Hogy honnan jöhet rá valaki arra, hogy merre jártunk az interneten? A válasz egyszerű: minden böngésző eltárolja a böngészési előzményeinket, amik aztán könnyedén előhívhatóak. Persze nem rossz szándékkal teszik ezt az internetes programok, ez egy régóta bejáratott kényelmi funkció: így könnyebb visszakeresni valamilyen nemrég meglátogatott oldalt még akkor is, ha annak címe hosszú és bonyolult. De persze valóban van hátránya is ugyanennek, mégpedig pont a fent említett helyzetek, vagy ehhez hasonlók előfordulása. Mindenkinek akadnak olyan weboldalai, amiket szeretne úgy megnézni, hogy családtagjai, kollégái ne tudjanak róla.
Lényeg a lényeg: van megoldás arra, hogy könnyen eltitkolhassuk, merre kóboroltunk az interneten. Az eddig általánosan ismert módszer elég macerás és hosszadalmas volt, hiszen meg kellett nyitnunk a böngészési előzmények listáját és manuálisan megszabadulni a nem kívánt "emlékektől". Most azonban a Microsoft Internet Explorer 8 böngészőjében kifejezetten egy ilyen esetekre tervezett megoldást is találunk, InPrivate-böngészés néven. Egyszerűen és könnyen bekapcsolható, csupán az Internet Explorer felső menüsávján kell a Biztonság (angol nyelvű böngészők esetében Safety) menüpontra kattintanunk, és a legördülő listából kiválasztani az InPrivate Browsing sort (akár a Shift, Ctrl és a P billentyűk egyidejű lenyomásával is elindíthatjuk ugyanezt az üzemmódot, ha a billentyűzetet szívesebben használjuk az egérnél). Amikor az InPrivate-böngészés elindul, egy új böngészőablak jelenik meg, amelynek címsorában már látjuk is a színes, feltűnő InPrivate megjegyzést. Ez azt jelenti, hogy itt már biztonságban netezhetünk. Arra azonban mindenképpen figyeljünk, hogy a titkosítás csak ebben az új ablakban meglátogatott oldalak címére érvényes, nehogy közben visszaváltsunk az előző böngészőablakba - abban ugyanis továbbra is teljesen nyilvános minden mozdulatunk!
Sajnos nem csak azok kutathatnak utánunk, akik fizikailag hozzáférnek a gépünkhöz: az internet felől is figyelő szemek szegeződnek ránk, azt lesve, merrefelé mászkálunk, milyen oldalakat, témákat szeretünk, milyen szavakra keresünk. Hogy miért? Mert így megtudhatják azt is, mit adhatnak el nekünk! Egyszer csak ömleni kezdenek hozzánk a sportfogadási oldalak és pornó-szolgáltatások kéretlen reklámlevelei, amikbe nem felejtik el beleírni, hogy azért kapjuk őket, mert minket ez nagyon szokott érdekelni. No, már megint magyarázkodhatunk...
Szerencsére ezen is segít a cikk első részében bemutatott titkos böngészési módszer "testvére", az InPrivate-szűrés - ezt kifejezetten az internet felől kukkolók ellen fejlesztették ki. Akár önműködően, vagy pedig teljesen testreszabhatóan figyeli azokat az oldalakat, ahol valamilyen adatgyűjtő technológia figyel minket. Egy ilyen, háttérben dolgozó szolgáltatásnak ráadásul egy idő után könnyű dolga van, mivel a láthatatlan adatgyűjtő eszközök a legtöbbször nem egy-egy elszigetelt oldalon működnek, hanem kiterjedt adatgyűjtő hálózatokban dolgoznak. Az Internet Explorer 8-ba épített segítséget szintén a Biztonság menüpontban találjuk meg, ráadásul ha bekapcsoljuk, ez nem nyit semmilyen új ablakot, csak a háttérben dolgozik, és figyelmeztet, ha olyan oldalra érkezünk, ahol a háttérben valamilyen adatgyűjtő robot dolgozik. Szóval, míg az InPrivate-böngészést érdemes csupán alkalmanként használni, amikor épp valamilyen eltitkolandó internetes kitérőt teszünk, az InPrivate-szűrés akár maradhat folyamatosan bekapcsolva - mi észre sem vesszük, hogy a háttérből segít nekünk, viszont nyugodtak lehetünk, mert "odakintről" többé nem fenyeget a kéretlen adatgyűjtés veszélye.