Későn jött a portói álomgól, a Chelsea jutott be az elődöntőbe

BACSINSZKI ÁDÁM (percről percre), MURÁNYI DOMONKOS (összefoglaló)BACSINSZKI ÁDÁM (percről percre), MURÁNYI DOMONKOS (összefoglaló)
2021.04.13. 20:50
N'Golo Kanté (7) volt a Chelsea egyik legjobbja a visszavágón (Fotó: AFP)
Mehdi Taremi káprázatos góljával a Porto ugyan 1–0-ra legyőzte a Chelsea-t a labdarúgó Bajnokok Ligája sevillai negyeddöntős párharcának visszavágóján, de 2–1-es összesítéssel így is az angol csapat jutott be a legjobb négy közé – hét év után először.

BAJNOKOKLIGÁJA
NEGYEDDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓ
CHELSEA (angol)–FC PORTO (portugál) 0–1 (0–0)
Sevilla,
Ramón Sánchez-Pizjuán Stadion, zárt kapuk mögött. Vezette: Turpin (francia)
CHELSEA: É. Mendy – Azpilicueta, Thiago Silva, Rüdiger – R. James, Jorginho, Kanté, Chilwell – Mount (Zijes, 86.), Havertz (Giroud, 90+2.), Pulisic. Menedzser: Thomas Tuchel
PORTO: Marchesín – Manafá (Nanu, 75.), C. Mbemba, Pepe, Zaidu – S. Oliveira (Fábio Vieira, 84.), Grujics (Taremi, 63.), Uribe – Corona (Luis Díaz, 75.), Marega (Evanilson, 75.), Otávio. Vezetőedző: Sérgio Conceicao
Gólszerző: Taremi (90+3.)

Továbbjutott: a Chelsea, 2–1-es összesítéssel.

Hat nappal a párharc első meccse után a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos beutazási korlátozások miatt másodszor is a sevillai Ramón Sánchez-Pizjuán Stadionban csapott össze egymással a Chelsea és az FC Porto a Bajnokok Ligája negyeddöntőjében – ezúttal hivatalosan az angol együttes „pályaválasztásával”.

Múlt hét szerdán Mason Mount és Ben Chilwell találatával a londoni alakulat 2–0-ra győzött, s amikor a Chelsea megnyerte párharca első meccsét a BL egyenes kieséses szakaszában, akkor az eddigi tíz alkalomból nyolcszor tovább is jutott – a két kivétel az 1999–2000-es idényben az FC Barcelona, valamint a 2006–2007-es évadban a Liverpool elleni kiesés.

Thomas Tuchel, a Chelsea német vezetőedzője klasszikus középcsatár nélkül állította össze a kezdőcsapatát, ez sokat el is árult a londoniak szándékairól: kontrajátékra rendezkedtek be, és nekik tökéletesen megfelelt, ha gól nélkül lefolyik a kilencven perc. A Porto próbálkozott ugyan, az első félidőben Jesús Coronának volt is két lehetősége, de a Chelsea jól menedzselte a meccset és a kétgólos előnyét.

Ez volt a BL-idény második mérkőzése, melynek első félidejében egyik csapat sem találta el a kaput – az első ilyet tavaly ősszel a Dinamo Kijev és a Ferencváros játszotta egymással.

A játék képe a szünet után sem változott meg. A 65. percig kellett várnunk a kaput eltaláló első kísérletre, ekkor a csereként beálló Mehdi Taremi fejesét Édouard Mendy magabiztosan fogta. A hosszabbításban aztán a „hazaiak” is eljutottak egy lövésig, Mason Mount próbálkozásánál Agustín Marchesín hárított.

Amikor már mindenki elkönyvelte a gól nélküli döntetlent, akkor Taremi káprázatos, ollózós mozdulattal lőtt góljával a portugálok a 93. percben megnyerték a mérkőzést – a Chelsea legutóbb 2005 áprilisában kapott gólt ilyen későn BL-meccsen, akkor a Bayern játékosa, Mehmet Scholl 94:55-nél talált be –, de ennél több mindenre már nem maradt idő.

