A kimaradó ziccerek bosszúja

Vágólapra másolva!
2004.11.18. 22:21
Címkék
A svédországi Vk csoportküzdelmeiben csütörtökön Izlanddal csatáztak a mieink. Viggo Sigurdsson szövetségi kapitány világbajnokságra készülő együttese a korábbi fordulókban a németektől 29-28-ra, a franciáktól pedig 38-29-re kikapott, s mivel az említettek - amelyeknek "csak" az volt a tét, hogy az első vagy a második helyen jutnak-e a szombati elődöntőbe - Skaliczki László csapatát is legyőzték, a csoportküzdelmek záró fordulójában a szigetországiaknak és a magyaroknak a harmadik hely megszerzése volt a cél.
A két gárda az 1958-as magdeburgi világbajnokságon találkozott először, és a magyarok 19-16-ra nyertek. A csütörtökig játszott 28 mérkőzés mérlege: 17 magyar és kilenc izlandi győzelem, két döntetlen. Ellenfelünk öt olimpián szerepelt, a legjobb eredményét 1992-ben (negyedik hely) érte el, Athénban kilencedik lett. Kilenc világbajnokságon vett részt, 1997-ben az ötödik helyet szerezte meg, s ez a legjobb eredménye. Három Eb-n szerepelt, 2002-ben negyedik lett. A két válogatott legutóbb júliusban az olimpiai felkészülés során, Pápán találkozott, és 32-28-ra győzött Skaliczki László szövetségi kapitány csapata. Legjobbjaink közül akkor Mocsai (7 gól), Harsányi (6), Nagy L. (4) és Bendó (4) emelkedett ki (négyük közül most egyik sem erősíti a keretet a Világkupán).
A fiatal magyar tehetségeknek remek bizonyítási lehetőséggel szolgáló Világkupa azért is hasznos, mert délelőttönként kitűnő körülmények között edzhetnek.
"Erre óriási szükségük van a keret tagjainak, hiszen a torna előtt egy percet sem gyakorolhattak együtt - mondta Barta Ferenc csapatvezető. - Sérüléssel senki sem bajlódik, ugyanakkor a korábbi két találkozó sok energiát kivett a hatalmas iramú sorozatmérkőzésekhez cseppet sem szokott játékosokból. Igaz, az ellenfelek egyike-másika hasonlóan áll. A fegyelméért, az akaraterejéért és a lelkesedéséért egyaránt dicsérhető csapatra az ötödik-nyolcadik helyért is pokoli nehéz mérkőzések várnak, mert nem csupán az elődöntőbe jutó gárdák nagyon erősek. Pénteken utazik a mezőny Göteborgba, vagyis a játékosoknak - és nem csak a magyaroknak - a regenerálódásra alig marad
idejük."
Az A-csoportban az első és a második fordulóban születtek a Vk legvaskosabb meglepetései. A negatív szenzációt a világ- és olimpiai bajnok horvátok szolgáltatták két (Dánia, Svédország) vereségükkel, míg a dánokat méltán csodálhatta a kézilabdásvilág, hiszen négy ponttal várták a harmadik fordulót, amelyben a vb-aranyérmes csaknem teljes gárdájával találkoztak. A megfiatalított svéd együttes az Eb-ezüstérmes Szlovéniától is szerzett pontot.
Skaliczki László mester nevezte Izland ellen Katzirzot, aki belázasodott a hét elején, de az utóbbi két napban már edzett. Ugyanakkor némi aggodalomra adott okot Fazekas kapus megfázása és hőemelkedése.

A szegedi Ilyés (képünkön) mellett a nyíregyházi Tombor is remekelt (Fotó: Czagány Balázs)
A szegedi Ilyés (képünkön) mellett a nyíregyházi Tombor is remekelt (Fotó: Czagány Balázs)
A szegedi Ilyés (képünkön) mellett a nyíregyházi Tombor is remekelt (Fotó: Czagány Balázs)
A messzire kihúzódva védekező izlandiak taktikájára eleinte nem talált ellenszert Magyarország, amelynek a kapujában az újonc Mikler állt. Az újvárosi hálóőr a már Svédországban megsérülő Tatai helyére utazott Északra. A félidő derekáig Gunnarsson járt túl a leggyakrabban Mikler eszén, igaz, a magyarok védekezésben alig segítettek a tehetséges kapusnak (11-6). Támadásban Tombor és Ilyés volt a legaktívabb, miközben Skaliczki mester cserékkel frissítette együttesét, valamint igyekezett olyan cseréket pályára küldeni, akik legalább a ziccereket belövik.
Okkal zsörtölődött a magyar kapitány, hiszen lényegesen szorosabb lehetett volna az állás, ha a százszázalékos helyzeteket belövik tanítványai. Ehelyett maradt a jelentős különbség (14-9). Amikor Mikler többször találkozott a labdával, felzárkózhattak volna legjobbjaink, de támadásban továbbra is gyakran tették naggyá Gudmundsson kapust, akinek olykor Fortuna is segített.
A magyarokat rendre megállították a védők, és csak reménykedni lehetett, hogy legjobbjaink a szünet után ugyanúgy feltámadnak, mint egy nappal korábban Németország ellen, amikor 11 gólos hátrányt ledolgozva egyenlítettek.
A csodára azonban nem volt esély a folytatásban (28-20, 31-22), mert játékosaink elbizonytalanodtak kimaradó helyzeteik miatt. A végjátékra nem maradt nyitott kérdés, ezért
az edzők több taktikai variációt gyakoroltathattak játékosaikkal.

Mi hiányzott együttes játékából?
Skaliczki László:

Sok ziccerünk kimaradt, a fáradt kulcsjátékosaink nem tudtak kellően összpontosítani. A csoportküzdelmek harmadik fordulójában már nem tudtam friss cseréket pályára küldeni, s ezzel új színt vinni a játékba. Mikler kapus a sok gól ellenére is dicsérhető, ám a védekezésünk nem. Gyorsabb, erőszakosabb volt Izland.

Az állás. A-csoport: 1. Dánia 4 pont (2 mérk), 2. Svédország 3 (2), 3. Szlovénia 3, 4. Horvátország 0. B-csoport: 1. Franciaország 4 (2), 2. Németország 4 (2), 3. Izland 2, Magyarország 0

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik