Vb 2018: macedón bombagól, de spanyol győzelem

2017.06.11. 22:44
David Silva sorozatban a negyedik fellépésén szerzett gólt a spanyol válogatottban (Fotó: AFP)
A spanyol labdarúgó-válogatott 2–1-re győzött Macedóniában a világbajnoki selejtezősorozat európai zónájának hatodik fordulójában. A házigazdáknál pályára lépett Kire Risztevszki, a Vasas védője is. Az olaszok ötöt vágtak Liechtensteinnek, amely a 35. percig tartotta a gól nélküli állást, míg az albánok simán nyertek Izraelben.

MACEDÓNIA–SPANYOLORSZÁG

A spanyol válogatott kezdőcsapatába ismét bekerült a friss Bajnokok Ligája-győztes Dani Carvajal, Sergio Ramos és Isco, míg befejező csatárként Diego Costa kapott lehetőséget, akivel Antonio Conte, a Chelsea menedzsere néhány nappal ezelőtt sms-ben közölte, hogy a továbbiakban nem számít rá. A macedónoknál az Újpest támadója, az U21-es Európa-bajnokságra készülő Enisz Bardi nem játszott, a Vasas védője, Kire Risztevszki viszont igen.

A spanyoloknak 15 perc sem kellett ahhoz, hogy megszerezzék a vezetést, ekkor David Silva talált be, aki sorozatban a negyedik válogatott meccsén szerzett gólt – erre legutóbb a 2010-es vb-n David Villa volt képes. A találat előkészítésében Andrés Iniesta és Jordi Alba vállalt főszerepet (0–1).

Fél óra sem telt el a mérkőzésből, amikor már két góllal vezettek a vendégek, a 27. percben Diego Costa duplázta meg a spanyolok előnyét. Thiago Alcántara oldalpassza után Isco egy villámgyors csellel elment Risztevszki mellett, majd laposan középre gurította a labdát, amit a Chelsea csatára két lépésről a kapuba helyezett – ha ezt nem ő, akkor a mögötte érkező David Silva tette volna meg (0–2).

Az első félidőben magabiztosan és nagy fölényben játszó spanyolok a szünet után kényelmessé váltak, amit a macedónok a 66. percben megbüntettek: Sztefan Risztovszki a jobb oldalon lendületből lefutotta Ramost, betört a labdával a tizenhatoson belülre, majd mielőtt Carvajal menteni tudott volna, elemi erővel a rövid felső sarokba vágta a labdát. Ez volt a macedónok első valamirevaló kapusa lövése a meccsen (1–2).

A spanyolok a folytatásban észhez kaptak, és irányításuk alatt tartották a meccset, de a helyzeteiket nem tudták gólra váltani. Így aztán az utolsó pillanatokig izgulniuk kellett, ám De Gea kapuja nem forgott veszélyben – ahogy egyébként a gólt leszámítva az egész meccsen sem.

OLASZORSZÁG–LIECHTENSTEIN

Az olaszok kapuját természetesen Gianluigi Buffon védte, aki 169. alkalommal öltötte magára a címeres mezt. Nála többször már csak két egyiptomi játékos, Ahmed Hasszan (184) és Hosszam Hasszan (178), a mexikói Claudio Suárez (177) és a szaúdi Mohamed al-Deajea (172) szerepelt több válogatott mérkőzésen. Rajta kívül – Claudio Marchisio és a PSG-től állítólag a távozását kérő Marco Verratti hiányában – a 21 esztendős Lorenzo Pellegrini is bekerült a kezdőcsapatba, aki második meccsén lépett pályára a squadra azzurrában. Leonardo Bonucci elővigyázatosságból nem játszott, hiszen egy újabb sárga lap esetén kihagyni kényszerült volna a szeptemberi, spanyolok elleni csúcsmeccset.

A hazaiak Antonio Candreva révén már a második percben szereztek egy nagyon látványos gólt, de az asszisztens tévesen lest jelzett, így a játékvezető nem adta meg a találatot. Ezt követően az olaszoknak időre volt szükségük, mire fogást találtak a liechtensteinieken, de a 35. percben sikerült megszerezniük a vezetést. Az Atalanta balhátvédje, Leonardo Spinazzola passza után Lorenzo Insigne felpörgette a labdát, mellel igazított rajta egyet, majd kapásból a kapufa segítségével a bal felső sarokba zúdította (1–0).

Az első félidőben nem esett újabb találat, a második elején azonban jött a második olasz találat, Insigne tökéletes ütemű kiugratását követően Andrea Belotti kíméletlenül váltotta gólra a helyzetét (2–0).

A miniállam válogatottja a fordulás után már nem tudott nagy ellenállást kifejteni, csak az olaszokon múlt, hogy végül mekkora lesz a különbség a két csapat között. A harmadik találatot a 74. percben Éder jegyezte, akit néhány másodperccel korábban megfosztottak egy góltól (3–0).

A negyedik gól az Inter csatárához hasonlóan csereként beálló Federico Bernardeschi nevéhez fűződik, aki a 83. percben egy átlövéssel vette be a vendégek kapuját (4–0), míg a hosszabbításban Manolo Gabbiadini is betalált – a változatosság kedvéért ő is csereként szállt be (5–0).

A spanyolok és az olaszok így továbbra is karöltve, 16-16 ponttal vezetik a csoportot, és készülhetnek a szeptember másodikai, egymás elleni slágermérkőzésükre.

A csoport harmadik meccsén az albánok meglepően simán nyertek Izraelben (0–3).

EURÓPAI VB-SELEJTEZŐK
6. FORDULÓ, G-CSOPORT
Macedónia–Spanyolország 1–2 (Risztovszki 66., ill. David Silva 15., Diego Costa 27.)
Olaszország–Liechtenstein 5–0 (Insigne 35., Belotti 52., Éder 74., Bernardeschi 83., Gabbiadini 91.)
Izrael–Albánia 0–3 (Sadiku 22., 44., Memushaj 71.)

I-CSOPORT
Finnország–Ukrajna 1–2 (Pohjanpalo 72., illetve Konopljanka, 51., Beszedin 75.)
Izland–Horvátország 1–0 (Magnússon 90.)
Koszovó–Törökország 1–4 (Rrahmani 22., ill. Sen 6., Cengiz Ünder 31., B. Yilmaz 60., Tufan 82.)

D-CSOPORT, 6. FORDULÓ
Írország–Ausztria 1–1 (Walters 85., ill. Hinteregger 31.)
Moldova–Grúzia 2–2 (Ginsari 15., Dedov 36., ill. Merebasvili 65., Kazaisvili 70.)
Szerbia–Wales 1–1 (Mitrovics 74., ill. Ramsey 35. – 11-esből)