Kajak-kenu: Kozák nyert 500 méteren, Douchev-Janics 2. lett

2013.05.24. 16:01
Kozák Danuta öt olimpiai bajnokot felvonultató döntőt nyert meg (Fotó: Tumbász Hédi)
A számban olimpiai címvédő Kozák Danuta nyerte meg az 500 méteres női kajakegyesek küzdelmét a szegedi Európa- és világbajnoki válogatóversenyen. A férfi kajakegyesek 1000 méteres döntőjében Dombvári Bence győzött, férfi C–2 1000 méteren pedig a Mike Róbert, Vasbányai Henrik kettős volt a leggyorsabb. A férfi kajakkettesek között 1 km-en az olimpiai bajnok Dombi Rudolf, Kökény Roland duó diadalmaskodott.

A női K–1 500 méteres fináléjának mezőnyéről mindent elmond, hogy öt olimpiai bajnok is szerepelt benne. Kozák Danuta, Kovács Katalin, Douchev-Janics Natasa, Szabó Gabriella és Fazekas-Zur Krisztina mellett ifjúsági-junior ígéreteink, Kárász Anna, Farkasdi Ramóna, Vad Ninetta, valamint a kétszeres vb-bronzérmes Medveczky Erika indult. Kozák végül olimpiai címvédőhöz méltón minden vetélytársát megelőzte – ezzel kiharcolta a részvétel jogát a június közepén sorra kerülő portugáliai kontinensviadalra, s előnybe került az augusztus végén rajtoló, duisburgi vb-vel kapcsolatban is –, másodikként Douchev-Janics Natasa, harmadikként pedig Kárász Anna ért célba.

„Megkönnyebbültem, hogy így sikerült ez a verseny. Megvallom, nagyon izgultam, ám a rajt után nem törődtem semmivel, csak azzal, hogy tiszta erőből végignyomjam a távot. Nagy az elvárás velem szemben, de úgy érzem, ezzel a győzelemmel sikerült bebizonyítani, hogy jó úton indultam el” – mondta Kozák Danuta a versenyt követően.

„Bár ritkán versenyzek külső pályákon, nem nyomasztott az, hogy az előfutam eredménye után a döntőben a kilences pályán rajtoltam. Oldalra nézni nem mertem, így igazából nem tudtam, hogyan állok a versenyben. Csak Annát érzékeltem magam mellett, és őt igyekeztem legyőzni. Jó lett volna nyerni, de Katival a szombati párosban majd javítunk” – magyarázta Douchev-Janics Natasa.

Storcz Botond szövetségi kapitány a nőknél az egyes és páros teljesítmények alapján tesz majd javaslatot a négyes összeállítására.

A férfi kenukettesek 1000 méteres viadalát a KSI duója, a két héttel ezelőtti szegedi világkupa-viadalon meglepetésre győztes Mike Róbert, Vasbányai Henrik duó nyerte, így immár ez a hajó is Eb-résztvevő.

A férfi kajakegyeseknél 1000 méteren a honvédos Dombvári Bence győzött a hazai környezetben lapátoló Bozsik Gábor előtt, míg a többszörös világ- és Európa-bajnok Kucsera Gábor ötödikként végzett.

Dombi Rudolf és Kökény Roland a tavalyi olimpián aranyérmet szerzett K–2 1000 méteren, így mostani sikerük nem meglepetés. Mögöttük a Londonban a kajaknégyes tagjaiként ezüsttel záró Tóth Dávid és Kulifai Tamás érte el a legjobb időt. Kammerer Zoltán és Pauman Dániel kicsúszott a legjobb háromból, ugyanis Ceiner Benjámin és Hufnágel Tibor két tizeddel megelőzte őket.

„A fiúk próbáltak mezőnyben maradni, nehogy a vizükön valaki meglóduljon, és a hetes pályát nem érzékelték, amelyen Ceiner Benjáminék kamikáze pályát nyomtak” – értékelte Dombi és Kökény produkcióját edzőjük, Szilárdi Katalin, aki hangsúlyozta meglehet, az Európa-bajnokságon új, nagyon erős német egységgel kell majd szembenézni versenyzőinknek.

Szombaton kilenc, a vasárnapi zárónapon pedig tíz döntőt rendeznek a válogatóversenyen.