Jelentésében az Európai Unió végrehajtó testülete kiemelte: a sport társadalmi, gazdasági és szervezeti vetületeinek megerősítését az tette lehetővé, hogy a több mint egy éve életbe lépett Lisszaboni Szerződés – újdonságként az uniós szerződések eddigi történetében – előirányozta a tagállami sportpolitikák támogatását és koordinálását.
Intézkedéseket a bizottság elsősorban azokon a területeken kezdeményezett, ahol "a tagállamok nemzeti szinten nem tudnak megbirkózni a kihívásokkal".
Andrula Vasziliu, az oktatásügyért, kultúráért, többnyelvűségért és ifjúságpolitikáért felelős európai biztos – közleménye szerint – hangoztatta, hogy „a sport kiemelt fontosságú mind Európa gazdasága, mind társadalmi modellje szempontjából". Az „elfogadott intézkedések hangsúlyozzák a sport társadalmunkban betöltött szerepének fontosságát, és hozzájárulnak a sport irányításának javításához" – tette hozzá a ciprusi biztos.
A testület egyebek között javasolta, hogy az EU vegye fontolóra az Európa Tanács doppingellenes egyezményéhez történő csatlakozást, dolgozzon ki a kombinált sport- és általános oktatásra vonatkozó európai iránymutatásokat, vezessenek be nemzetközi sporteseményekre vonatkozó biztonsági intézkedéseket és követelményeket, folytatódjék a nemzeti iránymutatások kidolgozása a testmozgásra vonatkozó uniós iránymutatások alapján, dolgozzanak ki a sportrendezvények megközelíthetőségére vonatkozó normákat (összhangban az európai fogyatékosságügyi stratégiával is), továbbá segítsék elő a nők számára vezetői pozíciók betöltését a sport területén.
Gazdasági téren a bizottság azt javasolta, hogy a sportegyesületek alakítsanak ki mechanizmusokat a médiajogok kollektív értékesítésére a bevételek igazságos újraelosztása érdekében, fordítsanak több figyelmet a sporttal kapcsolatos szellemi tulajdonjogokra, cseréljék ki a bevált gyakorlatokat a sport átlátható és fenntartható finanszírozására vonatkozóan, kövessék nyomon az állami támogatásokról szóló jogszabályokat a sport területén; maradéktalanul használják ki a felzárkóztatási (strukturális) EU-alapok sporttal kapcsolatos lehetőségeit, és törekedjenek a valamennyi tagállamra vonatkozó, összehasonlítható statisztikai adatok gyűjtésére.
A sport szervezésére vonatkozóan pedig a bizottság egyebek között azt ajánlotta, hogy az unióban ösztönözzék a jó vezetési gyakorlatot a sport terén, készítsenek tanulmányt az átigazolási szabályokról (és ennek alapján adjanak iránymutatást), továbbá támogassák a szociális partnereket és sportszervezeteket egy uniós szintű párbeszéd kialakításában a sport- és szabadidős ágazatban.
A javaslatokat a közeljövőben az EU-tagországok kormányai és az Európai Parlament is megvitatják.
Emlékeztetett a bizottság arra is, hogy 2009–2010 során 6 millió eurót meghaladó összeget biztosított az egészségvédelmet, társadalmi befogadást, önkéntességet, a fogyatékosok akadálymentes közlekedését, nemek közötti esélyegyenlőséget, valamint a dopping elleni küzdelmet célzó, körülbelül 40 sportprojekt támogatására. Tizenkét új projekt idén indul – tette hozzá a testület.