Michael Reiziger

Vágólapra másolva!
2006.08.30. 20:32
Címkék
Michael Reiziger - PSV Eindhoven

nemzetisége:
holland
72/1
születési hely:
Saint Martinus (Amstelveev)
ideje:
1973.05.03.
pozíció: középhátvéd, jobbhátvéd
magassága: 178 cm
súlya: 73 kg
korábbi klubjai:
St. Martinez, Ajax, Voilendam, Gröningen, Milan, Barcelona, Middlesbrough
sikerei:
vb-negyedik (1998), Eb-bronzérmes (2000), Eb-résztvevő (1996, 2004), BL-győztes (1995), Európai Szuperkupa-győztes (1995, 1998), Világkupa-győztes (1995), holland bajnok (1995, 1996, 2006), Holland Kupa-győztes (1993), holland Szuperkupa-győztes (1994, 1995), UEFA-kupa-győztes (1992), spanyol bajnok (1998, 1999), Spanyol Kupa-győztes (1998)

Michael Reizigert roppant egyéni fejformával áldotta meg az ég, s ugyanilyen fura, nem szokványos pályafutása is: 1995-1996 között talán a világ legjobb jobbhátvédje volt, majd miután a Milanba, később a Barcelonába igazolt, egészen 2003-ig nem találta egykori önmagát, s néha tényleg nevetséges dolgokat művelt a pálya szélső régióiban. Azonban 30. születésnapja tiszteletére összekapta nadrágján az addig átmenetileg igencsak löttyedt korcot, magyarán felkapaszkodott a futball mélységes bugyraiból s visszaverekedte magát a csúcsra, nem mellékesen a holland válogatottba is - csak példaként lehet elszántságát, megújulni vágyását minden labdarúgó elé állítani!

A kis Michael Amszterdam közelében született - pár házzal arrébb lakott Edgar Davids, jó haverja, valamint Patrick Kluivert - s miután édesapja négyéves korában elvitte el őt egy Ajax-meccsre, kezdetét vette Reiziger jr. szerelme a futballal. Kedvence a holland Ruud Krool, a vb-ezüstérmes válogatott jobb-bekkje volt. A legényke a St. Martin nevű klubban kezdett el focizni, majd 12 éves korában az Ajax meghívta egyik nyílt napjára - a kissrác azonban az izgalom miatt előző este egy hunyásnyit sem aludt, ezért próbamérkőzésén egyetlenegyszer sem ért a játékszerhez!!! Szerencsére az amszterdami megfigyelők már látták annakelőtte is a labdába rúgni őt, így végül is leigazolták az Ajax-akadémiába. Reiziger akkoriban még jobb oldali középpályást játszott, s már 17 évesen, 1990-ben bemutatkozhatott az Ajax I-ben, amikor Leo Beenhakker engedélyezett neki egyetlen meccset. Ám mivel a nagyok között van't Schipt, Jonk, Wouters és Kreek is előtte állt a rangsorban, tizenévesként többször is kölcsönadták, előbb a Volendamnak, aztán a Groningennek (a kettő között egy fél évet az Ajaxban is eltöltött). Érdekes módon a Groningen méregzöld-fehér színeiben utolsó bajnokiját éppen az Ajax ellen játszotta, ahol számukra a bennmaradás volt a tét, ráadásul a mérkőzésen éppen cimborája, Edgar Davids fogta őt. A pályán jól elbeszélgettek egymással, aztán hősünk egyszer csak odaszólt Davidsek: "Szevasz!", s elviharzott, ám kihagyta a nagy gólhelyzetet. A második félidőben aztán Davids kiáltott neki oda: „Most én jövök!”, elszáguldott, s abból gól is lett. A lefújás után viszont mégis Reiziger örülhetett, lévén 2:1-re győztek s így nem esett ki a klub.

Második kölcsöndekádjában belőtte élete első gólját is, ami nem akármilyen találat volt: a PSV ellen 60 méterről köszöntött be a 100-szoros válogatott, Európa-bajnok Hans van Breukelennek!!! Természetesen vissza is hívták őt az amszterdamiak, s az edző, van Gaal jobbhátvédet faragott belőle, ami telitalálatnak bizonyult: a srác bejátszotta magát az Ajax aranycsapatába, s minden nyerhetőt a klubvitrinbe fuvarozott vállvetve fiatal társaival (van der Sar, Bogarde, Frank de Boer, Rob de Boer, Overmars, Litmanen, Finidi, Seedorf, Davids, Kanu és Kluivert). 1994 októberében a norvégok elleni mérkőzésen a válogatottban is bemutatkozhatott, majd Bogarde és Blind oldalán a védelemben végigjátszotta az 1996-os Európa-bajnokságot is, ami után Davidshez, Bogarde-hoz és Kluiverthez csatlakozva szerződése lejártával ingyen aláírt az olasz AC Milanhoz. Berlusconiék akkoriban a fiatal hollandokban látták a klubot nemrégiben a csúcsig repítő Rijkaard, van Basten, Gullit utódait, ám óriási csalódást okozott mind a négy tulipános fiatal. Ebben az élen járt hősünk, egyik gólt a másik után kapták miatta, pedig egy esztendő alatt mindössze 10 mérkőzést játszott – szerencséjére egy komolyabb sérülése megakadályozta mélyrepülésének kiteljesedését…

