Sebastian Vettel előtt senki sem jegyzett 15 pole pozíciót egy idényen belül, és egyetlen pilóta sem indult az első sorból 18-szor egy szezonban. Előbbi kategóriában Nigel Mansellé volt a rekord 1992-ből 14-gyel, míg utóbbiban hárman osztoztak a csúcson 16-16-tal: Ayrton Senna 1989-ben, Alain Prost 1993-ban, Damon Hill pedig 1996-ban állította fel.
Persze, ahogy azt Vettel is megjegyezte, neki több verseny állt a rendelkezésére, Mansell 16 futamból indult 14-en a pole-ból (ez 87.5 százalékos arány, míg Vettelé 78.95, amellyel ötödik az örökranglistán), az első soros indulások tekintetében pedig mindhárom korábbi rekorder százszázalékos mutatóval zárt.
Az átlagos rajtpozíciók tekintetében Vettel 1.26-tal zárt, ennél Mansell 1992-es és Prost 1993-as mutatója is jobb volt, egyaránt 1.19.
Vettel 17 versenyen fejezett be legalább egy kört az élen, ezzel eggyel felülmúlta Michael Schumacher 2004-es rekordját, és beállította Schumi egy idényen belüli dobogós helyezéseinek számát – 17-et.
A Red Bull a 27. diadalával a konstruktőrök örökranglistáján a Benettont beérve holt versenyben 7. |
Az 5. helyen is holt verseny van, a Brabham, illetve a Formula–1-től gyári csapatával a Brazil Nagydíjon elbúcsúzó Renault között (35-35). A 300 verseny után elbúcsúzó Renault mellett elköszönt a Virgin is az F1-től, jövőre Marussia néven folytatja. |
A Team Lotus elnevezés is eltűnik (Caterhamként indul a gárda 2012-ben), igaz, a Renault felveszi a Lotus nevet, de itt már tényleg nem érdemes kötődést keresni az egykori legendás csapattal, inkább az utcai autókat gyártó Lotus Cars üzleti vállalkozását szimbolizálja majd a gárda. |
Vettel a pole-ok számát (30-nál tart) tekintve maga mögött hagyta Juan Manuel Fangiót, és már hatodik az örökranglistán – csupán 3 pole-ra van szüksége, hogy Jim Clarkot és Alain Prostot utolérve feljöjjön a 3. helyre.
Vettel csapattársa, Mark Webber pályafutása 7. győzelmével utolérte az örökranglistán Juan Pablo Montoyát és René Arnoux-t.
Webber az idei ötödik győztes az F1-ben, és az első 2004 óta, aki az idényzárón aratta első diadalát abban az évben. Hét éve éppen Montoya zárta győzelemmel a szezont Brazíliában, aki ezzel elbúcsúzott a Williamstől, ahol Webber vette át a helyét.
A 2011-es csupán a negyedik szezon a Formula–1-ben 1992, 2000 és 2002 után, hogy csak heten álltak fel a dobogóra F1-es futam után, ennél kevesebben sohasem végeztek az első háromban egy szezon alatt. Ráadásul az egyhangúságot erősíti, hogy egyik korábbi évben sem volt ilyen sok verseny.
Webber 30. dobogós helyezésével is utolérte Montoyát az örökranglistán, míg a harmadik helyezett Jenson Button a 43.-kal Jackie Stewartot érte be a 14. helyen. Button 50 verseny óta nem indult a pole pozícióból, míg Michael Schumacher nyeretlenségi szériája 40 futamra nyúlik vissza.
A 100. ferraris versenyét teljesítő Felipe Massa legjobb idei eredménye az 5. helyezés volt, hatszor futott a célba ebben a pozícióban. 1981 (Didier Pironi) óta ő az első ferraris, aki az összes futamon elindult, de egyiken sem állt fel a dobogóra egy idényben. Ivan Capelli is közel járt ehhez 1992-ben, de az olasz két futammal az idény vége előtt kirakták a csapatból.
Webber az idény végére tartogatta a legjobbat - versenytudósítás |
Webber: Megérdemeltem ezt a győzelmet - reakciók |
„Senki sem hitte el, hogy Vettelnek műszaki gondja van" - lapszemle |
A brazil a 10. pilóta az F1-ben, aki 100 rajtig jutott ugyanannál a csapatnál, ezt Ayrton Senna sem mondhatta el magáról mclarenesként, ő 96 futam után igazolt át a Williamshez. A legtöbb rajt Schumacheré a Ferrarinál (180), őt David Coulthard (150, McLaren) és Jacques Laffite (132, Ligier) követi. Massának még három verseny kell ahhoz, hogy Rubens Barrichellót megelőzve a második legtöbb futamot magáénak tudó Ferrari-versenyző legyen.
A három kiscsapat pilótái közül a 19 idei versenyből 17-szer Heikki Kovalainen volt a leggyorsabb, csak kétszer kapott ki csapattársától, Jarno Trullitól.