Hamiltoné a pole pozíció; Pérez megverte Verstappent az imolai időmérőn

H. L.H. L.
2021.04.17. 13:33
Hamilton pályafutása 99. pole pozícióját jegyezte (Fotó: AFP)
Lewis Hamilton (Mercedes) szerezte meg a pole pozíciót az F1-es Emilia-romagnai Nagydíj időmérőjén. A második Sergio Pérez lett a Red Bull-lal, míg harmadikként csapattársa, Max Verstappen végzett. A negyedik rajtkocka Charles Leclerc-é (Ferrari), míg az első ötöst Pierre Gasly egészítette ki az AlphaTaurival. Valtteri Bottas a nyolcadik helyen zárta a piros zászlóval is megszakított kvalifikációt.

Max Verstappen magabiztosan vette át az irányítást az imolai szombaton, hiszen a pénteki problémák után elsőként és egyedüliként ment be 1:15 alá a mezőnyből. Az előző napon még mindkét szabadedzésen élen záró Mercedes elé eközben a McLaren is befért, s a harmadik helyen végző Lewis Hamilton hátránya már a hat tizedet közelítette, ami tetemesnek mondható a rövid és gyors pályán.

Május 23., 15.00 Monacói Nagydíj, Monte-Carlo

Jól teljesített a Ferrari, valamint az AlphaTauri is, míg a mezőny megint rendkívül szoros volt, így arra lehetett számítani, hogy apróbb hibák is dönthetnek arról, valamely versenyző már a Q1-ben búcsúzik, vagy egészen a Q3-ig jut el, főleg, hogy a pályahatárok komoly problémát jelentettek a hétvége korábbi szakaszában, vagyis mindennél fontosabb volt a tiszta kör.

Az ugyancsak hűvös körülmények között kezdődő időmérő legnagyobb kérdését így az jelentette, hogy az „ezüstnyilaknak” lesz-e válaszuk, vagy a „vörös bikák” újabb pole pozíciót szereznek, ami Imolában különösen fontos, hiszen nehezen lehet előzni a pályán.

Épphogy elkezdődött az első szakasz, máris lengett a piros zászló, miután Cunoda Juki falnak csapta az AlphaTauriját. A pilóta sértetlenül kiszállt, az autó azonban eléggé megsérült, így sok munka vár a faenzaiakra a kvalifikáció után. Azonban ami a hazai pályán futó csapatnak balszerencse volt, az más alakulatnak jó esélyt teremtett arra, hogy továbbmenjen a Q1-ből.

Az első köröket követően Bottas állt az élre, s a finn onnantól kezdve nem is engedte ki a kezéből az első helyet. Mögötte Hamilton zárt a másik Mercedesszel, míg a harmadik Lando Norris lett a McLarennel. A Red Bull eközben a negyedik és a hatodik helyen következett, Verstappen és Pérez közé kisebb meglepetésre Esteban Ocon ékelődött be az Alpine-nal. A Ferrari a 7–8., míg az előrelépő Aston Martin a 9–10. pozíciót könyvelte el.

Rajtuk kívül továbbment az egyetlen állva maradt AlphaTaurival Pierre Gasly, a másik McLarennel Daniel Ricciardo, továbbá Fernando Alonso, valamint nagy meglepetésre mindkét Williams is, miközben az Alfa Romeo kettőse búcsúzott.

Kiesett: Kimi Räikkönen, Antonio Giovinazzi, Mick Schumacher, a Giovinazzi ellen nem épp sportszerű megmozdulást bemutató Nyikita Mazepin, illetve Cunoda.

A második szakaszban, ahogyan az várható volt, egyesek a közepesen próbálkoztak. A sárga oldalfalú Pirelli mellett a Mercedes duója, Verstappen, illetve a Williams kettőse tette le a voksát, s utóbbi gárda meglehetősen jó köridővel állt elő az első percekben.

Az első próbálkozásokat követően Norris vezetett 1:14.718-cal, majd mögötte Hamilton, Bottas, Verstappen, Leclerc, Bottas, Pérez, Stroll, Sainz, Gasly és Russell egészítette ki az első tízest, vagyis a williamses továbbjutó helyen állt. Igaz, ez nem tartott sokáig, hiszen a Q2 elején a garázsban várakozó Sebastian Vettel nem sokkal később felzárkózott csapattársa mellé a gyors körével, így a fiatal brit kiszorult a top 10-ből.

Az utolsó körökre természetesen a grove-iak is feltették a lágy abroncsokat, a továbbjutás azonban így sem jött össze. Russell lemaradása amúgy nem volt túl nagy, hiszen mindössze 123 ezred választotta el a tizedik helytől.

Az élre Pérez állt, mögé Norris sorolt be, majd Leclerc, Hamilton, Verstappen, Bottas, Gasly, a végre egy jó kört találó Ricciardo, Ocon, valamint Stroll egészítette ki az első tízest, azaz jócskán átalakult a sorrend az utolsó percekben.

Kiesett: a csapattársától majd' 4 tizedet kapó Sainz, illetve Russell, Vettel, Latifi és Alonso.

A harmadik szakasz elején Hamilton állt az élre 1:14.411-es körrel, előnye 91 ezred volt a második Bottas előtt, akit Pérez, Norris és Leclerc követett az első ötösben, míg Bottas hibázott az első próbálkozásakor, és csak a hatodik helyet foglalta el, ezzel teljesítménykényszerbe került.

Bár Hamilton második köre nem sikerült túl jól, végül senki sem tudta megelőzni, így pályafutása 99. pole pozícióját jegyezhette. A hétszeres világbajnok mögé az utolsó pillanatokban remek kört futó Pérez sorolt be, aki mindössze 35 ezreddel maradt el a rajtelsőséget érő körtől.

A mexikói tehát erős teljesítménnyel válaszolt a bahreini kvalifikáción bemutatott gyengébb szereplése után, és képes volt csapaton belül legyőzni az egész eddigi hétvégén gyorsabb Verstappent. Igaz, a holland lemaradása sem számottevő, hiszen 52 ezredet kapott a márkatársától, vagyis az első hármast mindössze 87 ezred választotta el egymástól.

A negyedik Leclerc lett a Ferrarival, ami mindenképpen fantasztikus eredmény a maranellóiak számára. A monacóit Gasly követte, majd Ricciardo, illetve a végén a második helyre is előreugró, ám a körideje törlése után a hetedik pozícióba visszaszoruló Norris érkezett a McLarennel. Az első tízes sorát a csalódást keltő nyolcadik rajkockát megszerző Bottas, Ocon, valamint Stroll egészítette ki.

Folytatás vasárnap 15 órakor a versennyel.