Vb 2022: könnyed svájci győzelem; svéd megújulás

Cs. B.Cs. B.
2021.10.12. 22:40
Embolo duplával, Shaqiri két gólpasszal járult hozzá Svájc Litvánia elleni sikeréhez (Fotó: AFP)
Az európai világbajnoki selejtezősorozat B-csoportjában Svédország a gyengébb első félidei teljesítménye után felpörgött, és 2–0-ra legyőzte Görögországot. A C-csoportban Svájc könnyedén, 4–0-ra felülmúlta az utolsó Litvániát.

Csendesen kezdődött a Svédország–Görögország találkozó, már ami a gólokat illeti: az első félidőben egyik csapat sem iratkozott fel az eredményjelzőre, de a stockholmi Friends Arénában összegyűlt hazai szurkolók hüledezhettek, hiszen az előzetesen gyengébbnek gondolt görögök nyolcszor veszélyeztettek (két kapufát is lőttek), míg a svédek csak egyszer.

A második félidőben aztán tótágast állt minden, először érkezett a menetrendszerű Emil Forsberg-gól – a svéd támadó középpályás idén a hetedik gólját szerezte a válogatottban, és az előző, Koszovó elleni meccshez hasonlóan most is tizenegyesből volt eredményes. Mellette a szintén remek formában futballozó Alexander Isak – aki az előző fordulóban is szépségdíjas találatot jegyzett – is eredményes volt, azt követően, hogy elvitte a labdát a kapus mellett, majd az utolsó védőt leültetve a hálóba emelt.

A továbbjutás szempontjából teljesen érdektelen volt a Koszovó–Grúzia párosítás, hiszen a B jelű ötös 4. és 5. helyezettje mérte össze erejét. Annak ellenére, hogy a csapatoknak már a meccs előtt sem volt esélyük a továbbjutásra, a becsületükért azért küzdöttek. A grúz Tornike Okriasvili vezető góljára a Lazióban légióskodó Vedat Muriqi tizenegyesből válaszolt még az első félidő végén. A pontszerzésre irányuló koszovói álom Zuriko Davitasvili miatt végül szertefoszlott (1–2).

Svájc abban a tudatban lépett pályára Litvánia otthonában, hogy ha nyer, akkor ugyanannyi pontot számlálna (14), mint a C-csoport első helyezettje, Olaszország. Ez megfelelő motivációt is adott, hiszen az első félidőben szerzett három találattal gyakorlatilag eldöntötte a sereghajtó Litvánia elleni meccset – Breel Embolo duplájával ezen a mérkőzésen is bizonyította gólérzékenységét, de fontos megemlíteni Xherdan Shaqirit is, aki két gólpasszt is kiosztott. A végeredmény 4–0 lett a svájciak javára, a 94. percben még Mario Gavranovic is betalált.

Habár Észak-Írország idegenben megszerezte a vezetést, Bulgária felülírta taktikáját, s Todor Nedelev duplájával fordított, és 2–1-re győzött.

EURÓPAI VILÁGBAJNOKI SELEJTEZŐK
8. FORDULÓ
B-CSOPORT
Svédország–Görögország 2–0
(Forsberg 58. – 11-esből, Isak 69.)
Koszovó–Grúzia 1–2 (Muriqi 45. – 11-esből, ill. Okriasvili 11., Davitasvili 82.)

1. Svédország 6 5 1 12–3 +9 15
2. Spanyolország 6 4 1 1 13–5 +8 13
3. Görögország 6 2 3 1 7–6 +1 9
4. Grúzia 7 1 1 5 4–12 –8 4
5. Koszovó 7 1 1 5 4–14 –10 4