Vb 2022: angol gólcsúcsbeállítás a „soha véget nem érő meccsen”

HARMATH ÁKOSHARMATH ÁKOS
2022.11.21. 16:54
Potyogtak a gólok a világbajnokságok történetének vélhetően leghosszabb csoportmeccsén (Fotó: AFP)
Mint arról beszámoltunk, rekordhosszúságú, összesen 27 perc hosszabbítást hozó, gólokban igazán gazdag találkozón Anglia 6–2-re legyőzte Iránt a katari világbajnokság B-csoportjának első mérkőzésén hétfőn. A mérkőzés számos statisztikai érdekességet hozott, ezekből válogattunk.

Első alkalommal találkozott egymással Anglia és Irán válogatottja hivatalos mérkőzésen, sőt, az angolok mindössze 10. alkalommal játszottak az ázsiai konföderációba tartozó ellenféllel. A megelőző kilenc mérkőzésen öt győzelem mellett négy döntetlen volt a „háromoroszlánosok” mérlege.

Először kellett kapust cserélni ezen a világbajnokságon, amikor az iráni Alireza Bejranvand összeütközött védőjével, Madzsid Hosszeinivel a mérkőzés 10. percében – Hosszein Hosszeini váltotta a minden bizonnyal orrtörést és/vagy agyrázkódást szenvedő kapust. Legutóbb hasonlóra, vagyis kapuscserére vb-meccsen a 2014-es tornán volt példa, amikor Hollandia váltott a negyeddöntő hosszabbításának végén – Jasper Cillessen helyett érkezett a tizenegyesek során két Costa Rica-i kísérletet is hárító Tim Krul.

Éppen a kapuscsere miatt minden bizonnyal vb-rekordot jelentő 14 perc hosszabbítást jelzett az első félidő végén Raphael Claus játékvezető, aki a második végén újabb tíz perc hosszabbítást rendelt el, s végül a VAR-ozás és az irániak büntetője miatt 13 perc lett a ráadás, azaz összesen 27 percet, vagyis több mint fél félidőnyit hosszabbított – vonatkozó statisztika híján egyelőre csak a megérzésünkre hivatkozva mondhatjuk, ez szinte biztosan világrekord a maga nemében egy világbajnokságon.

Jude Bellingham csupán 19 éves, de már az angolok kulcsemberének tekinthető, 18. alkalommal lépett pályára a válogatottban, s első gólját szerezte a nemzeti csapatban. A Borussia Dortmund középpályása az angol labdarúgás történetének harmadik legfiatalabb játékosa, aki vb-mérkőzésen kezdőként kapott lehetőséget, csupán Michael Owen és Luke Shaw előzi meg a vonatkozó rangsorban, míg Owen mögött Bellingham a második legifjabb vb-gólszerzője lett az angoloknak.

Az 1966-os világbajnokság óta csak egyszer fordult elő, hogy egy csapat több sikeres passzt osztott ki az első félidőben, mint most a 366-ig jutó angolok. A spanyol válogatott négy éve 395 átadásig jutott Oroszország ellen. A másik végletet nézve viszont rekordot döntött az első félidő, az irániak mindössze 46 sikeres passzt hajtottak végre az első 45 percben.

Az irániak eddigi vb-történelmük legsúlyosabb vereségét szenvedték el, először veszítettek el úgy vb-meccset, hogy két gólt szereztek és soha korábban nem kaptak még hat gólt egy mérkőzésen. Az eddigi csúcsot az első, 1978-as világbajnoki szereplésük alkalmával Perutól elszenvedett 4–1-es vereség jelentette.

Ugyanakkor nem mehetünk el szó nélkül a duplázó Mehdi Taremi mellett, aki a csoportkör során a legkésőbbi gólt szerezte, amikor a 45+14+45+13. percben, vagyis tulajdonképpen a 117. percben értékesítette a megítélt büntetőt (a jegyzőkönyv szerint „csak” a 90+13. percben állította be a végeredményt). Ezzel Taremi lett az első iráni játékos, aki világbajnoki meccsen duplázni tudott, egyúttal ő lett hazája legeredményesebb világbajnoki gólszerzője is.

Az angol válogatott a 70. világbajnoki mérkőzésén a 30. győzelmét aratta, másodszor jutott el hat gólig, s egészen a maratoni hosszúságú mérkőzés utolsó három percéig úgy tűnt, beállítja legnagyobb különbségű világbajnoki győzelmét, ám végül az említett Taremi révén szépítettek az ázsiaiak, s lett 6–2 a végeredmény – amivel Anglia beállította a legtöbb gólt hozó vb-mérkőzése 1954 óta fennálló csúcsát (Svájcban 4:4-et ért el Belgium ellen). Csak hajszálon múlt, hogy a legnagyobb különbségű vb-győzelmüket sikerül megismételniük az angoloknak, akik négy éve 6–1-re intézték el Panamát. Érdekes egyébként, hogy pontosan öt gólt még sohasem lőttek vb-meccsen a szigetországiak – hat gólt, ugyebár, többször is, ami a rekordjuk.

