánczél Barabást. Az EHF-kupában továbbjut a Győr, a KEK-ben a Vác bejut a legjobb 16 közé. A Vasas-Hypo NB I-es mérkőzés után a nézők és az osztrák játékosok vezetői a lelátón összeverekednek.
Február Kulcsár Anita a Cornexiből a Dunaferr SE-be igazol. A BL-ben csoportjában a Dunaferr az első, az FTC a második helyen végez. A KEK-ben a Váci NK az EHF-kupában a Győr negyeddöntős.
Március Válogatottunk Dániában 29-18-ra kikap, majd egy hét múlva Győrben 29-27-re sikerül visszavágnia. A BL-ben a Dunaferr SE az EHF-kupában a Győr elődöntős. A bajnoki alapszakasz győztese a Dunaferr SE.
Április A Győri MK-döntőt a Dunaferr nyeri. A juniorválogatottnak nem sikerül továbbjutnia Eb-selejtező csoportjából. Kiesik a BL-ből a Dunaferr, a Győr viszont bejut az EHF- kupa döntőjébe.
Május A Dunaferr SE a bajnok. Az EHF-kupa-fináléban a Győr az első mérkőzésen 27-27-es döntetlent játszik a dán Viborggal, majd a visszavágón 37-21-re kikap. A BL-ben a Slagelse, a KEK-ben a Viborg révén szintén dán siker születik.
Június 2000 után 2003-ban is Radulovics Bojana a World Handball Magazin szavazása alapján a világ legjobbja. A Budapesten tartott Eb-sorsolás alapján a mieink győri csoportellenfelei: Fehéroroszország, Ausztria, Franciaország.
Július A DVSC új edzőjévé a volt szövetségi kapitányt, Laurencz Lászlót nevezik ki. Az FTC-ből a Cornexi-Alcoába igazol Sugár Tímea kapus. Felkészülési mérkőzéseken kettős sikert arat csapatunk Svédország ellen. A Franciaországban megrendezett tornán pedig együttesünk második.
Augusztus Németh Helga a Dunaferr NK-ba igazol. A franciák ellen Veszprémben 31-31-es döntetlent érünk el, majd Budapesten 33-32-re nyerünk. Az olimpián a Mocsai-csapat a csoportjában második lesz, majd a keresztjátékban kikap Franciaországtól, és végül az ötödik helyet szerzi meg. A döntőben Dánia Dél-Korea ellen kétszeri hosszabbítás után hétméteresekkel védi meg olimpiai elsőségét - sorrendben harmadszor aranyérmes.
Szeptember Hat év után közös megegyezéssel távozik posztjáról Mocsai Lajos szövetségi kapitány, a helyét Kiss Szilárd a Dunaferr NK edzője veszi át.
Október Kijelölik a női Eb-keretet, amelynek újra tagja Siti Beáta, míg Pádár Ildikó a másodedzője, Kocsis Erzsébet a technikai vezetője. Nem sikerül a Győrnek a BL-selejtezőből továbbjutnia.
November A válogatott megkezdi a felkészülést az Eb-re. Farkas Ágnes, aki tagja a keretnek, bejelenti, hogy nem vállalja az Eb-szereplést. Az év játékosa a szövetség szerint Pálinger Katalin.
December A magyarországi Eb-n válogatottunk megnyeri csoportját, a középdöntőben a második helyen végez, az elődöntőben 15 (!) góllal kikap Norvégiától, a harmadik helyért 29-25-re legyőzi Oroszországot. Aranyérmes a dánokat megverő Norvégia. A torna gólkirálynője Radulovics Bojana.
Emlékeztető
XXVIII. NYÁRI OLIMPIA, ATHÉN (GÖRÖGORSZÁG), AUGUSZTUS 14-28. 1. Dánia … 5. Magyarország 6. EURÓPA-BAJNOKSÁG (MAGYARORSZÁG), DECEMBER 9-19. 1. Norvégia… 3. Magyarország BAJNOKOK LIGÁJA 1. Slagelse FH (dán) … Dunaferr NK elődöntős, FTC negyeddöntős KEK 1. Ikast Bording EH (dán) … Váci NK negyeddöntős EHF-KUPA 1. Viborg HK (dán), 2. Győri Graboplast ETO KC … Cornexi-Alcoa a selejtezőből nem jutott tovább