Egykori mentora, (nagyarca) van Gaal viszont nem felejtette el a hátvédet, így Kluiverttel és Bogarde-dal egyetemben magához szólította a Barcelonába, ahol megpróbálta újra összerakni egykori Ajaxát, aminek csúcspontján kilenc holland játékosig jutott. Viszont Reizigernek eleinte Katalóniában sem ment igazán a játék, rengeteget kritizálták őt és miatta van Gaalt is, azonban a hollandusok a szezonok végére rendre összekapták magukat – így végül a bekk kétszeres spanyol bajnok és kupagyőztes lett, úgy, hogy a Copa del Rey fináléjában ő lőtte be a mindent eldöntő tizenegyest! Egyébként pechjére nem akármilyen vetélytársakkal kellett hadakoznia: Milánóban a veterán Tassotti és a fiatal Panucci, az érte négymillió dollárt kifizető Barcelonában először a helyi legenda Albert Ferrer, később a XX. század eleji klubikon, Charles Puyol miatt kellett gyakran a kispad ülőkéjével kifényesítenie nadrágja hátulját. Oranje-témában mellette szólt viszont az a tény, hogy fiatal jobbhátvédek nem éppen sűrű, tömött sorban tűntek fel akkoriban Hollandiában, így a kiváló Stan Valckxot kiszorító Reizigernek a válogatottban stabil helye volt. Így aztán némileg meglepő módon végigjátszotta (és remekül!) az 1998-as világbajnokságot illetve a 2000-es, félig hazai Európa-bajnokságot is. Igazán nem rajta múlt, hogy mindannyiszor a tizenegyesek miatt buktak el a narancsmezesek.

Fura módon, amikor a Barcából elküldték van Gaalt, s egyre kevesebb holland maradt a klubnál, s egyre gyengébb eredmények jöttek, neki annál jobban ment a játék, 2004-re már a gránátvörös-kékek erősségének számított, az azévi kontinensbajnokság mind a 10 Oranje-illetőségű selejtezőjén pályára lépett, igaz, csak négyszer kezdőként. 31 esztendősen négy portugáliai EB-mérkőzésen is pályára lépett, nem is ment neki rosszul, ám sejthető módon ez volt (pontosabban a hazaiak elleni 90 perc) hattyúdala a válogatottban. A torna után Angliába tette át székhelyét, elutasítva a Barca négy évre szóló szerződéshosszabbítási ajánlatát a Middlesbrough-hoz írt alá - pedig egy esztendővel korábban néhány újság már kész tényként közölte, hogy Reiziger a MU-hoz igazolt. Nem sokáig maradt azonban Angliában, pedig korához és posztjához képest igencsak jó átlagokat ért el, másfél év után (éppen a legnagyobb Boro-siker, az UEFA-kupa-döntő előtt) hazaért Hollandiába, a PSV-hez, ahol tavasszal azonnal egy bajnoki címmel nyitott.
90-91 
Ajax Amsterdam  
91-92 
Ajax Amsterdam  
92-93 
Volendam  
10 
92-93 
Ajax Amsterdam  
93-94 
FC Groningen  
34 
94-95 
Ajax Amsterdam  
34 
BL 
11 
95-96 
Ajax Amsterdam  
26 
BL 
96-97 
Milan AC 
10 
BL 
97-98 
FC Barcelona 
29 
BL 
98-99 
FC Barcelona 
26 
BL 
99-00 
FC Barcelona 
29 
BL 
11 
00-01 
FC Barcelona 
25 
BL+UEFA 
4+6 
0+0 
01-02 
FC Barcelona 
13 
BL 
02-03 
FC Barcelona 
21 
BL 
03-04 
FC Barcelona
28 
UEFA 
04-05 
Middlesbrough
18 
UEFA
5
0
6.20
05-06 
Middlesbrough
BL
7
0
6.25
05-06 
PSV
13 
BL
0
0
6.00
A táblázatban szereplő adatok sorrendben: év, csapat, mérkőzések száma, szerzett gólok száma, nemzetközi kuparészvétel, nemzetközi kupamérkőzések száma, nemzetközi és válogatott kupatalálkozón szerzett gólok száma és az elért bajnoki átlag.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik