Jégkorong-vb: Dánia legyőzte Kanadát, kiestek a britek és az olaszok

M. D.M. D.
2022.05.23. 21:46
(Fotó: IIHF)
A dán válogatott nagy meglepetésre 3–2-re megverte Kanadát a finnországi jégkorong-világbajnokság hétfői játéknapján, amelyen eldőlt, hogy Olaszország és Nagy-Britannia esik ki az elitből. A csehek az amerikaiak legyőzésével biztossá tették helyüket a legjobb nyolc között.

A-CSOPORT. Ki-ki meccset vívott egymással Kazahsztán és Olaszország, a tét nem volt kisebb, mint a bennmaradás az elitben. Az első harmad után a meccs előtt még pont nélküli kazahok 2–1-re vezettek, és egygólos előnyüket megőrizték a második játékrész végére is (3–2). A záró felvonás elején Kazahsztán kevesebb mint három perc leforgása alatt még kétszer betalált, így a hajrára nem maradtak izgalmak (5–2). Az olaszok hét vereséggel zárták a vébét, velük tehát a mieink biztosan nem találkozhatnak jövőre.

Kazahsztán 2023-ban egymást követő harmadik alkalommal szerepelhet a legmagasabb osztályban, ilyen dicsőséges sorozata eddig csak egyszer, 2004 és 2006 között volt.

A csoport esti mérkőzésén Dánia hatalmas meglepetésre legyőzte a címvédő Kanadát. A skandináv együttes az első harmad után 2–0-ra vezetett, majd a második játékrész közepén – már 2–1-es állásnál – nagy esélyt kapott, hogy újabb gólt vagy gólokat szerezzen, mert az Anaheim Ducksot erősítő Maxime Comtois kiállítása miatt öt percre emberelőnybe került, de a „juharlevelesek” sikeresen kivédekezték ezt a kritikus időszakot. A záró harmad közepén aztán a dánok az ötödik emberfóros helyzetüket már gólra váltották (3–1). Négy perccel ezután Kanada visszajött egy találatra (3–2), de a végjátékban már hat az öt ellen sem tudott egyenlíteni.

A két csapat először 1949-ben játszott egymással a vébék történetében, akkor a kanadaiak úgy nyertek 47–0-ra (!), hogy mind a tizenegy mezőnyjátékosuk eljutott legalább három találatig, Jim Russell pedig egymaga nyolcszor volt eredményes. Azóta 73 év telt, s Dánia most először győzte le Kanadát története során – de még így sem biztos a továbbjutása a negyeddöntőbe, kedden pontot kell szereznie Szlovákia ellen.

A korong a kanadai kapuban, nem először az este folyamán (Fotó: IIHF)

B-CSOPORT. A csehek az előző fordulóban a svédeket legyőző amerikai együttessel játszottak hétfő délután, és verték meg őket 1–0-ra Matej Blumel nyolcadik percben szerzett találatával. Az európai gárda kapusa, Karel Vejmelka huszonnégy védéssel járult hozzá a sikerhez, ami a cseheknek biztos továbbjutást ért és garantálja minimum a harmadik helyet a csoportban. Ha az amerikaiaknak sikerült volna hosszabbításra menteniük a meccset, akkor már ők is negyeddöntősnek mondhatnák magukat, így azonban még akár ki is eshetnek, bár a papírforma nem azt ígéri, hogy ők kikapnak a norvégoktól, a lettek pedig legyőzik a svédeket.

Az esti mérkőzésen a bennmaradás volt a tét: Nagy-Britannia a második harmad után 2–0-ra vezetett Ausztriával szemben, sőt még a 47. percben is kétgólos előnyben volt ellene (3–1), az osztrákok azonban egyenlítettek, majd az utolsó 70 másodpercben szerzett két góllal – abból a másodikat már üres kapura ütötték – meg is nyerték a meccset 5–3-ra. Az olasz mellett így a brit csapat a másik kieső.