A Chelsea 2014 után először, összességében nyolcadszor jutott be a Bajnokok Ligája elődöntőjébe, ami angol csúcs. Az abszolút örökrangsort a Real Madrid (13) vezeti a Bayern München (12) és az FC Barcelona (12) előtt. A „kékek” a legjobb négy között a Real Madrid–Liverpool párharc továbbjutójával találkoznak.

A MÁSIK MÉRKŐZÉSEN
Paris Saint-Germain (francia)–Bayern München (német) 0–1 (Choupo-Moting 40.)
Továbbjutott: a Paris Saint-Germain, 3–3-as összesítéssel, idegenben szerzett több góllal

MÁSODIK FÉLIDŐ

90+6. PERC: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+4. PERC: GÓÓÓL, VEZET A PORTO! A csereként beállt Taremi szenzációs gólt ollózott a bal felső sarokba Nanu beadása után (0–1).

90+2. PERC: Pulisic került nagy helyzetbe, az emelése nem jutott át a kapuson, majd Nanu tisztázott.

90+2. PERC: Giroud is kap néhány percet, Havertz helyett áll be.

Négy perc a ráadás.

88. PERC: Luis Díaz rántotta vissza Pulisicet.

86. PERC: Az angoloknál az első, Mount helyén Zijes a pályán.

84. PERC: Az utolsó portugál csere Fábio Vieira, Oliveira helyére érkezett.

80. PERC: Rüdiger fejelte rá ellenfelére a labdát, ami így éppen Mendyhez került.

75. PERC: Hármas csere a Portónál, Nanu, Evanilson és Luis Díaz is beállt, Manafának, Coronának és Maregának ennyi volt.

74. PERC: Corona addig rángatta az ellenfelét, amíg megkapta a sárga lapot.

70. PERC: Pulisic került ismét helyzetbe, de ezúttal sem jutott el a kapuig a labda.

Pepének a mai a 104. mérkőzése a legrangosabb európai kupasorozatban, ezzel megelőzte a portugál örökranglistán Luis Figót (103) – már csak egy bizonyos Cristiano Ronaldo (176) van előtte.

65. PERC: És övé az elsőt kaput talált lövés... Pontosabban fejes, de a gyengécske próbálkozás Mendynek nem okozott gondot.

63. PERC: A Porto változtat először, Grujics helyett Taremi a pályán.

57. PERC: Kanté remek passzal hozta helyzetbe Mountot, az angol lövését az utolsó pillanatban blokkolták.

Ez mindössze a második olyan meccs az idényben, amikor egyik csapat sem jegyezhetett fel kaput talált lövést az első játékrészben – az első a Dinamo Kijev–Ferencváros csoportmérkőzés volt.

54. PERC: Chilwell beadását nem találta el Pulisic – hat méterre, szemben a kapuval...

50. PERC: Jó beadás a jobb szélről, James fejelte ki a labdát. A negyedik Porto-szöglet sem hozott veszélyt.

46. PERC: Méghozzá egy sárga lappal, Pulisicet gáncsolta el Oliveira.

46. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

Kanté rendesen bejátssza a pályát

A másik mérkőzésen a Bayern München 1–0-ra vezet Párizsban a PSG ellen.

ELSŐ FÉLIDŐ

45+1. PERC: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

Egy perc a ráadás.

42. PERC: Veszélytelen portói szöglet, Havertz tisztázott a rövidnél.

A Porto a legutóbbi hét alkalommal nem tudott nyerni, amikor angol csapattal nézett farkasszemet (két döntetlen, öt vereség).

33. PERC: A Chelsea sem akar lemaradni, éppen Chilwell engedte el Coronát, aki nagy helyzetben a kapu fölé bombázott.

31. PERC: Rosszul tolta el a védelmét a Porto, Chilwell előtt ott volt az üres folyosó a kapuig, ám Kanté indítása túlságosan hosszú volt.

