Az asztalitenisz, vagy pingpong az a sportág, amelyet a legtöbben gyermekkorukban legalább egyszer kipróbáltak. Többek között ezért is töretlen, sőt folyamatosan felfelé ívelő a sportág népszerűsége világszerte, de talán kevesen tudják, hogy a mai napig, a világbajnokságok egyik legsikeresebb nemzete a magyar és 2019-ben, minden idők legnézettebb, legnagyobb elérésű világbajnokságát rendezték, Budapesten.
Nyár közepén pedig nem véletlenül érkeztek nagy elvárásokkal a világ legjobb férfi és női pingpongosai a magyar fővárosba. Az elmúlt évtizedek alapján várható kínai fölény papírforma szerint valósult meg, de több, hatalmas meglepetés színesítette a három kiírást.
Labdarúgásból jól ismert kupasorozatok alapján, a Feeder, az asztalitenisz Konferencialigája; a Star Contender, az Európa-liga; a Champions, pedig a Bajnokok Ligájának felel meg.
A fővárosi eseményeket 649 órán át sugározták élőben, 196 országban és összesen 334 millió, igen, HÁROMSZÁZHARMINCNÉGY MILLIÓ ember követte csak a TV-ben. A férfiak döntője kimagaslott: volt, hogy egyszerre 22 millió fő tapadt a képernyőre.
A közösségi médiában még nagyobbat hasított a kéthetes pingpongfieszta:
Közel 150 millió embernek, majdnem félmilliárd alkalommal jelentek meg az eseménnyel kapcsolatos tartalmak.
A videókat különösen szerették a többségében távol-keleti követők, hiszen 700 ezernél is több órányi felvételt tekintettek meg.
Ezekben a számokban a turisztikai szempontból legfontosabb tényező, Budapest csodálatos látképének megmutatása minden egyes alkalommal, nem beszélve arról, hogy a közvetítésékben, valamint a videók, bejegyzések, hírek, fotók szövegében minden alkalommal megemlítik a rendező országot, várost. És ez nem lenne másként egy esetleges Grand Smash rendezése esetén sem. Ez az esemény a Nemzetközi Asztalitenisz Szövetség égisze alatt, a világbajnokságok utáni, második legnagyobb viadal. Eddig egyetlen egyszer, Szingapúrban rendeztek, de ereje, hozama a sportágon belül Wimbledonéhoz vagy bármelyik, a teniszből jól ismert Grand Slam versenyéhez hasonlítható
Több mint három éve rendezték „Minden idők legjobb világbajnokságát” – ahogy Thomas Weikert, a Nemzetközi Asztalitenisz Szövetség akkori elnöke fogalmazott, a számokból tisztán látszódott, hogy ha megfelelő mennyiségű idő áll rendelkezésre a szervezéshez, egy ilyen horderejű esemény profitot termel csupán a vendégéjszakák és a költések alapján is. Ráadásul, a nagyon nehezen mérhető, utazási kedvet befolyásoló, és jövőbeni vásárlások számát nem is számolták bele '19-es vb összefoglalójába.
A pingpong egyszerűsége, egyben a nagyszerűsége és ez igaz a sportesemények hatására is: egyre több gyermek kezdd el sportolni, ha a legjobbakat látják, akik a saját példaképeik lehetnek, valamint a rendező városba érkezők magas költési kedve és az esemény miatt, később hazánkba látogatók is plusz bevételt jelentenek a helyi szolgáltatóknak, így munkát a dolgozóknak. Az eddigi tapasztalatok alapján, nem lenne ez másképp a Grand Smash alatt sem.
Adatok és fotók forrása: World Table Tennis