Az Anglia–Irán mérkőzés a cserék számát tekintve vb-rekordot hozott: mivel az irániak Bejranvand kapust agyrázkódás gyanúja miatt cserélték le, a stadionban lévő hivatalos orvosi stáb döntése alapján extra lehetőséghez jutott mindkét csapat az öt-öt cserelehetőségen kívül – Irán ki is használta, Anglia nem; összesen 11 cserét jegyzőkönyvezett a bíró.

VILÁGBAJNOKSÁG, KATAR
1. FORDULÓ

B-CSOPORT
Anglia–Irán 6–2 (3–0)
Al-Rajjan, Kalifa Nemzetközi Stadion, 45 334 néző. Vezette: Claus (brazil)
Anglia:
Pickford – Trippier, Stones, Maguire (Dier, 70.), Shaw – Bellingham, Rice – Saka (Rashford, 70.), Mount (Foden, 71.), Sterling (Grealish, 70.) – Kane (Wilson, 76.). Szövetségi kapitány: Gareth Southgate
Irán:
Bejranvand (H. Hosszeini, 20.) – Moharrami, Puraligandzsi, Csesmi (Kanaanizadegan, a szünetben), M. Hosszeini, Mohammadi (Torabi, 63.) – Nurollahi (Azmun, 77.), Karimi (Ezatolahi, a szünetben), Hadzsszafi, Dzsahanbahs (Golizadeh, a szünetben) – Taremi. Szövetségi kapitány: Carlos Queiroz
Gólszerző: Bellingham (35.), Saka (43., 62.), Sterling (45+1.), Rashford (71.), Grealish (89.), ill. Taremi (65., 90+13. – a másodikat 11-esből)

ÉLŐ KÖZVETÍTÉS, STATISZTIKÁK, ITT!

KÉSŐBB
B-CSOPORT
20.00:
Egyesült Államok–Wales (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!

A-CSOPORT
17.00:
Szenegál–Hollandia (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!

ANGLIA
KAPUSOK: 1 Jordan Pickford (Everton), 13 Nick Pope (Newcastle United), 23 Aaron Ramsdale (Arsenal)
VÉDŐK:
2 Kyle Walker (Manchester City), 3 Luke Shaw (Manchester United), 5 John Stones (Manchester City), 6 Harry Maguire (Manchester United), 12 Kieran Trippier (Newcastle United), 15 Eric Dier (Tottenham Hotspur), 16 Conor Coady (Everton), 18 Trent Alexander-Arnold (Liverpool), 21 Ben White (Arsenal)
KÖZÉPPÁLYÁSOK:4 Declan Rice (West Ham United), 8 Jordan Henderson (Liverpool), 14 Kalvin Phillips (Manchester City), 19 Mason Mount (Chelsea), 20 Phil Foden (Manchester City), 22 Jude Bellingham (Borussia Dortmund – Németország), 25 James Maddison (Leicester City), 26 Conor Gallagher (Chelsea)
TÁMADÓK:
7 Jack Grealish (Manchester City), 9 Harry Kane (csk, Tottenham Hotspur), 10 Raheem Sterling (Chelsea), 11 Marcus Rashford (Manchester United), 17 Bukayo Saka (Arsenal), 24 Callum Wilson (Newcastle United)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Gareth Southgate

IRÁN
KAPUSOK: 1 Alireza Bejranvand
(Perszepolisz), 12 Pajam Niazmand (Szepahan), 22 Amir Abedzadeh (Ponferradina – Spanyolország), 24 Hosszein Hosszeini (Eszteglal)
VÉDŐK: 2 Szadeg Moharrami (Dinamo Zagreb – Horvátország), 3 Ehszan Hadzsszafi (csk, AEK – Görögország), 4 Sodzsa Halilzadeh (al-Ahli – Katar), 5 Milad Mohammadi (AEK – Görögország), 8 Morteza Puraligandzsi (Perszepolisz), 13 Hosszein Kanaanizadegan (al-Ahli – Katar), 15 Ruzbeh Csesmi (Eszteglal), 19 Madzsid Hosszeini (Kayserispor – Törökország), 23 Ramin Rezajan (Szepahan), 25 Abolfazl Dzsalali (Eszteglal)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 6 Szaid Ezatolahi (Vejle – Dánia), 7 Alireza Dzsahanbahs (Feyenoord – Hollandia), 11 Vahid Amiri (Perszepolisz), 14 Szaman Goddosz (Brentford – Anglia), 16 Mehdi Torabi (Perszepolisz), 17 Ali Golizadeh (Charleroi – Belgium), 18 Ali Karimi (Kayserispor – Törökország), 21 Ahmad Nurollahi (Sabab al-Ahli – Egyesült Arab Emírségek)
TÁMADÓK: 9 Mehdi Taremi (FC Porto – Portugália), 10 Karim Anszarifard (Omonia – Ciprus), 20 Szardar Azmun (Bayer Leverkusen – Németország)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Carlos Queiroz (portugál)