27. PERC: Ügyesen jutott el a Porto kapujáig a Chelsea, végül Havertz lövésébe beleértek.

19. PERC: Portugál szöglet után gyors ellentámadás londoni részről, a végén James lőtte el keresztbe a labdát.

A Chelsea tizenegyedszer nyerte meg az egyenes kieséses szakaszbeli párharcának első mérkőzését a Bajnokok Ligájában, az eddigi tíz alkalomból nyolcszor továbbjutott a gárda.

11. PERC: Óriási hiba Mendytől! Az angolok kapusa nemes egyszerűséggel odapasszolta a labdát Coronának, ám a blokk nem késett, így megúszta a Chelsea.

8. PERC: A sarokrúgásból nem alakult ki veszély, könnyedén tisztáztak a portugálok.

7. PERC: Mount lőtt a tizenhatos vonaláról, a blokkról az alapvonalon túlra pattant a labda. Jöhet az első szöglet.

6. PERC: Otávio játszotta volna meg Coronát, de pocsék lett az indítás.

A német már rendben, folytatni tudja a meccset.

3. PERC: Havertz maradt lent egy Pepével való fejpárbaj után. Clémentnek meg kellett állítania a játékot.

2. PERC: Grujics már a tizenhatos előterében járt, Kanté remek szerelést mutatott be.

1. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS! A Chelsea indította útjára a labdát.

Kék szerelésben játszik a Chelsea, fehérben a Porto.

A PSG–Bayern München tudósítását itt tekintheti meg!

A párharc győztesére a Real Madrid–Liverpool továbbjutója vár az elődöntőben.

A mai menü

Az első meccset Mason Mount és Ben Chilwell góljával 2–0-ra nyerte meg a Chelsea.

A mérkőzés játékvezetője a francia Clément Turpin.

A találkozót a Spíler2 élőben közvetíti.

Köszöntjük kedves olvasóinkat a Chelsea–Porto Bajnokok Ligája-mérkőzés online tudósításában. Hamarosan kezdünk, tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

Ha évek múltán visszaemlékezünk Thomas Tuchel (egyik segítője Lőw Zsolt az edzői stábban) londoni szerepvállalására, sikerességét alighanem a német labdarúgók csapatba építése határozza meg. A menedzser januári kinevezésében bizonyára szerepet játszott, hogy „gatyába rázza” honfitársait: a tavaly nyáron szerződtetett Kai Havertz (80 millió euró) és Timo Werner (53 millió euró) ugyanis mélyen tudása alatt teljesített a Chelsea-ben. Nos, a munkamániás szakvezető irányításával előbbi kezd magára találni, a Crystal Palace elleni 4–1-es győzelem alkalmával gólt szerzett és gólpasszt adott.

„Korábban többször bizonyította klasszisát, ám a Porto elleni BL-negyeddöntő első meccsén nem játszott jól – értékelt Thomas Tuchel a Chelsea honlapján. – Kai Havertz tudását mindenki elismeri az együttesnél, egy-egy gyengébb teljesítmény után megadom neki a második esélyt. A Crystal Palace ellen élt a lehetőséggel, megértette, mit várok tőle, és teljesítette is. Hasonlóan eredményes szereplést remélek a Porto elleni visszavágón, s talán azok is játszhatnak, aki kimaradtak szombaton a csapatból.”

Thomas Tuchelnek nagy szüksége lenne a jó formában futballozó Timo Wernerre az idény hajrájában, de a villámléptű támadó szenved az Észak-Macedónia elleni vereség (1–2) óta. A német válogatott csatáraként került a kritikák kereszttüzébe a vb-selejtezőn kihagyott helyzete miatt, áprilisban még nem szerzett gólt klubjában, mindenesetre neki is adott hasznos tanácsot Thomas Tuchel.

„Az agya és teste tudja, mit tegyen. Nem kell külön gyakorolnia a befejezéseket, olyan ez, mint amikor a nő nem akar elmenni a férfival vacsorázni: nem erőltetjük, inkább hátralépünk egyet, és csendben bizakodunk.”

Az angol szurkolók ellenben joggal reménykedhetnek a továbbjutásban, mert a Chelsea kétgólos előnyből várja a Porto elleni keddi visszavágót.