Giro: Bernal nyerte a lerövidített királyetapot, Valter a 21. lett

2021.05.24. 16:21
Egan Bernal megállíthatatlan, egyre közelebb a végső győzelemhez (Fotó: AFP)
A rózsaszín trikóban tekerő Egan Bernal (Ineos Grenadiers) nyerte meg a Giro d'Italia országúti kerékpáros-körverseny 16. szakaszát, így növelte az előnyét összesítésben. A rossz időjárási körülmények miatt, a versenyzők biztonságának érdekében lerövidített királyetapon Valter Attila a 21. helyen ért célba, ezzel továbbra is ott van a top 15-ben: két pozíciót rontva jelenleg a 13. az összetettben.

Sacile és Cortina d'Ampezzo között összesen 212 kilométer, négy első kategóriás hegy (köztük az idei Giro legmagasabb pontja, a 2239 méteres Passo Pordoi, azaz Pordoi-hágó), 5700 méter szintkülönbség, 47 kilométer hegymenet és 44 kilométer lejtmenet, mindez 40 km/h-s széllökésekkel, esővel, köddel és hóval „megfűszerezve” – a 2021-es olasz körverseny királyszakasza. Az eredeti tervek szerint ez várt hétfőn a 184 indulóból még versenyben lévő 154 kerékpárosra, köztük két magyarra, Dina Mártonra és az etapot megelőzően összetettben az előkelő 11. helyen álló Valter Attilára.

Az időjárás azonban felülírta a terveket, a rossz és várhatóan gyorsan változó körülmények miatt, a versenyzők biztonságának érdekében a szervezőbizottság 153 kilométeresre rövidítette le az etapot, és két hegyet, a Passo Fedaiát és a Passo Pordoit kivette a programból.

A fél órával elcsúsztatott rajtnál már csak 153-as volt a mezőny is, mivel Thomas De Gendt feladta a 2021-es Girót. A szakadó esőben nehezen alakult ki szökés, 20 kilométerrel a rajt után sikerült egy kicsit ellépnie a főmezőnytől egy nagyjából 20 fős csoportnak, amelyben az összetettben egyaránt top 20-ban található Dan Martin, Joao Almeida, Davide Formolo és Vicenzo Nibali is ott volt.

Végül hat versenyzőnek sikerült elszakadnia a szökevénycsoporttól is – Martinnak például nem –, miközben a főmezőnyben a rózsaszín trikós Egan Bernal csapata, az Ineos diktálta a tempót, gondosan ügyelve arra, hogy 4-5 perc körül tartsák a szökevények előnyét.

A 2239 méteres Passo Pordoi helyett a 2233 méteres Passo Giau lett a Cima Coppi, vagyis az idei Giro legmagasabb hágója. A hegyhez közelítve a szökevények előnye is folyamatosan csökkent, sőt odafent a szökevénycsoport és a főmezőny is több részre szakadt – az összetett esélyesekkel ezúttal Remco Evenepoel és Valter sem tudta tartani a tempót, kicsit később pedig Simon Yates és egy mechanikai probléma miatt Alekszandr Vlaszov is leszakadt.

Nagyjából 20 kilométerrel a szakasz és öttel a hegy vége előtt Bernal támadott: a 2019-es Tour de France-győztes kegyelmet nem ismerve mindenkit maga mögött hagyott a csoportjából, majd a szökevények mellett is eltekert.

A Passo Giau tetejére is a 24 éves kolumbiai ért fel elsőként, közvetlen üldözőit nagyjából egy perccel megelőzve. Bernal a lejtmenetben sem hibázott, így az utolsó 500 méteren még arra is volt ideje, hogy az esőkabátját levegye, és alaposan megünnepelje a teljesen megérdemelt szakaszgyőzelmét.

Bernalnak még ünnepelni is bőven volt ideje

Mögötte 26 másodperccel érkezett meg Romain Bardet és Damiano Caruso, míg a többiek már percen kívül értek célba. Valter Attila nyolc és fél perces hátránnyal a 21. helyen érkezett meg, ezzel továbbra is ott van a top 15-ben az összetettben: két pozíciót rontva jelenleg a 13. helyen áll.

Dina Márton közel 28 perc hátránnyal a 73. helyen ért célba, összetettben hét helyet javítva a 105. helyen áll.

Kedden jön a második pihenőnap, majd szerdán a Canazei és Sega di Ala közötti 193 kilométeres nehéz hegyi szakasszal folytatódik a viadal.